پیش‌ بینی بورس فردا ۲۱ شهریور ۱۴۰۲

بورس تهران همانطور که انتظار می‌رفت، امروز توانست تقاضای بهتری را نسبت به دو روز گذشته تجربه کند اگرچه عرضه‌ها نیز اجازه یک مسیر صعودی قدرتمند را ندادند. بورس فردا چگونه خواهد بود؟
کد خبر: ۱۱۹۲۵۸۳
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۴ 11 September 2023

به گزارش بورس تابناک به نقل از نبض بورس، شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری طی مسیری نوسانی در نهایت کار خود را با یک کاهش اندک ۰.۰۵ درصدی به پایان رساند تا با ادامه روند نزولی، خود را به ارتفاع ۲.۱۲۲ میلیون واحدی برساند. از سمت دیگر شاخص هم‌وزن به دلیل شرایط بهتری که برخی گروه‌ها و نمادهای کوچک بازار داشتند، روند بهتری به خود گرفت و توانست با افزایش ۰.۱۱ درصدی همراه شود. ارزش معاملات خرد سهام نیز امروز بار دیگر شرایط جالبی نداشت و عدد ۳۹۵۱ میلیارد تومان را به ثبت رساند که با خروج پول ۱۰۲ میلیارد تومانی از سمت کدهای حقیقی نیز همراه بود. روند خروج پول کدهای حقیقی طی سه روز اخیر کاهشی بوده است که می‌تواند سیگنال بهبود را مخابره کند.

قصه برگشت بورس از شرایط سخت ماه‌های گذشته از جایی شروع شد که خبر احتمال اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی‌ها قوت گرفت و پس از آن با انتشار نامه رسمی آن توسط وزیر اقتصاد تایید شد. این اما پایان ماجرا نبود و تغییر نرخ ارز پایه محصولات پتروشیمی و پالایشی در بورس کالا، امیدها به بهبود شرایط و تغییر رویکرد دولت به بورس را بیش از پیش افزایش داد. در این میان مسائلی همچون افزایش نسبی قیمت دلار در بازار آزاد، خبرهای مثبت برای گروه خودرویی، بسته حمایتی صندوق توسعه و مواردی از این دست نیز توانستند به بهتر شدن حال بازار سهام کمک کنند اما همچنان برخی مسائل وجود دارند که توقف‌هایی را در این مسیر صعودی ایجاد می‌کنند.

خبرهای خوب برای گروه خودرویی

سپهر دادجوی توکلی، مدیر کل روابط عمومی شورای رقابت عنوان کرد که جلسات شورای رقابت برای بررسی قیمت خودرو هر هفته برگزار می‌شود و به‌زودی قیمت‌های جدید خودروها اعلام خواهد شد. چگونگی محاسبه قیمت خودروها همیشه موضوعی مبهم برای خریداران این خودروها بوده است و خود شرکت‌های عرضه کننده نیز هیچ اطلاعات شفافی در این زمینه ارائه نمیدهند. این شورا روزهای شنبه و سه شنبه جلساتی برگزار می کند به طوری که در جلسات به این موضوعات پرداخته می شود و  به زودی قیمت های جدید  خودروها  اعلام خواهد شد. بررسی قیمت خودرو در روند کار کارشناسی قرار دارد. اگر قیمت زمان عقد قرارداد وجود داشته باشد همان ملاک است و هیچگونه افزایش قیمتی شامل این دست از متقاضیان نخواهد شد.

از سمتی هیات تجدیدنظر شورای رقابت، رفتار گروه بهمن در گرفتن دو صندلی هیات مدیره ایران خودرو را قانونی دانست و گروه بهمن را از هرگونه انحصارطلبی و رویه غیررقابتی در صنعت خودرو تبرئه کرد و رای بدوی شورای رقابت علیه گروه بهمن را رد کرد و رای قطعی به نفع گروه بهمن صادر کرد لذا با این اوصاف، عزم کروز برای تصاحب سومین صندلی هیات مدیره ایران خودرو با خرید قطعی بلوک خودرویی بانک صادرات بیش از پیش شده است.

این موضوعات باعث شد تا گروه خودرویی در بازار امروز حال به نسبت بهتری داشته باشد و بتواند در مقابل فشار عرضه‌ها مقاومت بیشتری از خود به نمایش بگذارد. با این حال اما به نظر می‌رسد که همچنان برخی بی‌اعتمادی‌ها به سیاستگذار موجب شده تا اهالی بازار سرمایه وزن چندانی به خبرهای مثبت منتشر شده ندهند.

تحلیل تکنیکال شاخص کل بورس

شاخص کل بورس پس از برگشتی که از میانه کانال ۱.۹ میلیون واحدی داشت، توانست رشد قابل قبولی را در کوتاه مدت تجربه کند اما همانطور که در نمودار پیداست، شاخص کل بورس توانست پس از رشدهای پی‌درپی که طی روزهای گذشته داشت، خود را به محدوده مهم ۲.۱۴ تا ۲.۲ میلیون واحد برساند که در گذشته با نوسانات زیادی در آن مواجه شده بود. با این حال نگاهی دقیق‌تر به معاملات روز سه‌شنبه نشان می‌دهد که کندل روزانه شاخص کل، با برخورد به سقف ابر کومو، تا حدی عقب‌نشینی کرده و هنوز موفق به عبور از آن نشده است. از این رو نمی‌توان انتظار داشت تا عبور کامل از سقف ابر کومو، روند صعودی قابل توجهی شکل بگیرد و در چنین شرایطی ایجاد روندهای نوسانی احتمال وقوع بیشتری دارند.

پیش‌ بینی بورس فردا ۲۱ شهریور ۱۴۰۲

پیش بینی بورس فردا

فرموله شدن نرخ خوراک و تغییر ارز پایه محصولات پتروشیمی‌ها، افزایش قیمت دلار، صعود مقطعی قیمت نفت برنت به بالای ۹۰ دلار، خبرهای مثبت برای گروه خودرویی و بسیاری موارد دیگر باعث شده که بورس تهران شرایط به مراتب بهتری را نسبت به هفته‌های گذشته داشته باشد اما همچنان برخی عنوان می‌کنند که وجود برخی ابهامات، رکود حاکم بر بازارها و تلاش‌های سیاستگذار برای کنترل تورم و تداوم سیاست‌های انقباضی، منجر به روندی کم‌رمق در بازار سهام خواهد شد. با توجه به تمامی نکات ذکر شده در بالا و شرایطی که تکنیکال شاخص کل بورس دارد، پیش بینی می‌شود که بورس فردا روزی متعادل و منفی را طی کند./فردای اقتصاد

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی