بازدید 1622

روسیه اوپک را دور زد؟/ افزایش صادرات نفت روسیه از بنادر غربی

براساس داده‌های کشتیرانی و محاسبات رویترز، بارگیری نفت خام از بنادر غربی روسیه در ماه آگوست، به‌رغم تعهد مسکو برای کاهش روزانه 500 هزار بشکه‌ای صادرات نفت، کمی بیشتر از ماه جولای بوده است.
کد خبر: ۱۱۹۱۸۳۲
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۳:۰۸ 08 September 2023

صعود قیمت نفت پس از تحریم روسیه توسط آمریکا/ روبل روسیه سقوط کرد

به گزارش تابناک اقتصادی، بر اساس اعلام تجار و فعالان بازار نفت، داده های حمل و نقل و محاسبات رویترز، مجموع صادرات و ترانزیت نفت خام از بنادر غربی روسیه در ماه اوت حدود 7.7 میلیون تن (1.8 میلیون بشکه در روز) در مقایسه با 7.5 میلیون تن در ژوئیه (1.77 میلیون بشکه در روز) است.

️یکی از تاجران با اشاره به محموله‌های نفتی اضافه شده به برنامه‌های بارگیری از بنادر بالتیک در این ماه، گفت: صادرات آگوست (بیشتر) از آنچه در ابتدا برنامه ریزی شده بود رشد کرد .

️مسکو ماه گذشته متعهد شد که در ماه اوت صادرات خود را به میزان 500 هزار بشکه در روز کاهش دهد، همزمان با عربستان سعودی که کاهش تولید خود را تمدید کرد.

️اوپک و تولیدکنندگان بزرگ نفت از جمله روسیه، از نوامبر برای حمایت از قیمت‌ها، عرضه خود را کاهش داده‌اند. اما از آنجایی که روسیه مبنای کاهش عرضه خود را ارائه نکرده است، افزایش بارگیری در ماه اوت نسبت به ژوئیه به این معنی نیست که مسکو به تعهد خود عمل نمی‌کند.

بارگیری نفت خام روسیه افزایش پیدا می‌کند

️پیش‌بینی می‌شود در مجموع، بارگیری‌های نفت خام اورال روسیه و KEBCO قزاقستان از بنادر پریمورسک و اوست‌لوگا بالتیک از 5.1 میلیون تن (1.2 میلیون بشکه در روز) به 5.3 تا 5.5 میلیون تن در ماه اوت (1.25-1.3 میلیون بشکه در روز) در ماه جولای افزایش یابد.

️داده‌های رویترز نشان می‌دهد که بارگیری نفت در ماه اوت از پریمورسک، اوست-لوگا و نووروسیسک هنوز حدود 0.6 میلیون بشکه در روز کمتر از حجم مشاهده شده در ماه مه است، زمانی که صادرات روسیه در بحبوحه چرخش های فصلی در پالایشگاه های نفت محلی به اوج خود به 2.4 میلیون بشکه در روز رسید.

 انتظار می‌رود بارگیری‌های ESPO Blend از بندر کوزمینو در خاور دور روسیه در ماه آگوست در مقایسه با جولای تغییر چندانی نداشته باشد و به 3.8 میلیون تن برسد.

️ نواک در اوایل ماه اوت گفت که روسیه در ماه سپتامبر صادرات خود را 300 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد. در همین حال، بر اساس داده‌های منابع صنعتی و محاسبات رویترز، تعمیرات فصلی بزرگ در پالایشگاه‌های روسیه که برای ماه سپتامبر برنامه‌ریزی شده‌اند، حاکی از بارگیری بیشتر نفت است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# غزه # آلودگی هوا # ایام فاطمیه # امیر تتلو # روز دانشجو # فساد چای دبش # اکبر رحیمی