بازدید 3588
۱
از رشد عجیب قیمت یک ارز مجازی تا اسکناس روسی با طراحی جدید

هشدار دلاری وزیر اسبق اقتصاد؛ سناریوی ۴۲۰۰ تکرار می‌شود؟

در بسته خبری اقتصادی امروز، تیتر‌هایی مانند واکنش وزارت اقتصاد به صحبت‌های وزیر دولت روحانی، تصمیمی برای حذف گلوگاه‌های فساد، به هر جا اراده کنیم نفت صادر می‌کنیم، گریز طلای جهانی از سقوط، پراید در کانال ۳۰۰ میلیونی و آشفتگی در بازار لاستیک با قیمت های عجیب را می‌خوانید.
کد خبر: ۱۱۹۳۴۶۱
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۸:۳۹ 17 September 2023

پیمانه اقتصادی تابناک هر روز بسته‌ای خبری از آخرین اخبار و تحولات مهم اقتصادی ایران و جهان را ارائه می‌کند؛ پیمانه‌ای شامل تغییرات ۲۴ ساعت اخیر از بازار‌هایی همچون ارز، خودرو، طلا، انرژی و مسکن، که در کنار آن به واکنش‌ها و صحبت‌های اقتصادی مسئولان نیز پرداخته می‌شود.

 

واکنش وزارت اقتصاد به صحبت های وزیر دولت روحانی

وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به ادعای «آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت قبل درباره افزایش بدهی‌های دولت با وجود دریافت دلارهای آزاد شده، تاکید کرد: انتظار می‌رود دولتمردان سابق که آرایش انتخاباتی به خود گرفته‌اند، حداقل در حیطه تخصصی خود اظهار نظر کنند، اما با این حال لازم به یادآوری است که تحلیل بدهی آنگونه که وزیر ارتباطات سابق انجام داده درست نیست و برای تحلیل میزان بدهی‌ها فاکتورهای مختلفی باید در کنار هم تحلیل شود. نخست، درباره دلارهای آزاد شده و ادعای اینکه اینها درآمد نفت‌هایی است که دولت قبل فروخته، باید ابتدا دولتمردان قبل پاسخ دهند که چرا نتوانستند منابع ارزی ایران را آزاد کنند؟ مگر مدعی نبودند که زبان دنیا را بلدند و چرا دستاورد دولت سیزدهم در آزادسازی منابع بلوکه شده را زیر سوال می‌برند؟ دوم، اینکه اگر در دوره خود توانسته بودند منابع را آزاد کنند، مختار بودند که آن را به نحوه دلخواه هزینه کنند؟ چرا که همه منابع و مخارج دولت در بودجه مشخص است و اینکه یک وزیر سابق درباره نحوه هزینه‌کرد ارزهای آزاد شده این‌گونه عوامانه اظهار نظر کند، چیزی جز غرض ورزی سیاسی است؟ به نظر می رسد دیپلماسی قوی دولت در ارتباط با کشورهای همسایه و سایر کشورهای دنیا، جواب داده و همین مساله موجب شده است اثر تحریم‌ها به کمترین حد خود برسد.

هشدار وزیر اسبق اقتصاد در خصوص آینده دلار ۲۸۵۰۰

سید شمس الدین حسینی وزیر اسبق اقتصاد در گفتگو با هفته نامه تازه های اقتصاد اظهار داشت: "تفاوت بین ۴۲۰۰ و ۳۰۰۰۰ تومان خیلی بیشتر از تفاوت ۲۸۵۰۰ تومان تا ۴۰ هزار تومان است اما وقتی سیاست ۴۲۰۰ تومان شروع شد نرخ ارز در بازار ۵۷۰۰ تومان بود. زمانی که قیمت ارز تعیین شد نرخ ارز در بازار آزاد ۵۷۰۰ تومان بود برخی اقتصاددانان می‌گفتند ارز ۴۲۰۰ تومان را بالا گرفتید. چرا که بر اساس مدل‌هایشان قیمت ارز در بازار ۳۵۰۰ تومان می‌دانستند ما نیز می‌گفتیم اگر ارز ۳۵۰۰ تومان است و آنها ۴۲۰۰ تومان می‌فروشند پس گرانفروشی می‌کنند و لازم است قیمت برگردد چگونه مدل شما می‌گوید ۳۵۰۰ تومان ولی اینجا ۴۲۰۰ تومان عرضه می‌شود و در بازار آزاد ۵۷۰۰ تومان قیمت داده می‌شود؟ پس چرا با فروش ارز ۴۲۰۰ تومانی در حجم گسترده باز قیمت ارز کنترل نشد؟ اگر قیمت ارز ۴۲۰۰ تومان بود بنابراین تفاوت زیادی با بازار آزاد نداشت. اگر ۴۲۰۰ تومان برای قیمت ارز موثر بود، پس چرا قیمت ارز ۳۰ هزار تومان شد؟ مگر غیر از این بود که ما ارز ۴۲۰۰ تومانی را وضع کردیم تا قیمت‌ها کنترل شود؟ که کنترل هم نشد. پس اکنون چگونه قیمت کالا کنترل می‌شود؟ در سال ۱۳۹۹ یا ۱۴۰۰ رشد شاخص بهای تولید کننده ۱۰۰ شد.

این سیاست بارها اتخاذ و بعد از مدتی کنار گذاشته شده است یعنی زمانی که فشار به ذخایر ارزی بانک مرکزی زیاد شده این اتفاق افتاده و نرخ ارز اصلاح شده است وگرنه تا زمانی که دلارهای نفتی کفایت پشتیبانی از نرخ مورد نظر و دستوری را داشتند این سیاست برجا ماند. بانک مرکزی در طول تاریخ ایران این کار را انجام داده است و همواره تاکید داشته که ارزی که برای دولت است، بنابراین، این دولت است که نرخ آن را تعیین می‌کند و وقتی می‌گوید ۴۲۰۰ تومان فروخته شود، بانک هم به همان قیمت آن را می‌فروشد. زمانی که ارز دولت تمام می‌شود و بانک مرکزی قصد یا الزام دارد از ذخایر خودش بفروشد، در مرحله اول مقاومت صورت می‌گیرد و بانک مرکزی اصلاح نرخ ارز را مطرح می‌کند و در مرحله بعد نیز دولت را برای عدم تجدید نظر در نرخ ارز مقصر قلمداد می‌کند. در سال ۱۳۹۹ و برای بودجه ۱۴۰۰ گفته بودیم همان ۸ میلیارد دلاری که دولت در لایحه بودجه آورده باید ۴۲۰۰ تومان فروخته شود سازمان برنامه و بودجه به بانک مرکزی گفت که ۸ میلیارد ارز را با قیمت ۴۲۰۰ تومان و مابقی آن را با نرخ نیمایی محاسبه کند و درآمدش به خزانه داده شود ولی بانک مرکزی حدود ۱۶ میلیارد دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان که بخشی از آن را از بازار آزاد خریداری کرده بود به کالاهای اساسی تخصیص داد. تفاوت آن را از پایه پولی تامین کرد. در خصوص ارز ۲۸۵۰۰ تومانی هم مادامی که دلار نفتی وجود دارد با قیمت ۲۸۵۰۰ تومان می‌تواند فروخته شود. اگر کفایت نکند، این ارز ۲۸۵۰۰ تومان از کجا باید تامین شود؟ بالطبع از جای دیگری خریداری می‌شود؟ در نتیجه همین اتفاق دوباره رخ می‌دهد."

تصمیمی برای حذف گلوگاه های فساد

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی درباره ثبت سفارش چای کشور افزود: طی نامه ای با توجه به برنامه‌ریزی دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی در راستای شفاف‌سازی و حذف گلوگاه های فساد، وزارت جهاد کشاورزی در نظر دارد برای بررسی سیستمی درخواست‌های مجوز ثبت سفارش چای در سامانه متمرکز تجارت خارجی وزارت متبوع، ثبت سفارشات چای را ملزم به استفاده از شناسه کالا کند. بر این اساس لازم است واردکنندگان نسبت به اخذ شناسه کالا در سامانه جامع تجارت اقدام کنند.

به هر جا اراده کنیم نفت صادر می‌کنیم

وزیر نفت از افزایش تولید روزانه یک میلیون بشکه‌ای نفت ایران در دولت سیزدهم خبر داد و گفت: امروز متخصصان صنعت نفت به هر جایی که اراده کنند محموله‌های نفت خام و میعانات گازی ایران را صادر خواهند کرد. وی تاکید کرد: امروز تولید نفت ایران با توان متخصصان ایرانی به ۳.۳ میلیون بشکه در روز رسیده است. /ایرنا

تغییرات اندک نرخ دلار پس از سه روز تعطیلی بازار

در اولین روز کاری هفته، بهای دلار در مرکز مبادله ایران به 41279 تومان رسید و نرخ دلار در بازار آزاد نیز با اندکی کاهش، در محدوده 49500 تومان دادوستد شد.

کاهش قیمت دلار در راه است؟

امیرزاده، عضو اتاق بازرگانی ایران در خصوص اثرات منابع ارزی آزاد شده ایران توسط آمریکا بر بازار ارز به ایرنا گفت: مطمئنا یکی از مهمترین مسالی که می‌تواند دستاورد مثبت آزادسازی منابع ارزی طی روزهای اخیر باشد، دسترسی بانک مرکزی به این منابع ارزی است تا بتواند بازار را به بهترین شکل مدیریت کند. در نتیجه باید امیدوار بود که آزادسازی ۶ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران می تواند برای چندین ماه، دست بانک مرکزی را برای مدیریت بازار ارز بازتر بگذارد و نقطه اتکای اصلی‌ترین نهاد پولی ارزی کشور باشد. این فعال اقتصادی افتتاح حساب بانکی شش بانک ایرانی در قطر برای واریز منابع ارزی آزاد شده را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: گویا انتقال منابع ارزی به این حساب‌ها برای مصارف مورد نیاز به صورت مبادلات بانکی خواهد بود که پیش‌بینی می‌شود اثرات منابع آزاد شده در بازار اسکناس هم از همین هفته مشاهده خواهد شد. امیرزاده با تاکید بر اینکه با آزادسازی این منابع ارزی، بازار اسکناس با کاهش قیمت مواجه خواهد شد، افزود: معتقدم بانک مرکزی از روزهای آینده به مدیریت بازار اسکناس ورود خواهد کرد.

سکه در کف کانال 28 میلیون جای گرفت

در معاملات امروز بازار طلا و سکه تهران، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با کاهش نسبت به هفته قبل به رقم 28 میلیون تومان رسید.

شروع سبز بورس در آغاز هفته

شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات امروز (یکشنبه، ۲۶ شهریور) با ۹ هزار و ۵۱ واحد رشد در ارتفاع ۲ میلیون و ۱۳۵ هزار واحدی ایستاد.

طلای سیاه در ایستگاه 94 دلاری

قیمت نفت‌ برنت با 3.69 دلار افزایش نسبت به هفته گذشته با رقم بیش از 94.27 دلار در هر بشکه داد و ستد شد. همچنین نفت‌خام شاخص وست‌تگزاس‌ اینتر‌میدیت آمریکا نیز با 3.92 دلار افزایش به 91.2 هر بشکه رسید. با این اوصاف تاثیر کاهش عرضه نفت اوپک پلاس و توفان لیبی به خوبی مشهود است.

گریز طلای جهانی از سقوط

قیمت طلای جهانی پس از آغاز اعتصابات کارگران خودروسازی در روز جمعه یک درصد جهش کرد، در حالی که امیدها در مورد توقف احتمالی افزایش نرخ بهره آمریکا حمایت بیشتری را به همراه داشت. اولین عقب‌نشینی هفتگی دلار در دو ماه اخیر، راه نجات را برای طلا در روز جمعه ایجاد کرد و به حفظ ثبات فلز زرد در قلمرو ۱۹۰۰ دلاری کمک کرد و سود هفتگی متوسطی را به دست آورد. طلا پیش از تعطیلی بازار به ۱۹۲۴ دلار و ۱۰ سنت و طلای آمریکا نیز به ۱۹۲۵ دلار و ۱۰ سنت رسید. توانایی طلا برای حفظ حمایت ۱۹۰۰ دلاری این هفته پس از آن که شاخص قیمت مصرف‌کننده ایالات‌متحده برای دومین ماه متوالی فراتر از انتظارات افزایش یافت، مورد توجه قرار گرفت و نگرانی در مورد تورم و پتانسیل فدرال رزرو برای تهاجمی شدن مجدد با نرخ‌های بهره را افزایش داد.

پراید در کانال ۳۰۰ میلیون قیمت خورد

هشدار وزیر اسبق اقتصاد در خصوص آینده دلار فرزین؛ تکرار یک سناریوی تلخ؟

 

آشفتگی در بازار لاستیک با قیمت‌های عجیب


تسنیم: مشاهدات بازار نشان می‌دهد نرخ دولتی لاستیک پرایدی ۱ میلیو ن و ۲۵۰ هزار تومان است، اما در بازار به ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است علاوه براین لاستیک سمندی نیز نرخ دولتی یک میلیون و ۹۸۶ هزار تومانی دارد، اما در بازار سه میلیون و ۴۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود. در بخش لاستیک‌های پژویی نیز نرخ دولتی این تایر ۱ میلیون و ۸۷۰ هزار تومان است، اما در بازار با قیمت ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد عمده فروشندگان لاستیک معتقدند به هم‌ریختگی بازار باعث شده تا نتوانیم فروش مناسبی داشته باشیم مردم نیز در این شرایط بلاتکلیف هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد شرکت‌های دنا، لاستیک پارس، بارز، ایران تایر و کویر صدور حواله تایر‌های سواری پژو، پراید، سمند  را کاهش داده‌اند. در برخی از مواقع شاهد کمبود‌های ساختگی لاستیک در بازار هم هستیم که هدف سوءاستفاده‌کنندگان افزایش قیمت است ضمن آنکه نباید نقش دلال‌ها را هم در به هم ریختن بازار‌ها نادیده گرفت.

اسکناس روسی با طراحی جدید در راه است

رئیس بانک روسیه می‌گوید: پول نقد از گردش خارج نمی‌شود و تقاضا برای آن کاهش نمی‌یابد. به نقل از بیزنس، الویرا نابیولینا اظهار کرد که بانک روسیه همچنان در حال توسعه پول نقد و ایجاد سری جدید اسکناس با طراحی جدید است. الویرا نابیولینا، رئیس بانک روسیه، در کنفرانسی مطبوعاتی پس از جلسه هیات مدیره رگولاتور گفت: موضع اساسی ما این است که مردم باید بتوانند نحوه پرداخت را انتخاب کنند. ما در حال ارائه انتخاب برای افراد و هنوز در حال توسعه پول نقد حتی در حال ایجاد سری جدیدی از اسکناس‌ها با طراحی جدید هستیم، بنابراین پول نقد از بین نمی‌رود. تقاضا برای پول نقد وجود داشته است و هنوز هم وجود دارد.

رشد عجیب قیمت یک ارز مجازی

در معاملات امروز بازار جهانی ارز‌های مجازی قیمت بیت کوین ۰.۲۶ درصد بالا رفت و به ۲۶ هزار و ۵۹۱ دلار رسید. این قیمت نسبت به هفته پیش بیش از ۳ درصد رشد کرده و ارزش کل بازار جهانی بیت کوین را به ۵۱۸ میلیارد دلار رسانده است. در ۲۴ ساعت گذشته همچنین ۲۴۴ هزار بیت‌کوین به ارزش ۶.۵ میلیارد دلار در بازار جهانی جابجا شده و تعداد کل بیت‌کوین‌های استخراج شده در  جهان هم از ۱۹ میلیون و ۴۸۸ هزار عدد گذشته است. برخلاف بیت کوین، اما اتریوم ۰.۲ درصد پایین آمد و هم اکنون با قیمت ۱۶۳۲ دلار دست به دست می‌شود. قیمت ریپل هم ۰.۶ درصد ریخت و به ۰.۴۹۷ دلار عقب نشینی کرد. قیمت دوج کوین نیز کمی کاهش یافت و هم اکنون ۰.۰۶۲ دلار دست به دست می‌شود.  برنده بازار امروز، اما ارزی به نام تون‌کوین بود که ۱۰ درصد رشد کرد و هم اکنون ۲.۴۵ دلار در هر واحد خرید و فروش می‌شود. قیمت این ارز مجازی در هفته گذشته ۴۰ درصد افزایش یافته و توانسته خود را در جمع ۱۰ ارز برتر بازار جا کند. البته به‌طور کلی ارزش بازار جهانی ارز‌های مجازی در معاملات امروز کمی رشد کرد و به ۱۰۶۰ میلیارد دلار رسید. در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۷ میلیارد دلار در این بازار پول جابجا شده که نسبت به دیروز ۳۲ درصد کاهش یافته است. /فارس

واکنش خاندوزی به ادعای حق الزحمه اعضای هیات مولدسازی

وزیر امور اقتصادی و دارایی در توضیح ادعا‌هایی درباره حق الزحمه اعضای هیات مولدسازی ضمن تکذیب و خلاف واقع دانستن این ادعا گفت: مبلغ مورد اشاره در قانون طبق آیین نامه اجرایی موجود صرف پرداخت هزینه‌های مربوط به اجرای قانون مولدسازی شده و فهرست هزینه کرد آن طبق قانون هر ۶ ماه افشا می‌شود و به هیچ عنوان پرداختی برای اعضای هیات مولد سازی در آن در نظر گرفته نشده است.  سیداحسان خاندوزی تاکید کرد: از دستگاه قضایی انتظار داریم در ارتباط با ادعای نادرست مطرح شده مبنی بر دریافت دستمزد توسط هیات ۷ نفره مولدسازی ورود کند و نتیجه بررسی خود را فورا به افکار عمومی اعلام نماید. وی با بیان اینکه این هیات نه دریافتی داشته و نه خواهد داشت تصریح کرد: این ادعا مصداق بارز خلاف‌گویی و اخلال در امنیت روانی جامعه است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱
به هر جا اراده کنیم نفت صادر می‌کنیم-حتی اگر رایگان باشد.حقوق مهندس توی محرین 4000یورو توی ایران 200یورو.انقلاب اسلامی-جمهوری اسلامی
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه