بازدید 1919
معاون اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی استان خبر داد؛

ثبت زبان ترکی خلجی استان مرکزی در فهرست آثار ملی

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از ثبت زبان ترکی خلجی در فهرست میراث ناملموس ملی خبر داد و گفت: زبان ترکی خلجی کهن‌ترین زبان از خانواده زبان‌های ترکی‌تبار است که در حال حاضر تنها گویش‌ورانی در منطقه مرکزی ایران دارد.
کد خبر: ۱۲۲۷۳۷۷
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۰ 16 March 2024

 

به گزارش تابناک به نقل از ایلنا، حسین محمودی افزود: زبان ترکی خلجی در شهر تلخاب واقع در شهرستان فراهان و برخی از روستاهای شهرستان‌های فراهان، آشتیان، تفرش و اراک تکلم می‌شود. با توجه به اینکه تعداد گویش‌وران این زبان زیاد نیست، به‌ شدت در معرض آسیب قرار دارد.

وی با تأکید بر اینکه باید از آسیب‌رسانی به زبان ترکی خلجی و فراموشی این زبان با جدیت جلوگیری شود، ادامه داد: بنابراین ثبت ملی ادبیات شفاهی زبان ترکی خلجی شامل ضرب‌المثل‌ها، اشعار محلی، چیستان‌ها و ... می‌تواند به بقای این سرمایه ملی یاری برساند.

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی اظهار داشت: زبان‌ها، گویش‌ها و لهجه‌های اصیل هر سرزمین، بخش بزرگی از میراث فرهنگی ناملموس آن جوامع محسوب شده و خاستگاه و پیوند دهنده بسیاری از عناصر فرهنگی هستند.

محمودی به جاذبه‌های گردشگری استان مرکزی و تعداد آثار ثبت شده این استان در فهرست آثار ملی اشاره داشته و تصریح کرد: بیش از 2000 جاذبه گردشگری در این استان شناسایی شده است که 908 اثر آن در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است. 

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل