بازدید 5396
۱

رئیس جدید دیوان عالی کشور کیست؟

رئیس دستگاه قضا در حکمی، حجت الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری را به عنوان رئیس دیوان عالی کشور منصوب کرد.
کد خبر: ۱۱۸۶۶۶۸
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۱ 06 August 2023
رئیس جدید دیوان عالی کشور کیست؟

به گزارش تابناک، مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد: مطابق اصل ۱۶۲ قانون اساسی، انتصاب رئیس دیوان عالی کشور و دادستان کل کشور از سوی رئیس قوه قضاییه باید از میان مجتهدان عادل و آگاه به امور قضایی، با مشورت قضات دیوان عالی کشور صورت گیرد؛ در دوره‌های پیشین در راستای اجرای اصل ۱۶۲، شیوه‌های مختلفی برای مشورت‌گیری از قضات دیوان عالی اتخاذ می‌شد؛ در این دوره در یک اقدام بدیع، حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای در روز سوم مرداد در جمع تمامی قضات دیوان عالی حاضر شد تا همه آن‌ها را طرف مشورت قرار دهد و نظرخواهی را از آن‌ها به عمل آورد.

بر همین اساس، امروز یکشنبه (۱۵ مرداد)، طی مراسمی با حضور مقامات قضایی و کشوری و لشکری، رئیس قوه قضاییه پس از مشورت و اخذ نظر از تمامی قضات دیوان عالی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین منتظری را به سمت ریاست این دیوان منصوب کرد. 

حجت الاسلام منتظری» در سال ۱۳۲۷ در قم متولد شد. وی از شاگردان درس خارج مرحوم آیت الله العظمی سید محمد رضا گلپایگانی در قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی بوده و بعد از انقلاب نیز از محضر درس خارج مقام معظم رهبری بهره برده است.

وی شغل قضایی خود را از دادستانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال ۶۰ شروع، سپس از اعضای موسسان سازمان قضایی نیرو‌های مسلح، معاون پارلمانی وزیر دادگستری در سال ۱۳۶۸، معاون اول دادستان کل کشور؛ در زمان آیت الله نمازی و آیت الله دری نجف آبادی و مشاور آیت الله شاهرودی زمان تصدی ریاست وی بر قوه قضائیه بوده است. 

حجت الاسلام و المسلمین منتظری توسط مرحوم آیت الله محمدی گیلانی در سال ۱۳۵۹ به همکاری در دادگاه انقلاب اسلامی در تهران دعوت و نخستین ابلاغ قضایی خود را در شهریورماه سال ۱۳۶۰ دریافت کرد. 

وی در سال ۱۳۶۷ در معیت رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح به تشکیل و راه اندازی آن سازمان که ترکیبی از دادستانی‌های سپاه و ارتش بود اقدام و در سال ۱۳۶۸ بنا به اقدام وزیر وقت دادگستری به عنوان معاون پارلمانی این وزارتخانه منصوب شد. 

حجت الاسلام و المسلمین منتظری به مدت ۴ سال در سمت معاون اول دادستان کل کشور خدمت کرد. بعد از آن به عنوان مشاور آیت الله شاهرودی رئیس وقت قوه قضائیه به فعالیت خود ادامه داد. 

حجت الاسلام والمسلمین منتظری یکبار در زمان ریاست آیت الله یزدی و یکبار در دوره ریاست آیت الله هاشمی شاهرودی از سوی مقام معظم رهبری مسئولیت هیئت‌های بررسی راه‌های ارتقای قوه قضاییه و بازرسی ویژه از آن قوه را عهده دار شد. 

حجت الاسلام والمسلمین منتظری پس از انتصاب آیت الله آملی لاریجانی به عنوان رئیس قوه قضائیه از شهریور سال ۸۸ به سمت ریاست دیوان عدالت اداری منصوب شد و همزمان از سوی مقام معظم رهبری به عنوان رئیس کل دادگاه ویژه روحانیت منصوب گردید. 

حجت الاسلام و المسلمین منتظری از سال ۹۵ تاکنون در سمت دادستانی کل کشور مشغولبه فعالیت بود.

 

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
تبلیغات تابناک
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۲
انتشار یافته: ۱
متولد 1327 و هنوز مشغول کار؟
برچسب منتخب
# حمله به کنسولگری ایران در سوریه # جهش تولید با مشارکت مردم # اسرائیل # حمله ایران به اسرائیل