بازدید 4967

کاوش در قطب جنوبی ماه ناممکن است!

بسیاری از آژانس‌های فضایی در تلاش برای کاوش در قطب جنوبی ماه هستند، اما انجام این مهم کار دشواری است.
کد خبر: ۱۲۲۵۴۶۶
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۳ 05 March 2024

به گزارش تابناک، قطب جنوبی ماه سمت تاریکی از ماه است که نور خورشید به آن نمی‌رسد و این مسئله موجب می‌شود که هر ماموریتی در این منطقه از ماه کاری دشوار باشد. شاید ماموریت اخیر ناسا نمونه‌ای از این دشواری است، به گونه‌ای که یک پا فضاپیمای آن هنگام فرود شکست و منجر به چپ کردن آن شد که مسیر کل ماموریت را تهدید کرد.

در این گزارش برخی از چالش‌های این مکان در ماه را بررسی می‌کنیم:

۱- زمین ناهموار: قطب جنوبی ماه با سطح ناهمواری دارد که شامل دهانه ها، سنگ‌ها و سطوح ناهموار زیادی است و فرود روی سطح را دشوار می‌کند، زیرا مناطق مسطح و پایدار کمتری برای فرود ایمن وجود دارد.

۲- تاریکی دائمی: یکی از مهم‌ترین چالش‌های قسمت تاریک ماه، شرایط نوری این منطقه است، به گونه‌ای که قطب جنوبی ماه به دلیل زاویه تابش نور خورشید با دوره‌های طولانی تاریکی مواجه می‌شود، این سایه دائمی مشکلاتی را برای فضاپیما‌ها ایجاد می کند، زیرا قادر به مهار نور خورشید برای تولید انرژی مورد نیاز نیستند و در چنین شرایطی باید منابع انرژی جایگزین برای اطمینان از موفقیت ماموریت توسعه یا استفاده شود.

۳- تغییرات شدید دمایی: قطب جنوبی ماه در معرض تغییرات شدید دمایی است، در حین شب طولانی قمری، دما می‌تواند تا ۱۷۳- درجه سانتیگراد کاهش یابد و چنین شرایط بسیار سردی می‌تواند بر تجهیزات و دستگاه‌های الکترونیک تأثیر منفی بگذارد و نیاز به طراحی و عایق بندی تخصصی دارد تا عملکرد آن را تضمین کند.

۴- مشکلات ارتباطی: انحنای ماه اغلب ارتباط مستقیم با زمین را در ماموریت‌هایی که قطب جنوبی ماه را هدف قرار می‌دهند، مختل می‌کند و این می‌تواند منجر به تاخیر در دریافت به روز رسانی‌های ماموریت و ارسال دستورات شود که ممکن است بر کنترل و نظارت بر ماموریت در زمان واقعی تأثیر بگذارد.

۵- دینامیک فرود دشوار: ترکیب سطح ناهموار و گرانش کم روی ماه دینامیک فرود را پیچیده می‌کند، رسیدن به فرود صاف بدون آسیب رساندن به فضاپیما پیچیده است، زیرا روش‌های فرود سنتی که بر روی زمین استفاده می‌شود ممکن است به طور کامل برای شرایط ماه عملی نباشد.

۶- مشخصات سطحی غیرمنتظره: ویژگی‌های سطحی مانند وجود غبار ماه و موانع غیرمنتظره می‌تواند برای فضاپیما خطر ایجاد کند و بر موفقیت کلی ماموریت تأثیر بگذارد.

۷- یخ آب و مواد فرار: در حالی که وجود یخ آب در دهانه‌های سایه‌دار در قطب جنوبی ماه منبع بالقوه فعالیت‌های ماه در آینده است، اما عارضه‌ای نیز ایجاد می‌کند. یخ آب می‌تواند رفتار غبار ماه را تغییر دهد و بر فرود روی آن و نیز ابزار‌های علمی ماموریت تأثیر بگذارد.

منبع: ارم نیوز

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل