بازدید 5357
۲

آخرین خبر از وضعیت «آذر» و « توران»

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت «آذر» و «توران» - دو توله‌یوز آسیایی - درباره پروژه تکثیر در اسارت اظهار کرد: سعی می‌کنیم نقاط قوت این پروژه را تقویت و نقاط آسیب و ضعف را برطرف کنیم.
کد خبر: ۱۱۸۷۸۹۳
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۲ 15 August 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، تکثیر یوزپلنگ در اسارت پروژه‌ای بود که با انتقال «دلبر»، «کوشکی» و «ایران» به توران وارد مرحله جدیدی شد.  ابتدای فروردین ماه ۱۴۰۰ «فیروز» - یوز نر ۱۱ ساله منطقه توران - نیز زنده‌گیری و برای جفتگیری با «ایران» - یوزپلنگ ماده - به محیط اسارت واقع در سایت توران منتقل شد. جفتگیری با موفقیت انجام شد و بهار سال 1400 سه توله یوز متولد شدند اما مرگ سرنوشت هر سه بود. سال جاری نیز در حالی که امید می‌رفت که «ایران» دوباره باردار شود بنا به اعلام نهایی سازمان محیط زیست این اتفاق نیفتاد.

سال گذشته دو توله یوز هم به جمع یوزپلنگ‌های در اسارت پیوستند.  ۱۲ آذر ۱۴۰۱ این دو فرد که بعدها «آذر» و «توران» نام گرفتند توسط چوپانی در زادگاهشان یعنی پارک ملی توران پیدا شدند سپس به سمنان منتقل شدند و بعد از فرایند وزن‌گیری به توران بازگشتند.

غلامرضا ابدالی درگفت و گو با ایسنا  درباره آخرین وضعیت «آذر» و «توران» اظهار کرد: آذر و توران هم‌اکنون در پارک ملی توران و در سایت توران نگهداری می‌شوند و وضعیت جسمانی مناسبی دارند.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در مورد وضعیت جسمانی «ایران» نیز گفت: ایران نیز در وضعیت مناسبی به سر می‌برد و مسئله غیر طبیعی در آن مشاهده نمی‌شود.

وی درباره بازنگری در طرح تکثیر یوز در اسارت تصریح کرد: تمام تصمیم‌گیری‌هایی که در مورد سایت تکثیر و آینده توران انجام می‌شود با مشورت کمیته‌های تخصصی اتخاذ می‌شود. این کمیته ترکیبی از دامپزشکان سازمانی و دامپزشکان غیرسازمانی، متخصصان و صاحبنظران دانشگاهی است.

ابدالی در پایان تاکید کرد: ما به‌طور قطع دستورالعمل‌ها را بازنگری خواهیم کرد و نقاط قوت آن را تقویت و نقاط آسیب و ضعف را برطرف می‌کنیم.

تور تابستان ۱۴۰۳
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
نکات ضعف عیان شما که به آن خیلی بی توجه هستید! شکم ور قلمبیده ی این طوله هاست که حکایت از بیماری روده و معده و پر خوری بدون تحرک کافی و انباشت چربی است! بایستی شکار کوچک آماده شود تا شکار کنند و به طرق مختلف با فعالیت و تحرک و سعی و کوشش طعمه بدست بیاورند! نه اینکه آماده در ظرف جلویشان قرار داده شود!!! یک طوله و حتی بزرگسان سالم بایستی شمایل متناسب با سن و سال و ورزیدگی داشته باشد!!!
خیلی حیف شد کلمبیا باخت
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل