بازدید 3754

آیا اتباع غیرمجاز به خانه‌هایشان بازخواهند گشت؟

هر زمانی که در ایران صحبت از اتباع می‌شود می‌توان یقین حاصل کرد که مراد، افغان‌های مقیم ایرانند چراکه دیگر شمارشان در برخی محلات از ایرانی‌ها هم بیشتر است.
کد خبر: ۱۲۰۸۵۸۷
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۸ 06 December 2023

به گزارش تابناک، آرمان ملی نوشت: روز گذشته و در شرایطی که جامعه ایران بنا به دلایلی نسبت به حضور اتباع افغان در کشور حساسیت بیشتری پیدا کرده‌اند و البته دو فقره قتل توسط اتباع در روزهای اخیر بر آتش این حساسیت دمید، وزیر کشور که برای سخنرانی به دانشگاه شهید چمران اهواز رفته بود، در میان صحبت‌های حاشیه روز دانشجو و موارد دیگری نظیر مبارزه با جریان‌های فساد در کشور به بحث اتباع، این موضوع روز هم اشاره کرد و گفت که با حکومت طالبان صحبت کرده و گفته اتباع باید برگردند.

 احمد وحیدی ادامه داده که «طالبان از ما برای این استرداد فرصت خواسته» از طرفی راجع به ساماندهی اتباع با ایجاد سازمان ملی مهاجرین هم صحبت به میان آورده.

وزیر کشور در این صحبت‌ها از افغان ستیزی هم انتقاد کرده و گفته: درگیری بین ایرانی‌ها و افغانستانی‌هاست که این مورد پذیرش ما نیست و دشمن به دنبال افغان ستیزی و درگیری بین ایرانی‌ها و افغانستانی‌هاست.

صحبت در مورد اتباع افغان و آمار و ارقام ارائه شده در این زمینه و احساس خطر نسبت به وجود امنیت و نیز اشتغال اتباع و بیکاری ایرانی‌ها، از سوی مسئولان بالارتبه، نمایندگان مجلس و غیره بوده و وزیر کشور هم همزمان بر رسیدگی به وضعیت موجود تاکید داشته است. در روزهای اخیر هم اخباری از ممنوعیت ورود اتباع افاغنه به ۱۶ استان کشور منتشر و همچنین گفته شد کارفرمایان متخلف و بی‌تعهد که اقدام به بکارگیری اتباع کنند، دستگیر می‌شوند.

اما ریشه این حضور پر شمار اتباع افغان در کشور ما چیست؟ وزیر کشور این را به انساندوستی ایرانی‌ها ارتباط داده که با آغوش باز اتباع را پذیرفتند. وحیدی بار هم تاکید کرده که اتباع نیز به صورت موقت اینجا هستند و وقتی بستر آماده شد باید به کشور خود بازگردند. در ادامه به اتفاقات اخیر نگاهی می‌اندازیم، نیم نگاهی هم داریم به سیاست‌های حاکم بر جامعه که زمینه‌ساز ورود بی‌رویه اتباع و همچنین کار و فعالیت آنها در ایران بوده است و بی‌شک اگر محدودیت‌های مطمئنی در این زمینه وجود داشت هیچ‌گاه ظرفیت حضور این افراد در ایران تا این حد به اشباع نمی‌رسید.

روز گذشته فرمانده انتظامی هرمزگان از دستگیری ۸ تبعه خارجی خبر داد که در یکی از پارک‌های بندرعباس پسر نوجوان ایرانی را کشته و گوشی تلفن گران قیمت او را سرقت کرده بودند.

همشهری آنلاین نوشت که در تحقیقات میدانی مشخص شد تعدادی تبعه خارجی با چند نوجوان ایرانی درگیر شده و در این درگیری یک نوجوان ایرانی در اثر ضربات چاقو مجروح و ضاربان از محل متواری و فرد مجروح نیز به بیمارستان منتقل شده ولی به علت شدت خونریزی در بیمارستان فوت کرده است. سردار علی‌اکبر جاویدان فرمانده انتظامی هرمزگان گفت: در پی اعلام خبر درگیری جمعی منجر به قتل از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ در یکی از پارک‌های شهرستان بندرعباس، بلافاصله پیگیری موضوع در دستور کار قرار گرفت.

 او ادامه داد: کارآگاهان جرایم جنایی پلیس آگاهی استان با تشکیل اکیپی به محل حادثه در پارک شهید دباغیان اعزام شدند که در تحقیقات میدانی صورت گرفته مشخص شد تعدادی تبعه خارجی با چند نوجوان ایرانی درگیر شده و در این درگیری یک نوجوان ایرانی در اثر ضربات چاقو مجروح و ضاربان از محل متواری و فرد مجروح نیز به بیمارستان منتقل شده ولی به علت شدت خونریزی در بیمارستان فوت کرده است.

 فرمانده انتظامی هرمزگان گفت: با تلاش مأموران ۲ مظنون که تبعه خارجی بودند و سابقه پرسه‌زنی مداوم و مصرف مواد مخدر در پارک داشتند، دستگیر شدند و تحت بازجویی قرار گرفتند که با بهره‌گیری از شیوه‌های پلیسی ۶ نفر دیگر از متهمان که در درگیری حضور داشتند شناسایی و دستگیر شدند.

 جاویدان افزود: متهمان دستگیر شده در بازجویی‌های فنی به شرکت در نزاع دسته‌جمعی و درگیری با مقتول اعتراف کردند و در بازرسی از مخفیگاه متهمان یک دستگاه گوشی تلفن همراه آیفون مقتول که در زمان درگیری از وی سرقت شده بود کشف شد. با اقدامات گسترده فنی و اطلاعاتی، از بین متهمان قاتل اصلی که با ضربات چاقو اقدام به قتل مقتول کرده بود نیز شناسایی شد و در تحقیقات به عمل آمده به جرم خود اعتراف کرد.

 اما این حادثه در حالی رخ داده که پنجشنبه شب هفته گذشته نیز یک جوان ایرانی در خیابان خرمشهر میبد یزد از سوی چند تبعه بیگانه به قتل رسید. سردار عباسعلی بهدانی فرد فرمانده انتظامی استان یزد گفته بود متهم اصلی که در یکی از محلات شهر یزد مخفی شده بود در کمتر از ۱۵ ساعت شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد.

علی‌اکبر عزیزی معاون سیاسی امنیتی استاندار یزد نیز در این باره گفته بود به دنبال قتل این جوان میبدی، عده‌ای از مردم شهرستان با حضور در محل نماز جمعه، دستگیری و مجازت قاتل را خواستار شدند.

اعتمادآنلاین در گفت‌وگویی از عموی مقتول علت حادثه را پرسیده و او گفته: ما اصلا نمی‌دانیم این افراد چرا به امیررضا و دوستش حمله کردند. ما شنیدیم متهمان برای این دو شاخ و شانه کشیدند. خلاصه متهمان با این دو نفر درگیر می‌شوند و یکی از آنها با چاقو یک ضربه به قلب برادرزاده‌ام می‌زند. بعد هم به دوست امیررضا حمله و با چاقو به کلیه و ریه او ضربه وارد می‌کند. دوست امیررضا هم وضعیت جسمانی‌اش وخیم است. حتی شنیدیم پزشکان نتوانستند او را عمل کنند. او در حال حاضردر بیمارستان فرخی یزد است.

تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۹
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۳۸
باید باز گردانده شوند. این حداقل مطالبات مردم از وزیر کشور است. ما خودمان دچار بحران اب و نان و امکانات رفاهی هستیم. سالانه میلیونها دلاار فقط بابت یارانه نان اتباع صرف میشود که هیچ توجیهی ندارد
حالا اتباع مجاز کی هستند؟ بستگان و فامیلتان هستند؟ اتباع مجاز چند میلیون نفرند؟ برای چی نگهشون داشتید؟! اتباع اتباع باید اخراج شوند جه مجاز چه غیرمجاز!!
پاسخ ها
امیر
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
مردم عزیز ایران،در صورت مشاهدهشتغال اتباع افغانستان در. اغذیه فروشی ها لطفا و حتما با سامانه ۱۹۰ بهداشت تماس بگیرید
بازرسان دقیقی دارد
افغان ها.... تروریست هایی که باید اخراج شوند.
پاسخ ها
ف
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
بهتراست از واژه ها درست استفاده کنیم. افغانها بیفرهنگ یا فرهنگ پایین هستند جرم وجنایت هم زیاد میکنند. اخراجشان وصدالبته جلوگیری از ورودمجددشان لازم است. ولی دیگرتروریست نیستند که از همه ملیتها میتوانند تروریست باشند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
در همه جوامع افراد با سطوح مختلف فرهنگی وجود دارند. سرایدار ساختمان ما یک نفر از اهالی شریف افغانستان است که افتتخار میکنیم همسایه ما شده اند. فردی فرهیخته باهوش و مسلمان هستند.
چهل و چند ساله اینها توی ایران هستند.این اسمش موقت نیست.تا کی باید جان و ناموس ایرانی ها توسط این بی وجدان های طلبکار مورد تهدید قرار بگیره.چند تا دختر و پسر ایرانی دیگر باید قربانی بشن تا شماها دست بجنبونید؟طالبان فرصت خواسته شما چرا میخواهید بهشون فرصت بدید؟بندازید بیرون تا خودمون عین میبد یزد سراغشون نرفتیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
دقیقا
بحث این متن در خصوص گربه مرتضی علی است. هر کاری کنید بر می گردند
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
خخخخخ
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
درسته ، از در بیرون میکنی از پنجره میان ، عادت دارن به آویزان شدن ، کشورهای دیگه مرزها سفته ، راه اینجا را میگیرن
از وضعیت اروپای غربی عبرت بگیرید. اشتباه بزرگشان در راه دادن به مهاجران باعث شده الان 30-40درصد جمعیتشان مهاجران بیفرهنگ آفریقایی وخاورمیانه ای باشد که هزارجورمشکل اجتماعی وفرهنگی وامنیتی ایجاد کرده اند که هیچ در ارکان قدرت هم کاملا نفوذ کرده اند. نمونه اش انگلیس که نخست وزیرش هندی وشهردار لندن پاکستانی است
خدا شر افغانیهای آدمخوار و مسئولان افغانی پرست را از سر مردم ایران کم کنه
اگر شیوه مهاجرپذیری را بلد نیستید حداقل از کشورهای همسایه مثل پاکستان و ترکیه یاد بگیرید...
اتباع خارجی غیر مجاز. از سایت وزین تابناک‌ بعید است که مانند عوام بگوید اتباع!!! همه ایرانی ها اتباع هستندالبته اتباع ایران.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
دقیقا
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
سخت نگیر, منظور همون اتباع مهاجم افغانی است. برای خلاصه شدن اکثرا فقط میگن اتباع
هر کشور دیگه ای بود با اولین جنایت و با اولین دزدی و‌با اولین تجاوز به دختران ایرانی، این قوم پر رو و‌افسار گسیخته رو به ولایات خراب شده شان میفرستاد و‌مرزها را میبست
همان چهل سال پیش!!!
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
دقیقا
شما را به امام حسین نگاه همین عکس بکنید. هیچ تفاوتی بین این نفرات که با دست خالی و یک کیسه روانه ایران شدند با تصویر سربازان عراقی دوران جنگ نیست. منتها آنها هدفشان را علنی گفتند و نتوانستند ایران را اشغال کنند اما اینها با غفلت و یا همکاری مسئولین ایرانی، کشور را رسما اشغال کردند.
خدایا تو را به حق محمد و آل محمد ما را از شر این افغانی ها ی مجاز و عیر مجازبرهان و به مسئولین این مملکت که این بلا را سر مردم ایران آورده اند پصیرت عطا بفرما.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۱۲ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
دقیقا
بی در و پیکر بودن مرزها همین میشود که طرف را با هزینه میفرستند لب مرز آنطرف ناهار میخورد و سپس برای شام می آید ایران.
جمعیتشان رسیده به 25 میلیون نفر عملا چند سال دیگه اکثریت ایران میشه افغانی حکومت چرا خوابه کشور داره از دست میره اینها بد جور مشغول زاد و ولد هستند و خودشان را صاحب ایران میدانند
فرماندهی مرزبانی پاسخگو باشد.
هیچ برگشت و اخراجی در کار نخواهد بود. چون بعضی مسئولین و بخصوص وزیر کشور بشدت حامی افغانها هستند. این تعداد کمی هم که میرند داوطلبانه هست و درمقابل ملیونها که در ایران هستند و هزاران نفری که روزانه وارد ایران میشن چیزی نیست
کشورهای دیگر با مهاجرین غیر قانونی چه برخوردی دارند؟ حتی برای مهاجران مجاز آیا اصلا کشوری هست که تعداد مهاجرانش که فقط از یک کشور باشند ( دقت کنید فقط از یک کشور!) بیش از 10 درصد جمعیت کشور میزبان باشد؟ مسئولین ایران چرا میخواهند بافت جمعیتی کشور را تغییر بدند؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۰۸ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
خوب انتظار داریدازاروپاوکاناداهم محاجرداشته باشیم نه خیرجزهمین افغانیها ازهیچ کشوری دنیا کسی به ایران محاجرت نخواهدکرد خداوند خیراین افغانیها را بدهد که حاظرشدن به کشورماتشریف بیاورند
وزیر آموزش و پرورش با افتخار از ثبت نام 600 هزار کودک افغانی بصورت رایگان در مدارس ایران میگه ( که البته خیلی از اینها غیر مجاز هم هستند) این در حالیست که امسال بیش از 700 هزار دانش آموز ایرانی از تحصیل بازمانده اند! این اگر خیانت به این کشور نیست پس چیست؟!
هرکشوری در دنیا وقتی مهاجرانش جرمی مرتکب میشن براحتی و خیلی مشخص, تابعیت و مشخصات مجرم اعلام میشه ( نمونش همین فرانسه در چند روز گذشته که یک ایرانی فرانسوی با چاقو به مردم حمله کرده بود) بعد در ایران صدا و سیمای میلی و خیلی رسانه ها بعد از جنایات مختلف افغانها حتی نمیگن طرف افغانی بوده و جنایات افغانها را سانسور میکنند!!!
وزیر کشور در مصاحبه ای اخیرا گفته طالبان برای خروج افغانها از ما فرصت خواسته!! وزیر گرامی مگر طالبان حرف رییس جمهور ما را در مورد حقابه هیرمند گوش کرد که شما حرف اونها را گوش میدید؟ اصلا مگر اخراج مهاجر غیر قانونی باید از کسی اجازه گرفت؟ این فرصت کی خواهد بود؟ واقعا منتظرید طالبان بگه افغانها را بفرست بیان؟ چرا قاطعیت ندارید؟ چرا آبرو و اعتبار ایران را زیر سوال میبرید؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۰۵ - ۱۴۰۲/۰۹/۱۵
ضمن تائید ، چرا از مردم ایران همه پرسی نمیکنید و منتظرید تا طالبان اجازه بده
احتمالا هم طالبان فرصت 10 ساله خواسته شما هم قبول کردین
شیر فهمشون کنین تا 3 ماه دیگه بستر رو اماده کنن تا هموطنانشون برگردن و اگر از طریق مرز به صورت قاچاقی وارد کشور بشن به عنوان دشمن حساب شده و با موشک معدوم میشن
اشتغال و اقتصاد و امنیت کشور بدلیل حضور تعداد بسیار زیاد افعانها در ایران تحت تاثیر قرار گرفته, مسئل اجتماعی و فرهنگی بوجود آمده, گداهای زیادی که در خیابان و مترو و ... هستند اکثرشون افغانی هستند که چهره شهر را نامناسب کرده اند. خوب این ملاحظه کاری برای چیست؟ چرا افغانها را اخراج نمیکنید؟ چرا دنبال هزینه تراشی و تشکیل سازمان مهاجرت هستید که بجای اخراج افغانها, اونها را نگه دارید و ساماندهی کنید؟ آیا حتی بصورت مجاز نباید محدودیت باشد؟ مثلا 20 ملیون افغانی هم باشند میتونند یک برگه بگیرند و در ایران بمانند؟!!!
با توجه به سابقه این وزیر، چه اعتمادی می توان به راستگویی اش داشت وقتی حتی معلوم نیست فامیلی اش وحیدی است یا شاهچراغی؟
به نظر من کل اتباع باید اخراج بشن چه قانونی و چه غیر قانونی چون امنیت رو ازما گرفتن هر روز دارن یکی از ماهارو میکشن تازه اینا دارن ارزامونو از کشور خارج میکنن و کلی آسیب اقتصادی خواهش میکنم تازه دم خانوم رعنا آزادی ور هم گرم
عجب بعد جوان یزدی حالا جوان هرمزگانی کشتند؟واقعا وحشتناک است اقدامات این افغانی ها
افغانی ها رفتن آخرین آمریکایی رو جشن میگیرن،
ما هم میخواهیم رفتن آخرین افغانی رو جشن بگیریم. به امید اون روز
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری