بازدید 2223
۲

از مفهوم واقعی پزشک خانواده فاصله داریم

عضو هیات مدیره سازمان بیمه‌ سلامت ایران، بر توسعه عدالت در سلامت تاکید کرد و گفت: از تمامی روش ها و راهکارهای اساسی در جهت منافع مردم استفاده خواهیم کرد.
کد خبر: ۱۱۹۵۴۰۶
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۳ 28 September 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، علیرضا اعرابی، در آئین دومین اجلاس مدیران منطقه ۶ سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه جایگاه پزشک خانواده در صدر برنامه سلامت عمومی کشور قرار گیرد، اظهار داشت: توجه به جایگاه پزشک خانواده و نظام مراقبت اولیه عمومی باید در صدر برنامه‌های سلامت کشور قرار گیرد.

عضو هیأت مدیره سازمان بیمه سلامت ایران افزود: از طرح‌ها و پروژه‌های موجود سازمان همچون پرداخت هزینه‌های بیماران خاص و صعب العلاج و پرداخت هزینه‌های درمان ناباروری در جهت حمایت از مردم استفاده می‌شود.

اعرابی با بیان اینکه در بخش پزشک خانواده با شاخص‌ها فاصله داریم افزود: از مفهوم واقعی پزشک خانواده فاصله داریم و در این خصوص کارهای مقدماتی باید انجام شود.

وی اذعان داشت: یکی از آفت‌هایی که نظام سلامت درگیر است مراقبت اولیه در نظام ارائه خدمات نیست چرا که آنقدر خدمات به سمت تخصصی و فوق تخصصی پیش رفته است که مفهومی به عنوان پزشک خانواده کم رنگ شده است.

اعرابی بیان کرد: اکنون تعریفی که از سلامت داریم، مشکلات جسمی، رفاه اجتماعی و سلامت روانی است اما باید فراتر از این موضوعات نگاه جدی به سلامت اولیه مردم داشت.

وی تاکید کرد: با توجه به مؤلفه‌های زیرساختی در بخش درمانی باید به سلامت اولیه عمومی نگاه ویژه داشت که تغذیه سالم و پیشگیری از حوادث و امثال آن را شامل می‌شود.

اعرابی گفت: توسعه و تحول در نظام سلامت از افتخارات و دستاوردهای انقلاب اسلامی است اما باید در این بخش ضمن رفع ناهماهنگی‌ها و برنامه ریزی برای ارتقای سلامت عمومی اقدام کرد.

سلام پرواز
خیرات نان
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
آماری منتشر شده است که می گوید هر ایرانی بطور متوسط ۵ بار در سال به پزشک مراجعه می کند این عدد بی ارزش است و هیچ چیز مشخص نمی‌کند.
مثلا اگر آمار میانگین سالانه تعداد مراجعه «بیماران»، و نه همه مردم، منتشر می شد قضاوت بهتری از عملکرد و تاثیر و کیفیت پزشک می توان بدست آورد.
در ایران مفهوم بهداشت و مراقبت های عمومی بویژه برای سالمندان، نیازمندان و بیماران مزمن بسیار ضعیف است. دولت در برخی از زمینه ها از جمله دندانپزشکی و سیستم پیگیری و مراقبت های بیماران مزمن و سالمندان هیچ برنامه ای ندارد. در این زمینه شهروندان بر اساس سلیقه و توانایی شخصی و خانوادگی خود اقدام می کنند. دولت و بیمه ها با تمرگز بر خدمات خاص و گاها کم اهمیت بیمارستانی تمام منابع مالی را گروگان گرفته و در سایر زمینه ها هیچ خدماتی با شهروندان ارائه نمی کنند. تضاد شدید منافع عده ای باعث بد اجرا شدن و در نهایت بی اثر شدن کامل پزشک خانواده شده است. در حال حاضر پزشک خانواده فقط موجب هدر رفت منابع مالی مردم می شود. بود یا نبود پزشک خانواده هیچ تفاوتی برای شهروندان ندارد.
برچسب منتخب
# مناجات شعبانیه # انتخابات مجلس # انتخابات # مجلس خبرگان
وب گردی