بازدید 6608

تسهیل ثبت‌نام کودکان افغانستانی در مدارس

دبیر مرجع ملی حقوق کودک از تسهیل روند ثبت‌نام کودکان اتباع افغانستانی در مدارس به دنبال راه‌اندازی سامانه یکپارچه اتباع و مهاجرین خارجی در وزارت کشور خبر داد و گفت: فرصت ثبت‌نام کودکان اتباع در مدارس تا امروز (۱۵ شهریورماه) تمدید شده است.
کد خبر: ۱۱۹۱۵۹۷
تاریخ انتشار: ۱۵ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۹ 06 September 2023

به گزارش «تابناک»، سیدعلی کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه حق آموزش یکی از حق‌های مهم در منظومه حق‌های انسانی است، اظهار کرد: در اسلام اهمیت حق تعلیم و تربیت بسیار بالاست و با خلقت و فطرت و کرامت الهی انسان در پیوند است. با الهام از این آموزه­‌ها مقام معظم رهبری بر تعلیم و تربیت کودکان اتباع غیر ایرانی ساکن در ایران به ویژه کودکان افغانستانی که پیشینه دیرینه تمدنی و فرهنگی دارند، تصریح و تاکید داشته‌اند.

وی افزود: از همین رو متعاقب فرمان رهبری، مرجع ملی حقوق کودک و وزارت آموزش و پرورش با همکاری یک نهاد مردمی حامی اتباع افغانستانی، در سال ۱۳۹۵ پیشنهاد اصلاح آیین‌نامه آموزش اتباع خارجی را در دو محور اصلی ارائه کرد که به تصویب رسید و به موجب آن، ثبت‌نام کودکان افغانستانی منوط به داشتن مجوز اقامت نیست و هزینه تحصیل دانش‌­آموزان اتباع در برنامه‌­های اصلی و فوق برنامه آموزشی مشابه اتباع ایرانی است.

حدود ۷۰۰ هزار دانش‌آموز افغانستانی در مدارس ایران درس می‌خوانند

دبیر مرجع ملی حقوق کودک ادامه داد: از آن زمان تاکنون وزارت آموزش و پرورش اتباع خارجی و افغانستانی زیادی را تحت پوشش قرار داده است به طوری­که مطابق آمارهای موجود حدود ۷۰۰ هزار دانش‌آموز افغانستانی در مدارس ایران درس می‌خوانند.

کاظمی با اشاره به اقدامات وزارت کشور جهت ساماندهی اتباع افغانستانی در سال جاری تصریح کرد: اتباع افغانستانی کارت‌های مختلفی تحت عنوان کارت‌های آمایش داشتند که دارای رنگ‌ها و کدهای مختلفی بوده‌اند. تنوع این کارت‌ها، لزوم تمدید آنها به همراه شناور و سیال بودن جمعیت مهاجر، موجب ایجاد مشکلاتی برای ثبت‌نام کودکان اتباع در مدارس و عرضه خدمات به اتباع خارجی می‌شود. اما در سال جاری وزارت کشور اقدام به راه‌اندازی سامانه یکپارچه اتباع و مهاجرین خارجی و صدور «شناسه یکتا» برای اتباع خارجی کرده است که پایگاه داده مرجع در این زمینه و از خدمات برجسته و ارزشمند دولت و وزارت کشور به منظور ساماندهی اتباع خارجی است.

وی یادآور شد: مقرر شده تا کارت‌های شناسایی هوشمندی برای اتباع خارجی صادر و خدمات متعددی به موجب آنها به اتباع ارائه شود. یکی از این خدمات شناسه واحد است که جایگزین حدود پنج کد متفاوت شناسایی می‌­شود. افزون بر این، خدماتی همچون داشتن سیم­‌کارت، مجوز کار، مجوز افتتاح حساب بانکی از این طریق برای اتباع میسر خواهد شد که هم احترام به حقوق انسانی‌شان است و هم مسیر سوء استفاده برخی سودجویان را سد خواهد کرد و هم موجب تشخیص این جمعیت و برنامه­‌ریزی مناسب برای ارائه خدمات به آنان خواهد شد. در این سامانه نیز اتباع تعداد فرزندان خود را اعلام کرده و براساس آن مجوز ثبت‌نام فرزندانشان در مدارس را دریافت می‌کنند.

 مدارک معتبر برای ثبت‌نام اتباع خارجی در مدارس ایران

دبیر مرجع ملی حقوق کودک با اشاره به ماده یک آیین‌­نامه نحوه آموزش اتباع خارجی اظهار کرد: به موجب ماده یک این آیین­‌نامه مدارک معتبر برای ثبت‌نام اتباع خارجی در مدارس وزارت آموزش و پرورش جهت پناهندگان و آوارگان صرفاً شامل یکی از این موارد یعنی «کارت هویت ویژه اتباع خارجی»، «دفترچه پناهندگی»، «برگ تردد خروجی مدت‌دار»، «گذرنامه که دارای پروانه اقامت و یا روادید معتبر با اعتبار شش ماه باشد»، «کارت ویژه حمایت تحصیلی» برای اتباع خارجی است.

اتباع فاقد مجوز برای ثبت نام چگونه اقدام کنند؟

وی ادامه داد: بنابراین آن دسته از اتباع فاقد مجوزی که در کشور حضور دارند، می‌­توانند یا با گرفتن مجوز خاص از طریق سامانه مذکور یا اخذ کارت ویژه حمایت تحصیلی نسبت به ثبت نام فرزندانشان اقدام کنند. البته در جلسه مشترک مرجع ملی حقوق کودک و وزارت امور خارجه پیشنهاد مرجع این بود که سهم نهادهای مردمی حامی اتباع در این زمینه به رسمیت شناخته شود چراکه اگر اتباع، تحت پوشش سمن‌ها و نهادهای مردمی فعال در این حوزه قرار گیرند تعیین تکلیف برایشان زودتر انجام می‌شود. از سوی دیگر نیز باتوجه به اینکه دسترسی سمن‌های مردم نهاد به اتباع بیشتر است، از تشریفات کاسته خواهد شد. افزون بر این، نهادهای مردمی می‌توانند مامن خوبی برای واسطه‌گری بین دولت و اتباع به ویژه اتباع غیر مجاز باشند. همچنین باتوجه به اینکه بسیاری از اتباع نسبت به نحوه ثبت‌نام در این سامانه‌ها آشنایی لازم را ندارند، نهادهای مردمی می توانند به آنان در این زمینه مساعدت کنند.

کاظمی در پاسخ به این سوال که آیا با راه‌اندازی سامانه سهام، روند ثبت‌نام کودکان اتباع در مدارس تسهیل خواهد شد؟ توضیح داد: دستورالعمل نحوه ثبت‌نام کودکان اتباع دیرتر از کودکان ایرانی ابلاغ ‌شده است و همین موضوع موجب شده است، فرصت ثبت‌نام اتباع غیرایرانی کمتر باشد و ظرفیت برخی مدارس تکمیل شده باشد.

به گفته دبیر مرجع ملی حقوق کودک، فرصت ثبت‌نام کودکان اتباع در مدارس تا ۱۵ شهریورماه اعلام شده است.

محدودیت ظرفیت برخی مدارس برای ثبت‌نام اتباع 
علل محرومیت تحصیلی کودکان اتباع

وی با بیان اینکه مشکل اساسی، محدودیت ظرفیت ثبت‌نام اتباع در برخی مدارس است، افزود: در جلسه مشترکی که میان سمن‌های مردم نهاد و وزارت آموزش و پرورش و وزارت کشور برگزار شد، عوامل محرومیت کودکان اتباع از تحصیل مطرح شد. عواملی که برخی هویتی است، برخی اقتصادی، برخی فرهنگی و اجتماعی. از جمله این که حجم زیادی از محرومیت تحصیلی کودکان اتباع ناشی از فقر است. برخی ناشی از مسائل فرهنگی و به ویژه عدم اعتقاد به تحصیل کودکان به ویژه دختران است. بخشی مهم دیگری نیز ناشی از مشکلات ثبت­‌نامی، عدم امکان استفاده از اینترنت، تکمیل ظرفیت­ها، مشکلات ناشی از محدودیت رشته­‌های تحصیلی به ویژه در هنرستان­ها و فنی و حرفه­‌ای و همچنین هدایت تحصیلی به رشته­‌هایی غیر منطبق با استعداد دانش آموز است. در مقابل راهکارهایی مانند مشارکت نهادهای مردمی برای تدریس به کودکان اتباع، به رسمیت شناختن مدارک این نهادها، اضافه شدن شیفت آموزشی به مدارس، ورود معلمان آموزش و پرورش به نهادهای مردمی جهت آموزش به کودکان اتباع برای رفع این مسئله مطرح شد. قرارگاه عدالت آموزشی که جهت رفع مشکل بازماندگی از تحصیل در وزارت آموزش و پروش ایجاد شده و نماینده وزارت آموزش و پرورش و وزارت کشور  با روی گشاده آمادگی خود را برای همکاری کامل تا ثبت نام کامل دانش آموزان اتباع اعلام کردند و مرجع ملی حقوق کودک در راستای وظایف خود و اجرای درست فرمان رهبری معظم انقلاب این موضوع را رصد خواهد کرد. نهادهای مردمی فعال در این حوزه نیز در صورت مواجه شدن با مشکلاتی در زمینه ثبت نام دانش آموزان موضوعات را به مرجع ملی حقوق کودک اعلام کنند.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۲۰
آمریکا و کانادا شرایط مهاجرت نخبه های ایرانی فراهم می کنن ما هم شرایط پذیرش افاغنه
پاسخ ها
مصطفی
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۱۶ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۶
چون به نیروی کار ارزان که مفت براتون کار کنه احتیاج دارین
ایا سران در جریان هزینه های دهشتناکی که مهاجران افغان برای مردم ایران ایجاد کرده اند قرار دارند -هزینه هایی که در تمام ساحات زندگی ایرانیان مشهود است _و آیا اصولا نظر مردم ایران در این خصوص مهم است ؟
پاسخ ها
مصطفی
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۲:۲۰ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۶
میشه محبت کنید بگید دقیق کدام هزینه ها.. تحصیل رایگان را میگید یا حق بیمه نکنه یارانه ای که به افغانستانی ها میدن آها حق اولاد و حق مسکن را میگید بورو اول تحقیق کن بعد نظر بده..
بخاطر حضور افغانها کمر کارگر و مستاجر ایرانی شکسته میفهمید؟؟؟؟؟؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۱:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۶/۱۶
برو دکتر
هفتصد هزار دانش آموز ایرانی مجبور به ترک تحصیل شده اند، چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است.
به چه زبونی بگیم از ورود بی‌رویه اینها به کشورمون ناراضی هستیم ؟ کسی هست بشنوه ؟
زمستان میگذرد اما سیاهی به روی زغال تا ابد میماند، اگر احساس انسانی ندارید حد اقل مرد باشید دروغ پراگنی هم نکنید همین الان هفتاد در صد از کودکان اتباع از آموزش محروم است و اون سی درصد که شامل مدارش شده است نیز در مقابل پول درس میخوانند.
ای وای ای وای براین مردم غریب پرست .خواهشا رسیدگی بشه این اتباع خارج کنن برن کشور خودشون چه جرم جنایاتی که نمیکنن .ناامنی .شلوغی .بی کاری .آیا اینا گویش منش مثل بچه ایرانی آقای مسولی که داری افغانه راه میدی تو مدرسه همه جا .چرا به خواسته من هم نوع ما رسیدگی نمیشه گوش نمیشه .
چراخواسته مردم که خسته شدن از حضور افغانی کسی رسیدگی نمیکنه .چرا دارن کار.خونه .مدرسه .همه جارو از ایرانی گرفتن دارن میگیرن این چه کاری چه وضعی .مدرسه حضور بیش از حد افغانی .ناراحتی اولیا .اینا چرا رسیدگی نمیشه آیا اگر ما میرفتیم افغانستان چنین امکاناتی به مامیدادن .نه اصلا .
مدارس دولتی به خاطر آموزش هزاران کودک افغانی و ازدحام کلاس های درس عملا هیچ بازدهی ندارن آمار قبولی کنکور از مدارس دولتی گواه همه چیز است بیچاره کسی که در مدارس دولتی دلخوش آینده است
بچه ایرانی از همه چی محرومه کسی ناراحت نیس به افغانی باج میدین افتخاری نداره
بچه ماراکه ثبت نام نکردندوگفتند راست جانداریم امسال بازمانده از تحصیل شد،موقع خرداد که مراجعه کردیم گفتند بخشنامه نیومده حالا که بخشنامه آمده میگویندجانداریم هرچه به مدارس نزدیک منزلمان مراجعه کردیم قبول نکردند آدرس مدارس دورتررادادندآنجاهم که بردیم گفتند جاپراست دیرآمده اید
چی سهولتی به هر بهانه فقط پول میگیرن
الان میگن سیمکارت تازه تا نگیرید ثبت نام نمیشه بچه ها تو مدارس
یه دونه سیم کارت برای افغان ها شده ۵۰۰ هزار به بالا
بنده واسه گرفتن سیمکارت که پسرم ثبت بشه تو مدرسه کل تهران نو گشتم نمیدن
لااقل نظر مردم ایران رو درمورد حضور افاغنه بپرسید هیچکس راضی نیست به خدا جوانای ما باید برن از مرز نگهبانی بدهند ودوسال عمرشون وهدر بدهند برن سربازی وحالا جوانهای افاغنه واسه خودشون عشق وحال میکنن توایران واسه اوناهم که هیچ برنامه ای ندارن..
فقط اینو بگم که در چند پروژه که کار میکردم افغانها اعتراض میکردن که اینجا کار مال ماست و چشم دیدن ما رو نداشتن که در وطن خودمون کار کنیم و اینقدر قیمت پایینتر کار میکنن که ناچاری کار رو رها کنی و بری . کسی که شغلش رو بخاطر حضور افاغنه از دست داده این مطلب رو بخوبی درک میکنه . ممکنه بگید کار زیاد هست ولی کسی که دوره مهارت گذرونده و سالها تجربه کسب کرده و استادکار مجربی شده تا ثمره اش رو ببینه مجبور میشه کارش رو رها بکنه و از صفر شروع بکنه .
ایران شده کابل
مسیولین چرابه فکرمردم خودشون نیستنداین همه خسارت که سالانه به مردم ایران بابت حضورافغانی واردمیشه سزای مردم شهیدداده وزجرکشیده مردمه مگه سالهاجنگ وآثارمخروب جنگ که به مردم واردشدکشوری حاضرشدبه ایران کمک کنه ایناکشوردارندبایدبرندازمنابع کشورخودشون استفاده کنندمگه ایرانی بدهکارافغانیه
جمع کنید بند وبساطتان را،افغانها جز بدبختی برای ایران چه داشته اند وجز سو استفاده در جنگهای نیابتی حکومت،مملکت به فنا رفته مثل مور وملخ ریختن داخل ایران وخون مردم ایران وحقوق مردم را می مکند،مهمان حبیب خداست البته اگر چند روز و یاغی نباشد،الان زمانی کوردها بعنوان مهمان وارد خاک ما شدندوالان با نقشه مانند اسرائیل ساکنان بومی را آرام آرام رانده وخود صاحب خانه شده اند تاکی ملت چوب بی تدبیری مسئولان را بخورند،ندانم کاری تا چه حد،،،،فردا چشمت را باز میکنی میبینی افغانها هم مثل کوردهااز داخل ایران شورش کرده وحتما ادعای خاک خواهند کرد
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل # کنکور # حماس
آخرین اخبار