پیش‌ بینی بورس فردا ۲۳ مرداد ۱۴۰۲

شاخص بورس تهران در جریان معاملات روز جاری با اینکه نیمه اول را با افت به پایان برد؛ اما کمی در نیمه دوم اوضاع متفاوت‌تر شد. فردا بازار چگونه خواهد بود؟ نزولی یا صعودی؟
کد خبر: ۱۱۸۷۶۸۴
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۷ 13 August 2023

به گزارش بورس تابناک به نقل از نبض بورس، دماسنج اصلی بازار طی روز جاری در نهایت با افت اندک ۰.۰۹ درصدی و معیار هم وزن با کاهش ۰.۲۷ درصدی همراه شد و هر کدام در پایان بازار به ترتیب در محدوده یک میلیون و ۹۸۷ هزار واحد و دیگری در بازه ۶۹۱ هزار واحدی متوقف شدند. در روز یکشنبه ارزش معاملات خرد در مجموع سهام و حق تقدم رقم ۴ هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان را به نمایش گذاشت و سرمایه‌گذاران حقیقی نیز ۱۰۹ میلیارد تومان جریان نقد از بازار خارج کردند. در آن سوی بازار اما صندوق‌های سرمایه‌گذاری همچون درآمد ثابت و مختلط نیز از خروج پول در امان نبودند و ۲۷ میلیارد تومان پول حقیقی از این بخش هم خارج شد.

در روزی که ۵۴ درصد از نمادهای بازار معادل ۴۰۹ شرکت در بخش سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی مثبت بود، ارزیابی ارزش کل سفارش‌های روی تابلو در پایان بازار نیز از تشکیل صفوف خرید ۴۵۸ میلیارد تومانی حکایت داشت. از مجموع خرید و فروش‌های امروز حقیقی‌ها ۸۳ درصد فروشنده و تنها ۱۷ درصد از حقوقی‌ها خریدار بودند.

سیگنال‌های کمبود ارز به بازارها

دیرو و امروز نامه‌هایی از وزارت صمت به برخی صنایع ارسال شد که نشان می‌دهد وضعیت ارزی دولت به شکلی نیست که بتواند نیاز صنایع را برطرف کند. روز گذشته وزارت صمت طی نامه‌ای به شرکت‌های خودروسازی اعم از انواع خودرو، موتورسیکلت، دوچرخه و اسکوتر برقی اعلام کرد که این شرکت‌ها بایستی ارز مورد نیاز خود برای واردات قطعات خود را صرفا از طریق ارز حاصل از صادرات خود و یا دیگر صادرکنندگان تامین کنند. از سمت دیگر امروز نیز نامه‌هایی منتشر شد که طی آن ارز تخصیص داده شده از دلار نیمایی (۲۸۵۰۰ تومان) برای واردات گوشت و چای به ارز تالار دوم (مرکز مبادله) تغییر می‌کند که البته جهاد کشاورزی نامه مربوط به تغییر ارز گوشت را تکذیب کرد.

این اتفاقات نشان می‌دهد که دولت توانایی تامین ارز مورد نیاز صنایع را ندارد و با چالش‌هایی جدی مواجه شده است. از طرفی حتی ایجاد محدودیت برای تامین بنزین در جایگاه‌های سوخت نیز نشان از این موضوع دارد که چالش‌های دولت تنها به ارز مربوط نیست و سیاست‌هایی که در پیش گرفته سیگنال احتمال افزایش قیمت‌ها را صادر می‌کند. از همین رو می‌توان اینگونه برداشت که احتمال شروع یک موج صعودی در بازارها به دلیل انتظارات تورمی دور از ذهن نباشد و بورس تهران نیز می‌تواند از همین منظر منتفع شود.

تداوم روزهای کم‌نوسان

ثبت کندل منفی قدرتمند بورس در روز گذشته موجب شد که نماگر اصلی تالار شیشه‌ای در نمودار تکنیکالی خود برای دومین بار خط روند میان‌مدت خود را به سمت پایین بشکند و فشار مضاعفی بر معاملات ایجاد کند. با این حال هنوز نمی‌توان برای کاهش شدید نتیجه‌گیری کرد زیرا در در محدوده ۱.۹۵ تا ۱.۹۷ میلیون واحدی، حمایتی وجود دارد که طی چند وقت اخیر بارها توانسته موجب برگشت بورس به مسیر صعودی شود. حال انتظار می‌رود که از منظر تکنیکالی، بورس تهران فعلا در شرایط نوسانی و کم‌حجم به کار خود ادامه دهد.

پیش‌ بینی بورس فردا ۲۳ مرداد ۱۴۰۲

پیش بینی بورس فردا

با توجه به جمیع نکات ذکر شده در بالا، وضعیت تکنیکالی شاخص کل بورس و همچنین برنامه‌هایی که سازمان بورس برای افزایش شفافیت و نظارت در بازار ارائه کرده، انتظار می‌رود که بورس فردا بتواند برخلاف دو روز کاری گذشته، معاملات سبزی را تجربه کند اما احتمالا فعلا شرایط کم‌رمقی و رکودی ادامه‌دار باشد./فردای اقتصاد

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # بیتا فرهی # پروانه معصومی # ایام فاطمیه