بازدید 2604
۴

تحویل دارو با کارت ملی؟

شایعات حاکی از این است که در مواردی مراجعان به داروخانه‌ها با درخواست نشان دادن اوراق هویتی به‌منظور پیچیدن نسخه الکترونیکی پزشک در داروخانه مواجه شده‌اند.
کد خبر: ۱۲۳۹۵۳۳
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۱:۵۹ 27 May 2024

 یه گزارش تابناک، پس از انتشار برخی خبر‌ها گزارش‌های مردمی در فضای مجازی مبنی بر تقاضای تسلیم کارت ملی یا شناسنامه برای شناسایی بیمه شده متقاضی دارو در داروخانه‌های طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی، منابع آگاه در این سازمان، هر نوع ابلاغ به داروخانه‌ها در رابطه با این اقدام را رد کردند.

منابع سازمان تامین اجتماعی البته اعلام کردند که از ابتدای اجرای طرح نسخه الکترونیک مقرر بوده است که تمام داروخانه‌های طرف قرارداد عملیات احراز هویت را انجام داده و با یکی از کارت‌های شناسایی دارای عکس و کد ملی، هویت تحویل گیرنده دارو را شناسایی کنند، اما به تازگی برای اجرای این پروتکل، ابلاغیه و دستورالعمل جدیدی صادر نشده است.

در روز‌های اخیر، برخی شایعات مطرح شده در فضای مجازی حاکی از این بوده است که در مواردی مراجعان به داروخانه‌ها با درخواست نشان دادن اوراق هویتی به منظور پیچیدن نسخه الکترونیکی پزشک در داروخانه مواجه شده و در این زمینه در تهیه دارو دچار مشکل شدند.

البته روابط عمومی انجمن داروخانه‌داران ایران در پاسخ به پرسشی پیرامون وقوع مواردی که متصدیان داروخانه از مراجعین بیمه شده سازمان تامین اجتماعی اوراق هویتی مانند «کارت ملی»، «شناسنامه» و... بخواهند، اظهار کرد: هیچ نوع دستورالعمل و بخشنامه‌ای از سوی این انجمن به داروخانه‌ها پیرامون چنین موضوعی صادر نشده و ما نیز تاکنون با گزارشی در این زمینه که داروخانه‌ها از مراجعین بیمه شده سازمان تامین اجتماعی اسناد مثبته هویتی بخواهند، مواجه نشدیم.

به این ترتیب به نظر می‌رسد هرگونه درخواست اوراق برای تحویل دارو از سوی داروخانه‌های طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی و پیچیدن نسخه الکترونیک در ازای تسلیم اسناد هویتی فاقد وجاهت قانونی است.

در ادامه اولیاء علی بیگی؛ عضو هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی در واکنش به این گونه گزارش‌ها گفت: این احتمال شاید وجود داشته باشد که داروخانه‌ای برای تحویل دارو به منظور اینکه از حقوق بیمه‌شدگان خود سازمان تامین اجتماعی صیانت کند، از مراجعان کارت ملی یا شناسنامه بخواهد تا کسانی به صورت من غیرحق، از بیمه افراد بیمه شده استفاده نکنند؛ اما اولاً ابتدا باید چنین موضوعی از سوی سازمان تامین اجتماعی به داروخانه‌ها بطور رسمی ابلاغ شود و دوم اینکه نباید به گونه‌ای روال دریافت دارو باشد که بیمه شده در گرفتن داروی خود دچار مشکل شود.

منبع: ایلنا

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۴
مگرقراراست الزاما خود بیماربرود دارویش رابخرد که میخواهند احرازهویت کنند؟ مثلا نسخه را میدهد خواهرزاده اش بگیرد که نام خانوادگی اش با او تفاوت دارد . این چه قوانین من دراوردی است که مسئولان تامین اجتماعی دراورده اند؟ البته مسئولان بیمه سلامت هم قوانین عجیب وغریبشان کم نیست.مثلا سازمان دارو برای دارویی قیمت 100 تومن داده بیمه سلامت میگوید نخیر من بیمه 60 تومن رو میدم. درحالیکه هردوی این سازمانها معاون وزارت بهداشت هستند.
درهم برهمی سازمانهای بیمه کم نیست. دیروز داروی والوسپ خریدم اتیکتی که داروخانه روی جعبه نصب کرده بود 48 هزاربود سایت سازمان دارو هم همون 48 بود ولی در پرینت دیدم 57 حساب شده. درحالیکه 57 قیمت نوع تجاری آن یعنی والزومیکس است. داروخانه چی هم گفت که بیمه اینو با والزومیکس اشتباه گرفته ولی بهرحال ما مجبوریم مابه التفاوت را از بیمار بگیریم.ضمنا سری هم به سایت سازمان دارو بزنید بسیاری ازقیمتها بروز نشده اند بخصوص داروهای خارجی وسایت کلا بسیار مبهم و نامنظم است.
من بعنوان یک داروخانه دار عرض میکنم که حداقل بیمه سلامت و نیروهای مسلح اعلام کرده اند که اخذ کارت ملی و اوراق هویتی برای تحویل دارو الزامی است حال آنکه گاهی بیمار بدلایل مختلف امکان حضور در داروخانه را ندارد.ما چطور مدارک بیمار را چک کنیم!!!
یاد گرفته اند مردم را مقابل هم قرار میدهند
وقتی بیمار نزد پزشک رفته و پس از احراز هویت و معاینه وی دارو تجویز شده چرا باید مجددا داروخانه اینکار را انجام دهد
اتفاقا من چندی پیش رفتم هلال احمر تهرانپارس ازم کارت ملی خواستند،من هم ارایه کردم......ولی بعد رفتم تو فکر که اگه داروی مادر 80 سالمو میخواستم بگیرم چه باید میکردم
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم