بازدید 33525
نشست خبری مدیرکل آژانس و رییس سازمان انرژی اتمی

اسلامی: ایران از برجام خارج نشده است/ سند راهبردی بیست ساله هسته‌ای را در دستورکار قرار دادیم/ گروسی: باید شرایط را برای بازگشت به برجام تسهیل کنیم

صبح امروز (سه شنبه) نشست مشترک خبری رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و محمد اسلامی رییس سازمان انرژی کشورمان در حاشیه نخستین کنفرانس بین‌المللی علوم و فنون هسته‌ای در اصفهان برگزار شد.
کد خبر: ۱۲۳۶۰۴۷
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۴:۲۱ 07 May 2024

اسلامی: ایران از برجام خارج نشده است/ سند راهبردی بیست ساله هسته‌ای را در دستورکار قراردادیم/ گروسی: باید شرایط را جهت بازگشت به برجام تسهیل کنیم

بین الملل تابناک: صبح امروز (سه شنبه) نشست مشترک خبری رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و محمد اسلامی رییس سازمان انرژی کشورمان در حاشیه نخستین کنفرانس بین‌المللی علوم و فنون هسته‌ای در اصفهان برگزار شد.

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی در این نشست خبری اظهار داشت: از حضور آقای گروسی در نخستین کنفرانس بین‌المللی علوم و فنون هسته‌ای تشکر می کنم؛ گفت‌وگوهای سازنده و رو به جلویی را داشتیم.

وی گفت: در اسفند سال گذشته بیانیه مشترکی را منتشر کردیم و هرچند بدخواهان ایران همواره از تعاملات ایران با آژانس ناخرسند هستند و تلاش می‌کنند با سیاه نمایی و ادبیات مخرب این اقدامات و تصمیمات را کم ارزش جلوه دهند، آقای گروسی و بنده اعتقاد داریم که بیانیه مشترک مبنای خوبی بین ماست.

اسلامی تصریح کرد: ما در این سفر و گفت‌وگوهایی که داشتیم، این خط مبنا را به عنوان نقشه راه خود مورد تاکید قرار دادیم.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: ما در این مذاکرات پیشرفت بیانیه مارس را خط مبنای مثبت ارزیابی کردیم و این ملاحظه را هم داشتیم که به دلیل برخی موضوعات حرکات و روند تعاملات دو طرف کُند شده است، ولی امروز با مروری که بر بیانیه مشترک داشتیم، این امیدواری ایجاد شد که این خط مبنا را ادامه دهیم.

وی بیان کرد: بخش اول صحبت‌های ما موارد گذشته‌ای است که در قالب برجام تحت عنوان پی ام دی بسته شده بود و آغشته با موضوعات سیاسی و پیرامونی هست و همواره با الزامات خودش مورد پیگیری قرار می‌گیرد و نباید به دیگر بخش‌ها تسری پیدا کند. در این بخش، موضوع مهم بحث دو مکان باقی مانده است و خوشبختانه دو مکان بسته شده و موضوع ناترازی مواد نیز بسته شده و دو مکان از چهار مکان باقی مانده است.

اسلامی عنوان کرد: بخش دوم مرتبط با وضعیت موجود است که در چهارچوب پادمان و ان پی تی و ملاحظاتی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد، برای کاستی ها و انتظاراتی که وجود دارد اقداماتی متقابل و هماهنگ را انجام بدهیم.

معاون رییس جمهور کشورمان گفت: بخش سوم گام‌های آینده و انتظارات متقابل و نقشی که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دارد، این است که می‌تواند برای برداشتن موانعی که عمدتا سیاسی است تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: توافق کردیم برای تهیه پیش نویس این سه بخش معاونین دو طرف بر روی زمانبدی‌ها و آیتم‌های این سه بخش گفت‌وگو داشته باشند؛ این آغاز یک فرایند است.

اسلامی گفت: موضوع مهم دیگر این است که مراقب باشیم اقدامات خصمانه‌ای که علیه برنامه هسته‌ای پایه گذاری شده و منشا آن صهیونیست‌ها هستند در تعاملات میان دو طرف تاثیرگذار نباشد.

اظهارات و مواضع رژیم صهیونیستی نباید ملاک آژانس علیه ایران قرار بگیرد

وی ادامه داد: این موضوع خیلی مهم است چرا که رژیم صهیونیستی سردمدار این القائات مطرح در رسانه‌هاست. در این مقطع زمانیکه که ماهیت این رژیم بیشتر از پیش بر جهانیان ثابت شده و در سراسر جهان اعتراضاتی صورت می گیرد، باید به این نکته توجه کنیم که این رژیم مخرب پشت سر اقدامات علیه ایران بوده و نباید دیگر پس از این اظهارات و مواضع رژیم صهیونیستی ملاک آژانس علیه ایران قرار بگیرد. 

رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: به همین دلیل ما توافق کردیم که این موارد را هم تفکیک می‌کنیم، گذشته، حال و آینده و هماهنگ و پر تعامل به سوی آینده ‌ای روشن گام برخواهیم داشت.

اسلامی افزود: از سال گذشته، سند راهبردی جامع بیست ساله هسته‌ای را در دستورکار قراردادیم و مبنای اقدامات ما محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: یکی از محورهای مهم این سند یکی ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای در کشور است که حدود ۲۲ درصد برق کشور را تامین می‌کند و مهمترین هدف گذاری که در جهان شده برای سال ۲۰۵۰ صفر شدن کربن و سه برابر شدن ظرفیت نیروگاه‌های هسته‌ای است که ما نیز بر این اساس حرکت خواهیم کرد.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: تولید رادیوداروها گام مثبتی برای بخش سلامت است و بخش دیگر هم بخش پرتودهی است که کمک می‌کند باقی مانده آفات و سموم از مواد کشاورزی زدوده شود.

اسلامی گفت: حضور آقای گروسی در ایران در امتداد تعاملات جاری دو طرف در قالب پادمان و ان پی تی است، جمهوری اسلامی ایران از برجام خارج نشده است، آمریکا خارج شده و به تعهداتش عمل نکرده و اجازه نداده دیگران هم به تعهداتشان عمل کنند و سه کشور اروپایی هم به طریق اولی اینطور کردند.

وی افزود: ایران با حُسن نیت در این معاهده مانده و به تعهداتش یکطرفه عمل کرده و اکنون نیز تعهداتش را به استناد ماده ۲۶ برجام کاهش داده است.

رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها مبنای اقدامات ماست و این ملاحظات و چارجوب را آقای گروسی مطلع است و گفتند که چهارچوب تعاملات ما قانون اقدام راهبردی پادمان و ان پی تی است.

اسلامی گفت: شخص آقای گروسی هم به لحاظ جایگاه حقوقی و هم به لحاظ شخصیتی که دارد می‌تواند نقش خوبی را در این مسیر ایفا کند.

نشست‌های مهم گروسی در ایران

در ادامه این نشست خبری هم رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهار داشت: طی دو روز حضورم در ایران نشست‌های خیلی مهمی را با مذاکره کننده ارشد و وزیر امورخارجه ایران داشتم و در خصوص شروع و تقویت روابط دو طرف را تبادل نظر کردیم.

وی گفت: شب گذشته هم رایزنی‌های فشرده و خوبی جهت اتخاذ تصمیماتی برای گام‌های متقبال داشتیم.

گروسی تصریح کرد: همانطور که آقای اسلامی گفتند سال قبل توافق کردیم، بر صدور بیانیه‌ای که بتوانیم مسیر آینده را بدانیم و در خصوص سطح همکاری‌های ایران و آژانس در حوزه نظارتی و پادمانی اشاره می‌کند و البته حل مسائل باقی مانده هم نیازمند تلاش‌ها و گام‌های جدی دو طرف است. 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: به رغم کاستی‌ها و پستی بلندی‌های موجود، این روند تعامل وجود داشته و پیشنهادی را ارائه کردم که گام‌های عملیاتی است که مسیر آینده را روشن می‌کند و تیم‌های دو طرف در حال حاضر در گفت‌وگو با یکدیگر برای ترسیم مسیر آینده هستند.

گروسی اظهار داشت: قصد ما این نیست که سند جدیدی داشته باشیم، بلکه همان سند مارس را برای همکاری‌ها و تعاملات بین دو طرف داشته باشیم و این سند از این ظرفیت برخوردار است که مسائل باقیمانده دو طرف را حل و فصل کند که اینها نیز در چارچوب ان پی تی و پادمان است.

وی افزود: امروز هم  روی برداشته شدن گام‌های جدی و عملیاتی در راستای تحقق این موضوع تاکید کردیم.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص نگرانی ایران از نقش مخرب اسرائیل در برنامه هسته‌ای خود، تصریح کرد: ما به بازیگران خارجی توجه نداریم و مخاطب ما ایران است و نقش ایران را در نظر می‌گیریم. برای ما منافع و امنیت منطقه‌ای مهم است و به آن توجه داریم. تلاش می‌کنیم با انجام اقداماتی هر گونه شک و شبهه‌ای از برنامه هسته‌ای ایران زدوده شود و در مسیر صحیحی با ایران پیش خواهیم رفت.

گروسی بیان کرد: ما باید با ایران همکاری کنیم تا به مسیر قبلی برگردیم و شرایط را جهت بازگشت به برجام تسهیل کنیم و می‌دانیم که چه اقداماتی باید در این زمینه انجام شود.

سند جدیدی در کار نیست

گروسی اظهارداشت: قصد ما این نیست که سند جدیدی داشته باشیم، بلکه همان سند مارس را برای همکاری‌ها و تعاملات بین دو طرف داشته باشیم و این سند از این ظرفیت برخوردار است که مسائل باقیمانده دو طرف را حل و فصل کند که اینها نیز در چارچوب ان پی تی و پادمان است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص نگرانی ایران از نقش مخرب اسرائیل در برنامه هسته‌ای خود، تصریح کرد: ما به بازیگران خارجی توجه نداریم و مخاطب ما ایران است و نقش ایران را در نظر می‌گیریم. برای ما منافع و امنیت منطقه‌ای مهم است و به آن توجه داریم. تلاش می‌کنیم با انجام اقداماتی هرگونه شک و شبهه‌ای از برنامه هسته‌ای ایران زدوده شود و در مسیر صحیحی با ایران پیش خواهیم رفت.

گروسی بیان کرد: ما باید با ایران همکاری کنیم تا به مسیر قبلی برگردیم و شرایط را جهت بازگشت به برجام تسهیل کنیم و می‌دانیم که چه اقداماتی باید در این زمینه انجام شود.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به سوالی در خصوص رفتار آمریکا در خروج از برجام و شرایط به وجود آمده بیان کرد: این چیزی است که داریم روی آن کار می‌کنیم. ما باید همکاری کنیم تا به مسیر قبلی برگردیم و احیای برجام و یا هر سند دیگری را که ایران تمایل داشته باشد به آن وارد شود، تسهیل کنیم. ما اکنون می دانیم چه اقداماتی باید انجام شود و در حال هماهنگی هستیم.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲۰
در انتظار بررسی: ۱۰
انتشار یافته: ۳۹
تصور بزرگتر پازل را نمی بینید نه!؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۰:۳۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
برجام روحانی باید هرطوری بود مورد حمایت قرار میگرفت
همه باید پالسهای مثبت میفرستادن نه اینکه موشک پرت کنند

الان که ضعف داری بیاد برجام افتادی؟؟؟؟
اگر برجانم بد است ، برگشت به آن چه معنی دارد؟
اگر خوب است ، چرا عده ای به برجام و دولت روحانی فحش می دهند ؟
لطفا پاسخ شفاف بدهید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۱۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
اخوی منتظر پاسخ نباشید.آنچه مطابق همیشه خواهید شنید تعدادی شعار بی پشتوانه بدون محتواست
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۶ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
برجام خوب است به شرطی که آمریکا و اروپا به آن عمل کنند نه فقط ایران
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۴۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
برجام توافقی بود که میتونست خوب باشه اما زد زیرش و نشون داد قابل اعتماد نیست و مردم شاکی شدن این چه توافقی‌بود؟ سوالی دیگه هم هست؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
ناشناس 15:40 وقتی می گویید می توانست خوب باشد یعنی از نطر شما بد بود همچنین اگر ترامپ زیر برجام نمی زد مجلس جناب قالیباف می زد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۵۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
به نظر استاد 15/59 بعد اینکه ترامپ مغرورانه زد زیر برجام ایران باید چه میکرد؟
ناشناس
| United States of America |
۲۰:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
یادت رفت بنویسی فقط اروپا وامریکا به ان عمل کنند ایران نه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۰۰ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
کدام برجام.
حالا دیگه برجام به تاریخ پیوست
دلار ۷۰هزاری ارمغان تاریکی خروج از بدجام توسط قالیباف بود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۲ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
خودت که هیچ
ولی به شعور بقیه توهین نکن
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۳۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
آره بابا!!مثه بعضی ها به شعور؟؟؟!!،خودت احترام بذار و بگو اگه ما نبودیم میدونید دلار چند شده بود؟بالای صدهزارتومان!
مغز براندازان هم اکنون
انرژی هسته ای همش هزینه بود. تحریم پشت تحریم

مغز براندازان پارسال
غرب برای نجات مردم باید فشار تحریم ها رو افزایش بده. اینم لیست چیزایی که باید تحریم بشن. اول هم دارو.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۲۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
تحریم که بد نیست
مهران
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۴۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
به به متخصص مغز و اعصاب و روان . نه بابا فقط مرگ بر همه . ما خوبیم ....
مبین
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۲۴ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۹
نه بابا تحریم کجاش بده.نهایتش اینکه یه بیمار پروانه ای بدبخت یه گوشه ای میمیره.یا نهایتا اقتصاد کشور خراب میشه.یا اینکه هیچ جا نمیتونیم با پول ایران آنلاین پرداخت کنیم.اینا که چیزی نیست
این نوچه صهیونیست هدفش فقط اینه که ایران رو بین زمین و هوا نگه داره تا بخواد توافق بشه باز سریع میاد میگه شرایط نگران کننده است
برجام یا هر نام دیگر بالاخره باید این طلسم شکسته شود مسایل هسته ای هیچ نفعی را مردم نداشت و ندارد فقط بدرد کاسبان تحریم می خورد .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۵۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
هسته ای برای ایران فقط هزینه و تحریم بوده و کوچکترین نفعی به دنبال نداشته
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۶:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
شما همین رو به غرب بگو تا بیخیال مردم بشه و با برداشتن تحریم ها، دماغ کاسبان تحریم رو بسوزونه
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۰۱ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
دو تا کامنت بالاتر ،متخصص مغز پته شما رو ریخته رو آب
برجام بعداز این دیگر تمام شده است و اگر سند دیگر و مذاکره ای صورت گيرد. ایران نباید به مواد برجام قبلی برگردد. باید پیشرفت‌هایی که دراین چندسال داشته حفظ کن. و بواسطه خسارت ها در این چندسال از آمریکا و کشورهای اروپایی غرامت بگیرد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۴۸ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
اینا واسه همون برجام قبلی التماس میکنن تو میگی نباید به اون رضایت بدن!
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۰۳ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
چشم عباس آقا
یک روز پسر همسایه که دچار معلولیت ذهنی است آمد مغازه ام و تقاضای بستنی کرد ، بستنی را به او دادم و پولش را گرفتم دیدم از این که پولش را گرفتم ناراحت شد گفتم عمو جان در مقابل هر کالایی باید چیزی هم هزینه کنی . در برجام وقتی تحریم های نفتی لغو شد و تورم به ده درصد رسید تازه عده ای یادشان آمد که چرا در راکتور اراک سیمان ریخته ایم و انتظار داشتند از غرب همه چیز بگیرند و چیزی ندهند .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۵۹ - ۱۴۰۳/۰۲/۱۸
تورم با خزانه پر که به روحانی تحویل داده شد و ارز پاشی فنرش برای مدت محدودی جمع شد بعد شد آن چه شد .واقعا چه جوری از ۸ سال نکبت روحانی دفاع می کنید.ارمغان روحانی ذلت .کمبود آب و برق و گاز .خزانه خالی. مردم عاصی. وبدهکاری و کسری بودجه و نقدینگی افسار گسیخته و مسکن مهر رها شده و دلار چندین برابر شده و بی بندو باری فضای مجازی که منجر به جنبش زز شدو علی برکت الله تا صبح میشه گفت
اینکه نمیشود با ایجاد تحریم غرب وحشی آمریکا نسبت به ایران زمین که در شأن کشور بزرگ با تمدن نیست دست بوسی کنیم وبا پیامدهای تحریم زیست بوم نابود شود چیزی مستتر است باطن ما پاک است پس چرا این مردک به این کشور اجازه ورود می دهید تورم کمر توسعه ملت نابود کرده آیا این بازی فراماسونرها ست پاینده باد شهیدان ایران زمین
نگران نباشید نوچه های روزنامه کیهان یه راهی برای تخریب این زحمات شما پیدا میکنن مثل اف ای تی اف .که میگفتن به خارجی ها چه مربوط که ما به حزب الله یا حماس کمک میکنیم. اینها تاج سر نا هستن
نوش دارو بعدسحراب .آقای اسلامی تو ایران فقط شده چندصدایی دیپلوماسی ماضعیف و ناکارآمد شده.شما باید زمان ترامپ زور میزدین. برجام رو نه بعد7سال این وسط فشار به ملت اومد حالا گیرم مزاکره کردین اوکی شد چی به ملت میرسه .ما یک وزیرخارجه باثواد وحرفش برو وقوی باشه می‌خوایم که نداریم.قبل اینکه بره وین عین سی دی اول پرش می کنند بعد میفرستنش.از خودش بررسی نداره.
آیا حالا که گروسی به ایران آمده از برداشتن تحریمها صحبت می شود
برجام دیگر به زباله دان تاریخ پیوست جمهوری اسلامی ایران بزرگترین بمب اتم جهان را خواهد ساخت و در کتاب گنتس رکورد بمب اتم جهان را خواهد شکست و آمریکا ورزیم صهیو نیستی را نابود خواهد کرد.....
با سلام اگر مذاکره ای میخواهد انجام بگیرد با یدبه این زجری که مردم بابت به دست آوردن این صنعت کشیدن توجه شود این غرب بود که خلف وعده کرد تاوان آن را مردم ایران دادن.خسارتی که هم در این مدت به اقتصاد ایران وارد شد مطالبه شود تضمینی وجود ندارد که دوباره بد عهدی نکنند
پشت پرده برجام چیست ؟ فقط عده معدودی میدانند .
وقتی ترامپ نادان بزرگ تصمیم گرفت از برجام خارج بشه و تصمیم به ترور ناجوانمردانه سردار بزرگ ایران زمین را گرفت دیگه هیج توجیهی نمیشه کرد که شیاطین و در رأس آنها آمریکا هیچ وقت به هیچ توافق و قراردادی پایبند نیستند و فقط و فقط زبان زور میفهمند و بس
خداوکیلی بازی سر مردم در نیارید،حالا چه خوابی واسه مردم دیدید،یه چهار روز مذاکره بعدش میگید نشد و آدامش هرچیزیا که باید افزایش قیمت بدین به بهانه تحریم جدید و شکست مذاکرات افزایش میدید،آقا اگه آمریکا و اروپا تا دیروز بد و غیر قابل اعتماد بودن هنوزم همونن،پس بزارید یکم آرانش داشته باشیم
برجام مرده اما ما ذبحش نکردیم امریکا سرش را برید.اینو به این پسر خوشکله بگید.تمام
هسته ای شدن تا الان هیچ نمودی نداشته .حداقل ی چند قلم دارو یا چند مگاوات تولید کنید تا اول مردم کشورمون باور کنن بعد آمریکا و گروسی و...
با توجه به رفتار دو گانه گروسی نسبت به ایران تا کنون؛جناب آقای مهندس سلامی بایستی مانند همیشه هشیارانه برنامه‌های پیش ران خود ادامه داده و قاطعانه در مقابل زیاده خواهی ها ایستاده و هرگز مرعوب گزافه گوئی وی مبنی بر اعمال داوطلبانه بیشتر کاهش برخی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران نگردد
برچسب منتخب
# حادثه سقوط بالگرد رییس جمهور # سید ابراهیم رئیسی # حسین امیر عبداللهیان # انتخابات ریاست جمهوری # انتخابات
وب گردی