بازدید 2540

نابودی یک میلیون شغل در بخش زغال‌ سنگ

کد خبر: ۱۱۹۷۹۵۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۳ 11 October 2023

نتایج یک تحقیقات نشان داد صنعت جهانی زغال‌سنگ ممکن است تا سال ۲۰۵۰، حدود یک میلیون شغل را حذف کند.

به گزارش ایسنا، صدها معدن که کارگران زیادی در آنجا مشغول به کار هستند، در دهه‌های آینده به پایان عمر خود رسیده و تعطیل می‌شوند و کشورها، منابع انرژی کم کربن را جایگزین زغال سنگ می‌کنند.

اما اندیشکده آمریکایی «گلوبال انرژی مونیتور» هشدار داد اکثر معادنی که احتمالا بسته می‌شوند، هیچ برنامه‌ای برای گسترش عمر فعالیت‌هایشان یا مدیریت گذار به سوی یک اقتصاد پسا زغال سنگ ندارند.

دوروتی می، مدیر پروژه رصد معدن زغال سنگ جهانی این اندیشکده گفت: دولت‌ها باید برنامه‌هایی برای تضمین عدم آسیب کارگران از گذار انرژی، تهیه کنند. تعطیلی معادن زغال سنگ، اجتناب ناپذیر است اما مشقت اقتصادی و مشکلات اجتماعی کارگران نه.

«گلوبال انرژی مونیتور» به بررسی ۴۳۰۰ معدن فعال و پروژه معدن زغال سنگ در سراسر جهان پرداخته است که مجموعا ۲.۷ میلیون کارگر را پوشش می‌دهند. طبق یافته‌های این اندیشکده، بیش از ۴۰۰۰ کارگر در معادنی مشغول به کار هستند که قرار است فعالیتشان را پیش از سال ۲۰۳۵ متوقف کنند.

طبق برآورد این اندیشکده، اگر قرار باشد حذف زغال سنگ برای محدود کردن گرمایش جهانی اجرایی شود، تنها ۲۵۰ هزار معدنچی معادل کمتر از ۱۰ درصد نیروی کار فعلی، در سطح جهانی، ضروری خواهند بود.

صنعت زغال سنگ چین که بزرگترین صنعت جهان است، در حال حاضر بیش از ۱.۵ میلیون نیروی کار را به خدمت گرفته است. از یک میلیون شغل زغال سنگ که پیش بینی می‌شود تا سال ۲۰۵۰، در سطح جهانی حذف شود، بیش از ۲۵۰ هزار شغل در استان شانکسی چین خواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، بخش زغال سنگ چین در دهه‌های اخیر چند دوره تغییرات اساسی را پشت سر گذاشته و بسیاری از مناطق معدنی در شمال و شمال شرقی این کشور پس از تعطیلی معادن روباز، برای یافتن منابع جایگزین رشد و اشتغال، به سختی تلاش می‌کنند.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل
آخرین اخبار