بازدید 1955

آیا میزان واردات قراضه فولاد به ترکیه افزایش یافته؟

قراضه فولاد یا SCRAP نوعی فرآورده فلزی به شمار می‌‏آید که در گذشته مصرف شده و هنوز امکان بازیافت آن فراهم است. البته قراضه فولاد با ضایعات آهن تفاوت دارد. خوب است بدانید که استفاده مجدد از ضایعات فولاد امکان پذیر نیست.
کد خبر: ۱۱۹۲۸۷۴
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۳ 13 September 2023

امروزه فولاد کاربرد بسیار زیادی در صنایع گوناگون دارد. فولادها دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از آن‏ها دارای ویژگی‌‏های منحصر به فردی می‏‌باشند. فولادها به طور مستقیم از طبیعت استخراج نمی‌‏شوند بلکه طی فرآیندهای فیزیکی و شیمیایی تولید می‏‌گردند. البته با توجه به کاهش شدید منابع طبیعی موجود در دنیا، کشورهای بزرگ و پیشرفته تصمیم به کاهش استخراج منابع طبیعی برای تولید فولاد نمودند و بجای آن فولادهای قراضه را بازیافت کردند. در این بخش، قصد داریم به شرح میزان واردات قراضه فولاد به ترکیه بپردازیم پس با ما همراه باشید.

آیا میزان واردات قراضه فولاد به ترکیه افزایش یافته؟

قراضه فولاد چیست؟

بسیاری از کاربران با این سوال مواجه می‏‌شوند که قراضه فولاد چیست؟ قراضه فولاد یا SCRAP نوعی فرآورده فلزی به شمار می‌‏آید که در گذشته مصرف شده و هنوز امکان بازیافت آن فراهم است. البته قراضه فولاد با ضایعات آهن تفاوت دارد. خوب است بدانید که استفاده مجدد از ضایعات فولاد امکان پذیر نیست. ناگفته نماند که قراضه‌‏های فولاد از ارزش بسیار بالایی برخوردار هستند و در بازار جهانی سهم چشمگیری را به خود اختصاص  داده‌‏اند. در نظر داشته باشید که قیمت قراضه فولاد نسبت به فولاد SPK مناسب و مقرون به صرفه‌‏تر است.

کاربرد قراضه فولاد

در دنیای مدرن امروزی، قراضه فولاد در تمامی صنایع کاربرد دارد. متخصصان این محصولات را به کوره‌‏های ذوب منتقل می‏‌کنند و با ذوب مجدد آن‏‌ها، قطعات و دستگاه‏‌های جدیدی می‏‌سازند. شما می‏‌توانید رد پای قراضه فولادها را در انواع تیرآهن‌‏ها، تریلرها، شاسی‏‌های فولادی بزرگ و طویل، قطعات خودرو و حتی برخی از لوازم خانگی مشاهده کنید. البته به خاطر داشته باشید که فولادهای قراضه از نظر درجه کیفی دارای گریدهای مختلفی هستند و هر کدام از آن‏‌ها مناسب با یک نوع صنایع می‏‌باشند.

از کاربردهای قراضه فولاد، می‌‏توان به صنایع خودروسازی اشاره نمود. متخصصان برای تولید قطعات سنگین برخی از خودروها نظیر شاسی، دسته موتور، سیستم تعلیق، فنر شمش و ... از قراضه فولاد استفاده می‏‌کنند. علاوه بر آن، قراضه فولادها در صنایع ساختمانی نیز کاربرد بسیار زیادی دارند. از کاربرد‌های مهم قراضه فولادها در صنعت ساختمان‌سازی می‌‏توان به ساخت انواع درب‏‌های ضد سرقت، چهارچوب‌‏های مستحکم و راه پله‏‌های اضطراری اشاره نمود. البته به خاطر داشته باشید که برای تولید قطعات ساختمانی از قراضه فولاد گرید B یا درجه دو استفاده می‏‌شود.

مزایای واردات قراضه فولاد

همانطور که در قسمت‏ های قبل اشاره شد، قراضه فولادها از کاربردهای بسیار زیادی برخوردار هستند و مزایای بیشماری دارند. ورود این محصولات ارزشمند به جهان، سبب تحولاتی عظیم در تولیدات و صنایع گوناگون شد. البته به خاطر داشته باشید که کشورهای مختلف برای بهره‏ مندی از تمامی مزایای قراضه فولادها، باید بهای زیادی را بپردازند. کشورهای پیشرفته و مدرن همچون ترکیه، بجای استخراج منابع طبیعی و تبدیل آن به فولاد، از قراضه فولادها استفاده می‏ کنند تا بتوانند گامی بلند در پیشرفت صنایع فلزات جهان بردارند. طبق نظر متخصصان آرسینکو ، قراضه فولادها می‌توانند زمین را نجات دهند.

آیا میزان واردات قراضه فولاد به ترکیه افزایش یافته؟

1-صرفه جویی در منابع

از مزایای واردات قراضه فولاد، می‌‏توان به صرفه جویی در منابع اشاره نمود. در گذشته‌‏های نه چندان دور، شرکت‌‏های بزرگ روزانه چندین میلیون تن آهن از معادن سراسر جهان استخراج می‌‏نمودند تا بتوانند طی فرآیندهای خاصی آن‌‏ها را به فولاد خام تبدیل کنند. اما با ورود قراضه فولاد به صنعت، استخراج از معادن فلزات با کاهش چشمگیری مواجه شد. جالب است بدانید که ورود قراضه فولادها به جهان، موجب تعطیل شدن بسیاری از معادن و کاهش 50 درصدی تولیدات فولاد گشت. فراموش نکنید که استفاده از قراضه فولادها بجای فولادهای نو، می‏‌تواند سبب صرفه جویی در منابع کره زمین و باقی ماندن آن‏ها برای نسل‏‌های آینده شود. به خاطر داشته باشید که به کار گیری فولاد قراضه در صنایع گوناگون نیز سبب کاهش چشمگیر مصرف سوخت‏‌های فسیلی کوره شده است.

2-کاهش گازهای گلخانه‌‏ای

یکی دیگر از مزایای استفاده از قراضه فولاد بجای فولاد نو، کاهش گازهای گلخانه‏‌ای است. شرکت‏‌های ذوب آهن برای تولید فولاد، بایستی سوخت بسیار زیادی را مصرف کنند. سوزاندن سوخت‌‏های فسیلی جهت گرم کردن کوره، موجب تولید گازهای گلخانه‏‌ای و افزایش دمای هوا می‏‌گردد. در گذشته‏‌های نه چندان دور (قبل ورود قراضه فولاد به صنعت) روزانه حدود چندصد تن گاز گلخانه‏‌ای وارد اتمسفر می‌‏شد. اما خوشبختانه امروزه بسیاری از شرکت‏‌ها برای ذوب قراضه آهن‏‌ها از انرژی الکتریکی استفاده می‏‌کنند تا بتوانند گازهای گلخانه‌‏ای موجود در هواکره را به حداقل برسانند.

بازیافت فولاد قراضه به چه صورت است؟

بازیافت فولاد قراضه به دو صورت انجام می‌‏شود؛ قراضه فولادهایی که از قدرت القایی کمی برخوردار هستند، به کمک کوره‏‌های ذوب آهن به همراه مقداری از آلیاژ و متریال‌‏های دیگر ذوب می‏‌شوند و به صورت شمش وارد بازار می‏‌گردند. البته بازیافت فولاد قراضه با استفاده از این روش، بسیار کم هزینه و مقرون به صرفه می‌‏باشد. به همین دلیل بسیاری از کشورها این روش را برای بازیافت قراضه فولاد بر می‌‏گزینند.
روش دوم بازیافت قراضه فولاد، انتقال جریان الکتریکی از آن است که با نام تولید فولاد سبز (GREEN STEEL) نیز شناخته می‌‏شود. در بسیاری از مواقع، قراضه فولادها از قدرت رسانایی و القایی بالایی برخوردار هستند. از این رو، متخصصان با عبور جریان الکتریکی با شدت و آمپر بسیار بالا آن‏ها را در حداقل زمان به حالت مذاب در می‌‏آورند و پس از آن مواد و متریال مورد نظر را به مواد مذاب به دست آمده اضافه می‌‏کنند. روش القای الکتریکی نسبت به کوره‌‏ای بسیار پر هزینه و گران‏تر است. اما به خاطر داشته باشید که با استفاده از این روش، هیچ گونه آلودگی وارد اتمسفر نخواهد شد.

سرانه مصرف قراضه فولاد در جهان

آیا تا به حال به این مسئله اندیشیده‌‏اید که روزانه چه مقداری قراضه فولاد در جهان صرف ساخت قطعات و وسایل نو و جدید می‏‌شود؟ طبق آمارهای به دست آمده، امروزه در سراسر جهان روزانه حدود 575 میلیون تن قراضه فولاد مصرف می‏‌شود. علاوه بر آن، روزانه حدود 256 میلیون تن قراضه فولاد جهت ساخت فرآورده‌های جدید بازیافت می‌‏شوند. امید است در آینده نه چندان دور مصرف فولادهای نو با کاهش 50 درصدی و استفاده از قراضه فولاد با افزیش 78 درصدی مواجه گردد. البته برای تولید 1.7 میلیارد تن فولاد خام حدود 2 میلیارد تن سنگ آهن به همراه 1 میلیارد تن ذغال سنگ به همراه 559 ملیون تن فولاد قراضه مصرف می‏‌شود.

آیا میزان واردات قراضه فولاد به ترکیه افزایش یافته؟

قوانین واردات قراضه فولاد

همانطور که در قسمت‏‌های قبل اشاره شد، امروزه کشورهای پیشرفته همچون ترکیه به جای استخراج از معادن، اقدام به واردات قراضه فولاد برای راه اندازی صنایع خود می‌‏کنند. اما فراموش نکنید که واردات قراضه فولاد آنچنان هم آسان نیست. شرکت‏‌های بزرگ در کشورهای پیشرفته برای واردات قراضه فولاد، باید ابتدا مراحل قانونی بسیار زیاد و طاقت فرسایی را پشت سر بگذارند تا بتوانند مجوزات لازم را برای انجام این کار دریافت کنند.
مراحل اداری دریافت مجوزات و خریداری قراضه فولاد از کشورهای خارجی به یک طرف و ترخیص آن‏ها از گمرک نیز به یک طرف؛ متخصصان پس از دریافت مجوزات لازم و خریداری قراضه فولاد از کشورهای دیگر، باید آن‏ها را طی مراحلی از گمرک ترخیص کنند. البته برای انجام این کار، بایستی هزینه‌‏های بسیار زیادی نیز صرف شود. از این رو، واردات قراضه فولاد با مقدار کم نمی‌‏تواند برای شرکت‏‌های بزرگ گزینه مناسب و مقرون به صرفه‌‏ای باشد. ناگفته نماند که مالیات و عوارض‏‌های خاص نیز به واردات قراضه فولاد تعلق می‌‏گیرد.

واردات قراضه فولاد در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای مدرن و امروزی محسوب می‏‌شود که توانسته در سال‏‌های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته باشد. دولت این کشور به دلیل کمبود منابع طبیعی و بودجه برای واردات فولاد خام، تصمیم به واردات قراضه فولاد اتخاذ نمود. خوب است بدانید که در سال 2022 بهای پرداختی ترکیه برای هر تن قراضه فولاد حدود 463 دلار بود. اما خوشبختانه این کشور توانست در سال 2023 حدود 1.88 میلیون تن فولاد قراضه با قیمت 425 دلار به ازای هر 1000 کیلوگرم وارد کند و از این طریق شاهد پیشرفت صنایع تولیدات خود باشد. ناگفته نماند که کشور ترکیه قراضه فولاد مورد نیاز خود را از کشورهای ایالات متحده و کانادا خریداری می‏‌کند.

کلام آخر

قراضه فولادها در دنیای پیشرفته امروزی، از مزایا و کاربردهای بسیار زیادی برخوردار هستند. خوشبختانه مسئولین کشورما نیز طی جلساتی تصمیم به واردات قراضه فولاد اتخاذ نموده‌‏اند تا بتوانند گامی بلند در عرصه حفظ منابع طبیعی و کاهش گازهای گلخانه‏‌ای و آلودگی هوا بردارند. ناگفته نماند که کشورهایی همچون ایالات متحده آمریکا، کانادا، بلژیک، هلند، بریتانیا و لیتوانی صادر کنندگان عظیم قراضه فولاد در جهان به شمار می‏‌آیند. امید است در آینده نه چندان دور تولیدات فولاد با منابع طبیعی به صفر نزدیک شود و بجای آن شرکت‏‌های بزرگ تولیدات خود را با استفاده از قراضه فولادها آغاز کنند.

آدرس شعبه مرکزی: تهران ، بازار آهن شادآباد ، نبش بلوک یک، مجتمع تجاری ۱۱۰ طبقه اول پلاک ۵۷

تلفن تماس: 

۰۲۱-۶۶۶۷۴۴۲۰

۰۲۱-۶۶۶۷۱۹۹۰

۰۲۱-۶۶۶۷۴۵۱۹

 

انتهای رپرتاژ آگهی/ 

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # هفته بسیج # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه