بازدید 2566

عمر البشیر کجاست؟

تیم دفاعی عمر البشیر، رئیس‌جمهور سابق سودان، که تحت تعقیب دادگاه کیفری بین‌المللی است، گفت: «مقامات البشیر و چهار تن از دستیارانش را از بیمارستان علیا در ام درمان به مکان جدیدی منتقل کرده‌اند.»
کد خبر: ۱۲۲۸۸۰۰
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۰۸:۴۰ 26 March 2024

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، این تیم استرداد او به دادگاه کیفری بین‌المللی را، در حالی که درخواست‌هایی برای حضور او در دادگاه وجود دارد، بعید دانست.

محمد الحسن الامین یکی از اعضای نیروی دفاعی در بیانیه‌ای ویژه به وبگاه الحره گفت: البشیر به همراه بکری حسن صالح معاونش و عبدالرحیم وزیر دفاعش، محمد حسین، وزیر اسبق جوانان و ورزش، یوسف عبدالفتاح و سرلشکر ارتش سودان الطیب الخنجر از بیمارستان منتقل شدند.

الامین مکان جدید را مشخص نکرد، بلکه تنها گفت که این مکان در منطقه مهندسین در ام درمان واقع شده است و توسط نیروهای اطلاعات نظامی و نیروهای منطقه مهندسین نظامی محافظت می‌شود.

در مارس ۲۰۰۹، دادگاه کیفری بین‌المللی حکم بازداشت رئیس‌جمهور سابق را به اتهام ارتکاب نسل‌کشی، جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت در دارفور صادر کرد که اولین حکم علیه رئیس‌جمهور در قدرت محسوب می‌شد.

در مارس ۲۰۱۲، همین دادگاه حکم بازداشت وزیر دفاع در دوران بشیر و یکی از برجسته‌ترین دستیاران او یعنی عبدالرحیم محمد حسین را به اتهام ارتکاب جنایت علیه غیرنظامیان در دارفور صادر کرد.

الامین افزود: «انتظار ندارم البشیر به دادگاه کیفری بین‌المللی تحویل داده شود، زیرا تصمیم در دست البرهان نیست، بلکه در دست ارتش است که اجازه نخواهد داد البشیر تسلیم شود، زیرا او دارای درجه فیلد مارشال است و ارتش نیازی به گشودن جبهه جدیدی در طول جنگ کنونی خود که علیه نیروهای واکنش سریع به راه انداخته، ندارد.

البشیر و تعدادی از دستیارانش در ارتباط با گزارشی در رابطه با برنامه ریزی و اجرای کودتای نظامی در سال ۱۹۸۹ علیه دولت نخست وزیر منتخب صادق المهدی بازداشت شده‌اند.

طبق گفته مقامات سودانی، زمانی که جنگ بین ارتش و نیروهای واکنش سریع در آوریل آغاز شد، البشیر و تعدادی از دستیارانش برای درمان در بیمارستان علیا بودند.

این عضو تیم دفاع با اشاره به اینکه «البشیر و دستیارانش در معرض خطر موشک‌های شلیک شده توسط نیروهای واکنش سریع بودند»، خاطرنشان کرد: «البشیر ۲ بار از مرگ نجات یافت، اولی زمانی بود که اتاقی که در آن اقامت داشت بمباران شد در حالی که او به اتاق دیگری در بیمارستان منتقل شده بود. بار دوم زمانی بود که با دیگران مشغول نماز بود که گلوله‌ای به دیوار پشت سر آنها افتاد که نشان می‌داد البشیر هدف گلوله‌های نیروهای واکنش سریع از سکویی در مقرن النیلین در خارطوم به سمت بیمارستان مشرف به نیل هدف قرار گرفته است.

الامین خاطرنشان کرد که «انتقال البشیر و دستیارانش به دلیل گزارشی است که رئیس بیمارستان علیا درباره کمبود کادر پزشکی نوشته است که امکان نظارت بر وضعیت سلامتی زندانیان را می‌دهد».

از سوی دیگر، پاشا طبیق، مشاور فرمانده نیروهای واکنش سریع، انتقال البشیر و تعدادی از دستیارانش از بیمارستان علیا در ام درمان را یک «عملیات برنامه ریزی شده فراری دادن» توصیف کرد.

طبیق به وبگاه الحره گفت: «اطلاعات در اختیار واکنش سریع حاکی از آن است که البشیر به زادگاهش، در ایالت رود نیل در شمال سودان و نه به منطقه «مهندسین» منتقل شده است.

وی افزود: «البشیر و گروه همراه او از نبردهای جاری بین ارتش و نیروهای واکنش سریع فاصله زیادی ندارند و آنها هسته یا مغز متفکری هستند که در حال حاضر برای ارتش برنامه ریزی می‌کنند.»

مشاور فرمانده نیروهای واکنش سریع خاطرنشان کرد: ارتش با دادگاه جنایی همکاری نخواهد کرد و البشیر و بقیه افراد تحت تعقیب را نه به دلیل مشغول بودن به جنگ، بلکه به آن دلیل تحویل نخواهد داد که ارتش یکی از بازوهای حزب کنگره ملی است که بر سودان حکومت می‌کرد و از این رو اصل استرداد را رد می‌کند.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# نمایشگاه کتاب # خداداد افشاریان # سد قیز قلعه سی # جلفا # ورزقان
وب گردی