بازدید 3582

علت خشکاندن عمدی درختان در پایتخت چیست؟

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران می‌گوید: تحت فشار برای افزایش سرعت قطع درختان پیر و آفت‌زده هستیم تا آفت به درختان سالم سرایت نکند. اگر درخت آفت‌زده و خشک‌شده را قطع نکنیم، آفت به‌سرعت به سایر درختان سرایت می‌کند و یک پارک از بین می‌رود.
کد خبر: ۱۲۳۸۰۹۲
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۲۶ 19 May 2024


به گزارش تابناک، معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران با بیان اینکه آمار قطع ۱۶هزار درخت را تأیید می‌کنم، گفت: «کاهش منابع آبی اعم از بارش و آب چاه و سن زیاد درختان این پارک‌ها، همه این عوامل درختان را مستعد آفت‌زدگی می‌کنند.»

نقی عزیزی،  معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: آمار قطع ۱۶هزار درخت را تإیید می‌کنم. البته این درختان آفت‌زده هستند و با گونه‌های مناسب جایگزین می‌شوند، اما «خشکاندن درخت» از نظر حقوقی و فنی عبارت درستی نیست. درختان با چالش‌هایی مانند کاهش بارش و آب چاه‌ها، افزایش گرما و آلودگی هوا مواجه بوده‌اند. این درختان زمانی کاشته شدند که همه چاه‌ها و رودخانه‌های تهران پر آب بودند. پایتخت به این وسعت نبود و مشکل آب آشامیدنی وجود نداشت.

او با بیان اینکه درختان این پارک‌ها در حال حاضر حدود ۵۰ سال سن دارند، گفت: «دیرزیستی» عامل مهمی در ضعیف شدن درخت است و زمانی که با کم‌آبی، افزایش گرما و آلودگی هوا همراه شود، مستعد آفت‌زدگی می‌شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران در ادامه با اشاره به وسعت پارک‌های جنگلی شهر تهران اظهارکرد: پارک‌های جنگلی تهران از خجیر و سرخه حصار و لویزان تا چیتگر بیش از ۲۰۰۰ هزار هکتار وسعت دارند و به‌طور متوسط اگر ۱۰ هزار اصله درخت در هر هکتار کاشته شده باشند، این پارک‌ها ۲ میلیون اصله درخت را در خود جای داده‌اند. اگر در این تعداد درخت که حدود ۵۰ سال قبل کاشته شده‌اند، ۱۶ هزار درخت آفت زده قطع شود، آمار خیلی خطرناکی نیست، اگرچه از نظر عددی زیاد به نظر می‌رسد.

 معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران اضافه کرد: در پارک‌های جنگلی تهران هیچ عملیات بهداشتی و پرورشی طی سال‌های گذشته برای درختان انجام نشده است. این درختان مانند جمعیتی است که همه هم‌سن و هم‌نژاد هستند. در این شرایط احتمال حمله آفت به آن‌ها وجود دارد. طی این مدت باید کار‌های بهداشتی و پرورشی صورت می‌گرفت و به‌مرور زمان درختان ضعیف و مریض با گونه‌های دیگر جایگزین، تنوع گونه‌ای ایجاد و گونه‌های سازگارتر و کم‌نیاز کاشته می‌شد.

عزیزی با بیان اینکه از سه سال قبل موضوع خشکیدگی درختان در اداره کل منابع طبیعی تهران مطرح شده است، گفت: از سال گذشته عملا وارد شدیم. هم ما و هم نهاد‌های نظارتی از درختان آماربرداری و گونه‌های دارای مشکل را نشانه‌گذاری کرده‌ایم. در در سال جاری مجوز قطع درختان را می‌دهیم. این مجوز برای سرخه حصار و خجیر داده، برداشت‌ها انجام و درخت مناسب کاشته شده است. در حال حاضر قطع درختان بیمار پارک‌های جنگلی چیتگر و لویزان را پیگیری می‌کنیم تا طی یک برنامه زمان‌بندی شده انجام شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران درباره طرح جایگزین کردن درختان پیر و آفت‌زده پارک چیتگر اظهارکرد: شهرداری منطقه ۲۲ طرح جایگزین را نوشته و به ما ارایه کرده است تا آن را در کمینه فنی بررسی کنیم. در صورت تایید گونه‌های پیشنهادی در کمیته فنی، مجوز قطع به منطقه و پیمانکار را می‌دهیم و به جای آن گونه‌های تایید شده کاشته می‌شود.

 معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران اضافه کرد: تحت فشار برای افزایش سرعت قطع درختان پیر و آفت‌زده هستیم تا آفت به درختان سالم سرایت نکند. اگر درخت آفت‌زده و خشک‌شده را قطع نکنیم، آفت به‌سرعت به سایر درختان سرایت می‌کند و یک پارک از بین می‌رود. هنگام کرونا نیز قرنطینه انجام و بیماران فوت شده با تدابیر ویژه‌ای دفن می‌شدند تا از سرایت بیماری جلوگیری شود.

به گفته  معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران، گونه‌های پهن‌برگ، کم‌نیاز به آب و بومی جایگزین درختان دیرزیست و آفت‌زده می‌شوند.

او با اشاره به ادعای خشکاندن عمدی ۱۶ هزار درخت گفت: چرا باید عمدی برای خشکاندن درختان در کار باشد؟ وقتی درختی دچار آفت می‌شود، باید از بین برده و با یک درخت جدید جایگزین شود.

منبع: ايسنا

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۵
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۱۱
پول توش هست هم برای قطع کردن هم برای فروش چوب و هم برای اگر بکارن برای کاشت
واقعا؟؟؟
تجارت چوب و ذغال باعث شده به درختان این شهر بگن آفت زده!!
در مشهد یک درخت جان یک پاکبان را از سیل نجات داد.
پول و رانت شهردار و اطرافیانش
چون فضای سبز شهرداری بعدها جریمه نگیره من عاشق فضای سبزم حیاطم دارای درخت های متنوع است کادمن ... فضای سبز اومده بدروغ درخت چنار قطع شده برایم نوشته و اینها ۱ ملیارد مرا جریمه کردند . معلومه کسی دیگه از درخت حمایت نکنه ... اینها اخلاق و صداقت و حلال خواری ندارند
جلوی درب یک برج در ولنجک هست نتوانستند آنرا قطغ کنند پوست دور درخت را کنده اند تا خشک شده است. بسبک شیرازی ها این درختان را پیکرتراشی کنید تا آینه دق برای مسببین باشد. بغضی ار مراکز تجاری درختان بر خیابان ولیغصر را عمدا جشک کرده اند آفت نیست
آره! تو راست می گی.
خدا رو شکر مسئولین شهرداری بعنوان مسئولین وزارت بهداشت نیستند
چرا که هر وقت بیماری مراجعه می کرد بجای تجویز دارو فورا بیمار را به لقاالله می فرستادند چون دیگه کار دیگری نمی شد کرد
پس کار سموم کشاورزی چیست

شهرداری خالی از تدبیر شده وتبدیل به یک پایگاه تبلیغاتی و نصاب بیلبرد از بودجه مردم شهر شده
درضمن فراموش کردم ..عکس خودش گویای اینست که این درخت‌ها سنی نداشتند... وباید دیدزمانی که سیل اومد نقی چکاره‌است وچقدرهنر ودانش داره ؟؟وظاهر امرنشان دهنده آنست که نقی درنابودکردن استاد مسلم است
منکه واسش هوراکشیدم
باریکلا مرحبا آفرین نقی.....
سلام آیا برای آفت زدگی!!! سم آفت کش وجود ندارد؟
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم