بازدید 1862

تفاوت لوله گالوانيزه با لوله فلكسيبل

در این مقاله قصد داریم لوله فولادی برق گالوانیزه و انواع آن و همچنین لوله فلکسی بل را به شما شرح دهیم و در انتها تفاوت بین این دو محصول را مورد نقد و بررسی قرار دهیم با ما همراه باشید.
کد خبر: ۱۲۲۹۰۲۲
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۰۰ 27 March 2024

لوله فولادی برق گالوانيزه و لوله‌ فلکسیبل گالوانیزه روکش دار برق دو نوع محبوب از لوله‌های استفاده‌شده در سیستم‌های الکتریکی هستند که هر کدام ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. لوله فولادی برق گالوانيزه به‌عنوان یک راه‌حل سنتی و قدرتمند برای انتقال برق به‌کار می‌رود. این لوله‌ها از جنس فولاد ساخته شده و با یک پوشش محافظتی مانند گالوانیزه پوشیده شده‌اند که آن‌ها را از خوردگی و سایر آسیب‌ها محافظت می‌کند.

از طرف دیگر، لوله‌های فلکسیبل گالوانیزه برق از جنس فلز و پوشیده شده از یک لایه گالوانیزه هستند که آن‌ها را از زنگ‌زدگی و خوردگی محافظت می‌کند. این لوله‌ها انعطاف‌پذیر و قابل تغییر شکل هستند که اجازه می‌دهد تا به‌راحتی در مسیر‌های پیچیده نصب شوند. برای آشنایی بیشتر، در این مقاله قصد داریم درباره تفاوت‌های این دو لوله صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

تفاوت لوله گالوانيزه با لوله فلكسيبل

لوله فولادی برق گالوانيزه چیست؟

لوله فولادی برق گالوانيزه لوله‌های محبوبی هستند که در سیستم‌های الکتریکی به‌کار می‌روند. این محصول در دو نوع سیاه و گالوانیزه تولید می‌شود و اندازه و طول آن بین 3 تا 6 متر متغیر است. این متریال قابل استفاده به‌صورت روکار و توکار است. در شرایط خشک عموما از لوله سیاه و در مناطق مرطوب از لوله گالوانیزه برق استفاده می‌شود. مشکل اصلی لوله‌های فلزی، زنگ‌زدگی آن‌ها در محیط‌های مرطوب است؛ اما سیلور لوله‌های برق‌ فولادی بعد از رنگ‌آمیزی به خوبی در برابر آسیب‌های مخرب مقاوم خواهد بود.

نحوه استفاده از لوله برق فولادی چگونه است؟

برای استفاده از این متریال در فضاهای مختلف می‌توان به این صورت عمل کرد که ابتدا با استفاده از یک مداد، در محل مورد نظر علامت‌گذاری کنید. سپس با استفاده از یک گیره مخصوص و ابزاری مانند کمان اره یا لوله‌بر، آن را ببرید. در مرحله بعدی، لبه‌ها را با سوهان مناسب تراشیده و صیقل بخشید. این فرآیند آن را برای استفاده در پروژه‌های مختلف، ازجمله لوله‌ کشی برق ساختمان‌ها، آماده می‌کند.

کاربرد لوله فولادی برق گالوانيزه برای مسافت‌های طولانی

وقتی نیاز به استفاده از لوله گالوانيزه برق برای کارهای لوله‌کشی در مسافت‌های بلند پیش بیاید، به یاد داشته باشید که به‌دلیل محدودیت طولی این متریال، باید بخش‌های مختلف آن را به هم متصل کنید. در بخش‌های مختلف، از ابزارهای خاص برای این منظور استفاده می‌شود. این عملیات، به‌طور کلی، به عملیات اتصال دادن شهرت دارد که توسط تمام افراد متخصص در این زمینه به خوبی قابل انجام است.

قبل از اتصال لوله‌های فلزی، حتما باید مطمئن شوید که سر لوله‌ها صاف بوده و هیچ برآیند یا پلیسه‌ای ندارند؛ درغیر این‌صورت، نیاز به سنگ‌زنی خواهند داشت. این عملیات اتصال، با استفاده از دستگاه حدیده انجام می‌شود و این مراحل، دستگاه حدیده‌‌گری نام دارد.

در بسیاری از موارد، نیاز به خم کردن لوله‌های فلزی وجود خواهد داشت که این کار توسط دستگاه‌های مختلف خم‌کننده انجام می‌شود. همانطور که اشاره شد، انجام این عملیات باید با رعایت اصول و توسط افراد متخصص انجام شود تا مشکلات احتمالی پیش از انجام عملیات پیش‌بینی شود و از بین برود.

تفاوت لوله گالوانيزه با لوله فلكسيبل

انواع لوله فولادی برق گالوانيزه

لوله فولادی برق گالوانيزه در انواع مختلف تولید می‌شود که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد:

لوله فولادی برق مشکی

این نوع لوله فولادی توسط یک لایه رنگ مشکی که روی آن پاشیده می‌شود، در مقابل زنگ‌زدگی محافظت شده و قابل استفاده در بخش‌های داخلی ساختمان و در مناطق کم رطوبت است. با این‌حال، باید توجه داشت که استفاده از لوله‌های فولادی با پوشش مشکی در مکان‌هایی که در تماس مستقیم با زمین هستند یا در جاهایی که خوردگی فلز و زنگ‌زدگی شدید وجود دارد، مجاز نیست.

لوله گالوانیزه سرد

انواع لوله گالوانیزه سرد از جنس آهن با روکش روی، از طریق فرایند گالوانیزه سرد و استفاده از مکانیسم برق‌دار کردن، از زنگ‌زدگی در شرایط رطوبت کم محافظت می‌کند. این نوع لوله‌ها دارای خاصیت ضدزنگ کامل نیستند و بیشتر در مناطق داخلی مانند سوله‌ها و ساختمان‌ها استفاده می‌شوند؛ بنابراین، توصیه می‌شود از لوله‌ گالوانیزه سرد در مناطق مرطوب و خارجی استفاده نکنید.

لوله برق گالوانیزه گرم

لوله گالوانیزه گرم که به آن لوله گالوانیزه عمقی داغ هم گفته می‌شود، از طریق فرآیند غوطه‌وری در محلول ذوب‌شده روی گالوانیزه تولید می‌شود. در اصل، قسمت‌های داخلی و خارجی این لوله‌ها با پوشش گالوانیزه پوشانده شده‌اند که این امر باعث مقاومت آن‌ها در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی می‌شود و این امکان را به ما می‌دهد که از آن‌ها در مکان‌هایی با رطوبت بالا استفاده کنیم. لوله گالوانیزه گرم می‌تواند در مناطق باز و فضاهای خارجی استفاده شود و به‌دلیل ضخامت پوشش روی در این لوله‌ها، مقاومت بیشتری در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی نسبت‌به انواع دیگر دارد.

لوله گالوانيزه فابريك

لوله گالوانيزه فابريك، برخلاف لوله گالوانیزه گرم و سرد، در فرایند تولید به‌صورت جداگانه گالوانیزه نمی‌شوند. این ورق‌ها پس از برش در اندازه‌های مختلف، در خط نورد قرار می‌گیرند و پس از جوشکاری و بازرسی کیفی، به اندازه‌های مختلف برای عرضه به بازار آماده می‌شوند.

لوله گالوانيزه رنگی

لوله گالوانيزه رنگی به‌عنوان یک پوشش برای حفاظت از سیم برق در برابر آسیب‌های محیطی شناخته می‌شود. این لوله‌ها ازجمله لوله‌های برق هستند و از جنس‌های مختلفی نظیر فولادی، پلی آمید، پی وی سی، پلی اتیلن و ... تولید می‌شوند. علت اصلی رنگ‌آمیزی این نوع از لوله‌ها، شناسایی آسان مدارهای سیم برق در مکان‌هایی است که شناسایی سیم‌ برق از اهمیت زیادی برخوردارند. لوله گالوانيزه رنگی یکی از پرکاربردترین و بهترین لوله‌های برقی است که در ساختمان‌های مختلف استفاده می‌شود.

لوله فلکسیبل برق چیست؟

لوله فلکسی برق یا لوله فلکسیبل، یک کانال فلزی با سطح مقطعی گرد دارند. این لوله‌ها بلند، سبک و بسیار انعطاف‌پذیر هستند و در پروژه‌های عمرانی برای محافظت از کابل‌ها و سیم‌ها استفاده می‌شوند. برای نصب این لوله‌ها به دیوار، از بست‌های مخصوص با اندازه‌های مختلف استفاده می‌شود.

درواقع لوله فلکسی برق یک لوله انعطاف‌پذیر و پیچیده است که برای حفاظت و راه‌اندازی سیم‌ها و کابل‌های برق استفاده می‌شود. این نوع لوله برق معمولا از موادی مانند پلاستیک، PVC، فولاد یا آلومینیوم تشکیل شده است. یکی از ویژگی‌های اصلی این لوله‌ها، انعطاف‌پذیر بودن آن‌هاست که به کاربر این امکان را می‌دهد که آن را به آسانی در نقاط مختلف و به سادگی به شکل‌های مختلف تبدیل کنند.

چرا استفاده از لوله فلکسی اهمیت دارد؟

تاکید بر اهمیت انرژی در زندگی امروزی بسیار مهم است. مصرف برق و انرژی الکتریکی در ساختمان‌ها بی‌فایده نیست. از کابل‌کشی و سیم‌کشی در ساختمان برای بهره‌برداری از انرژی الکتریکی استفاده می‌شود. برای حفظ سلامتی کابل‌ها و سیم‌های ساختمانی، استفاده از لوله‌های برق مانند لوله فلکسی برق بهترین انتخاب است. این لوله‌ها محافظتی عالی در برابر گرما، رطوبت و خوردگی فراهم می‌کنند که می‌تواند خطرات ناشی از این عوامل را کاهش دهد.

ویژگی‌های این لوله‌ها شامل طول عمر بالا، انعطاف‌پذیری، مقاومت در برابر کشش و چرخش، تحمل فشار بالا، مقاومت در برابر محیط‌های اسیدی، قلیایی و ... است. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که لوله‌های برق انتخاب خوبی برای استفاده در ساختمان‌ها باشند و سطح امنیت و کارایی را افزایش دهند.

انواع لوله‌های فلکسیبل

لوله فلکسیبل انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

لوله فلکسیبل گالوانیزه بدون روکش

در این نوع لوله فلکسیبل، به‌دلیل عدم استفاده از هیچگونه روکش، معمولا در محیط‌های داخلی برای عبور کابل و سیم‌ها استفاده می‌شود؛ اما استفاده از این نوع لوله فلکسیبل در محیط‌های مرطوب مناسب نیست.

لوله فلكسيبل گالوانيزه روكشدار برق

لوله فلكسيبل گالوانيزه روكشدار برق از جنس PVC قابل استفاده به‌صورت روکار و توکار هستند. این نوع لوله‌ها، مناسب برای محیط‌های بیرونی و مرطوب بوده و همچنین می‌توانند در محیط‌های خشک نیز طول عمر بالایی داشته باشند. قيمت لوله فلكسيبل گالوانيزه روكشدار برق می‌تواند بسته به متریال و ضخامت متفاوت باشد.

تفاوت لوله فولادی و لوله فلکسیبل

تفاوت مهم بین لوله فولادی برق گالوانيزه و لوله فلکسیبل گالوانیزه برق، این است که لوله فولادی برق همانند یک سرباره ثابت و پایدار است که با استحکام بالا به‌عنوان یک ستون اصلی و قوی برای ساختمان عملکرد می‌کند. درحالی‌که لوله فلکسیبل گالوانیزه برق نقش عصای چرخشی ساختمان را بر عهده دارد، از طرفی این لوله‌ها مانورپذیر بوده و قابل انعطاف در برابر تغییرات در ساختمان هستند.

درصورتی‌که نیازمندی‌های ساختمانی به تغییر و تعدیل در طول و شکل مسیر انتقال برق نیاز دارند، لوله فلکسیبل گالوانیزه برق به‌عنوان یک گزینه منعطف و مناسب مطرح می‌شود؛ بنابراین، انتخاب بین لوله فولادی برق و لوله فلکسیبل گالوانیزه برق بستگی به نیازها و شرایط خاص محیط برقی دارد.

تفاوت لوله گالوانيزه با لوله فلكسيبل

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی انواع لوله فولادی برق گالوانيزه و لوله فلکسیبل گالوانیزه برق و تفاوت‌های بین این دو پرداختیم. در پایان لازم است به این نکته اشاره کنیم که برای اطلاع از قيمت لوله فلكسی و قيمت لوله فلكسيبل گالوانيزه روكشدار برق می‌توانید به وب‌سایت سینی کابل نوسان مراجعه کنید. این فروشگاه انواع لوله گالوانیزه و فلکسیبل برق را مطابق با استانداردهای بین‌المللی تولید کرده و شما را از قيمت لوله فلكسی مطلع می‌کند که می‌توانید با خیال راحت خرید خود را انجام دهید.

راه های ارتباط با ما:

02133950646

02133950647

02133904097

02133997736

09121181179

09129009397

09195318467

وب سایت رسمی مجموعه: navasan.ir کلیک کنید!!!!!!

 

انتهای رپرتاژ آگهی/

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل
آخرین اخبار