بازدید 4312

سرقت‌های ۲ دقیقه‌ای دزدان شب رو!

کد خبر: ۱۱۷۷۴۶۷
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۵۲ 31 May 2023

اعضای باند سرقت خودروهای پژو در حالی با تلاش نیروهای انتظامی در مشهد دستگیر شدند که به 30 فقره دستبرد به قطعات و اموال داخل خودروهای پارک شده در خیابان های شهر نیز اعتراف کردند.

به گزارش خراسان، فرمانده انتظامی مشهد روز گذشته از دستگیری اعضای باند حرفه ای سرقت خودروهای پژو خبر داد و گفت: سرقت 4 دستگاه خودروی پژو در مناطق قاسم آباد و بولوار توس طی ماه گذشته با یک شگرد خاص انجام شد و دامنه سرقت های مذکور به مناطق دیگر شهری کشید. ادامه این نوع سرقت ها، بیانگر آن بود که اعضای یک باند حرفه ای و سابقه دار دوباره فعالیت های مجرمانه خود را در مشهد آغاز کرده اند.

بنابراین دستورات ویژه ای برای پیگیری تخصصی ماجرای سرقت های پژو به عوامل انتظامی صادر شد و بدین ترتیب با راهنمایی ها و تدابیر سردار محمد کاظم تقوی (فرمانده انتظامی استان خراسان رضوی) گروهی از کارآگاهان پلیس آگاهی ماموریت یافتند تا به تجزیه و تحلیل های کارشناسی بپردازند. سرهنگ احمد نگهبان افزود: بررسی محیط های جغرافیایی جرم و بازبینی دوربین های ترافیکی حکایت از آن داشت که سارقان اعضای یک باند حرفه ای هستند که سرقت ها را از ساعت یک تا 5 بامداد انجام می دهند و به قول معروف شب رو هستند.

وی اضافه کرد: همچنین ادامه تحلیل های کارشناسی نشان داد که سارقان مذکور با شگرد سپر در سپر خودروهای بدون تجهیزات ایمنی را به نقطه ای دیگر انتقال می دهند و سپس در حالی آن ها را به سرقت می برند که هیچ گونه سرنخی از خود برجا نمی گذارند.

مقام ارشد انتظامی مشهد با اشاره به تجمیع پرونده های مشابه تصریح کرد: کنکاش های تخصصی در محتویات پرونده هایی که از مراکز انتظامی زیر چتر تحقیقات کارآگاهان قرار گرفته بود، مشخص کرد که سرکرده باند مذکور از دزدان سابقه داری است که قبلا نیز توسط عوامل انتظامی دستگیر شده بود به همین دلیل تصاویر وی از دوربین های مدار بسته شهری استخراج شد و در اختیار نیروهای گشت انتظامی قرار گرفت. از سوی دیگر نیز هویت واقعی و پاتوق این جوان 26 ساله از طریق بانک های اطلاعاتی مجرمان فاش شد و دستگیری وی در دستور کار قرار گرفت.

کلیددار امنیت مشهد ادامه داد: با آن که نتایجی از تحقیقات غیرمحسوس در پاتوق های قبلی این سارق سابقه دار به دست نیامد اما کارآگاهان ساعت 5 بامداد چند روز قبل هنگام گشت زنی در مناطق احتمالی ارتکاب جرم، او را سوار بر یک دستگاه پژو 206 شناسایی کردند که در بولوار خیام تردد می کرد. سرهنگ نگهبان گفت: استعلام نیروهای گشت نامحسوس از مرکز فرماندهی نشان داد که خودروی پژو 206 نیز سرقتی است و سارقان آن را از بولوار سیدرضی به سرقت برده اند اما  عوامل انتظامی دستگیری سارق مذکور را به تاخیر انداختند و فقط او را زیر نظر گرفتند تا این که ساعتی بعد هنگامی که متهم 26 ساله قصد ورود به مخفیگاهش را داشت، عملیات هماهنگ و ضربتی دستگیری وی آغاز شد و حلقه های قانون بر دستان این دزد سابقه دار گره خورد.

وی یادآور شد: در همین حال محل اختفای این سارق جوان، مورد بازرسی قرار گرفت که در نتیجه تعداد زیادی قطعات و محتویات داخلی خودرو مانند کیف مدارک، باند، ضبط و پخش و ... کشف شد.

این مقام باتجربه انتظامی تصریح کرد: با انتقال متهم به مقر انتظامی، مشخص شد که وی همان سرکرده باندی است که پس از آزادی از زندان دوباره به فعالیت های مجرمانه خود با همدستی سارقان دیگر ادامه می دهد. وی گفت: اگرچه متهم ابتدا نقش خود در سرقت های مذکور را انکار می کرد اما در مواجهه با مستندات و دلایل انکارناپذیر پلیس به ناچار لب به اعتراف گشود و راز سرقت های 2 دقیقه ای شبانه را فاش کرد.

او گفت: از ساعت یک تا 5 بامداد و در تاریکی شب خودروهای پژو پارس، 206 و 405 را که تجهیزات ایمنی نداشتند، با پرسه زنی شبانه، در مناطق قاسم آباد و بولوار توس و طرقبه شناسایی می کردیم و سپس با شگرد سپر در سپر، خودرو را به چند کوچه بالاتر انتقال می دادیم و در کمتر از 2 دقیقه آن را به سرقت می بردیم.

سرهنگ احمد نگهبان با اشاره به اعترافات متهم مذکور افزود: سرکرده باند، پس از اعتراف به سرقت 6 دستگاه انواع خودروهای پژو، دو عضو دیگر باند را نیز لو داد و به سرقت یک دستگاه پراید دیگر از منطقه بولوار توس هم اقرار کرد.

به  گفته فرمانده انتظامی مشهد، کارآگاهان در ادامه این عملیات و با دستورات قاطع قضایی، دو عضو دیگر باند سرقت پژوها را در مناطق خواجه ربیع و بولوار توس به دام انداختند و در بازرسی از مخفیگاه آنان، دو دستگاه خودروی سرقتی به همراه مقدار زیادی لوازم و قطعات مانند ساک های ورزشی، لاستیک، جک، باتری و ضبط و پخش را نیز کشف کردند.

سرهنگ نگهبان به بازجویی های تخصصی از اعضای این باند با هماهنگی های قضایی هم اشاره کرد و گفت: 3 عضو این باند علاوه بر سرقت خودروهای پژو تاکنون به 30 فقره دستبرد به قطعات و اموال داخلی خودروهای پارک شده نیز اعتراف کرده اند که تحقیقات در این باره همچنان ادامه دارد.

رئیس پلیس مشهد اضافه کرد: همه اعضای باند سابقه سرقت دارند و معتاد به مواد مخدر صنعتی و قرص های روان گردان هستند به همین دلیل هم نمی توانند بسیاری از محل های سرقت را به خاطر بیاورند!

با وجود این بررسی های تخصصی پلیس برای کشف سرقت های دیگر اعضای این باند حرفه ای در حالی آغاز شده است که آن ها همه این سرقت ها را در کمتر از 2 دقیقه انجام می دادند.

تور تابستان ۱۴۰۳
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری