بازدید 3214

پیش‌بینی کاهش ترافیک تهران با تغییر ساعت کاری

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران اعلام کرد: با تغییر ساعات کاری ادارات پیش بینی می‌شود ۲۰ تا ۲۳ درصد کاهش بار ترافیک صبحگاهی داشته باشیم.
کد خبر: ۱۱۷۷۹۹۲
تاریخ انتشار: ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۷ 05 June 2023

 


به گزارش تابناک به نقل از دانشجو، سید مجتبی شفیعی روز دوشنبه با اشاره به کاهش همزمان تعداد سفر‌های آموزشی دانشجویان به دلیل نزدیک شدن به ایام امتحانات گفت: پیش بینی می‌شود در ساعت اوج صبحگاهی حدودا بین ۲۰ تا ۲۳ درصد، کاهش بار ترافیک صبح گاهی را نسبت به دوره قبل از اجرای طرح تغییر ساعات کاری ادارات و تعطیلی مدارس، شاهد باشیم که این میزان درصد کاهش، به ساعات دیگری از روز منتقل و یا حذف می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه نگرانی در خصوص ازدحام ترافیکی در ساعت اوج صبحگاهی نسبت به ایام مشابه قبل کمتر است افزود: هم اکنون الزامی به تشدید ممنوعیت‌ها یا محدودیت‌های ترافیکی وجود ندارد، البته نگرانی افزایش حجم در ساعات پایانی روز بدلیل شکل گیری سفر‌های دوم خانه مبنا در پیک عصرگاهی وجود دارد.

شفیعی با مثبت ارزیابی کردن تاثیر ترافیکی طرح تغییر ساعات کاری ادارات افزود: کارکنان دستگاه‌های دولتی و عمومی که در گذشته اغلب بین ساعت هفت و نیم تا هشت صبح وارد محدوده طرح می‌شدند و حدود ساعت چهار بعد از ظهر از محدوده طرح خارج می‌شدند، ناچار به پرداخت هزینه طرح ترافیک در ساعات اوج بودند که با اجرای طرح مذکور، به دلیل اینکه ورودشان خارج از ساعات طرح و خروجشان در ساعات غیر پیک اتفاق می‌افتد، شرایط مطلوب تری به لحاظ پرداخت هزینه برای ایشان به وجود می‌آید و این امکان برایشان فراهم است که با هزینه کمتری نسبت به گذشته تردد داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه سیاست مدیریت شهری بر تقویت استفاده از حمل و نقل عمومی برای همه شهروندان است، افزود: با اجرای طرح تغییر ساعات کاری ادارات، هزینه‌های کارکنان اداری بابت طرح ترافیک افزایش نمی‌یابد چه بسا در این ایام سه ماهه کاهش نیز پیدا خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران با اشاره به این مطلب که در روز‌های ابتدایی اجرای طرح تغییر ساعت کاری ادارات، وضعیت حجم ترافیک و پارامتر‌های مختلف ترافیکی شهر تهران را پایش و کنترل می‌کنیم و چنانچه نیاز و ضرورتی برای تغییر در خصوص ساعات اجرای طرح ترافیک، وجود داشته باشد، قطعا از طریق شورای حمل و نقل و ترافیک شهر تهران تصمیمات مقتضی اتخاذ خواهد شد، خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد این تصمیم در خصوص توزیع بار ترافیکی نسبت به ساعت‌های اوج، تصمیم بهبود دهنده‌ای خواهد بود و شرایط را نسبت به قبل بهتر خواهد کرد.

وی با اشاره به ساعات فعلی اجرای طرح ترافیک که بین ۶.۳۰ تا ۱۸ است و نیز با اشاره به آمار جابجایی‌های انجام شده در طول شبانه روز در شهر تهران، گفت: آمار روزانه جابجایی در شهر تهران حدود ۱۹ میلیون است که از این میزان، حدود ۴۳ درصد را سفر‌های شغلی و حدود ۱۸ درصد را سفر‌های آموزشی به خود اختصاص می‌دهد.

شفیعی با بیان اینکه عمده این سفر‌ها به همین نسبت در ساعات پیک صبح گاهی، به صورت هم‌افزا انجام می‌شود، افزود: با توجه به تعطیلی بخش دانش آموزیِ سفر‌های آموزشی که حدود ۶۰ درصد از سهم ۱۸ درصدی سفر‌های آموزشی را به خود اختصاص می‌داده که می‌تواند حدود ۱۰ درصد کاهش را ایجاد می‌کند و نیز با توجه به تغییر ساعت کاری از ساعت هشت صبح به ساعت ۶ صبح، می‌توان اینگونه تحلیل کرد که با احتساب سهم سفر‌های کارمندان در بخش عمومی و دولتی که حدود ۲۰ درصد از مجموع سفر‌های شغلی را در برمی گیرد، با اجرای طرح تغییر ساعت کاری ادارات، به دلیل جابجایی سفر‌های شغلی حدود ۹ درصد، در این بخش کاهش خواهیم داشت.

گفتنی است از فردا (سه شنبه) ۱۶ خردادماه بدلیل صرفه جویی در مصرف انرژی شروع بکار ادارات و بانک‌ها از ساعت ۶ صبح خواهد بود، اما آغاز طرح ترافیک تغییر پیدا نمی‌کند و همچون روز‌های گذشته آغاز طرح ترافیک از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۸ خواهد بود.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری