بازدید 7926

چرا رئیس دولت اصلاحات در مراسم تشییع شرکت نکرد؟

چهره نزدیک به خاتمی و سخنگوی جبهه اصلاحات می‌گوید این جبهه هنوز تصمیمی در مورد انتخابات ریاست جمهوری ۸ تیر نگرفته، اما این انتخابات در دستورکار جبهه اصلاحات است و به زودی درباره آن تصمیم گیری خواهد کرد.
کد خبر: ۱۲۳۸۹۶۷
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۴۲ 24 May 2024

به گزارش «تابناک» به نقل از رویداد ۲۴، کشور به یکباره با انتخاباتی مواجه شده‌ که هیچ کس آمادگی برای آن نداشته است. سه انتخابات گذشته از سال ۹۸ تا ۱۴۰۲ همگی با کمترین میزان رقابت و تبع آن با پایین ترین مشارکت مردمی به پایان رسیده است. در آخرین مورد رقابت های انتخاباتی که کمتر از دو هفته پیش برگزار شد، میزان مشارکت مردم تهران کمتر از ۸ درصد اعلام شد. با چنین مقدمه ای، کشور  در آستانه انتخاباتی است که با مرگ ناگهانی رئیس جمهور قرار است برگزار شود و مشخص نیست حاکمیت با احتمال ورود کاندیداهای جریان به حاشیه رفته اصلاحات چه برخوردی خواهد داشت؛ آیا این بار برخلاف سه انتخابات قبلی، اصلاح‌طلبان تأیید صلاحیت خواهند شد تا انتخابات  تا حدی پرشور‌تر برگزار شود یا در به همان پاشنه سابق خواهد چرخید؟

جواد امام، سخنگوی جبهه اصلاحات درباره برنامه اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری با رویداد۲۴ گفتگو کرده است. مشروح این مصاحبه را در زیر بخوانید؛

جبهه اصلاحات روز یکشنبه درباره نحوه حضور در انتخابات تصمیم می گیرد

آیا آمادگی برای انتخابات ریاست جمهوری در دستورکارجبهه اصلاحات قرار گرفته است؟ آیا جبهه در روزهای اخیر برای این منظور جلسه‌ای برگزار کرده؟

انتخابات در حال حاضر در دستور کار جبهه اصلاحات است و قرار است روز یکشنبه جلسه‌ای برای بررسی این موضوع تشکیل شود. با این حال هنوز هیچ جمع‌بندی نداشته ایم و تصمیمی درباره انتخابات اتخاذ نشده است. 

شرایط انتخابات، بستگی به رفتار حکومت دارد. این روز‌ها کشور دچار بحران شده و امیدواریم که هرچه زودتر مسیر درستی برای انتخابات طراحی شود. 

به نظر شما در بر همان پاشنه سه انتخابات قبلی خواهد چرخید یا گشایشی برای اصلاح طلبان در پیش است؟

اگر بخواهیم از انتخابات‌های گذشته، به ویژه انتخابات قبلی درس عبرت بگیریم، باید نگاهی به وضعیت نابه سامان کشور و افزایش ناکارآمدی‌ها و فاصله مردم و حکومت بیندازیم و سپس تصمیم‌گیری را به مردم واگذار کنیم.

اما اگر قصد حاکمیت، عدم عبرت گرفتن باشد و بخواهد همچنان اکثریت را کنار بگذارند، قاعدتاً در به همان پاشنه قبلی خواهد چرخید و این مسأله موجب افزایش نگرانی‌ها، ناکارآمدی‌ها و بحران‌های پی در پی خواهد شد.

زمینه حضور خاتمی در مراسم تشییع رئیسی را فراهم نکردند
 
چرا آقای خاتمی در مراسم تشییع رئیس جمهور شرکت نکرد؟ آیا اجازه حضور به او داده نشد؟

حکومت باید زمینه را برای حضور آقای خاتمی فراهم می کرد. به تعبیر دیگر، اگر آقای خاتمی بخواهد در یک سری از مناسبت‌ها حضور پیدا کند، باید زمینه این حضور توسط حکومت ایجاد شود. همان طور که شاهدید، موضعی که نسبت به آقای خاتمی اتخاذ شده، همدلانه‌ نیست.

منظورتان از عدم زمینه سازی حاکمیت برای حضور آقای خاتمی چیست؟

آقای خاتمی پیشنهاد‌دهنده آشتی ملی بوده است. او کسی بوده که نسبت به انحراف های ایجاد شده، یکدست‌سازی حاکمیت و عبور از قانون اساسی و مردم هشدار داده و خواستار توقف این روند شده؛ اما هیچ قدمی در این مسیر برداشته نشده است. سه انتخابات اخیر از نظر کاهش مشارکت با هم رقابت کرده‌اند. کدامیک از نظرات آقای خاتمی شنیده شده یا اصلاحی صورت گرفته است؟

هرچه جلوتر می‌رویم فاصله‌ها بیشتر می‌شود و برخورد‌های حذفی افزایش می‌یابد. آقای خاتمی تاکنون در کدام رویداد افتتاح مجالس یا مناسبت‌های رسمی دعوت شده‌اند؟ شرکت کسانی در سطح آقای خاتمی در اینگونه مراسم ها مستلزم انجام یک سری هماهنگی‌ها از پیش است. آقای خاتمی یک وظیفه‌ی انسانی و اخلاقی داشته و بعد از سانحه‌ی هوایی برای رئیس جمهور و همراهانشان، پیام تسلیت صادر کرده است. 

برای اینکه آقای خاتمی در یک مراسم رسمی حضور داشته باشد، باید اول نگاهش مورد پذیرش قرار بگیرد. هرکسی با آقای خاتمی تماسی داشته یا با او همراه بوده را ردصلاحیت می‌کنند. فراموش نکنیم که بیش از حضور اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو، تجدید نظر حاکمیت و ایجاد شرایط لازم برای حضور حداکثری مردم حائز اهمیت است و می تواند امتحان و فرصتی برای حاکمیت باشد که سیاست یکدست سازی را متوقف و زمینه بازگشت همه سلایق و جریان‌های سیاسی به عرصه تصمیم گیری را فراهم نماید.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم