بازدید 4218
۲

مراقب شیوع آنفلوآنزا در این فصل باشید

فصل پاییز و سرد شدن هوا در ماه‌های آن، زمینه شیوع بیماری‌های ویروسی نظیر سرماخوردگی و آنفلوآنزا را بیشتر از ماه‌های دیگر فراهم می‌کند به همین دلیل برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس‌ها، نکات بهداشتی مورد توجه قرار می‌گیرد.
کد خبر: ۱۱۹۹۶۳۳
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۲ 20 October 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایرنا، آنفلوانزا شبیه سرماخوردگی است و علائمی از جمله سرفه، تب، عطسه، بدن درد، کوفتگی، استفراغ مداوم، درد سینه، سردرد، گیجی و کوتاه شدن تنفس را به دنبال دارد و از طریق هوا و توسط سرفه و عطسه فرد بیمار و همچنین از طریق تماس با سطح‌آلوده منتقل می‌شود که بهترین راه پیشگیری از آنفلوانزا رعایت بهداشت فردی و تنفس است.

به گفته برخی از پزشکان، کسانی که علائم سرماخوردگی دارند باید رعایت نکات بهداشتی را بیشتر رعایت کنند و کسانی که علائم سرماخوردگی دارند بهتر است در محل کار حاضر نشوند و در خانه بماند و مراقبت شوند و مایعات فراوان مصرف کنند.

ویروس آنفلوآنزا و فصل پاییز

معاون فنی مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه ۳۶ درصد آزمایش‌های انجام شده برای ابتلا به آنفلوانزا مثبت بوده است، گفت: از ابتدای شهریورماه تا نیمه مهرماه ۷۶۷ مورد نمونه‌گیری آنفلوانز در بیمارستان‌های استان انجام شد که از این تعداد ۱۰۴ مورد مثبت بود.

سمیه جوادی در گفت و گو با ایرنا افزود: در این مدت هشت درصد آزمایش‌های انجام شده از بیماران مبتلا به کرونا بودند، که ۳۷۹ مورد آزمایش کرونا انجام شد و تنها یک مورد بیماری مبتلا به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد.

وی با اشاره به افزایش شیوع بیماری آنفلوانزا از شهریورماه و ادامه آن در مهرماه، نسبت به فراگیری و شیوع این بیماری در بین همه افراد هشدار داد و گفت: موارد افزایش آنفلوانزا در ماه‌های اخیر بیشتر از کرونا گزارش شده است.

جوادی با تاکید بر اینکه بیماری‌های تنفسی با همدیگر تفاوت ندارد و پیشگیری از این بیماری‌ها مانند آنفلوانزا و کرونا دستورالعمل یکسان دارد، گفت: افراد باید در زمان حضور در تجمعات به خصوص در فضاهای سرپوشیده فاصله ۱.۵( یک و نیم متری) را رعایت و از ماسک استفاده کنند و در صورت حضور جمعیت‌ در فضای بسته، در این فضا تهویه مناسب هوا در نظر گرفته شده باشد.

معاون فنی مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری به همه افراد توصیه کرد، در صورتی که دارای علائم سرماخوردگی و یا آنفلوانزا هستند، در جمع حاضر نشوند و در صورت لزوم برای حضور از ماسک استفاده کنند.

به گفته وی، با کاهش آمار شیوع کرونا ضرورت استفاده از ماسک و دستورالعمل‌های بهداشتی کاهش پیدا کرد و افرادی که خودشان احساس می‌کنند، ناخوش احوال هستند و علائم تنفسی از جمله سرفه و عطسه دارند، بهتر است در زمان حاضر شدن در تجمع‌ها از ماسک استفاده کنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

وی افزود: برای پیشگیری از ابتلا به کرونا و آنفلوانزا رعایت بهداشت فردی و خود مراقبتی و شستشوی مرتب دست‌ها به مدت ۳۰ ثانیه توصیه می‌شود.

جوادی اظهار داشت: در صورت مشاهده علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا، خانواده‌ها باید از حضور دانش‌آموزان در مدارس و کلاس درس جلوگیری کنند و توصیه می‌شود دانش‌آموزان در منزل بمانند و استراحت کنند و مایعات گرم مصرف کنند.

وی گفت: افراد بالای ۶۵ سال، کودکان و همچنین زنان باردار و بیماران زمینه‌های و خاص و افرادی که داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی مصرف می‌کنند و بیمارانی که عضو دریافت کردند، در صورت مشاهده علائم به پزشک مراجعه کنند.

جوادی اظهار داشت: زمان مناسب برای واکسن آنفلوآنزا برای این بیماران اواسط شهریورماه به بعد است.

توزیع واکسن آنفلونزا

مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری نیز گفت: توزیع ۲هزار و ۸۰۰ دز واکسن آنفلوانزا در بخش دولتی آغاز شد که به صورت رایگان در اختیار جامعه خطر قرار خواهد گرفت.

اصغر نوروز زاده در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به قرار گرفتن در فصل پاییز و لزوم ایجاد ایمنی در مقابل بیماری‌های تنفسی با تاکید بر بیماری آنفلوآنزا، گروه‌های در معرض خطر به صورت رایگان از این واکسن بهره‌مند خواهند شد.

وی اظهار داشت: واکسن آنفلوانزا ایرانی برای کارکنان شاغل در بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌های تشخیصی و تحقیقاتی، کارکنان شاغل در درمانگاه‌ها و کلینیک‌های تخصصی و فوق تخصصی، دانشجویان گروه‌های پزشکی و پیراپزشکی که در فصل سرد سال وارد بخش‌های بیمارستان می‌شوند و کارکنان شاغل در نظام بهداشتی توزیع خواهد شد.

نوروز زاده افزود: کارکنان شاغل در پایگاه‌های اورژانس پیش‌بیمارستانی و سازمان دامپزشکی و سازمان حفاظت محیط‌زیست، کارکنان نیروهای نظامی انتظامی و حفاظتی شاغل در بخش‌های ارائه خدمات بهداشتی درمانی، بیماران دچار ضعف سیستم ایمنی، گروه‌های پرخطر در جامعه ایثارگران و جانبازان، کارکنان و سالمندان ساکن در مراکز نگهداری سالمندان، زنان باردار و مادران تا ۲ هفته پس از زایمان می‌توانند از واکسن رایگان ایرانی بهره‌مندشوند.

به گفته وی، سایر گروه‌های پرخطر از طریق بخش خصوصی و داروخانه‌ها واکسن آنفلوآنزا را دریافت کند.

به گزارش ایرنا، بیماری آنفلوانزا یک عفونت حاد تنفسی است که سالیانه پنج تا ۱۵ درصد از جمعیت را آلوده می‌کند و به سه نوع ویروس آنفلوآنزا به نام‌های آ.ب.ث تقسیم‌بندی می‌شود

چهارمحال و بختیاری دارای ۱۲ شهرستان و بیش از یک میلیون نفر جمعیت است ماه‌های پاییزس این این استان سرد است.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
تو هم مراقب خودت باش سمیه
واکسنهای خارجی همون شهریور تمام شد والان فقط ایرانی وجوددارد که کسی حاضر به تزریقشان نیست. واکسن های ایرانی مفتی کرونا راکسی نمیزند چه رسد به اینکه به واکسن انفلونزا پول هم بدهند.
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل