بازدید 2237
گزینه‌های سرمایه‌گذاری جذاب‌تر از طلا

مقایسه عملکرد صندوق در صندوق تمشک با بازار طلا

صندوق در صندوق تمشک یا بازار طلا، کدام گزینه بهتری برای سرمایه‌گذاری است؟
کد خبر: ۱۱۹۳۵۸۴
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۰:۳۸ 18 September 2023

مقایسه عملکرد صندوق در صندوق تمشک با بازار طلا

صندوق در صندوق تمشک به گزینه‌ای جذاب‌تر نسبت به بازار طلا و صندوق‌های طلا تبدیل شده است. با این صندوق، عملکرد و بازده آن از شروع فعالیت تا کنون بیشتر آشنا شوید.

صندوق در صندوق (Fund of Funds) یا همان فراصندوق، یکی از جدیدترین ابتکارهای بازارهای مالی جهت پایین آوردن سطح ریسک و ساده کردن مسیر سرمایه‌گذاری است.

صندوق در صندوقِ تمشک تحت مدیریت گروه مشاور سرمایه‌گذاری ترنج با همین رویکرد در بهمن 1401 فعالیت خود را آغاز کرد. در حال حاضر این فراصندوق به نسبت بازارهای رقیب خود بازده بهتری دارد. با این‌حال، پیش از پرداختن به مقایسه صندوق تمشک با بازارهایی نظیر طلا، بهتر است بیشتر با این نوع صندوق آشنا شویم.

صندوق در صندوق چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای واحدهایی هستند و هر یک از این واحدها طبقات مختلفی از دارایی را در دل خود جا می‌دهند. دارایی صندوق در صندوق، یا همان فراصندوق، عمدتا از واحدهای صندوق‌های دیگر تشکیل می‌شود.

همان‌طور که مشخص است، چنین صندوقی به خوبی می‌تواند در بین دارایی‌های مختلف، از سهام گرفته تا کالا و اوراق و سپرده‌های درآمد ثابت حرکت کند. این شکل از انعطاف باعث می‌شود، فراصندوقی مانند تمشک به بهترین شکل بتواند در بازه‌های زمانی مختلف بهترین مسیر سودآوری را پیدا کند.

با چنین روشی، فراصندوق تمشک موفق شده‌ است توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کند و در حالی که هنوز حتی به یک سالگی هم نرسیده است۱۶۰۰۰ سرمایه‌گذار حقیقی را به خود جذب کند. . در ادامه با مزایای ویژه صندوق تمشک و مقایسه آن با دیگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌پردازیم. 

فرا صندوق تمشک چه مزایایی دارد؟

صندوق‌های مختلف، مانند صندوق سهامی یا صندوق درآمد ثابت، هر یک مورد کاربرد خاصی دارند. برای مثال، زمانی که بازار سهام وضعیتی صعودی داشته باشد، صندوق‌های سهامی وضعیت مناسبی دارند و زمانی که بازار شکل نزولی به خود بگیرد، صندوق‌های درآمد ثابت جذاب‌تر می‌شوند.

از آن‌جایی که فراصندوق تمشک، می‌تواند دارایی‌های خود را بین صندوق‌های مختلف حرکت دهد، همواره قادر به کسب بیشترین بازده ممکن است. برای مثال در زمانی که بازار شکل صعودی به خود می‌گیرد، صندوق تمشک هم دارایی‌های سهامی خود را افزایش می‌دهد و اگر بازار وارد رکود شود، تمرکز تمشک به سمت دارایی‌های درآمد ثابت می‌رود.

اما مسئله تنها به بحث سهام و اوراق و سپرده درآمد ثابت محدود نمی‌شود. فراصندوق تمشک می‌تواند با سرمایه‌گذاری روی صندوق‌های کالایی، مانند طلا، از دوران صعودی این بازارها هم سود زیادی را برای سرمایه‌گذاران خود به ارمغان بیاورد. در واقع صندوق در صندوق تمشک درون یک مثلث طلایی فعالیت می‌کند که این مثلث سه ضلع دارد: سهام، اوراق و سپرده بانکی و کالا. این صندوق می‌تواند با بهینه‌ترین شکل حرکت درون این مثلث طلایی، بازدهی بهتر و بسیار ساده‌تر را ارائه کند. با این‌حال، این موفقیت وابسته به مدیریت صحیح صندوق است.

گروه مشاور سرمایه‌گذاری ترنج شناخته‌ شده‌ترین نام در بازار صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. عملکرد مناسب این گروه اطمینانی را در بین سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است که در نهایت باعث می‌شود صندوقی مانند تمشک حتی پیش از آنکه به تولد یک ماهگی خود برسد، از شاخص بورس عملکرد بهتری را نشان دهد. در ادامه با جزئیات بیشتری از این عملکرد طی 8 ماه ابتدایی عمر فراصندوق تمشک تا به امروز آشنا می‌شویم.

طلا یا سهام؟ صندوق تمشک

صندوق تمشک در روز چهارم بهمن 1401 فعالیت خود را آغاز کرد. از زمان شروع تا زمان نوشته شدن این گزارش، یعنی شهریور 1402، مقایسه‌ای بین بازده این صندوق و بازارهای دیگر را می‌بینیم.

  • صندوق تمشک: 39.17 درصد
  • میانگین صندوق‌های طلا: 20.98
  • سکه امامی: 20.51
  • طلای ۱۸ عیار: 15.84
  • شاخص‌کل بورس: 29.38

همان‌طور که در نمودار مشخص است، صندوق تمشک بازدهی بیش از 39 درصدی را طی دوره‌ای 8 ماهه ایجاد کرده‌ است. این در حالی است که بازار سکه امامی رشدی 20.5 درصدی، بازار طلای 18 عیار رشدی 15.8 درصدی و میانگین صندوق‌های طلا رشدی 21 درصدی داشته‌اند.

در بین 8 صندوق طلای بررسی شده در این گزارش، بهترین صندوق 29 درصد بازده را طی همین مدت زمانی داشت که باز هم اختلاف فاحشی معادل 10 درصد با صندوق تمشک دارد. از سوی دیگر شاخص بورس هم با رشدی معادل 29.38 درصد، فاصله چشمگیری با صندوق تمشک دارد.

همین اعداد و ارقام به خوبی نشان می‌دهند طی دوره‌ای که بازارها به ثباتی نسبی رسیده‌اند هم می‌توان با سرمایه‌گذاری صحیح در صندوقی که تیم مدیریتی و ساختاری حرفه‌ای دارد، سود قابل قبولی را کسب کرد.

چطور در تمشک سرمایه‌گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاری در صندوق تمشک بسیار ساده است. تنها کافی است در سامانه معاملات آنلاین کارگزاری خود در قسمت جستجو واژه «تمشک» را نوشته و صندوق سرمایه‌گذاری «تمشک نماد رشد» را انتخاب کنید. برای دریافت مشاوره درباره فراصندوق تمشک و سرمایه‌گذاری در آن، می‌توانید با شماره 02179326تماس بگیرید.

 

انتهای رپرتاژ آگهی/

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
بلیط هواپیما
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم