بازدید 1665

استفاده از سالمندان مبتلا به آلزایمر برای تکدی‌گری

مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران گفت: بهتر است «چیپست زیر پوستی» برای گم نشدن بیماران دمانس کاشته شود چرا که در برخی استان‌ها از بیماران مبتلا به آلزایمر برای حمل مواد مخدر یا تکدی‌گری استفاده می‌کنند.
کد خبر: ۱۲۲۶۶۴۷
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۰۸:۲۸ 12 March 2024

عکس آرشیوی است.

به گزارش «تابناک»، معصومه صالحی، مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران در گفت‌وگو با فارس، اظهار کرد: ما قریب به ۱۵ هزار بیمار از بدو تأسیس انجمن پذیرفته‌ایم که برخی از این بیماران از دنیا رفته‌اند.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۴ هزار بیمار مبتلا به دمانس در تهران در این انجمن پرونده دارند و آمار نشان می‌دهد که ما در ایران قریب به یک میلیون و ۳۰۰ هزار بیمار مبتلا به دمانس در کشور داریم. در دنیا نیز ۵۵ میلیون بیمار مبتلا به دمانس(فراموشی) شناسایی شده‌اند.

مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران به همکاری این انجمن با سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: ما علاوه بر آنکه با سازمان بهزیستی همکاری‌های مشترکی داریم، مرکز قاصدک را توانسته‌ایم با همکاری این سازمان فعال کنیم، این مرکز روزانه و ویژه بیماران مبتلا به دمانس است که از سازمان بهزیستی مجوز فعالیت دارد.

وی یادآور شد: در این مرکز به طور روزانه به بیماران خدماتی مانند کادردرمانی و درمانی‌های غیر دارویی ارائه می‌شود.

صالحی، تلاش برای حفظ خاطرات بیماران دمانس را یکی از فعالیت‌های این انجمن عنوان کرد و گفت: تلاش برای حفظ خاطرات فعلی بیماران و پیشگیری از ابتلا به آلزایمر پیشرفته، یادآوری خاطرات و فعالیت‌های ذهنی بخشی از اقداماتی است که با این بیماران به طور روزانه کار می‌شود. در برخی از بیماران شاهد بازگشت بوده‌ایم.

لزوم تأسیس مراکز نگهداری بیماران دمانس در هر استان

مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران ادامه داد: به لطف همین اقدامات امروز برخی از بیماران که خواندن و نوشتن را هم فراموش کرده بودند، هم می‌نویسند، هم خاطرات را مرور می‌کنند.

وی با اشاره به نبود مرکز نگهداری بیماران مبتلا به دمانس گفت: ما برای نگهداری بیماران مبتلا به دمانس مراکز متعددی نداریم، معمولاً بیماران مبتلا به آلزایمر در مراکز شبانه روزی در کنار سایر سالمندان نگهداری می‌شوند و نحوه برخورد و نگهداری آن‌ها نیز تخصصی نیست.

صالحی تأکید کرد: باید در هر استان ما یک مرکز روزانه ویژه افراد دمانس وجود داشته باشد و حتی مراکزی که شبانه روزی باشد تا بتواند خدماتی در خور و نیاز افراد مبتلا به دمانس به آن‌ها ارائه دهد.

وی یادآور شد: متأسفانه بعضا گزارش‌هایی به دست ما می‌رسد که دست و پای سالمند مبتلا به دمانس را در این مراکز نگهداری می‌بندند و آن‌ها را کتک می‌زنند که این‌ها به دلایل همان ناآگاهی است.

مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران درباره کاشت«چیپست زیر پوستی» برای بیماران مبتلا به دمانس گفت: بهتر است چیپست زیر پوستی برای سالمندان کاشته شود، این شیوه می‌تواند زمانی که این بیماران گم شوند از این طریق بتوان آن‌ها را پیدا کرد.

وی تأکید کرد: گا‌هاً گزارش‌هایی به دست ما رسیده که از بیماران آلزایمر برای حمل مواد مخدر استفاده کرده‌اند یا سالمند مبتلا به آلزایمر را به استانی دیگر منتقل کرده‌اند و از او به عنوان متکدی استفاده کرده‌اند.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل