بازدید 8459
ششصد و هجدهمین روز از حمله روسیه به اوکراین

کشته و زخمی شدن ۱۹۰ هزار نیروی نظامی اوکراین / ادامه حملات شدید روسیه به شرق اوکراین/پیش‌بینی فرمانده سابق ناتو از آینده جنگ اوکراین

ششصد و هجده روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.
کد خبر: ۱۲۰۴۴۴۶
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۹ 13 November 2023

ادامه حملات شدید روسیه به شرق اوکراین

بین الملل تابناک: ششصد و هجده روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

مردان اوکراینی از خدمت سربازی فرار می‌کنند
۱۴۰۲/۰۸/۲۲ - ۱۸:۳۹

تعداد اوکراینی‌هایی که مایل به انجام خدمت سربازی هستند در طول ۲۰ ماه از زمانی که روسیه حمله خود را آغاز کرد، کاهش یافته است. والری زالوژنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین به دنبال تغییر این روند است.

والری زالوژنی در مصاحبه با اکونومیست این موضوع را مطرح کرده و گفت: ماهیت طولانی جنگ، فرصت‌های محدود برای جابجایی سربازان در خط تماس، خلاهای قانونی که به نظر می‌رسد از نظر قانونی به شما اجازه دهند از خدمت فرار کنید، انگیزه شهروندان را برای خدمت در ارتش کاهش می‌دهد.

"آندری کوزینچوک"، روانشناس نظامی که در خط مقدم به عنوان یک افسر نظامی فعالیت کرده ارزیابی خود را از وضعیت جنگ اینگونه بیان کرد: ما در خط مقدم با کمبود نیرو روبرو هستیم. آنها می‌میرند، اجسادشان تکه‌تکه می‌شود، بیمار یا پیر می‌شوند. سه سرباز در گردان من را به خاطر اینکه ۶۰ ساله شدند،‌ به خانه برگرداندند. من هم اکنون در بیمارستان هستم. اینها باعث می‌شود تا تعداد سربازان کم شود. بدون سرباز، ما نمی‌توانیم کاری از پیش ببریم حتی اگر پهپادهای مدرن، تانک و جنگنده‌های مدرن را هم در اختیار داشته باشیم. آنها را سربازان هدایت می‌کنند.

انگیزه دادن به سربازان بعدی اوکراین

دولت اوکراین به دنبال راه‌هایی برای خوشایندتر کردن ثبت نام در خدمت سربازی است. وزارت تحول دیجیتال یک پروژه آزمایشی "بسیج هوشمند" ارائه کرده تا به اوکراینی‌ها اجازه دهد خودشان به دنبال نقش‌های نظامی باشند.

"میخائیلو فدوروف"، معاون نخست وزیر اوکراین که ناظر این پروژه است، گفت: شخصی تصمیم می‌گیرد پهپادها را کنترل کند یا حتی به طور کلی در یک واحد پهپادهای نظامی خدمت کند. شما می‌توانید یک مهندس رزمی یا یک راننده باشید. همه نقش‌ها موجود است. مهمترین چیز این است که اگر درخواست بدهید و در آزمون‌ها قبول شوید، آموزش خواهید دید و به طور قطع در یک شرکت پهپادهای نظامی قرار خواهید گرفت. شما قطعا نقشی را که برای آن درخواست کرده‌اید، دریافت خواهید کرد.

مردان اوکراینی از خدمت سربازی اجباری فراری هستند

زالوژنی که وعده آموزش نظامی تحت نظارت پرسنل ارشد را مطرح کرده، گفت: ما همچنین برنامه آموزشی رزمی را معرفی می‌کنیم که شامل قرار دادن پرسنل تازه وارد و آموزش دیده در یگان‌های با تجربه خط مقدم برای آماده‌سازی آنهاست.

"آندری کوزینچوک"، روانشناس نظامی بر این باور است که این روند باعث انگیزه پیوستن غیرنظامیان به ارتش می‌شود.

وی افزود: من به زور و اجبار اصلا اعتقادی ندارم. می‌توانیم به مردم بفهمانیم که هویت یافتن با دولت و داشتن حق انتخاب چقدر مهم است. اگر کسی این را بفهمد و آن را بخواهد، برایش می‌جنگد.

آموزش جدید برای اوکراینی‌هایی که به سن سربازی رسیده‌اند

یکی از ایده‌های افزایش جذب نیروی انسانی برای خدمت سربازی این است که به آنها توضیحات کامل مزایا و معایب داده شود.

