بازدید 1914

احتمال آبگرفتگی معابر و یخ زدگی جاده‌ها

سازمان هواشناسی با توجه به ادامه فعالیت سامانه بارشی و بارش برف و باران، وزش باد و کولاک برف و مه در گردنه‌ها و نواحی کوهستانی، نسبت به احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و یخ زدگی جاده‌ها هشدار داد.
کد خبر: ۱۲۲۲۳۳۱
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۴ 17 February 2024

 

به گزارش  تابناک به نقل از وزارت راه و شهرسازی، سازمان هواشناسی کشور برای فعالیت دو سامانه و مخاطرات حاصل از آن هشدار سطح زرد صادر کرد.

بر اساس این هشدار، فعالیت سامانه بارشی از روز شنبه تا روز دوشنبه با بارش برف و باران، وزش باد و کولاک برف و مه در گردنه‌ها و نواحی کوهستانی همراه خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه روز شنبه آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، نیمه جنوبی اردبیل، زنجان، قزوین، کردستان، کرمانشاه، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، نیمه شمالی کرمان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، شمال و شرق خوزستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، ایلام و شمال استان‌های البرز، تهران و ارتفاعات سمنان اعلام شده است.

روز یکشنبه نیز آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان، کرمانشاه، شمال ایلام، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان و ارتفاعات استان‌های اردبیل، قزوین و سمنان درگیر این شرایط جوی خواهند شد.

این سامانه بارشی روز دوشنبه در جنوب آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، همدان، مرکزی، جنوب قم، نیمه شمالی اصفهان، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی و سمنان فعال است.

سازمان هواشناسی کشور احتمال آبگرفتگی معابر عمومی، جاری شدن روان آب، مه آلودگی، وزش باد و کولاک برف، کاهش نسبی دما و احتمال یخ زنی سطح جاده‌ها، لغزندگی و کاهش دید در جاده‌های کوهستانی و گردنه‌ها را از مخاطرات این سامانه اعلام کرد.

سازمان هواشناسی نسبت به عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و انتقال محصولات کشاورزی به انبارهای استاندارد و احتیاط در رانندگی توصیه کرده است.

 

سامانه دوم نیز افزایش گرادیان فشاری اعلام شده که از روز شنبه تا پایان یکشنبه موجب وزش باد نسبتا شدید خواهد شد.

این سامانه روز شنبه بوشهر، فارس، شرق چهارمحال و بختیاری، اصفهان، مرکزی قم، البرز، تهران، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان، جنوب و شرق سمنان و روز یک‌شنبه یزد، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و اصفهان را در بر می‌گیرد.

اثر مخاطره این سامانه در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت وآمدهای شهری، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه‌های موقت و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل پیش‌بینی شده است.

احتیاط در فعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی در این شرایط جوی ضروری است.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل