بازدید 2880

امضای توافقنامه همکاری سه جانبه با موضوع توسعه زیست‌بوم نوآوری

همراه اول، معاونت علمی ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی در خصوص توسعه زیست‌بوم نوآوری، بازار و افزایش عمق بومی‌سازی فناوری الکترونیک و میکروالکترونیک زیرساخت‌های مخابرات سیار توافقنامه همکاری امضا کردند.
کد خبر: ۱۱۹۱۴۵۷
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۹ 05 September 2023

امضای توافقنامه همکاری سه جانبه با موضوع توسعه زیست‌بوم نوآوری

به گزارش «تابناک» به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، روز دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۲، مهدی اخوان بهابادی، مدیرعامل همراه اول، روح‌الله دهقانی فیروزآبادی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری و محمدصادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور در ساختمان ستاره ونک تهران برای توسعه زیست‌بوم نوآوری، بازار و افزایش عمق بومی‌سازی فناوری الکترونیک و میکروالکترونیک زیرساخت‌های مخابرات سیار تفاهمنامه همکاری امضا کردند. 

«تسهیل و حمایت از ایجاد، توسعه زیست‌بوم نوآوری و افزایش عمق بومی سازی فناوری الکترونیک و میکروالکترونیک زیرساخت های حوزه های ارتباطات و فناوری اطلاعات»، «تجاری سازی، ایجاد یا توسعه بازار برای شرکت‌های دانش‌بنیان فعال حوزه» و «جذب سرمایه سازمان های توسعه ای» از بندهای مهم این تفاهمنامه است.

اخوان مدیرعامل همراه اول که به همراه جمعی از مدیران ارشد این اپراتور در این مراسم حضور داشت، با اشاره به اینکه اکنون حدود ۳۱ درصد درآمد همراه اول تحت عنوان تسهیم درآمد به خزانه کل کشور واریز می‌شود، گفت: پیشنهاد می کنم از این مبلغ بخشی در خدمت تقویت اکوسیستم داخلی حوزه هزینه شود.

زیرساخت همراه اول زیرساختی درجه یک در کشور و فرصتی برای شرکت‌ها

دهقانی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور، نیز در این نشست از توجه ویژه همراه اول به بومی‌سازی قدردانی کرد و بزرگترین سرمایه اپراتور اول کشور را مدیران و نیروهای باورمند به اقتصاد بومی و درون‌زا دانست و زیرساخت اپراتور اول کشور را زیرساختی درجه یک و ارزشمند در کشور و فرصتی ویژه برای شرکت‌ها و کسب‌وکارها خواند که می‌تواند با همراهی و همدلی صندوق نوآوری و شکوفایی، مورد استفاده بخش خصوصی قرار گیرد.

دهقانی، افزود: هیچ محدودیتی برای استفاده از منابع و تسهیلات در اختیار معاونت علمی وجود ندارد و می‌توان بخشی از درآمد همراه اول که به خزانه واریز می‌شود را به توسعه زیرساخت و محصولات بومی تخصیص داد.

وی همچنین با بیان اینکه تفاهمنامه‌های معاونت علمی، فناوری و دانش‌بنیان با سایر دستگاه‌ها و سازمان‌ها در حکم توافق‌نامه و قرارداد است، بر ضرورت عملیاتی شدن هرچه ‌سریع‌تر مفاد این تفاهمنامه سه‌جانبه و ارائه گزارش‌های دوره‌ای از پیشرفت کار تاکید کرد تا بتوان خروجی‌های ملموس و قابل عرضه به مردم ارائه کرد.

قراردادهای بسیار بزرگی بین همراه اول و شرکت‌های دانش‌بنیان منعقد شده است

خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، نیز در بخش دیگری از این برنامه، صنعت تلکام را از سریع‌ترین و پرشتاب‌ترین صنایع خواند و گفت: این صنعت در قلب انقلاب چهارم صنعتی قرار دارد. هم خودش بازار بسیار بزرگی است و هم تأثیر پررنگی در دیگر صنایع دارد. 

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان علی‌رغم نقش‌آفرینی پررنگ و حل بسیاری از مشکلات و بحران‌ها در کشور هنوز موفق به تشکیل اقتصاد دانش‌بنیان نشده‌اند، یکی از راه‌های اصلی برای غلبه بر این مساله را همراهی شرکت‌های بزرگی مانند همراه اول دانست و افزود: همراه اول با دو رویکرد به حوزه فناوری ورود پیدا کرده است؛ یکی از این حوزه‌ها بازار بزرگ همراه اول برای محصولات فناورانه است. برای مثال در سال‌های گذشته قراردادهای بسیار بزرگی بین همراه اول با شرکت‌های دانش‌بنیان منعقد شده است. اما رویکرد دوم ناظر بر شرایطی در کشور است که چون زنجیره‌های اصلی توسعه فناوری در صنعت تلکام شکل نگرفته، اپراتورها را واجد نقش توسعه‌دهنده فناوری می‌کند. با حضور اپراتورها حوزه توسعه فناوری‌های مرتبط با صنعت تلکام با سرعت بسیار بالایی پیش خواهد رفت. تجربه‌ای که آن را با فعالیت‌های سال‌های گذشته در شرکت‌هایی مانند همراه اول می‌بینیم. همراه اول در سال‌های گذشته زیرساخت‌های بسیاری را برای توسعه تعامل با حوزه فناوری ایجاد کرده است.

وی با اشاره به اینکه حوزه میکروالکترونیک از اولویت‌های کشور است و وابستگی زیادی به آن وجود دارد، افزود: خوشبختانه پس از چند سال اکنون به انسجام خوبی رسیدیم که با چه رویکردی در توسعه فناوری این حوزه جلو برویم. امروز سیاستگذاری‌هایی در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری انجام گرفته و ما نیز در صندوق نوآوری با ابزارهای تخصصی تأمین مالی آماده حمایت از تعامل شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های بزرگی مانند همراه اول در حوزه توسعه فناوری هستیم.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم