بازدید 16038

افزایش قیمت «تریاک» با فرمان ممنوعیت کشت توسط طالبان

معاون پژوهشی موسسه کادراس با اشاره به گزارش جدید سازمان ملل در خصوص تولید تریاک در سال ۲۰۲۲، اظهار کرد: براساس این گزارش میزان تولید جهانی تریاک ۷۸۰۰ تن ثبت شده که ۶۲۰۰ تن آن (۸۰ درصد) در افغانستان تولید شده است.
کد خبر: ۱۱۹۹۷۶۳
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۴۰۲ - ۰۷:۲۷ 21 October 2023

عکس آرشیوی است.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، دکتر منصور براتی در نشست علمی با عنوان بررسی کارنامه طالبان در مبارزه با مواد مخدر و با اشاره به روی کار آمدن دولت طالبان، گفت: بیش از یک سال از بازگشت طالبان به قدرت می‌گذرد و در همان آغاز حضور طالبان به قدرت مطالب زیادی درباره اینکه مجددا قصد داریم با کشت و تولید مواد مخدر مبارزه جدی کنیم مطرح و در همان ماه‌های اول حکمی هم صادر شد.

وی ادامه داد: اما سوالاتی از همان ابتدا مطرح شد زیرا باید به هر ادعایی با دیده تردید نگاه کرد و سیاستگذاران باید در ایران به این موضوع فکر کنند که آیا طالبان این اقدام را عملی می‌کند و اگر انجام دهند این اقدام چه تاثیری بر کشور ما خواهد گذاشت؟ آیا اساسا طالبان توانایی انجام این کار را دارد یا خیر؟ این تغییر قدرت چه تاثیری در روندهای مخدر و الگوهای مصرف خواهد گذاشت؟ آیا ادعای کم شدن کشت و تولید تریاک با جایگزینی ماده دیگری همراه بوده است و آیا مواد صنعتی جایگزین مواد سنتی خواهد شد یا خیر؟.

معاون پژوهشی موسسه کادراس افزود: از زمانی که طالبان به قدرت برگشت ایران چند نکته را مبنا قرار داد و کنترل تولید و قاچاق مواد مخدر به عنوان یکی از شروط مطرح شد.

براتی با اشاره به فرمانی که در بازگشت طالبان به قدرت تحت عنوان ممنوعیت کشت خشخاش و چرس و تولید مواد مخدر در افغانستان صادر شد، تصریح کرد: بار دیگر در سال ۱۹۹۶ که طالبان به قدرت رسیده بود ملاعمر نیز حکمی در خصوص ممنوعیت تولید مواد مخدر صادر کرد. در آن زمان انگیزه‌های طالبان نشان می‌دهد که ۹۰ درصد کشت و تولید مواد مخدر در سالهای ۱۹۹۹ و ۲۰۰۰ کم شد و این اتفاق در دنیا بی‌سابقه بود.

براتی خاطرنشان کرد: در ژوئن سال ۲۰۲۲ شاهد بودیم که موسسه انگلیسی الکیس و پس از آن بی بی سی جهانی آماری در مورد کاهش کشت ۸۰ درصدی خشخاش در افغانستان منتشر کردند و این درحالیست که ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد آمار کشت بالاست و آمار منتشر شده باید راستی آزمایی شود.

وی با استناد به دو گزارش تریاک افغانستان که سالانه توسط unodc منتشر می‌شود و همچنین گزارش جهانی سازمان ملل بیان کرد: براساس آخرین گزارش کشت خشخاش در افغانستان، کشت خشخاش در افغانستان در سال ۲۰۲۱ از ۵۶ هزار هکتار با ۳۲ درصد افزایش به ۲۳۳ هزار هکتار در سال ۲۰۲۲ رسیده است. با فرمان ممنوعیت کشت تریاک توسط طالبان قیمت تریاک از ۱۱۶ دلار در هر کیلو به ۲۰۳ دلار در سال ۲۰۲۲ افزایش یافت.

به گفته وی، همچنین براساس این گزارش میزان درآمد کشاورزان از فروش تریاک، از ۴۲۵ میلیون دلار در سال ۲۰۲۱ به ۱.۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ رسید که رشد سه برابری را نشان می‌دهد. در گزارش سال گذشته میزان کشت خشخاش در مناطق جنوب غربی ۷۳ درصد و در استان‌های غربی ۱۴ درصدی گزارش شده است.

معاون پژوهشی موسسه کادراس در ادامه به روند قیمت تریاک خشک اشاره کرد و گفت: در سال ۲۰۱۹ به دلیل سطح بالای تولید، همچنان قیمت در آن سال پایین بود اما در نیمه سال ۲۰۲۱ با بازگشت طالبان قیمت آن به بالاتر از ۱۵۰ دلار رسید، پس از آن مجددا کاهش یافت، اما با اعلام ممنوعیت(کشت تریاک) در ماه آوریل ۲۰۲۲ مجددا قیمت به ۲۰۰ دلار و بالاتر افزایش یافت.

براساس اظهارات براتی، سهم بازار غیرقانونی مواد از اقتصاد ملی افغانستان ۲۹ درصد کل ارزش بخش کشاورزی این کشور را تشکیل می‌دهد. همچنین تراکم کشت خشخاش براساس زمینهای کشاورزی در سال ۲۰۲۲ در همان مناطق جنوبی و جنوب غربی بیشتر بوده است.

معاون پژوهشی موسسه کادراس در ادامه به تغییر الگوی کشت خشخاش اشاره کرد و گفت: در گزارش جدید سازمان ملل سال ۲۰۲۲ نکات جالب توجهی مطرح شده است، میزان تولید جهانی تریاک ۷۸۰۰ تن ثبت شده که در همین سال ۶۲۰۰ تن تریاک (۸۰ درصد) در افغانستان تولید شده است.

وی افزود: پس از افغانستان کشورهای میانمار و مکزیک در رتبه‌های بعدی تولید تریاک قرار دارند.

براتی با اشاره به اینکه تغییراتی که در افغانستان اتفاق می‌افتد بر بازار جهانی مواد مخدر تاثیر زیادی خواهد گذاشت، گفت: افغانستان سالهای سال اصلی‌ترین تولیدکننده تریاک، هرویین و مورفین در جهان بوده است.  بنابراین سیاستی که طالبان در پیش خواهد گرفت بر بازارهای جهانی به شدت تاثیرگذار خواهد بود.

سلام پرواز
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۶
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱۰
نابود کنید این مواد مخدر خانه مانسوز
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۹
نابود نکنید چون بجاش مواد مخدر صنعتی با خطرات خیلی بیشتر به دست جوون‌ها ومردم میرسد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۹
۰۹:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۹ عزیز
انگار از مواد صنعتی دل خوشی نداری و دنبال ارگانیک تولید افغانسانش می گردی؟
حسین
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۹
شغلم رانندگی برون شهریه
با خیلی از معتادان به تریاک سروکار دارم
باگران و کمیاب شدن تریاک ،فروشنگان اقدام به اضافه کردن قرص و ناخالصی به تریاک کرده اند
خیلی از مصرف کتندکان هم یا توان خرید ندارند یا ازکیفیت ان ناراضی هستند و به مواد سفید و صنعتی روی اورده اند و درصد کمی هم ترک کرده اند
انهایی که ترک کرده اند سابقه مصرف پایین دارند و انهایی هم سابقه زیاد دارند قادر بترک نیستن و به فلاکت افتاده اند
شغل شریف تواید مواد مخدر!!!
بر طالبان لعنت
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۷/۲۹
بر مروجان اعتیاد و مواد مخدر لعنت
حکومت موقت طالبان از همه مدعیان پیشین در افغانستان بهتر عمل کرده است. صدور چنین فرمانی نشان از دینداری و انسان دوستی مقامات حکومت دینی طالب ها در افغانستان داره!
طالبان خوب میدانند هیچ وقت مورد پذیرش جامعه جهانی قرار نمیگیرند بخاطر نوع مکتب و ایده ئولوژی ، طالبان نمیتونن مدرن باشن ، لذا این مطالب در مورد ممنوعیت کشت خشخاش بخاطر افزایش قیمت و درآمد بالاتر میباشد نه مبارزه با مواد مخدر، چیزیکه در نیم قرن تجربه مشاهده شد اینه، وسلام.
لعنت بر طالبان که باعث تمام گرانی ها است
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل
آخرین اخبار