بر اساس اعلام وزارت دفاع اوکراین، این کشور قرار است از یک رویکرد "انسان محور" برای توسعه سیستمی موثر برای به خدمت گرفتن افراد متخصص و پرسنل با انگیزه برای نیروهای مسلح بهره بگیرد. این سیاست جدید شامل آموزش و پیشرفت افراد متخصص و برابری جنسیتی است.

گشایش مرکز آموزش خلبانی اف-۱۶ به اوکراینی‌ها در رومانی
۱۴۰۲/۰۸/۲۲ - ۱۸:۳۸

وزیر دفاع رومانی امروز دوشنبه از گشایش رسمی مرکز آموزش کار با جنگنده‌های اف ۱۶ برای خلبان‌های اوکراینی در کشورش خبر داد.

 «آنجل تیلوار» وزیر دفاع رومانی درباره این مرکز آموزشی واقع در یک پایگاه هوایی در ۱۳۰ کیلومتری شهر بخارست در بیانیه ای گفت: «این مرکز به عنوان یک پایگاه بین‌المللی مخصوص آموزش خلبانی با جنگنده اف-۱۶ عمل و قابلیت عملیات مشترک در میان متحدان را تسهیل خواهد کرد.»

«کایسا اولونگرن» وزیر دفاع هلند هم در مراسم رسمی افتتاح این مرکز حضور داشت. او در یک سخنرانی گفت: «همکاری دفاعی بین کشورهای اروپایی مهم است چون هیچ کشور اروپایی نمی‌تواند به تنهایی امنیت خود را تضمین کند. ما باید با یکدیگر همکاری کنیم.»

«ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین روز هفتم نوامبر اعلام کرد، پنج جنگنده اف-۱۶ هلند وارد رومانی شده‌اند.

او در پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «من از هلند و مارک روته، نخست وزیر آن، به خاطر رهبری مسیر حمایت از اوکراین قدردانی می‌کنم. ما به همکاری با یکدیگر با هدف استقبال از جنگنده‌های اف-۱۶ در آسمان اوکراین در سریع‌ترین زمان ممکن ادامه می‌دهیم.»

وزارت دفاع هلند اعلام کرده، این کشور قصد اختصاص ۱۲-۱۸ جنگنده اف-۱۶ برای مقاصد آموزشی را دارد اما این جنگنده‌های جزو اموال هلند باقی خواهند ماند و تنها در آسمان ناتو پرواز خواهند کرد.

روند آموزش خلبانی با اف-۱۶ از سوی متحدان غربی به خلبان‌های اوکراینی ماه اوت گذشته در دانمارک و با مشارکت کشورهای دیگر «ائتلاف عرضه جنگنده ها به اوکراین» شروع شد. واشنگتن بعدا اعلام کرد، دوره‌های آموزشی خود برای خلبان‌های اوکراینی را در ماه اکتبر آغاز می‌کند.

رد پای اوکراین در خرابکاری «نورد استریم» آشکارتر می‌شود
۱۴۰۲/۰۸/۲۲ - ۱۸:۳۷

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری فدراسیون روسیه امروز (دوشنبه) بار دیگر به دست داشتن اوکراین در خرابکاری سال قبل در خط لوله انتقال گاز به اروپا (نورد استریم) اشاره کرد.

پسکوف طی نشست خبری در کرملین گفت: «رد پای اوکراین در خرابکاری در نورد استریم هر روز بیشتر از گذشته در گزارش‌ها و تحقیقات مختلف درباره این حادثه ظاهر می‌شود».

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی درباره تحقیقات حول این حادثه توضیح داد: «نتایج تحقیقات درباره حمله تروریستی به نورد استریم نباید کتمان شود، بلکه باید آن نتایج را منتشر کرد و همه مسببان آن معرفی شوند».

سخنگوی کرملین در این‌باره اضافه کرد: «شاید [ولودیمر] زلنسکی [رئیس‌جمهور اوکراین] از حمله تروریستی به نورد استریم اطلاعی نداشته باشد، که همین هشداری برای غرب است مبنی بر اینکه رژیم کی‌یف نمی‌تواند اوضاع را کنترل کند».

طبق این گزارش، پسکوف با بیان اینکه «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه هیچوقت تماس با سران کشورهای غربی را رد نکرده، گفت: «بلکه او درباره پذیرا بودن گفتگو صحبت کرده و حامی ارتباط مؤثر است».

وی در پاسخ به سوالی درباره ارتباط روسیه با آلمان، اظهار داشت: «با توجه به بیانیه‌های آلمان نمی‌توان گفت که توازن به سمت در نظر گرفتن منافع روسیه متمایل شده باشد».

به نوشته اسپوتنیک، این مقام روس درباره استقرار گردان تانک‌های لهستان در مرز با بلاروس نیز تصریح کرد: «این هم اقدام دیگری برای افزایش تنش است و مینسک هر کاری را برای تامین امنیت خود انجام می‌دهد».

پسکوف درباره وضعیت انسانی در نوار غزه نیز توضیح داد: « روند تخلیه اتباع روسیه از نوار غزه فرآیندی دشوار است و هنوز کارهای زیادی باید انجام شود».

وی همچنین افزود: «مسکو از کمک هر دو طرف در تخلیه شهروندان روسی از غزه استقبال می‌کند. روند تخلیه ادامه خواهد داشت، همه آنها می‌توانند خارج شوند».

پیش‌بینی فرمانده سابق ناتو از آینده جنگ اوکراین
۱۴۰۲/۰۸/۲۲ - ۱۸:۳۷

فرمانده ارشد سابق ناتو در اروپا گفت، اگر اوکراین جنگ را متوقف و به دنبال آن حفاظت محدود ناتو را دریافت کند و سریعا به بازسازی کشور ترجیحا با پول روسیه مشغول شود، «معجزه‌ای به سبک کره‌ای» را تجربه خواهد کرد.

 «جیمز استاوریدیس» فرمانده پیشین ائتلاف نظامی ناتو این اظهارات را در مطلبی برای رسانه بلومبرگ منتشر کرده است.

او که استدلال می‌کند، اگر جنگ با روسیه هم‌اکنون متوقف شود، کی‌یف در دراز مدت قادر خواهد بود به پیروزی دست یابد، گفت: اوکراین در چند دهه از نظر تولید ناخالص داخلی، تولید کلی کشاورزی و قطعا به معنای جامعه‌ای حیاتی و دموکراتیک که مردم می‌خواهند در آن زندگی کنند، از روسیه پیشی خواهد گرفت.

استاوریدیس افزود که در حال حاضر، کی‌یف در موقعیتی نیست که «خواستار عقب‌نشینی کامل روسیه از قلمرو خود» شود و پیشنهاد خود را مبنی بر «سناریوی واقع‌بینانه‌ای که اوکراین را در طول زمان برای موفقیت آماده می‌کند» مطرح کرد.

وی مدعی شد که اگرچه توقف خصومت‌ها «قرص تلخی» برای اوکراین خواهد بود اما «ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه نیز از چنین نتیجه‌ای متنفر خواهد بود.»

این فرمانده ارشد سابق ناتو در ادامه ادعاهایش بیان کرد: این بدان معناست که او آشکارا و به طور کامل در هدف خود برای فتح تمام اوکراین شکست خورده است.

ژنرال استاوریدیس در پایان با مقایسه جنگ اوکراین نسبت به جنگ دو کره خاطر نشان کرد: نتیجه جنگ اوکراین شبیه به پایان و آتش‌بس موقت جنگ دو کره در سال ۱۹۵۳ می‌شود و اوکراین باید خواستار چنین سناریویی باشد و این سناریو به یک جنگ منجمد منجر خواهد شد. همچنین هر چه زودتر این جنگ متوقف شود، اوکراینی‌ها خیلی زودتر شروع به بازسازی کشورشان خواهند کرد.

کشته و زخمی شدن 190 هزار نیروی نظامی اوکراین
۱۴۰۲/۰۸/۲۲ - ۱۸:۳۶

مجله انگلیسی «اکونومیست» روز دوشنبه با استناد به داده‌های مقامات آمریکایی گزارش کرد که دستکم ۷۰ هزار نظامی اوکراینی در جنگ با روسیه کشته شده‌اند.

به گزارش وبگاه «پراودا» به نقل از «اکونومیست»، مقام‌های آمریکایی تخمین زده‌اند که دستکم ۷۰ هزار نظامی اوکراینی در این جنگ کشته و ۱۲۰۰۰۰ نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند.

روزنامه «نیویورک تایمز» نتیز اخیرا به نقل از مقامات آمریکایی مدعی شد که شمار مجروحان و کشته شدگان نظامی اوکراینی و روسی نزدیک به ۵۰۰۰۰۰ نفر در طول یک سال و نیم جنگ تمام عیار است.

رئیس جمهور روسیه پنجم اسفند ۲ سال قبل دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز بعد از آن رخ داد که مسکو  به طور رسمی استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی کردن اوکراین» و «نازی‌زدایی» از این کشور اعلام کرد.

در تازه‌ترین ارزیابی نظامی، مقام‌های نظامی اوکراین گفتند که نیروهای روسیه حملات خود را در شرق اوکراین تشدید کرده‌اند و نیروی هوایی این کشور نقش مهمی در دور تازه حملات روسیه بر عهده دارد. 

چشم امید زلنسکی به پیروزی ترامپ در انتخابات

روز یکشنبه، یک منبع داخلی در کی‌یف به رسانه اوکراینی «استرانا» گفت: «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین مشتاق مذاکره مستقیم با «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده برای شرایطی است که نامزد پیشرو جمهوری‌خواهان در سال ۲۰۲۴ کاخ سفید را پس بگیرد.

به گزارش «راشا تودی»، یک فرد نزدیک به دفتر زلنسکی، با توجه به پیشتازی ترامپ در میان نامزدهای جمهوری‌خواه، استدلال کرد او عملاً به عنوان نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات آتی، جریان کمک‌ها به اوکراین را کنترل می‌کند، زیرا جمهوری‌خواهان از اکثریت در مجلس نمایندگان آمریکا برخوردارند و همین مجلس، مسئول مسدود کردن تلاش‌های کاخ سفید برای ادامه تامین بودجه جنگ اوکراین بوده است. 

این منبع به رسانه اوکراینی گفت: کابینه زلنسکی متوجه این موضوع است؛ بنابراین، تلاش می کند، گفت‌وگوی مستقیمی را بین ترامپ و زلنسکی ترتیب دهد. 

تمایل کی‌یف در حالی است که ترامپ اوایل این ماه، آشکارا دعوت قبلی زلنسکی از وی برای سفر به کی‌یف را رد کرد و توضیح داد، نگران است رفتن به اوکراین «نامناسب» باشد، زیرا زلنسکی در حال حاضر با بایدن ـ که رقیب احتمالی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴ است ـ تعامل دارد و او «نمی‌خواهد تضاد منافع ایجاد کند.»

رئیس‌جمهور اوکراین این دعوت را علنی به عنوان چالشی برای ترامپ در ارتباط با مباهات وی مبنی بر این که در صورت ورود مجدد به کاخ سفید می‌تواند در ۲۴ ساعت به درگیری روسیه و اوکراین پایان دهد، مطرح کرد. زلنسکی در مقابل این ادعای ترامپ گفت، اگر او به کی‌یف بیاید، تنها ۲۴ دقیقه زمان نیاز دارد تا متقاعدش کند که نمی تواند این جنگ را مدیریت کند و به خاطر وجود پوتین باعث صلح شود.

در نظرسنجی‌های جدید، ترامپ در مقابل بایدن، با وجود اتهامات جنایی مطرح علیه وی در چند پرونده که می‌تواند به سال‌ها زندانی شدن او منجر شود، پیش است؛ واقعیتی که ترامپ از آن هم برای اهداف جمع‌آوری کمک مالی استفاده کرده است. 

واشنگتن پس از ارسال بیش از ۷۵ میلیارد دلار به اوکراین در دو سال گذشته، تقریباً مبالغی که برای درگیری تخصیص داده را به اتمام رسانده و تعداد فزاینده‌ای از نمایندگان کنگره ایالات متحده به دنبال محدود کردن کمک بیشتر به کی‌یف هستند. 

پیشنهاد بایدن برای بسته امنیت ملی ۱۰۰ میلیارد دلاری شامل ۶۱.۴ میلیارد دلار برای اوکراین ماه گذشته زمانی که «مایک جانسون» رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا، تقاضای لایحه‌های مجزا برای تامین بودجه درگیری‌ها در اوکراین و فلسطین اشغالی را داد، شکست خورد.

ادامه حملات شدید روسیه به شرق اوکراین

فرمانده ارشد نیروی زمینی اوکراین در پیام‌رسان تلگرام نوشت: نیروهای مسکو تلاش‌ها برای بازپس‌گیری قلمرویی نزدیک باخموت را آغاز کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، روس‌ها نسبت به باخموت فعال‌تر شده‌ و در تلاشند تا مواضع از دست رفته قبلی را پس بگیرند.

سخنگوی وزارت دفاع روسیه نیز در این زمینه گفت: نیروهای روس طی روز گذشته پنج حمله اوکراین را در نزدیکی کلیشییوکا و کوردیومیوکا، دو شهرک کوچک واقع در جنوب باخموت، دفع کرده اند.

گفته می‌شود، حملات متقابل اوکراین تاکنون تنها به دستاوردهای جزئی و خسارات سنگین منجر شده است. نیروهای مسکو تلاش کرده اند تا در شمال شرق و با هدف منحرف کردن کی‌یف و به حداقل رساندن تعداد نیروهایی که اوکراین قادر به اعزام به نبردهای کلیدی جنوب و شرق است پیش‌روی کنند.

اوکراین می گوید، نیروهای روسیه همچنین به فشارهای یک هفته‌ای خود برای محاصره آودیوکا -یک پایگاه اوکراینی در جنوب باخموت و یک هدف کلیدی از آغاز جنگ- ادامه می‌دهند. این قسمت دروازه ورود به بخش‌هایی از منطقه شرقی دونتسک تحت کنترل کی‌یف محسوب می‌شود. ستاد کل ارتش روسیه گفت که نیروی هوایی روسیه، نقش مهمی در حملات اخیر داشته اند.

در همین حال ژنرال الکساندر تارناوسکی، که رهبری نیروهای اوکراینی در حال نبرد در آودیوکا را بر عهده دارد، روز گذشته در تلگرام نوشت: ارتش روسیه طی روز گذشته، ۳۰ حمله هوایی و ۷۱۲ حمله توپخانه ای انجام داده و تقریباً ۵۰ بار با نیروهای اوکراینی درگیر شده است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۲
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳۳
لعنت خدا بر جنگ افروزان تزار
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
به گزارش یورونیوز ۴ هزار نفر از اوکراینی هایی که از جنگ فرار کرده و به اسرائیل پناه برده بودند در طی یک ماه اخیر دوباره به اوکراین جنگ زده بازگشتند پناهندگی به یک کشور جنایتکار قابل تحمل نیست
به دلایل لجستیک و مدیریت چندگانه در طرف ناتو در مقابل مدیریت متمرکز در طرف روسیه ، ناتو برای بی اثر کردن هر یک دلار هزینه نظامی روسها باید ۴ دلار خرج کند و این یعنی طولانی شدن جنگ ناتو را خسته خواهد کرد و نشانه های آن آشکار شده ، پذیرش شکست سخت است اما گویا اوکراین چاره دیگری ندارد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
مرگ بر آمریکای کافر جنایتکار تروریست مهاجم مرتد آلوده بی شرف حرامی
که عامل بیشتر فتنه ها و شرارت های زمین هستش
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
آمریکا که در یک گودال کثیف و آلوده غرق شده زیاد ماندنی نخواهد بود
چرا آب دهان شما راه افتاده از کشته و زخمی شدن ۱۹۰ هزار نیروی نظامی و ده ها هزار کودک و زن و سالمند در اوکراین
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
از هلاکت اوکراینی های مرتد مشرک آلوده نوکر آمریکا و مزدور صهیونیست خوشحال هستیم
به امید حمله اتمی روسیه به کل طویله اروپا از جمله لندن و پاریس
«مردان اوکراینی از خدمت سربازی فرار می‌کنند»
آره برای همین قزاقستان مرز خود را به روی «اوکراین» بسته.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
اوکراین ویران و تخریب شده است
شش استان اوکراین هم به تصرف روسیه در آمده 28 میلیون اوکراینی آواره هم از کشورشان فرار کردن
روسیه پیروز است
نازی فارسیه خالص عربی، کاش فرهنگستان اعلام کنه: نازی زدایی درسته یا خالص سازی؟
میگن مگر دنیا فقط امریکاست ولی تمیگن در تمام این دنیا فقط یک کشور چین هست که نفت از ایران وارد میکنه و نازه بیست دلار تخفیف میگیره پول بابتش نمیده . به عنوان نفت مالزی و عراق وارد میکنه. شرکتهای دولتی بزرگ چین ان را وارد نمی کنند و فقط بازرگانان خرده پای طماع چینی.هزینه سند ساری و تحویل ان در مقصد بشکه ای بیست دلار میشه.یعنی با تخفیف مجموعا چهل دلار هزینه کمتر به کام بازرگانان طماع چینی که باز همون هم با چراغ سبز امریکاست. بله. دنیا فقط چینه!
پاسخ ها
محمد فقیه نوری
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
خب به تو چه اینا مهم خدمت مادام العمر آنها مهم است نه منافع ایران آگاهی زیادی وضعیت اینطوری کرد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
اقای اقتصاددان ، سیاستمدار و همه چی بلد استاد دهر میشه بگی این اطلاعات را از کجا میاری ، نفت جند دلاره که 20 دلارش را نمیده و بنام این و ان وارد نمییکنه ، بهتر نیست بری مشاور بایدن بشی راهنمایش کنی
چین زمانی شروع به پیشرفت کرد که خودش را از زیر یوغ استالین و روسها نجات داد و مستقل انتخاب کرد که راه روسها بهتر جواب داده یا راه غربی .به قول رهبرش دنگ شیا پینگ مهم نیست که گربه سیاه یا سفید باشد مهم این هست که وظیفه خود در شکار موشهای مزاحم را انجام دهد. هرگز انتظار نداشته باشید چین امروز برای پوتین و روسیه تره هم خورد کند چه برسر همراهی با پوتینی ها
پاسخ ها
محمد فقیه نوری
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۵:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
دوست عزیز رژیم چین کمونیست است
واقعا بایدن ضعیفترین رئیس جمهور امریکاست ، ترامپ هنوز نیومده تاثیر گذار شده
الان وقت ناهار در یک فست فود هستم .دبیرستان مجاور هم برای وقت ناهار رهها دانش اموز ریختند اینجا و بیشتر چشم بادامی. جالب هست که بدانید هشت نفر از ده نفر دانش اموز اول نمرات سرتاسری دبیرستان هاس شهر چینی و کره ای هستند. یک نفر سباه پوست یا روسی و حتی ایرانی در میان صد نفر اول نیست. دنیا را به بها می دهند نه بهانه. اگر سفید پوستها نژاد پرست بودند نمی گذاشتند چینی ها یا یهودبها اینقدر در علم و دانش و دانشگاههای انها پیشرفت کنند. چین اینجکری پیشرفت داره می کنه نه با شعار و ارروی نابودی این و ان
از روسیه چقدر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۱ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
تلفات روسیه خیلی کمتر است
یک سوم
لعنت بر پوتین جنایتکار که دنیا را به جنگ کشانده .
با این آمار کشته های اوکراین که تابناک اعلام میکنه، الان کیف باید به شهر ارواح تبدیل شده باشه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۴ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
نادان بی سواد
اوکراین قبل از شروع جنگ بیش از 600 هزار نیروی داشته است که بزرگترین ارتش اروپاست
٣٧٠٠٠ مزدور خارجی هم دریافت کرده است
١۶٠ هزار جوانش هم به میدان جنگ اعزام شدند
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۰ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
تا الان بیش از 700 هزار اوکراینی کافر مرتد آلوده بی شرف صهیونیست راهی جهنم شدند
به امید شکست زودتر اروپا
در سایه نبرد طوفان الاقصی زلنسکی دربدر شد
عاقبت با طناب آمریکا در چاه رفتن
جنگ اکراین ثابت کرد روسیه یکقدرت پوشالی بوده که آمریکا کرده بود به گوش جهانیان تا بتونه اسلحه بفروشه .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۷ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
از اول جنگ تا الان که حتی یک ساختمان مسکوا هم آسیب ندیده است
دیدید دوستان غربی مان هدفشان نابودی پیوندهای تاریخی ملت های دشمن خود هستند کره را نابود کردند از حالت یک کشور متحد الان اسلاو ها رو
ای لعنت به هرچی جنبش فواحشی
پاسخ ها
ناشناس
| United States of America |
۱۱:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
بشمار
لعنت به وجودت زلنسکی من فکر کردم سربازها خودشون میرن دفاع میکنن نگو سرباز اجباری هستن بیچاره ها برای مزدوری زلنسکی بدون اینکه دلشون بخواد میفرستنشون خط مقدم که برای منافع غرب سیری ناپذیر بجنگه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۸/۲۳
از طوفان الاقصی چه خبر؟!؟
مرگ بر منافقان فاسد غربگدا که بیمار و آلوده هستن
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه