بازدید 2173

آغاز رأی‌گیری برای انتخابات ریاست‌جمهوری در روسیه

رأی‌گیری سراسری انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه در شرقی‌ترین مناطق این کشور در کامچاتکا و چوکوتکا ساعت هشت صبح روز جمعه ۱۵ مارس به وقت محلی (ساعت ۲۳ پنجشنبه ۱۴ مارس به وقت مسکو- ۲۳:۳۰ به وقت تهران) آغاز شد.
کد خبر: ۱۲۲۷۱۳۴
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۲ 15 March 2024

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا از رسانه‌های روسیه، درهای ۲۰۰ شعبه اخذ رأی در کامچاتکا و ۵۵ شعبه اخذ رأی در چوکوتکا (در نزدیکی آلاسکا) صبح جمعه به وقت محلی به روی رأی‌دهندگان گشوده شد تا همانند دیگر مناطق روسیه به مدت سه روز، پذیرای رأی‌دهندگان باشند.

در مجموع ۹۳ هزار و ۹۲۰ شعبه اخذ رأی برای اخذ رأی شهروندان روسیه پیش بینی شده است که از این تعداد، ۹۳ هزار و ۶۴۴ شعبه در داخل و ۲۶۹ شعبه در خارج این کشور هستند. هفت شعبه اخذ رأی نیز در پایگاه فضایی بایکونور فعال خواهد بود.

این انتخابات، نخستین دوره انتخابات در تاریخ روسیه است که به مدت سه روز برگزار خواهد شد.

شورای فدراسیون یا مجلس علیای پارلمان روسیه، ابتدا ۱۷ مارس ۲۰۲۴ (۲۷ اسفند ۱۴۰۲) را به عنوان تاریخ انتخابات ریاست جمهوری تعیین کرد. کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه بعدا اعلام کرد که رای گیری طی سه روز، از ۱۵ تا ۱۷ مارس (۲۵ تا ۲۷ اسفندماه ۱۴۰۲) برگزار خواهد شد.

نامزدهای انتخابات

ولادیمیر پوتین (رئیس‌جمهوری کنونی)‌، نیکولای خاریتونوف (حزب کمونیست)، ولادیسلاو داوانکوف (حزب مردم جدید) و لئونید اسلوتسکی (حزب لیبرال دموکراسی) روسیه نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور هستند.

آمار واجدان شرایط شرکت در انتخابات روسیه

کل جمعیت روسیه در اول ژانویه ۲۰۲۳ (دی‌ماه ۱۴۰۱) (کمی بیش از یکسال قبل)،‌ حدود ۱۴۶ میلیون نفر بوده است.
در همین حال بنا بر گزارش خبرگزاری تاس، ۱۱۴ میلیون و ۲۱۲ هزار و ۷۳۴ نفر واجد شرایط شرکت در انتخابات ریاست جمهوری این کشور هستند که از این تعداد، ۱۱۲ میلیون و ۳۰۹ هزار و ۹۴۷ نفر در روسیه زندگی می کنند.

شمار اتباع روس واجد شرایط شرکت در این انتخابات در خارج کشور نیز یک میلیون و ۸۹۰ هزار و ۸۶۳ نفر گزارش شده است. ۱۱ هزار و ۹۲۴ شهروند روس مستقر در پایگاه فضایی بایکونور در این انتخابات شرکت خواهند کرد.

به گفته رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، ۱۱۳ میلیون و ۵۷۴ هزار و ۵۵۰ تعرفه اخذ رأی در اختیار ۸۹ منطقه فدراسیون روسیه قرار گرفته است.

انتخابات آنلاین

شمار تعرفه‌های اخذ رأی چاپ شده از این جهت از شمار واجدان شرایط کمتر است که تعداد قابل توجهی از شهروندان روسیه به صورت آنلاین در انتخابات شرکت می‌کنند.

در این پیوند، وزارت ارتباطات و توسعه دیجیتالی روسیه اعلام کرد:‌ چهار میلیون و ۹۰۰ هزار شهروند روسیه درخواست رأی گیری آنلاین را در انتخابات آتی ریاست‌جمهوری این کشور ثبت کرده‌اند. این وزارتخانه شامگاه سه‌شنبه در کانال تلگرامی خود اعلام کرد:‌ این افراد در ۲۸ منطقه روسیه که در آنها امکان مشارکت انتخاباتی آنلاین وجود دارد، درخواست داده‌اند که به صورت الکترونیک و از راه دور از طریق مراجعه به سایت vybory.gov.ru در انتخابات شرکت کنند.

بنا بر این گزارش، ۳,۷ میلیون شهروند روسیه نیز شعبه رأی گیری که برای آنها مناسب است را به کمک سرویس «رأی دهنده سیار» انتخاب کرده اند.

۲۳ هزار و ۵۰۰ نفر نیز در سایت خدمات دولتی روسیه، درخواست رأی گیری در منزل را داده اند. اگر درخواست های آنها تأیید شود، مأموران شعب رأی گیری با برگه رأی و صندوق رأی گیری سیار نزد آنها می آیند.

شرکت بیش از دو میلیون نفر در رأی‌گیری زودهنگام

با توجه به گستردگی روسیه به عنوان بزرگترین کشور جهان از نظر وسعت، رأی‌گیری زودهنگام از ششم تا ۲۴ اسفندماه انجام شد.

رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه پنجشنبه اعلام کرد:‌ حدود ۲ میلیون نفر زودهنگام در انتخابات ریاست جمهوری روسیه شرکت کردند.

الا پامفیلووا گفت: روسیه کشور بسیار بزرگی است، ما مکان های صعب العبور و دورافتاده زیادی داریم؛ بنابراین انتخابات در این گونه مناطق، همچنین چهار منطقه تازه پیوسته به روسیه و مناطق همجوار آنها و نیز در کشتی هایی که در روزهای رای گیری در حال تردد در مسیر دریایی هستند، به صورت زودهنگام در حال برگزاری است؛ پنجشنبه (۲۴ اسفندماه ۱۴۰۲) آخرین روز رأی‌گیری زودهنگام بود.

ساکنان مناطق صعب العبور و دوردست و همچنین ملوانان کشتی‌هایی که آمدن آنها به شعب رأی گیری در روزهای اصلی انتخابات ریاست جمهوری روسیه دشوار است، می توانستند زودتر از سایر مناطق این کشور رأی خود را به صندوق بیاندازند.
علاوه بر این، انتخابات برای ساکنان استان زاپروژیا (تازه الحاق شده به روسیه) و برخی مناطق دیگر که در خط مقدم در منطقه عملیات ویژه نظامی قرار دارند نیز زودتر از سایر مناطق روسیه شروع شد.

پیش بینی مشارکت ۷۱ درصدی در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه

مرکز تحقیقات افکار عمومی روسیه پیش از این اعلام کرد: نتایج نظرسنجی این مرکز نشان می‌دهد که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در انتخابات پیش‌روی ریاست‌جمهوری با ۸۲ درصد آرا پیروز خواهد شد و نرخ مشارکت انتخاباتی روس‌ها، ۷۱ درصد خواهد بود.

این مرکز افکارسنجی ۲۱ اسفندماه ۱۴۰۲ در این باره افزود: پیش‌بینی می‌شود در این انتخابات، نیکولای خاریتونوف نامزد حزب کمونیست فدراسیون روسیه و ولادیسلاو داوانکوف نامزد حزب مردم جدید، هر یک، ۶ درصد آرا را به دست آورند و در جایگاه دوم و سوم قرار گیرند.

بر اساس نتایج این نظرسنجی، پیش‌بینی می‌شود که لئونید اسلوتسکی رهبر و نامزد حزب لیبرال دموکراسی روسیه نیز پنج درصد آرای مردم این کشور را به خود اختصاص خواهد داد.

زمان اعلام نتایج اولیه انتخابات

رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات فدراسیون روسیه اعلام کرده است که نتایج اولیه رأی‌گیری این انتخابات نیمه اول روز دوشنبه ۱۸ مارس (۲۸ اسفندماه) اعلام خواهد شد.

پامفیلووا ادامه داد: ما داده‌ها را در چارچوب سیستم از مناطق مختلف روسیه دریافت می کنیم و پیش‌بینی می‌شود که حوالی ظهر دوشنبه نتایج اولیه را از حدود ۹۰ درصد شعبه‌های اخذ رأی اعلام کنیم.

نتیجه انتخابات، بسیاری را در خارج از روسیه ناامید خواهد کرد

نایب رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه بامداد جمعه ۲۵ اسفندماه ۱۴۰۲ همزمان با آغاز فرایند رأی‌گیری سراسری این انتخابات گفت:‌ نتیجه این انتخابات، بسیاری را در خارج از کشور ناامید خواهد کرد.

نیکلای بولایف افزود: تمام کنایه‌ها درباره انتخاب رئیس‌جمهور، تلاش برای دخالت در رای‌گیری از طریق بستن شعب اخذ رای در خارج از کشور یا حمله به آنها در مناطق مرزی بی‌معنی است.

وی ادامه داد:‌ مردم روسیه در انتخابات، نظر خود را خواهند گفت، هر چه باشد، اگر فشار (خارجی روی مردم) بیشتر شود، اتحاد بیشتر می شود. به نظر من، نتیجه انتخابات، بسیاری را در خارج از کشور ناامید خواهد کرد.

حضور ناظران ۱۰۶ کشور

پاول آندریف از اعضای کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه نیز اعلام کرد: کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه برای ناظران ۱۰۶ کشور تاییدیه صادر کرده است.

به گفته وی، حضور ناظران بین المللی نسبت به دوره قبلی انتخابات بیش از دو برابر شده است.

زمان اخذ رأی شهروندان روس در ایران

وزارت امور خارجه روسیه، بامداد جمعه فهرست شعب اخذ رأی این کشور در کشورهای مختلف جهان را اعلام کرد که بر این اساس، شهرهای تهران، اصفهان، رشت، بوشهر و دشت‌عباس مکان‌های پیش‌بینی شده برای اخذ شهروندان روسیه در جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است.

زمان رأی‌گیری از اتباع روسیه در ایران روز یکشنبه ۲۷ اسفندماه از ساعت هشت صبح تا ساعت ۲۰ اعلام شده است.

سفارت روسیه در تهران، کنسولگری‌های این کشور در اصفهان و رشت و دو مکان تعیین شده در شهرهای بوشهر و دشت‌عباس میزبانی صندوق‌های اخذ رأی از شهروندان روس را در ایران برعهده دارند.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل