بازدید 8187
۲

دو عکس دیده‌نشده از «بازار رشت» در زمان قاجار

آنتوان سوروگین عکاس معروف زمان قاجار این عکس‌ها را در سفر به شمال ایران ثبت کرده است. (عکس‌ها در اصل سیاه و سفید هستند و با استفاده از نرم‌افزار به صورت رنگی درآمده‌اند)
کد خبر: ۱۱۷۷۲۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۰۴ 30 May 2023

به گزارش تابناک به نقل از فرادید، آنتوان سوروگین در حدود سال ۱۲۵۰ شمسی از گرجستان به ایران مهاجرت کرد و خیلی زود به عکاس دربار قاجار تبدیل شد. سوروگین علاوه بر عکاسی از درباریان، از مردم عادی نیز عکاسی می‌کرد و به همین خاطر مجموعۀ عکس‌های او گنجینه‌ای از اطلاعات بصری دربارۀ ایران عهد قاجار محسوب می‌شوند.

سوروگین در طول دوران اقامت ۵۰ ساله‌اش در ایران به شهر‌های مختلف سفر کرد و عکس‌هایی از مردمان و مکان‌های مهم این شهر‌ها گرفت. در اینجا دو مورد از عکس‌های او را ملاحظه می‌کنید که مغازه‌هایی را در بازار رشت نشان می‌دهند.

دو عکس دیده‌نشده از «بازار رشت» در زمان قاجار

در عکس اول تصویری از یک خوار و بار فروشی، یک پارچه‌فروشی و یک کارگاه بافندگی را می‌توانیم ببینیم. بعضی از افراد حاضر در عکس، از جمله پسر جوانی که در حجرۀ خوار و بار فروشی نشسته، به دوربین نگاه می‌کنند و دیگران نیز مشغول گفتگو هستند.

 

دو عکس دیده‌نشده از «بازار رشت» در زمان قاجار

در عکس دوم تصویری از یک مغازۀ خوار و بار فروشی را می‌بینیم. جلوی مغازه ردیف کیسه‌هایی چیده شده که احتمالا حاوی حبوبات هستند و در ردیف‌های بالاتر تعداد زیادی کله‌قند وارداتی قرار داده شده که روی پاکت‌هایشان عبارت «KONSTANCYA FABRYKA CUKRU» درج شده است که نام یک کارخانۀ قند لهستانی بوده است.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۴
انتشار یافته: ۲
شاید تا حالا 20 بار این عکس رو دیده باشم حالا زدی دیده نشده .
خیلی فرقی نکرده
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی