بازدید 16722

آنچه درباره قانون جدید بازنشستگی باید بدانیم

افزایش سن بازنشستگی روز گذشته در مجلس شورای اسلامی تصویب شد، اما این مصوبه باعث طرح ابهام‌ها و پرسش‌هایی شد که در این گزارش سعی شده به آن‌ها پاسخ داده شود.
کد خبر: ۱۲۰۵۷۰۷
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۲ - ۱۷:۱۵ 20 November 2023

 

به گزارش تابناک، نمایندگان در جلسه علنی نوبت صبح(یکشنبه ۲۸ آبان) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه هفتم توسعه، با بند الحاقی ماده ۲۹ این لایحه یعنی افزایش سن بازنشستگی موافقت کردند.

بر این اساس بیمه‌پردازانی که ۲۵ تا ۲۸ سال سابقه خدمت دارند به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی ۲ ماه به سنوات اشتغالشان اضافه می‌شود، این افزایش برای افرادی با سابقه ۲۰ تا ۲۵ سال به ازای هر سال سه ماه، برای افرادی با ۱۰ تا ۲۰ سال سابقه خدمت به ازای هر سال چهار ماه و برای بیمه‌پردازانی که تا ۱۰ سال سابقه خدمت دارند به ازای هر سال تا زمان بازنشستگی پنج ماه خواهد بود.

طبق این مصوبه به سنوات اشتغال بیمه پردازانی که ۲۸ تا ۳۰ سال سابقه خدمت دارند عددی اضافه نخواهد شد.

برای مثال فرد بیمه‌پردازی که در حال حاضر دارای ۲۹ سال سابقه خدمت است افزایشیوزارت کار در سنوات اشتغال خود نخواهد داشت، اما فرد بیمه‌پردازی با سابقه ۲۶ سال به ازای ۴ سال سنوات باقی‌مانده خود ۸ ماه، فردی که ۲۳ سال سابقه دارد ۲۱ ماه، فردی با سابقه ۱۵ ساله ۶۰ ماه و فردی با سابقه ۵ ساله ۱۲۵ ماه دیرتر بازنشسته خواهد شد.

طبق تبصره این مصوبه اگر فرد شاغلی در حال حاضر با سابقه ۵ ساله سی و پنج سال سن داشته باشد و با این مصوبه سن بازنشستگی‌اش از ۶۰ سالگی به حدود ۷۰ سالگی برسد بیش از ۶۲ سال خدمت نخواهد کرد و اجرای این مصوبه مشروط بر آن است که سن بیمه‌شده در زمان بازنشستگی برای مردان از ۶۲ سال و برای زنان از ۵۵ سال بیشتر نباشد.

نمایندگان مخالف و موافق افزایش سن بازنشستگی چه گفتند؟

علی بابایی کارنامی در مخالفت با این بند الحاقی گفت: این بند الحاقی همان افزایش سن بازنشستگی است که با فرمولی غیریکسان و نامفهوم برای هر یک از گروه‌های شغلی و افرادی که سابقه کار دارند، سن بازنشستگی را تعیین کرده است. این بند الحاقی را مغایر با اصول ۳ و ۱۱۰ قانون اساسی است و تصویب آن تبعات اجتماعی در پی خواهد داشت.

در مقابل محمدرضا میرتاج الدینی در موافقت با بند الحاقی مذکور گفت: این بند یکی از بهترین احکام برنامه است، امروز میانگین سن بازنشستگی در دنیا ۶۳ سال بوده، ولی در کشور ما فردی که از ۲۰ سالگی مشغول به کار بوده، در ۵۰ سالگی بازنشسته می‌شود.

محسن زنگنه سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم نیز در موافقت این بند الحاقی با اشاره به سن امید به زندگی در کشورمان، میانگین سن بازنشستگی را پایین‌تر از میانگین جهانی دانست و گفت: با توجه به اینکه دولت با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان موافقت کرده است، باید با این بند الحاقی موافقت کرد تا ناترازی‌ها برطرف شود.

دلایل تصویب افزایش سن بازنشستگی

به هر ترتیب مجلس شورای اسلامی افزایش سن بازنشستگی را تصویب کرده و آن‌گونه که از اظهارات نمایندگان موافق این طرح مشخص است افزیش سن امید در ایران و پایین‌بودن میانگین سن بازنشستگی نسبت به سایر کشورها و همچنین وضعیت نه‌چندان مناسب صندوق‌های بازنشستگی از مهم‌ترین دلایل موافقت با این بند بوده است.

در مقدمه طرح نیز آمده است که این طرح به منظور کاهش ناترازی صندوق‌های بازنشستگی و تقویت توان صندوق‌ها در انجام تکالیف محوله تدوین شده است.

پس از انتشار این خبر و جزئیات آن پرسش‌ها و ابهام‌هایی به وجود آمد که همین مسئله واکنش رئیس مجلس را درپی داشت و قالیباف در جلسه علنی دیروز مجلس درباره این مصوبه گفت: در افزایش سنوات خدمت، سقف سنوات خدمت حداکثر ۳۵ سال تعیین شد. سقف سن بازنشستگی برای آقایان ۶۲ سال و برای خانم‌ها ۵۵ سال تعیین شده است.

اما با وجود این باز هم بر طرح ابهام‌ها ادامه داشت. یکی از ابهام‌های مطرح‌شده این بود که طبق بند پنجم از مصوبه مجلس، تکلیف آن دسته از افرادی که در سال‌های نخست استخدام خود هستند و باید ۴۲ سال خدمت کنند چه خواهد شد؟

این دسته از افراد اگر در سن ۲۰ سالگی استخدام شده باشند باید با لحاظ شدن ۴۲ سال خدمت تا سقف ۶۲ سالگی شاغل باشند یا با لحاظ شدن سقف ۳۵ سال سنوات لازم برای بازنشتگی در سن ۵۵ سالگی بازنشته خواهند شد؟

این ابهام را سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم پاسخ داد و گفت: سقف سنواتی برای افرادی که در سال‌های اولیه استخدام خود هستند ۳۵ سال است. این اختیار را به کارمندان داده‌ایم که اگر بخواهند پس از ۳۰ سال بازنشسته شود، بدون توجه به سن ۶۲ سال تقاضای بازنشستگی دهد و دستگاه مربوطه باید با این درخواست موافقت کند.

آیا سن بازنشستگی در ایران ۱۲ سال افزایش یافته؟

یکی دیگر از ابهام‌های مطرح شده این بود که گفته شد سن بازنشستگی در ایران ۱۲ سال افزایش یافته است.

مطرح شدن این ادعا منجر به واکنش روابط عمومی مجلس شد و آن را کذب خلاف واقع دانست. روابط عمومی مجلس همچنین اعلام کرد که براساس مصوبه مجلس، اولا میزان افزایش سنوات خدمت پلکانی است و بیشتر افراد در حد چند ماه به سنوات خدمت‌شان اضافه می‌شود و ثانیا افرادی که به تازگی شروع به کار کنند به میزان سنوات خدمت آن‌ها حداکثر ۵ سال اضافه می‌شود.

قالیباف نیز درپاسخ به این ابهام گفت: ورودی‌های سال ۱۴۰۳ حتما باید با ۳۵ سال سابقه خدمت و یا ۶۲ سال سن بازنشسته شوند که این میزان برای خانم‌ها ۳۰ سال سابقه خدمت و یا ۵۵ سال سن است.

افزایش سن بازنستگی از کی اجرایی می‌شود؟

سخنگوی کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه در این باره گفت: در صورت تصویب(در شورای نگهبان) این مورد از سال ۱۴۰۳ اجرایی خواهد شد لذا برای کسانی که سال بیست و هشتم و بیست و نهم خدمت خود هستند هیچ تغییری اتفاق نخواهد افتاد.

اما یکی از ابهام‌هایی که همچنان مطرح است، مساله پرداخت حقوق و دستمزد افراد با سنوات اشتغال متفاوت است. به عبارتی، این ابهام نیز وجود دارد که حقوق بازنشستگی فردی با ۳۰ سال سنوات اشتغال و فرد دیگر با ۳۵ سال اشتغال چگونه و با چه ضریبی باید محاسبه شود تا حقوق و مزایای دریافتی عادلانه باشد.

کارشناسان چه می‌گویند؟

هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، در گفت‌وگو با روزنامه خراسان گفته است: در این باره سه نوبت جلساتی را با نمایندگان دولت و کمیسیون اجتماعی مجلس برگزار و مخالفتمان را با افزایش سن بازنشستگی اعلام کردیم. حرفمان هم این است که کارگری که ۲۰ سال قبل بیمه اجباری پرداخت کرده و حالا برایش تصمیم بگیریم که سنوات خدمتی اش بیشتر از ۳۰ سال است، این به نظر درست و منطقی نیست. البته بیشتر حرف ما این هم بود که در این مصوبه باید تبعیض میان کارگران و کارمندان را هم رفع می‌کردند؛ که اگر یک کارگر بعد از دوره بازنشستگی بر اساس نیاز، در جایی مشغول کار شد، تامین اجتماعی برای حقوق بازنشستگی‌اش مشکلی ایجاد نکند. در صورتی که کارمندان پس از بازنشستگی باز هم می‌توانند بدون هرگونه مشکلی مشغول کار شوند.

از سوی دیگر موافقان می‌گویند که درحال‌حاضر حدود ۱۷ درصد از بودجه کشور صرف کمک به صندوق‌های بازنشستگی می‌شود و اگر اصلاحات لازم صورت نگیرد و نسبت پشتیبانی در سازمان تامین اجتماعی هم به حدود یک نفر یا کمتر از آن برسد، حجم کمک‌های بودجه‌ای دولت به صندوق‌ها شاید تا حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد از بودجه کشور برسد.

در همین راستا صولت مرتضوی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ضمن حمایت از مصوبه افزایش سن بازنشستگی گفته است: ضریب پشتیبانی صندوق‌های بازنشستگی به شدت کاهش پیدا کرده که در صورت ادامه‌داشتن این روند صندوق‌ها در آینده نزدیک قادر به پاسخگویی به ذی‌نفعان خود نخواهند بود.

منبع: میزان

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۳
در انتظار بررسی: ۵
انتشار یافته: ۳۲
عدم مدیریت و ریخت پاش هلدینگهای وابسته رو مردم باید از جان و جیبشون پرداخت کنم. من خودم کارمند یکی از شرکتهای معروف غذایی وابسته به صندوف بازنشستگی هستم حیف و میل منابع انتصاب مدیران سیاسی و غیر مرتبط که فقط بفکر جیب خودشون هستند پدر این مجموعه عظیم رو در آورده طرف فوق لیسانس فلسفه داره مدیر عامل دو تا از کارخانجات این مجموعه شده هر دو رو تا مرز ورشکستی برده الان هم رییس هیات مدبره یکی از همین شرکتها شده چون سیاسیه. بیچاره کارگران و کارمندان. که با جانشون زندگی دیگران و نسلهای بعد انها را میسازند.
ممکنه فرد تا ۶۲ سالگی ۴۲ سال خدمت نکنه و ۳۵ سال خدمت بشه ولی قطعا مبنای محاسبه حقوق کامل ۴۲ سال خدمت خواهد بود، ضمنا ۵ سال خدمت اضافه هم واقعا زیاد و ظلم هست
کاری که نمایندگان به اصطلاح انقلابی در حق کارمند کردند اسراییل در حق مردم غزه نکرده، ما کارمندان چنین ظلمی را قبول نخواهیم کرد
سلام .کلیه کسانی که موافق چنین طرحی شدن عملا وباعلم کامل به کارگران خیانت کردن ..چرا مسولین کشور درقبال صندوق هیچگونه احساس مسولیت نمیکنه چرا دولت بدهی خود را به صندوق پرداخت نمی‌کند چرا افراد بی لیاقت مسولیت میگیرن
افزایش سن امید به زندگی؟! با این جهنمی که برای مردم درست کردید ،دقیقا از کدوم امید حرف می زنید؟
آمار بگیرید کی بعد از باز نشستگی سی سال عمر میکند
برده داری نوین
سلام و عرض ادب و احترام
چرا یه وحدت رویه ایجاد نمی کنید
چرا صندوقها رو ادغام نمی کنید
چر برخی مدیران در دولت ادارات و دانشگاههاکه خودشان متخصص نیستند و قانون نمیدانندعلیرغم رضایت مسئولین واحدی از عملکرد کارکنان با ادامه همکاری کارکنان ارشد و دکترا رسمی قطعی با صندوق تامین اجتماعی مخالفت می کنند و در اوج پختگی این کارکنان به زور سعی در بازنشستگی افراد دارند صرف به دلیل خود کم بینی و غیر متخصص بودن خودشان چرا دولت یک نظر واحد و بی قید و شرط برای ماندن کارکنان ارشد و دکتری نمیده
خود قالیباف و دارو دسته هم نمیدانند چه تصویب کرده اند.
کسی که مثلا سه سال و نیم به بازنشستگی اش مونده، چندماه اضافه میشه خدمتش؟
بنده ۱۵ سال بیمه پرداخت کرده ام و با این مصوبه ۶۰ ماه یعنی ۵سال به باقیمانده خدمتم اضافه شده و تا ۶۰ سالگی باید کار کنم . کسی هم که امروز با علم به این مصوبه در ۲۰ سالگی سرکار میرود ۵۵ سالگی سنواتش پر میشود . من غلط کردم دانشگاه رفتم هم از آن طرف ۵ سال دیرتر وارد بازار کار شدم هم از این طرف علاوه بر آن ۵ سال ، ۵ سال دیگر هم اضافه تر باید کار کنم این عدالته؟ چطور آقای قالیباف گفته به اکثر افراد چند ماه اضافه شده؟
میگن موقع معامله همه چیز باید شفاف باشه
اینجا طرف دوم معامله قواعد بازی رو یکطرفه بنفع خودش تغییر داده
پس ما هم معامله رو یکطرفه فسخ میکنیم چون در قواعد معامله بدون اجازه ما دست برده شده و خواهان دستگیری و محاکمه فوری مختلسین صندوق های بازنشستگی و همدستانشون هستیم .
همینطور لطفا اسامی نمایندگانی که رای مثبت دادند رو اعلام کنید
,,,بابا برید اونبایی که موجودی صندوق های بازدنشستگی رو هاپولی کردن بگیرین. دارن راست راست تو خیابون میچرخن تاوانش رو ما باید بدیم؟ میخواید دوباره با بردگی کشیدن از کارمندا برای حیف و میل آقایون صندوقا رو پر کنید؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۳۰
اینایی که شما میگی خودشون هستن کی اینا رو بگیره؟ خودش مدیر این صندوق ها میشن ورشکستش می کنن- بعدش هم قرار نیست به فکر مردم باشند مگه اینجا فرانسه است- اینجا ایران ورشکسته س
یک جوان امروزی با قوانین سابق سی سال کار و حقوق وزارت کاری حاضر به کار کردن در ادارات و شرکت ها نیست و با قوانین جدید و کار تا 62سالگی و سابقه کار 42سالگی اصلا مورد استقبال نیروی کار جوان قرار نخواهد گرفت ما پیر مرد ها هم که نای کار کردن مثل بیست سال پیش رو نداریم ، در نتیجه راندمان کاری ادارات و شرکت ها پایین خواهد آمد و بهره وری بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.
سلام
آقای نماینده خودت حاضر هستی فرزندت ۳۵ سال در شرکت خصوصی کار کندو تحت شدیدترین ظلم‌ها قرار بگیرد
این بی عدالتی رو نمیشه تحمل کرد،کارگر بدبختی که چندرحقوقی میگیره و هیچ امیدی ب زندگی نداره تا آخرین روزای عمرش بائو حمالی کنه چون تو این کشور کارگر ی حمالی بیش نیست،صندلی مجلس نرم و گرم،میشینن واس خدشون تصمیم میگیدرن و بفکر قشر کارگر نیستن در صورتی که اگه کارگر نباشه کشور هم نخواهد بود نمایندگان میدونن که فرزندان آنها ک بکنار، حتی از بستگان دور آنها هرگز کارگر نخواهند بود و در سایه آنها بعده چن سال مولتی ميلياردر میشوند،اخه ظلم تا کی؟
من شکایت میکنم
این قانون عمومی هست شرط 20سال سابقه با 42 سال سن برای خانمها باقی مونده دیگه
یک نفر موافق توی کامنت ها دیده نمیشه، اینا که طرح رو تصویب کردن نماینده چه کسانی هستند؟
به نظرم با کمری خمیده وتااخر عمر کار کنیم.
بله. اینم هدیه مجلس به مردم در استانه انتخابات!!!!
ظلم تا کی به کارمند ، اون از افزایش حقوق هاشون اینم از سنواتشون ، رباط هم نمی تونه 30 سال و هر دو شب در میان 12 ساعت بیداری بکشه تا برسه به انسان ، به کجا چنین شتابان آقایان
این طرح فقط یه نوع زمان خریدن برای پوشش دادن بی کفایتی مدیرانی هستش که واقعا سهل انکاری کردن . ولی معجزه نخواهد کرد...
چرا تاوان بی لیاقتی مدیران سازمان تامین اجتماعی را از بیمه شدگان می گیرند.
آیا بازنشستگی پیش از موعد بدون سنوات ارفاقی همچنان پابرجاست
بدبخت ما دهه ۶۰ ها من متولد 69هستم دانشگاه رفتم و فارغ التحصیل شدم دریغ از یک کار شدم حمال اسنپ با یه ماشین داغون پراید 86 الان 8سال بیمه ریختم الان شدیداً به خریت خودم پی بردم که چرا بیمه ریختم از این پس نخواهم ریخت چون معلوم نیست تا ما پیر شدیم دوباره سن بازنشستگی رو اضافه نکنن و تنها یک فرزند بیشتر نخواهم آورد تا نسل بدبخت دیگه ای وارد این جهنم نکنم
سلام خب عزیزان مطمئن باشیدبااین وضعیت خیلی ها که‌خودشون بصورت خویش فرمایی واریز میکنن انصراف میدن و وضع صندوق تامین احتماعی خیلی وخیم تر از الان‌خواهدشدحالا آقایون بشنین جای گرم‌ونرم دسنورات اجق وجق بدن امیدوارم شورای نگهبان تدبیر کنه و تصویب نکنه .آخه برا چی باید اسفندماه بریم رای بدیم که نماینده های محترم بیشنر برامون خرایکاری کنن آقا مااصلا نماینده نخایم باید کیو ببینیم؟
بعداز ۶۲سال هم ۶۵میکنن
واقعا ظلمه در حق مردم
یه سوال.... اینکه مجلس به اصطلاح انقلابیشون بود، شد این.... آیا بازهم کسی هست رای بده این دوره مجلس؟؟
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری