بازدید 4154
۹

محکومیت زیدآبادی به خاطر سخنرانی سال ۸۸

احمد زیدآبادی روزنامه نگار و فعال سیاسی اصلاح طلب خبر داده که به خاطر سخنرانی خود در تاریخ سوم خرداد سال ۱۳۸۸ در جریان انتخابات ریاست جمهوری آن سال به دعوت جوانان حامی مهدی کروبی به یک سال حبس تعزیری و ۵۰ ضربه شلاق روی نقاط مجاز بدن محکوم شده است.
کد خبر: ۱۱۸۴۹۶۰
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۴۲ 26 July 2023

به گزارش «تابناک»، احمد زیدآبادی روزنامه نگار و فعال سیاسی اصلاح طلب در کانال تلگرامی خود نوشت:

همانطور که حدس می‌زدم، حکم دادگاه اراک مربوط به سخنرانی‌ام در تاریخ سوم خرداد سال ۱۳۸۸ در جریان انتخابات ریاست جمهوری آن سال به دعوت جوانان حامی آقای کروبی در آن شهر بوده است.

شاکی پرونده ظاهراً نیروی انتظامی شهرستان اراک است. رئیس شعبۀ ۱۰۱ دادگاه عمومی-جزایی اراک، در رأی خود به تاریخ ۲۱ بهمن سال ۸۸ بزه انتسابی مربوط به دو اتهام تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی را بنا به متن سخنرانی‌ام، محرز دانسته و بر اساس آن، مرا برای اتهام نخست، به تحمل یک سال حبس تعزیری و برای اتهام دوم، به ۵۰ ضربه شلاق روی نقاط مجاز بدن محکوم کرده است.

قاضی در حکم خود، مرا به عنوان دبیرکل سازمان ادوار تحکیم وحدت معرفی، اما در عین حال تأکید کرده است که به "علت مجهول‌المکان بودن، اطلاعات دیگری از وی در دسترس نمی‌باشد. " از همین رو، رأی غیابی صادر شده و برای تجدیدنظرخواهی ده روز مهلت داده است. از آنجا که من روحم از این ماجرا خبر نداشته که خواهان تجدیدنظرخواهی شوم، حکم به خودی خود تأیید و حالا پس از گذشت ۱۴ سال از آن تاریخ، برای اجرا ابلاغ شده است.

در واقع، در همان حال که دادگاه اراک مرا مجهول‌المکان دانسته، عالم و آدم می‌دانستند که من همزمان با صدور رأی، از زندان اوین به زندان گوهردشت کرج تبعید شدم تا به اتهام تبلیغ علیه نظام و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور، برای سال‌ها در آنجا آب خنک بنوشم.

بر این اساس، اگر حتی به فرض، اتهام تبلیغ علیه نظام علیه من وجهی هم می‌داشته، کیفر آن را تحمل کرده‌ام و بنابراین از باب "اعتبار امر مختومه" بخش مربوط به تبلیغ علیه نظام در دادنامه قاعدتاً باید کان لم یکن و ملغی اعلام شود.

در مورد نشر اکاذیب، اما همۀ پیگیران مطالب من می‌دانند که عموماً بر خبر‌های رسمی تکیه می‌کنم و اصولاً در نقل خبر بسیار محتاطم تا جایی که برای احراز صحت و سقم اخبار، به قدری مته به خشخاش می‌گذارم که مرا در این زمینه به وسواس شدید متهم می‌کنند.

با این حساب، بسیار مایلم بدانم که چه نشر اکاذیبی در آن پرونده به من نسبت داده شده است! در همین جا اعلام می‌کنم که اگر یکی از اصولگرا‌ها مثلاً عبدالله گنجی تصدیق کرد که در آن سخنرانی من اکاذیبی را نشر داده‌ام، حاضرم به جای ۵۰ ضربه شلاق روی نقاط مجاز بدن، صد ضربه را نوش جان کنم و اگر او تصدیق کرد که اصولاً نشر اکاذیبی صورت نگرفته است، چنانچه تحمل ۵۰ ضربه شلاق، احساس خشم و کین و انتقام‌جویی کسانی را فرو می‌نشاند و سبب آرامش‌شان می‌شوم، من باز هم حاضرم با طیب خاطر به آن تن در دهم؛ بی‌هیچ ریا و نفاق و دورویی و دوز و کلکی!

تنها چیزی که در این میان می‌خواهم این است که دستگاه قضا خودش به این موضوع رسیدگی کند و مرا با این همه مشغلۀ فکری و در این گرمای طاقت‌فرسا و هوای پر از گرد و خاک، به زیر خورشید اراک نکشاند!

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۹
محقق و سخنران باید شلاق بخوره و زندان بره آدم خیال میکنه تو کشتی فروش برده زندگی میکنه ولی کسی که از بام تا شام مردم رو دشمن میدونه و همش کارش شده تهمت و دروغ از هفت دولت آزاده
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۴
برای کسایی که اهل مطالعه نیستن میگم. این اصلاح طلبا همون چپیای سابقن که به عینک دودی مردم هم گیر میدادن. الان اسم عوض کردن که شما فکر میکنی محققن
این اتهامات نخ نما دیگه جوک و مسخره شده
کلمات دیگری ابداع کنید
دارن تو چنته از این کلمات تا دلت بخواد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۴ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۴
آی گفتی...گل گفتی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۴
اول میگی کلمات جدید ابداع کنن. بعد میگی تو چنته از این کلمات تا دلت بخواد دارن!
اینهم از قوانین کشورمون
پاسخ ها
ناشناس
| Sweden |
۱۱:۵۹ - ۱۴۰۲/۰۵/۰۴
قانون کیلو چنده؟
ما که خبر نداریم شما درسال ۸۸ در اراک چی گفتی پس قضاوت هم نمیکنیم!
خوبه خود تابناک دیروز سرمقاله ای برای میدان دادن به «وسط بازها» منتشر کرده بود. تابی جان، نظام حاکم هیچ دگراندیشی را نمی تابد و به جای میدان، به «وسط بازها» مانند زیدآبادی سلول زندان و شلاق می دهد. نفس خودت را هدر نده.
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم