بازدید 4065

سرقت دالتون های معتاد در پوشش ماموران آب و برق!

کد خبر: ۱۱۷۷۱۶۹
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۱ 29 May 2023

اعضای یک باند حرفه ای و سابقه دار که به سرکردگی دو برادر معتاد و در پوشش ماموران شرکت های آب و برق به منازل مردم دستبرد می زدند، در حالی با تلاش گسترده نیروهای تجسس کلانتری نجفی مشهد دستگیر شدند که دارای سوابق متعدد کیفری هستند.

به گزارش خراسان، نیروهای گشت کلانتری نجفی که با صدور دستورات محرمانه ای از سوی سرهنگ احمد نگهبان (رئیس پلیس مشهد) تحقیقات نامحسوسی را برای شناسایی باند سرقت از منازل و ساختمان های نیمه کاره ،آغاز کرده بودند در نیمه های شب بیست و ششم اردیبهشت گذشته، به سرنشینان یک دستگاه پراید خاکستری رنگ مشکوک شدند که لباس مخصوص ماموران و کارشناسان اداره برق را به تن داشتند. با توجه به حساسیت موضوع، ابتدا عوامل گشت انتظامی پراید سواران را زیر چتر اطلاعاتی گرفتند و سپس مراتب را با کدهای پلیسی به سرهنگ مهدی کسروی ( رئیس کلانتری نجفی) اطلاع دادند. طولی نکشید که فرمان دستگیری پرایدسواران صادر شد و نیروهای گشت آژیرکشان از راننده پراید خواستند تا توقف کند اما راننده مذکور با مشاهده خودروی پلیس، پدال گاز را فشرد و مسیر فرار را در پیش گرفت.

حالا دیگر نیروهای انتظامی یقین داشتند که با اعضای باند سرقت در پوشش ماموران آب و برق روبه رو شده اند به همین دلیل عملیات تعقیب سرعت بیشتری گرفت و صدای وحشتناک ترمزهای ناگهانی در نیمه شب، خواب اهالی منطقه رضاشهر را به هم ریخت اما  افسران پلیس که از مدت ها قبل در تلاش های اطلاعاتی برای شناسایی اعضای این باند حرفه ای بودند، با استفاده از کد رمزهای پلیسی دیگر نیروهای گشت را نیز در حالت آماده باش قرار دادند تا در صورت لزوم به یاری آن ها بیایند و طولی نکشید که با هدایت های مستقیم فرمانده انتظامی مشهد، گروه گشت نامحسوس از چند سو مسیر فرار دزدان را سد کردند و پس از ساعتی تعقیب و گریز بالاخره دست بندهای قانون را بر دستان راننده و دو سرنشین خودرو حلقه زدند.

در بازرسی از داخل خودروی متهمان علاوه بر بی سیم، تعداد زیادی کلید و شاه کلید، دستکش، کلاه کشی (نقاب) ، ماسک، دیلم و ابزار دیگر سرقت نیز کشف شد وبدین ترتیب متهمان مذکور که دو تن از آنان لباس ماموران شرکت برق را به تن داشتند به کلانتری انتقال یافتند و در همان ساعات اولیه بامداد مورد بازجویی های تخصصی قرار گرفتند.

بررسی های مقدماتی نیروهای تجسس کلانتری نشان داد: «مجید – ف» (40 ساله) و برادرش «مهدی- ف» (43 ساله) که به مواد مخدر اعتیاد دارند و به همین دلیل هم به دالتون های معتاد معروف شده اند به همراه «محمد – ف» (سومین عضو 39 ساله باند) از مدت ها قبل و پس از آزادی از زندان، دوباره دستبرد به منازل شهروندان مشهدی را در پوشش ماموران شرکت های آب و برق یا با عنوان کارگران ساختمانی آغاز کرده اند. ادامه تحقیقات بیانگر آن بود که اعضای این باند، اگرچه چندین بار با هوشیاری شهروندان و صاحبان املاک در چنگ قانون گرفتار شده اند اما باز هم پس از تحمل مجازات، دوباره شیوه و شگرد خود را تغییر داده اند و از مدتی قبل با تهیه لباس، ابزار کار، بی سیم و چراغ قوه، خود را به عنوان ماموران و کارشناسان ادارات برق و آب معرفی می کردند و به منازل دستبرد می زدند. از سوی دیگر و در صورتی که به منازل خالی از سکنه نیز می رسیدند با کلید و شاه کلید در حیاط را می گشودند و حتی در روز روشن هم با خونسردی اموال مردم را سرقت می کردند چرا که شهروندان با مشاهده لباس و تجهیزات مربوط به شرکت های مذکور، هیچ گاه به آنان مشکوک نمی شدند.

با توجه به سرقت هایی که با این شگرد در مشهد صورت گرفته است، مقام قضایی در حالی دستور تحقیقات بیشتر درباره سرقت های آنان را صادر کرد که در بازرسی از مخفیگاه متهمان نیز لوازم سرقتی دیگر مانند سم پاش خانگی، شارژر بی سیم و لوازم دیگر کشف شد که متهمان اعتراف کردند لوازم مذکور را  از منازل منطقه رضاشهر سرقت کرده اند.

در همین حال فرمانده انتظامی مشهد با تاکید بر این که تحقیقات از متهمان به افسران پلیس آگاهی سپرده شده است به شهروندان توصیه کرد: حتما در صورت مواجهه با افرادی که خود را ماموران شرکت های مختلف مانند آب و برق، مخابرات و حتی پلیس معرفی می کنند، ابتدا هویت واقعی آنان را بررسی کنند و در صورت نداشتن کارت شناسایی  یا بهانه جویی برای مخفی ماندن هویت، بلافاصله با پلیس 110 تماس بگیرند.

وحشت آفرینی زورگیران پژوسوار

ماموران کلانتری نجفی مشهد همچنین در یک عملیات ضربتی دیگر، پژوسوارانی را یکم خرداد به دام انداختند که به صندوق عقب یک دستگاه پراید دستبرد زده بودند. به گزارش اختصاصی روزنامه خراسان، ماجرای دستگیری اعضای این باند سرقت نیز از آن جا آغاز شد که فردی با مراجعه به نیروهای گشت انتظامی مدعی شد سرنشینان یک دستگاه پژو 405 به صندوق عقب پراید دستبرد زده و همه تجهیزات پزشکی داخل آن را به سرقت برده اند. وی گفت:وقتی با صدای آژیر دزدگیر به محل رسیدم آن ها سوار پژو شدند و فرار کردند که من شماره پلاک خودروی سارقان را به خاطر سپردم!

بنابراین گزارش، لحظاتی بعد استعلام از مرکز فرماندهی پلیس نشان داد که خودروی پژو یک شب قبل و در یک ماجرای زورگیری از بولوار مصلای مشهد سرقت شده است به همین دلیل، نیروهای گشت انتظامی با نظارت سرهنگ کسروی (رئیس کلانتری نجفی) طرح مهار را در حوزه استحفاظی به اجرا گذاشتند و در کمتر از یک ساعت، خودروی مذکور را در بولوار هاشمیه در حالی شناسایی کردند که سرنشینان آن قصد دستبرد به یک خودروی دیگر را داشتند اما دزدان با مشاهده خودروی پلیس، با سرعت وحشتناکی از محل گریختند که رفتارهای مخاطره آمیز آن ها رعب و وحشت عجیبی را در بین رانندگان عبوری ایجاد کرد. راننده پژو 405 سرقتی هنگام فرار از چنگ پلیس، 3 خودروی پارک شده در بولوار هاشمیه را در هم کوبید اما باز هم نتوانست مسیر فرار را باز کند. در همین حال سارقان خطرناک برای جلوگیری از دستگیری، به قدرت نمایی و تهدید ماموران پرداختند که اقدامات مجرمانه آنان حاصلی نداشت و بالاخره با چند فن دفاع شخصی در چنگال قانون گرفتار شدند.

یکی از سارقان به دلیل تصادف های متعدد، مجروح شده بود و در حالی به مرکز درمانی منتقل شد که دو همدست دیگر وی در کلانتری مورد بازجویی قرار گرفتند.

دقایقی بعد با حضور مالک خودروی پژو در کلانتری نجفی، تحقیقات از سارقان  افغانستانی وارد مرحله جدیدی شد چرا که بررسی ها نشان داد «ابوالفضل – ر» و «جعفر- ب» (اتباع افغانستانی) دارای سوابق متعدد سرقت و زورگیری هستند. در همین حال مالک خودرو نیز درباره ماجرای زورگیری به افسران دایره تجسس گفت: برای امرار معاش خانواده ام در حال مسافرکشی بودم که دو متهم مذکور را از بولوار مصلی سوار کردم اما بعد از طی مسافتی کوتاه ، ناگهان آن ها با قمه و چاقو به من حمله کردند و سپس مرا که به شدت آسیب دیده بودم از خودرو بیرون انداختند و آن را به سرقت بردند. ادامه این گزارش حاکی است: دزدان سابقه دار که در مواجهه با مال باخته چاره ای جز بیان حقیقت نداشتند لب به اعتراف گشودند و به زورگیری از راننده پژو 405 نیز اعتراف کردند.

بررسی های بیشتر در این باره همچنان ادامه دارد.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم