بازدید 3563

تفاوت رمز ارز و ارز دیجیتال

کد خبر: ۱۱۸۱۳۰۱
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۲ 01 July 2023

تفاوت رمز ارز و ارز دیجیتال

در بازار ارزهای دیجیتال اصطلاحات مختلفی رایج است که هر کدام کاربردهای خاص خود را دارد. در این بین، دو اصطلاح رمز ارز و ارز دیجیتال بیشتر به گوش می‌­رسد. کاربرانی که قصد ورود به این فضا را دارند، باید با معنی این دو اصطلاح آشنا بوده و از هر کدام در زمان مناسب استفاده کنند. از رمز ارز تحت عنوان کریپتو کارنسی هم یاد می‌­شود. این اصطلاح در مورد ارزهایی به کار می‌رود که رمز‌گذاری شده هستند. ارز دیجیتال هم برای توصیف تمامی پول‌­های الکترونی که در بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌­شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد قیمت ارز دیجیتال و هم‌چنین آشنایی بیشتر با تفاوت ارز دیجیتال با رمز ارز تا پایان مطلب زیر، با ما همراه باشید.

رمز ارز چیست؟

تفاوت رمز ارز و ارز دیجیتال

رمز ارز را می‌­توان یک ارز رمزگردانی شده دانست که از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. رمز ارزهای موجود در بازار ارزهای دیجیتال به طور معمول به صورت غیر متمرکز و بر پایه فناوری بلاک چین هستند، به همین دلیل هک یا جعل کردن این ارزهای رمزگردانی شده تقریبا غیر ممکن بوده و امنیت بسیار بالایی دارند. رمز ارزها تحت کنترل هیچ مرجعی قرار ندارند؛ به همین دلیل می‌­توان گفت دخالت یا دست‌کاری دولت‌­ها در آن‌ها انجام نمی‌­شود. از دیگر خصوصیات برتر رمز ارزها می‌­توان به قابلیت انتقال بسیار سریع و آسان­ آن‌ها اشاره کرد. این موضوع هم به دلیل طراحی و کدگذاری خاص آن‌ها است.

 توجه داشته باشید که رمز ارزها هیچگونه ماهیت فیزیکی ندارند و تنها در سیستم تعریف شده‌­اند؛ به همین دلیل با وجود رمز ارز در فضای بازارهای مالی و بازار ارزهای دیجیتال شرایطی برای کاربران فراهم می‌­شود که بتوانند بدون دخالت فردی دیگر تمامی دارایی خود را حفظ کرده و از آن‌ها در مقابل هک محافظت کنند.

همانطور که می‌دانید؛ دنیای ارزهای دیجیتال بسیار گسترده است و در این فضا رمز ارزها و ارزهای دیجیتال بسیار متنوعی وجود دارد. نوع ارزهای دیجیتال سبب شده تا کاربرانی که قصد فعالیت در این فضا را دارند، همواره به دنبال صرافی باشند که ارزهای دیجیتال و رمز ارزهای متنوعی را داشته و به کاربران حق انتخاب بدهد.

یکی از صرافی‌­های آنلاینی که بیش از 800 ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌­کند، صرافی اریترون است. در این صرافی خدمات زیادی برای کاربران در نظر گرفته شده است؛ به عنوان مثال با بررسی قیمت­‌های سایت اریترون می‌­توان به قیمت شیبا اینو و سایر ارزهای کاربردی و پرطرفدار همچون قیمت دوج کوین دسترسی پیدا کرد. نشان دادن قیمت هر یک از ارزهای دیجیتال در اریترون انتخاب را برای کاربران آسان‌­تر می­‌کند. از طرفی دیگر کاربران با استفاده از کارت­‌های عضو شبکه شتاب و با واحد پول تومان می‌­توانند معاملات خود را انجام داده و دارایی دیجیتالی خود را در کیف پول امن اریترون که دارای رمز اختصاصی است، نگهداری کنند.

ارز دیجیتال چیست؟

تفاوت رمز ارز و ارز دیجیتال

برای آشنایی بیشتر با تفاوت رمز ارز و ارز دیجیتال بهتر است با مفهوم ارز دیجیتال هم بیشتر آشنا شوید. ارز دیجیتال که تحت عنوان دیجیتال کارنسی هم شناخته می‌­شود به معنای یک وسیله پرداختی است که دارای شکل الکترونیکی است. ماهیت ارز دیجیتال را می‌­توان به ماهیت سکه و دلار تشبیه کرد، با این تفاوت که ارز دیجیتال فیزیکی و قابل لمس کردن نیست! به بیانی بهتر شما با در دست داشتن ارز دیجیتال بدون اینکه آن را لمس کنید، می­‌توانید پرداختی‌­های خود را انجام دهید. ارزش گذاری ارز دیجیتال بر اساس دلار و یورو انجام می‌­شود. ارز دیجیتال همان پول دیجیتالی است که با استفاده از آن می‌­توانید معاملات خود را انجام داده و ارز دیجیتال را به کیف پول شخص دیگری منتقل کنید.

انتقال دیجیتالی ارزهای دیجیتال شرایطی را برای کاربران فراهم کرده است که بتوانند با استفاده از گوشی‌­های هوشمند، کارت­‌های اعتباری یا با استفاده از خدمات صرافی اریترون معاملات خود را انجام دهند. در بین گزینه‌­های انتخابی کاربران، انتخاب صرافی اریترون برای انجام معاملات پیشنهاد بهتری است؛ زیرا این سایت با هدف تامین نیازهای کاربران ایرانی طراحی شده است و شما به راحتی می‌­توانید احراز هویت خود را انجام داده و در سایت این صرافی به صورت آنلاین معاملات خود را انجام دهید.

تفاوت­‌های رمز ارز و ارز دیجیتال

شباهت ظاهری کلمات ارز دیجیتال و رمز ارز سبب شده تا برخی از کاربران این دو اصطلاح را مشابه هم دانسته و یا جا به جا از آن‌ها استفاده کنند. برای جلوگیری از بروز چنین شرایطی با ما همراه باشید تا در ادامه با فرق ارز دیجیتال با رمز ارز آشنا شوید.

  • تفاوت در رمزنگاری

یکی از مهم­‌ترین تفاوت‌­های موجود بین رمز ارز و ارز دیجیتال، تفاوت در رمزنگاری این دو مفهوم دیجیتالی است. توجه داشته باشید که رمز ارز دارای رمزگذاری خاص خود است در صورتی که ارزهای دیجیتال هیچ‌گونه رمزگذاری ندارند! رمزگذاری رمز ارز سبب شده تا امنیت دارایی کاربران در برابر هک و حملات سایبری بیشتر باشد، که این موضوع به نوعی به کاربران امنیت خاطر می‌­دهد.

  • تفاوت شفافیت اطلاعات

شفافیت اطلاعات هم تفاوت رمز ارز و ارز دیجیتال محسوب می‌­شود. شفافیت اطلاعات ارزهای دیجیتال محدود است. محدود بودن اطلاعات به این دلیل است که هنگام انجام تراکنش با استفاده از ارز دیجیتال تنها اطلاعات کلی در مورد میزان تراکنش، تاریخ ارسال و دریافت ارز در دسترس کاربران قرار داده می‌­شود.

  • تفاوت در هزینه معاملاتی

تفاوت دیگر این است که واریز و برداشت ارز دیجیتال به کیف پول کارمزد دارد، در حالی که رمز ارزها دارای کارمزد نیستند! در خصوص کارمزد ارزهای دیجیتال روش خوبی برای کاهش مبلغ کارمزد وجود دارد و آن هم انجام تراکنش­‌ها در اریترون است. اریترون دارای کارمزد رقابتی بوده و این موضوع سبب شده تا در مقایسه با سایر صرافی­‌ها مبلغ کمتری را به عنوان کارمزد دریافت کند.

  • تفاوت در قیمت

قیمت فعلی ارز دیجیتال و رمز ارز نیز از دیگر تفاوت‌­های این دو محسوب می‌­شود. ارزهای دیجیتال در تمامی صرافی­‌های مختلف دنیا ثابت است و کاربران به راحتی می‌­توانند از هر نقطه دنیا معاملات خود را انجام دهند. قیمت در مورد رمز ارزها تفاوت‌­هایی دارد. هر یک از صرافی­‌های آنلاین فعال در زمینه خرید و فروش رمز ارزها، قیمت‌­های متفاوتی را برای آن بیان می‌­کنند. تفاوت قیمت رمز ارز در صرافی­‌های مختلف سبب شده تا ریسک سرمایه‌گذاری بر روی آن بیشتر باشد.

  • تفاوت در قانونی بودن

از قانونی بودن هم می‌­توان به عنوان یک تفاوت رمز ارز و ارز دیجیتال یاد کرد. در این خصوص لازم به توضیح است که ارزهای دیجیتال در سایر کشورهای دنیا شناخته شده هستند و کاربران زیادی از آن‌ها استفاده می‌­کنند. با این وجود هنوز هم کشورهایی هستند که ارزهای دیجیتال را قانونی اعلام نکرده‌­اند! در مقابل سیاست‌­های موجود در مورد رمز ارزها کمی متفاوت است. بر اساس قوانین سایر کشورها خرید و فروش رمز ارزها قانونی است. کاربران بدون هیچ مشکلی می­‌توانند رمز ارزهای مورد نظر را خرید و فروش کنند.

سخن پایانی

به طور کلی با تفاوت ارز دیجیتال با رمز ارز آشنا شدید. در این خصوص دانستید با وجود شباهت این دو اصطلاح هر کدام مفهوم مختلفی دارد. ارز دیجیتال و رمز ارز هر دو از اصطلاحات رایج در بازار ارزهای دیجیتال هستند و کاربرد هر کدام روز به روز در حال افزایش است. بهتر است به این موضوع هم اشاره کنیم که ارزهای دیجیتال دنیای بسیار گسترده‌­­تری دارند. رمز ارزها را می‌­توان به نوعی زیر مجوعه‌­ای از ارزهای دیجیتال دانست. این نوع از ارزهای دیجیتال به منظور افزایش امنیت دارایی کاربران دارای رمزنگاری هستند.

 

انتهای رپرتاژ آگهی/

 

این مطلب تبلیغاتی است و تحریریه تابناک مسئولیتی ندارد

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# غزه # فلسطین # آلودگی هوا # پروانه معصومی # ایام فاطمیه # امیر تتلو
آخرین اخبار