بازدید 1448
۶

نرخ بیکاری زمستان به ۸.۶ درصد رسید

بررسی نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیش‌تر نشان می‌دهد که ٨.٦ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده‌اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آن است که این شاخص، نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ١٤٠١) ، ١.١ درصد کاهش یافته است.
کد خبر: ۱۲۲۷۶۷۰
تاریخ انتشار: ۲۸ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۰:۰۱ 18 March 2024

به گزارش «تابناک» به نقل از مرکز آمار در زمستان ١٤٠٢، به میزان ٤٠.٨ درصد جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر، از نظر اقتصادی فعال بوده‌اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته‌اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آن است که این نرخ نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان ١٤٠١) ٠.٣ درصد افزایش یافته است.

جمعیت شاغلین ١٥ ساله و بیش‌تر در این فصل ٢٤ میلیون و ١٩٤هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ٧٥٧ هزار نفر افزایش داشته است. بررسی اشتغال در بخش‌های عمده اقتصادی نشان می‌دهد که در زمستان ١٤٠٢، بخش خدمات با ٥٣.٦ درصد بیش­‌ترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. در مراتب بعدی بخش‌های صنعت با ٣٣.٥ درصد و کشاورزی با ١٢.٩ درصد قرار دارند.

نرخ بیکاری جوانان ١٥ تا ٢٤ ساله حاکی از آن است که ٢٢.٥ درصد از فعالان این گروه سنی در زمستان ١٤٠٢ بیکار بوده‌اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (زمستان ١٤٠١) ١.٧ درصد کاهش یافته است.

بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ١٨ تا ٣٥ ساله نیز نشان می‌دهد که ۱۵.۷ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی در زمستان ١٤٠٢ بیکار بوده‌اند. این در حالی است که تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می‌دهد این نرخ نسبت به زمستان ١٤٠١، به میزان ١.٧ درصد کاهش یافته است.

در زمستان ١٤٠٢، بررسی سهم جمعیت ١٥ ساله و بیش‌تر دارای اشتغال ناقص نشان می‌دهد که ٨.٦ درصد جمعیت شاغل،‌ به دلایل اقتصادی (فصل غیرکاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش‌تر و…) کم‌تر از ٤٤ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده‌اند. این در حالی است که ٣٦.٨ درصد از شاغلین ١٥ ساله و بیش‌تر، ٤٩ ساعت و بیش‌تر در هفته کار کرده‌اند.

خاطر نشان می‌سازد نتایج تفصیلی طرح مذکور به ­زودی در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir قابل دسترس خواهد بود.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۶
از این آمارهای کسی توجه نمیکنه خسته نشدید
دروغه
چه خوب
ما چقدر خوشبختيم !
تمام تحصیل کرده هامون یا دارند اسنپ کار می کنند یا مهاجرت کردند
احتمالا نرخ بیکاری در سال 1403 صفر خواهد شد!!!!!!!!!!!!!!!!
بر اساس آمار اعلامی نرخ بیکاری در زمستان امسال نسبت به سال گذشته کاهشی داشت چون در سال گذشته انتخابات نداشیم و کاهش نرخ بیکاری در زمستان امسال به دلیل اشتغال 10 روزه افراد زیر بیست سال در امر تبلیغات کاندیداها بود از نظر مرکز آمار کسی که در هفته یک روز یک جفت جوراب بفروشد شاغل محسوب میشود بله با این حساب نرخ بیکاری یک رقمی است اگر شغل به معنای واقعی که دخل و خرج زندگی یک خانواده 4 نفره را تامین کند حساب کنیم نرخ بیکاری 45 در صد است
در دوران احمدی نژاد اعلام کردند که هر کس اگر در هفته یک ساعت هم کار کند شاغل محسوب می شود. به این ترتیب نرخ بیکاری را به نصف کاهش دادند. احتمالا دولت رئیسی هر کسی را که سخت به دنبال کار باشد را هم شاغل تلقی کرده است و به این ترتیب موفق شده است یک درصد از نرخ بیکاری کم کند!
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل # کنکور # حماس
آخرین اخبار