بازدید 164850

آماده‌باش در ۲۳ استان/ کولاک برف در راه است

سازمان هواشناسی کشور از صدور هشدار نارنجی و بارش شدید برف و باران و کولاک در ۲۹ استان
کد خبر: ۱۲۲۱۶۹۱
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۲:۳۸ 14 February 2024

 
به گزارش تابناک، سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور از بارش برف و باران در ۲۹ استان خبر داد و برای کشاورزان و دامداران هشدار سطح نارنجی صادر کرد.

بر اساس پیش‌بینی کلی نقشه‌‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی از ظهر امروز با ورود سامانه بارشی به کشور در استان‌های واقع در شمال غرب،‌ غرب و به‌تدریج جنوب غرب و فردا پنجشنبه علاوه بر این مناطق در جنوب غرب، بخش‌هایی از مرکز، سواحل غربی و مرکزی دریای خزر، بوشهر و شمال فارس بارش برف و باران گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و کاهش دما روی می‌دهد.

روز جمعه با گسترش فعالیت سامانه بارشی،‌ گستره بارش‌ها سواحل شرقی دریای خزر،‌ شمال شرق، برخی از مناطق شرق و جنوب کشور را در بر خواهد گرفت.

شنبه هفته آینده اکثر مناطق کشور به‌جز سیستان و بلوچستان و هرمزگان تحت تأثیر سامانه بارشی قرار دارند که در مناطق مستعد احتمال تگرگ و در ارتفاعات کولاک برف وجود دارد. یکشنبه آینده ضمن تضعیف سامانه بارشی در برخی مناطق غرب، مرکز، شمال شرق، شرق، جنوب شرق، سواحل دریای خزر،‌ ارتفاعات البرز و زاگرس مرکزی بارش‌های پراکنده و وزش باد پیش‌بینی می‌شود.

امروز برای جزایر واقع در دریای عمان و تنگه هرمز رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

روزهای جمعه و شنبه آینده در برخی مناطق جنوب، جنوب شرق، شرق و مرکز کشور به‌دلیل وزش باد شدید احتمال خیزش گردوخاک وجود دارد. از اواخر وقت امروز تا شنبه نیز نیمه شمالی خلیج فارس و از اواخر واقع فردا پنجشنبه تا شنبه دریای خزر مواج و متلاطم پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: چهارشنبه 1402/11/25

زمان پایان: جمعه 1402/11/27

نوع مخاطره: بارش باران و برف، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، برخی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد بارش تگرگ، در ارتفاعات البرز و زاگرس کولاک برف، کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/11/25: غرب و جنوب غرب آذربایجان غربی، نوار غربی کردستان و شمال کرمانشاه.

پنجشنبه 1402/11/26: کردستان، همدان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه شمالی خوزستان، نیمه جنوبی استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و غرب اصفهان.

جمعه 1402/11/27: گیلان، مازندران، کردستان، زنجان، کرمانشاه، قزوین، همدان، مرکزی، ایلام، لرستان، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، جنوب استان‌های اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، شمال فارس، نیمه غربی اصفهان و شمال بوشهر.

اثر مخاطره: اختلال در ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، یخ‌زدگی و لغزندگی زمین در گردنه‌های کوهستانی به‌سبب بارش برف، انسداد گردنه‌های مسیرهای برف‌گیر، کاهش دید، بهمن، کولاک برف، سیلابی شدن مسیل‌ها، آب‌گرفتگی معابر و احتمال قطعی برق در نواحی روستایی در نقاط سردسیر.

توصیه: پرهیز از سفرهای غیرضروری به‌ویژه در گردنه‌های برف‌گیر و مجهز بودن خودروها به وسایل زمستانی در مناطق سردسیر، عدم توقف در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌ها، خودداری از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، پرهیز از فعالیت‌های عمرانی، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و آمادگی راهداری جهت برف‌روبی در گردنه‌ها و نقاط سردسیر و صرفه‌جویی در مصرف حامل‌های انرژی.

توصیف سامانه: تقویت فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع: چهارشنبه 1402/11/25

زمان پایان: شنبه 1402/11/28

نوع مخاطره: بارش باران و برف، رعدوبرق، وزش باد شدید موقت، برخی نقاط گردوخاک و در نقاط مستعد بارش تگرگ، در ارتفاعات البرز و زاگرس کولاک برف، کاهش نسبی دما

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/11/25: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، کرمانشاه، اردبیل، ایلام، زنجان، لرستان.

پنجشنبه 1402/11/26: کردستان، همدان، البرز، قزوین، کرمانشاه، قم، تهران، شمال استان‌های بوشهر و فارس، مرکزی، ارتفاعات و دامنه در استان‌های گیلان، نیمه غربی مازندران، زنجان، اردبیل، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و غرب اصفهان.

جمعه 1402/11/27: گیلان، مازندران، کردستان، زنجان، گلستان، کرمانشاه، قزوین، خراسان شمالی، قم، سمنان، همدان، خراسان رضوی، مرکزی، ایلام، لرستان، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، استان‌های اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، شمال فارس، اصفهان و بوشهر.

شنبه 1402/11/28: اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، زنجان، مرکزی، همدان، گلستان، گیلان، مازندران، قم، تهران، سمنان، قزوین، البرز، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، خوزستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، فارس، کرمان، اصفهان.

اثر مخاطره: خسارت به محصولات کشاورزی

توصیه: پاک‌سازی نهرها و آبراهه‌ها جهت جلوگیری از آب‌گرفتگی مزارع و تنش غرق‌آبی در محصولات زراعی.

استفاده از کودهای ازته و پتاسه قبل از شروع بارش‌ها در مناطقی که دما به صفر نمی‌رسد.

کشت محصولات انتظاری در استان‌های سردسیر.

زدودن برف از شاخه‌های جوان جهت جلوگیری از شکستن نهال.

استحکام پوشش سازه‌های کشاورزی و دامداری‌ها.

عدم انجام عملیات هرس به‌دلیل وقوع برف.

ذخیره‌سازی سوخت دوم جهت گلخانه‌ها، مرغداری‌ها، دامداری‌ها، واحدهای تولیدی با توجه به کاهش دما و وقوع برف در استان‌های سردسیر.

رنگ‌آمیزی تنه درختان برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی و بیماری شانکر باکتریایی.

نگهداری از تأسیسات و عایق‌بندی لوله‌‌های آب جهت جلوگیری از ترکیدگی و یخ‌زدگی لوله‌‌ها در باغات و واحدهای تولیدی.

استفاده از نور مصنوعی در گلخانه‌ها در روزهای ابری.

عدم تردد ماشین‌آلات کشاورزی روی مزارع هنگام بارندگی.

تنظیم دریچه ورودی و خروجی استخرهای پرورش ماهی و کاهش تراکم استخرها در صورت ورود آب گل‌آلود به آن.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: اواخر وقت چهارشنبه 1402/11/25

زمان پایان: اواخر وقت جمعه 1402/11/27

نوع مخاطره: افزایش بیشینه سرعت وزش باد (باد جنوب شرقی) تا 28 نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج بین 1.5 تا 2 متر (با تأکید بر سواحل و فراساحل استان خوزستان و بوشهر)

منطقه اثر: چهارشنبه 1402/11/25، پنج‌شنبه 1402/11/26 و جمعه 1402/11/27: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان، بوشهر و هرمزگان و نیمه غربی تنگه هرمز، در خلیج فارس.

اثر مخاطره: خطر غرق شدن شناگرها و پاره شدن تورهای صیادی، احتمال خسارت به تأسیسات ساحلی و فراساحل و اختلال در تردد و فعالیت‌های دریایی و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی.

توصیه: منع فعالیت‌های تفریحی و شیلاتی، محدودیت در تردد شناورهای سبک و اتخاذ تمهیدات لازم جهت ورود و خروج کشتی‌ها به بنادر و فعالیت‌های سکوهای نفتی.

هشدار هواشناسی: سامانه بارشی بسیار قوی در راه است

کارشناس هواشناسی گفت: کسانی که قصد سفر دارند در جریان باشند که کاهش ۱۰ درجه‌ای دما در روز‌های پنجشنبه و جمعه خواهیم داشت. ضمن اینکه احتمال خطر سقوط بهمن و کولاک برف در جاده‌های کوهستانی وجود دارد.

 

هشدار هواشناسی درباره برف و کولاک و آماده‌باش در ۲۳ استان

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از آماده باش هلال احمر در ۲۳ استان به دلیل احتمال وقوع برف و کولاک خبر داد.

بابک محمودی، رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: بر اساس اعلام هشدار هواشناسی پیش بینی شده طی امروز چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه با بارش رگباری باران، بارش برف، کولاک وزش شدید باد در ۲۳ استان کشور مواجه شویم.

او در ادامه بیان کرد: امروز چهارشنبه در غرب و جنوب غرب آذربایجان غربی، نوار غربی کردستان و شمال کرمانشاه شاهد این پدیده جوی خواهیم بود.

محمودی ادامه داد: پنج‌شنبه نیز در استان‌های کردستان، همدان، کرمانشاه، لرستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، نیمه شمالی خوزستان، نیمه جنوبی استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و غرب اصفهان پدیده غالب بارش رگباری باران، بارش برف، وزش شدید باد خواهد بود

رئیس سازمان امداد و نجات گفت: جمعه در استان‌های گیلان، مازندران، کردستان، زنجان، کرمانشاه، قزوین، همدان، مرکزی، ایلام، لرستان، البرز، تهران، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، جنوب استان‌های اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، شمال فارس، نیمه غربی اصفهان و شمال بوشهر نیز شاهد وزش شدید باد و بارش برف و باران خواهیم بود.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیان اینکه امدادگران این سازمان در تمامی این استان‌ها به حالت آماده‌باش درآمده‌اند، گفت: تجهیزات و امکانات لازم برای پیشگیری یا مقابله با حوادث احتمالی در نظر گرفته شده است.

محمودی تاکید کرد: همچنین لازم است مردم نیز یکسری موارد و هشدارهای ایمنی را جدی بگیرند، از جمله اینکه در هنگام بارش شدید باران از استقرار در حاشیه رودها و مسیل‌ها پرهیز کنند. در هنگام وزش شدید باد نیز از استقرار در مجاورت سازه‌های تبلیغاتی و موقت پرهیز و همچنین از اجسام در معرض سقوط دوری کنند و در زمان بارش برف نیز از صعود به ارتفاعات و تردد در گردنه‌های برف گیر بپرهیزند.

منبع: تسنیم

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل