بازدید 5903

«نگهبان شب» میرکریمی، نماینده ایران در جوایز اسکار ۲۰۲۴ شد

سه فیلم «ملاقات خصوصی» به کارگردانی امید شمس، «نگهبان شب» ساخته رضا میرکریمی و «شهرک» از ساخته‌های علی حضرتی، آثار راه‌یافته به مرحله پایانی بازبینی و در نهایت انتخاب نهایی کمیته معرفی نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار بودند تا ضمن احترام به تمامی آثار بررسی شده، یکی از این سه فیلم به عنوان نماینده سینمای ایران راهی آکادمی اسکار ۲۰۲۴ شود.
کد خبر: ۱۱۹۳۹۵۵
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۵ 19 September 2023

«نگهبان شب» میرکریمی نماینده ایران در جوایز اسکار 2024 شد

فیلم سینمایی «نگهبان شب»، اثر تحسین شده رضا میرکریمی به عنوان نماینده ایران برای حضور در بخش فیلم‌های بین المللی جوایز اسکار ۲۰۲۳ انتخاب شد؛ رقابتی سخت که داوری درباره آن به سادگی ممکن نیست.

به گزارش «تابناک»؛ اعضای کمیته انتخاب نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار متشکل از منوچهر شاهسواری، رسول صدرعاملی، علیرضا حسینی، احمد مرادپور، محمد داودی، اکبر نبوی، پرویز شیخ‌طادی، بهروز شعیبی و رائد فریدزاده (دبیر کمیته)، بعد از برگزاری جلسات متعدد و انتخاب سه نامزد نهایی، فیلم سینمایی «نگهبان شب» به کارگردانی سید رضا میرکریمی را به عنوان نماینده سینمای ایران در مراسم اسکار سال ۲۰۲۴ برگزیدند.

در ابتدای نشست نهایی کمیته انتخاب که بعدازظهر امروز برگزار شد، مجید زین‌العابدین، مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی ضمن قدردانی از اعضا برای بررسی‌های دقیق و بازبینی آثار توسط آنان که جملگی از سینماگران خبره و حاذق سینمای کشور هستند، گفت: صیانت از حق حضور و تلاش هنری سینماگران کشورمان برای معرفی توانایی‌های حرفه‌ای، فنی و محتوایی سینمای ایران در عرصه‌های جهانی را محفوظ می‌دانیم و امیدواریم از ظرفیت‌های سینما، طعم و رنگ نگرش ایرانی را بیشتر به دنیا معرفی کنیم.

او با اشاره به ظرفیت‌های رشدیافته سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی، برای همه سینماگرانی که آثار آنان در این دوره مورد توجه کمیته انتخاب بود، تشکر کرد.

همچنین مرضیه برومند، کارگردان و مدیرعامل خانه سینما پس از قدردانی از اعضای کمیته انتخاب نماینده سینمای ایران به اسکار ۲۰۲۴ و عرض خسته نباشید به آنان، اظهار کرد: هرچند شرایط به گونه‌ای است که گرایش سینماگران به سمت‌وسوی ساخت فیلم‌های سرگرم‌کننده افزایش یافته است، باید در نظر داشته باشیم که سینمای گونه اجتماعی بسیار مهم است، بنابراین انتظار می‌رود به این گونه سینمایی، رسیدگی و نگاه بیشتری شود.

 

«نگهبان شب» میرکریمی نماینده ایران در جوایز اسکار 2024 شد

در ادامه این نشست، رائد فریدزاده، معاون امور بین‌الملل بنیاد سینمایی فارابی و سخنگوی کمیته انتخاب نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار ۲۰۲۴ درباره روند نماینده ایران به مراسم یادشده گفت: کمیته انتخاب بعد از برگزاری سلسله جلسات متعدد و بررسی ۴۲ اثر حائز شرایط، در مرحله نخست ۱۵ فیلم را برای بازبینی انتخاب و در نهایت با بررسی چندباره، سه فیلم را به عنوان نامزد نهایی فهرست معرفی به آکادمی اسکار پیش روی، انتخاب کرد.

سه فیلم «ملاقات خصوصی» به کارگردانی امید شمس، «نگهبان شب» ساخته رضا میرکریمی و «شهرک» از ساخته‌های علی حضرتی، آثار راه‌یافته به مرحله پایانی بازبینی و در نهایت انتخاب نهایی کمیته معرفی نماینده سینمای ایران به آکادمی اسکار بودند تا ضمن احترام به تمامی آثار بررسی شده، یکی از این سه فیلم به عنوان نماینده سینمای ایران راهی آکادمی اسکار ۲۰۲۴ شود. اعضای کمیته انتخاب نماینده سینمای ایران پس از در نظر گرفتن تمامی جوانب، به اتفاق آرای فیلم «نگهبان شب» به کارگردانی سید رضا میرکریمی را نماینده نهایی سینمای ایران برای آکادمی اسکار ۲۰۲۴ انتخاب کردند.

فیلم سینمایی «نگهبان شب»، بیست‌ونهمین نماینده معرفی‌شده سینمای ایران به آکادمی اسکار است که در سال ۲۰۲۴، برگزاری نودوششمین دوره خود را پشت سر می‌گذارد.

اسکار ۲۰۲۴ در دهم مارس ۲۰۲۴ (۲۰ اسفند ۱۴۰۲) در لس آنجلس برگزار خواهد شد که مانند دوره‌های پیشین شبکه ABC مسئولیت پخش زنده این مراسم را بر عهده دارد. همچنین تاریخ‌های کلیدی دیگری هم اعلام شده است. آخرین زمان ارسال برای دسته‌های عمومی در پانزدهم نوامبر (۲۴ آبان) است و مانند همیشه آخرین زمان واجد شرایط برای آثار هم ۳۱ دسامبر (۱۰ دی) خواهد بود.

زمان رای‌گیری برای فهرست کوتاه و اولیه از چهاردهم دسامبر (۲۳ آذر) آغاز خواهد شد و فهرست کوتاه در تاریخ ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) معرفی می‌شوند. زمان رای‌گیری نامزد‌های نهایی اسکار ۲۰۲۴ از روز پنج‌شنبه، ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴ (۲۱ دی ۱۴۰۲) آغاز می‌شود و پس از را‌ی‌گیری در تاریخ ۲۳ ژانویه ۲۰۲۴ (۳ بهمن امسال) شاهد اعلام نامزد‌های ۹۶امین دوره جوایز اسکار خواهیم بود. سپس نامزد‌های اسکار ۲۰۲۴ در روز دوشنبه، ۱۲ فوریه ۲۰۲۴ (۲۳ بهمن ۱۴۰۲) معرفی خواهند شد و جوایز علمی و فنی آکادمی در تاریخ ۲۳ فوریه ۲۰۲۴ (۴ اسفند امسال) اهدا خواهند شد.

در پایان رای‌گیری برای تعیین برندگان نود و ششمین دوره جوایز اسکار از ۲۲ فوریه ۲۰۲۴ (۳ اسفند ۱۴۰۲) آغاز خواهد شد و تا ۲۷ فوریه ۲۰۲۴ (۸ اسفند امسال) ادامه دارد. لازم به توضیح است که تمامی تاریخ‌ها ممکن است به علت اتفاقاتی مثل شیوع بیماری مثل همه‌گیری ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰، دچار تغییرات شود.  

 

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# توماج صالحی # نمایشگاه کتاب # موسسه مصاف # صادق زیباکلام # سیل
آخرین اخبار
وب گردی