بازدید 4377

پیش‌ثبت‌نام مدارس غیردولتی تهران با قیمت‌های عجیب

فصل ثبت‌نام مدارس از راه رسیده و مدارس غیردولتی از چندی پیش پیش‌ثبت‌نام دانش‌آموزان را شروع کرده و مبلغی را علی‌الحساب از خانواده‌ها دریافت می‌کنند تا زمانی که شهریه مصوب به صورت رسمی از سوی وزارت آموزش‌و پرورش اعلام شود.
کد خبر: ۱۱۷۷۰۷۸
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۵۰ 29 May 2023

عکس آرشیوی است.

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، آنگونه که رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش‌وپرورش اعلام کرده است؛ پیش‌ثبت‌نام دانش‌آموزان مجاز و در راستای کاهش دغدغه خانواده‌ها امکان‌پذیر است با این پیش شرط‌ها که «پرداخت علی‌الحساب باید به اندازه شهریه سال قبل باشد و نباید با افزایش شهریه همراه باشد. همچنین آزمون و مصاحبه‌ای نباید در نظر گرفته شود و اگر به هر دلیلی دانش آموزی انصراف داد، شهریه‌اش باید بدون کاهش مسترد شود.»

محمودزاده همچنین دوم خردادماه اعلام کرده بود که «استان‌ها در حال بارگذاری مستندات مربوط به شهریه هستند و به محض اتمام بارگذاری، در استان تایید و مجوز افزایش یا کاهش شهریه صادر خواهد شد؛ پیش‌بینی می‌شود این روند تا پایان خرداد ماه انجام شود. ضمن طی روند فوق، پیش‌ثبت‌نام‌ها در برخی مدارس زودتر آغاز شده و شهریه آنها به صورت علی‌الحساب و به اندازه شهریه سال تحصیلی جاری محاسبه می‌شود.»

شهریه‌هایی که در فضای مجازی اعلام شده را نخواهیم داشت

وی با تاکید بر اینکه مدارسی که شهریه خارج از عرف دریافت می‌کنند قطعا مورد بازرسی قرار خواهند گرفت گفته است که اولیاء می‌توانند با ورود کد مدرسه به سامانه، شهریه دقیق را مشاهده کنند. والدین حتما به همان میزان شهریه را پرداخت کنند. در صورت تخلف، در عرض یک هفته ناظر فرستاده می‌شود و با تخلفات برخورد می‌کند. لذا بهترین ناظران، خود اولیاء هستند. بنابراین شهریه‌هایی که در فضای مجازی اعلام شده را نخواهیم داشت. شهریه براساس الگو و فرمول تعیین می‌شود و همه موارد در آن دیده شده است.»

سقف شهریه پارسال؛ ۳۸ میلیون تومان

وی با اشاره به سقف شهریه ۳۸ میلیونی در سال گذشته اظهار کرد: فعلا مبنای شهریه همین مقدار است تا زمانی که براساس الگوها شهریه جدید تعیین شود. همچنین موسسان نیز باید همراهی کنند چرا که با دریافت شهریه‌های خارج از عرف، آبروی سایر مدارس را نیز خواهند برد. شهریه مدارس غیردولتی بر اساس الگوی تعیین شهریه ابلاغ می‌شود. هم اکنون موسسان مدارس و مراکز غیردولتی مشغول تکمیل اطلاعات مورد نیاز برای تعیین شهریه هستند و تا کنون شهریه هیچیک از مدارس غیردولتی برای سال تحصیلی ۱۴۰۳-۱۴۰۲ ابلاغ نشده است.

به گزارش ایسنا، اظهارات معاون وزیر آموزش و پرورش درحالی منتشر شده است که شماری از مدارس غیردولتی مبالغی را به عنوان علی‌الحساب برای پیش‌ثبت‌نام به خانواده‌ها اعلام می‌کنند که هیچ‌گونه همخوانی با نرخ شهریه مصوب سال تحصیلی جاری ندارد.

مجموع هزینه تحصیل در یک مدرسه خاص، بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان 

با چند تن از اولیائی که نسبت به ثبت‌نام فرزندشان در مدارس غیردولتی اقدام کرده‌اند گفت‌وگو کردیم که در ذیل مروری بر برخی نرخ‌های اعلام شده به آنها برای پیش‌ثبت‌نام خواهیم داشت (اسامی مدارس محفوظ است):

یکی از اولیاء که خود تجربه تدریس در مدارس خاص غیردولتی تهران را دارد می‌گوید: « تصمیم گرفتم به علت شرایط فرهنگی و آموزشی حاکم بر مدارس دولتی، دختر و  پسرم در مدارس غیردولتی درس بخوانند. پسرم امسال به پایه هشتم می‌رود، سال گذشته ۳۰ میلیون تومان پرداخت کردیم و امسال برای پایه نهم ۴۸ میلیون تومان از ما خواستند. دخترم هم پایه ششم و به دبستانی در منطقه ۲ تهران می‌رود، سال گذشته ۲۰ میلیون تومان پرداخت کرده‌بودیم و برای امسال ۳۲ میلیون تومان اعلام کردند. خانواده‌ها از بسیاری هزینه‌های زندگی می‌زنند تا شهریه مدرسه فرزندانشان را تامین کنند و یک علت آن  آموزش ضعیف مدارس دولتی است.» 

وی می‌افزاید: «پسر برادرم سال گذشته پایه یازدهم بود و در یک مدرسه شناخته شده غیردولتی دیگر درس می‌خواند و ۴۹ میلیون از او گرفته بودند. اما شهریه برای امسال هنوز اعلام نشده است. »

این ولی دانش آموز البته از وضعیت پرداخت حقوق در مدارس خاص غیردولتی انتقاد می‌کند و می‌گوید:« حدود ۱۰ سال در یکی از این مدارس مطرح تدریس می‌کردم اما از هزینه‌های بالایی که می‌گرفتد تنها همان افزایش سالانه ۲۰ تا ۳۰ درصدی نصیب معلمان می‌شد و اکنون معتقدم کیفیت خدماتی که ارائه می‌کنند در بسیاری از مدارس به اندازه پولی که می‌گیرد نیست.»

یکی دیگر از اولیاء می‌گوید: «شهریه یک مدرسه غیردولتی واقع در امیرآباد (منطقه ۶) برای پایه دوازدهم علی‌الحساب ۷۳ میلیون تومان اعلام شده است.»

مادر یک دانش آموز دختر پایه دوازدهمی هم که امسال دخترش از مدرسه‌ای خاص فارغ‌التحصیل می‌شود درباره شهریه‌های اعلامی برای سال تحصیلی آینده عنوان می‌کند: « سال گذشته ۷۰ میلیون تومان پرداخت کرده بودیم که با احتساب هزینه‌های جانبی حدود ۸۰ میلیون تومان هزینه کردیم. اما مطلع شدم همین مدرسه در منطقه ۳ شهریه را برای امسال ۱۱۰ میلیون تومان اعلام کرده و مشغول پیش‌ثبت‌نام است. فرزند برادرم هم که وارد دبیرستان دوره دوم می‌شود در منطقه ده ونک با ۶۰ میلیون تومان فعلا ثبت‌نام کرده است.»

یک مادر دیگر هم با اشاره به اینکه دخترش را برای سال دوازدهم در مدرسه‌ای در منطقه ۲ (شهرک غرب)‌ ثبت‌نام کرده است می‌گوید: «شهریه را برای امسال بدون سرویس و اردوی مطالعاتی عید، ۹۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان اعلام کرده‌اند. دخترم پایه دهم و یازدهم را هم در همین مدرسه درس خوانده، سال گذشته ۴۹ میلیون تومان در ابتدا پرداخت کردیم و بعد به ۵۷ میلیون تومان رسید. ۱۸ میلیون تومان هم هزینه سرویس داده بودیم و امسال هم با احتساب هزینه رفت‌وآمد و اردو و ... بالای ۱۰۰ میلیون تومان هزینه مدرسه می‌شود که شرایطی در طول سال می‌پردازیم.»

یک ولی دانش‌آموز دیگر که دخترش امسال به کلاس اول می‌رود درباره شهریه مدرسه غیردولتی که فرزندش را در آنجا ثبت‌نام کرده می‌گوید: «فرزندم به کلاس اول می‌رود و او را در مدرسه‌ غیردولتی در منطقه ۱۱ ثبت‌نام کردم. شهریه را ۳۲ میلیون تومان اعلام کرده‌اند که ۵ میلیون تومان پرداخت کرده‌ایم و مابقی باید طی سه فقره چک تا دی‌ماه تسویه شود. هزینه خرید لباس فرم، کتاب و ... جدا اخذ می‌شود. البته علاوه بر این هزینه "اَفتر اِسکول" هم جداگانه دریافت می‌شود و از ساعت ۲.۵ ظهر به بعد ساعتی حدود ۳۰۰ هزار تومان دریافت می‌شود. شهریه مدارس غیردولتی در این منطقه همین حدود است.»  

مادر یک دانش آموز دبستانی نیز در این باره می‌گوید: «سال گذشته که دخترم به کلاس اول می‌رفت ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان شهریه واریز کردم که سرجمع هزینه‌ها با احتساب هزینه لباس فرم مدرسه و سایر هزینه‌های جنبی به بالای ۲۰ میلیون تومان رسید، در محدوده ما که منطقه ۸ است، شهریه‌ها در سال گذشته بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان متغیر بود اما امسال که برای ثبت‌نام در همان مدرسه اقدام کردم گفتند باید ۴۴ میلیون تومان بپردازیم. البته از مدارس اطراف هم سوال کردم شهریه‌ها ۵۶ میلیون، ۶۰ میلیون و ... بود. این درصد افزایش برای امسال غیرمنطقی و بسیار بالاست.»

به گزارش ایسنا، این گلایه‌ها و اظهارات در حالی از سوی والدین عنوان می‌شود که شهریه‌های نامتعارف و نجومی، مدارس غیردولتی را بیش از هرزمان دیگری به کالایی لوکس تبدیل می‌کند که دسترسی به آن تنها نیز برای طبقات خاصی از جامعه امکان‌پذیر می‌شود و ضمن دامن‌ زدن به شکاف طبقاتی، موجب ناامیدی خانواده‌هایی شده است که به هرعلتی قصد ثبت‌نام و یا ادامه تحصیل فرزندشان را در این مدارس داشته‌اند.

هرچند تا زمان اعلام رسمی شهریه‌ مصوب مدارس غیردولتی از سوی وزارت آموزش و پرورش نمی‌توان پیرامون میزان رشد شهریه‌ها با توجه به افزایش نرخ تورم، اجاره‌بها و سایر مولفه‌های دخیل در الگوی شهریه، اظهارنظر قطعی داشت، اما دریافت مبلغ علی‌الحساب شهریه‌ها در برخی مدارس (بعضا با رشد دوبرابری نسبت به سال تحصیلی گذشته)، نیازمند نظارت و برخورد جدی‌تری آموزش و پرورش و دستگاه‌های نظارتی است.

تور تابستان ۱۴۰۳
آموزشگاه آرایشگری مردانه
خرید چیلر
فریت بار
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۶
لعنت به باعث و بانی پولی کردن تحصیل در ایران
این پولها را بدید سکه بدید به خود بچه برای آینده اش بیشتر بدرد میخوره
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۸:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
اصول قانون اساسی هم که برای ایرانیهای ساکن فضا تدوین شده است
وقتی میگن مملکت ول هست این یکی از مصداق این ول بودنه شهریه دبستان غیر دولتی به اندازه هزینه گرفتن درجه phd از دانشگاههای هند و مالزی و ... هست
این بازار مکاره هم به زودی از رونق خواهد افتاد. وضعیت پزشکان و مهندسان جوان بسیار رقت انگیز شده است و به زودی خواندن درس برای کسب ثروت نتیجه نخواهد داشت. کمی طول میکشد ولی خانواده ها متوجه خواهند شد که این سرمایه گذاری بازده نخواهد داشت.
اصل ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

در سال 1363 شورای نگهبان در پاسخ به دو نامه دولت وقت و وزیر آموزش و پرورش درباره اخذ شهریه از دانشجویان و فراهم کردن امکان تحصیل رایگان دانش‌آموزان و وسایل آن از جمله نوشت‌افزار رایگان، در تفسیر اصل 30 قانون اساسی اعلام کرد: «اصل 30 قانون اساسی و بعض اصول مشابه آن، مسیر سیاست کلی نظام را تعیین می‌نماید و مقصود این است که دولت امکاناتی را که در اختیار دارد، در کل رشته‌هایی که در قانون اساسی پیشنهاد شده، به طور متعادل طبق قانون توزیع نماید بنابراین آموزش رایگان در حد امکان کلاً یا بعضاً باید فراهم شود و با عدم امکانات کلی، دولت با رعایت اولویتها مثل ترجیح مستضعفان و مستعدان بر دیگران اقدام می‌نماید. لازم به تذکر است که مستفاد از اصل 30 قانونی اساسی دولتی بودن آموزش و ممنوعیت تاسیس مدارس و دانشگاه‌های ملی به موجب قوانین عادی نمی‌باشد؛ علی هذا مادام که دولت از امکانات فراهم کردن وسایل آموزش رایگان برخوردار نیست، عمل به مصوبه شورای انقلاب مغایر با قانون اساسی نمی‌باشد».
مقصر خود مردم هستند این مدارس را تحریم کنید نه این که هر چی بگن دو دستی تقدیم کنید باید جلوی زیاده خواهی دولت و بخش حصوصی که ظلم می کند ایستاد
مملکت به حال خودش راها شده.دانشگاه آزاد دررشته های پزشکی ودندان که اینهمه آزمایشگاه وبالینی دارن شهریه هاشون اینقدر نیست.مگراین مدارس چه خدماتی ارائه میدن؟؟؟.طبق قانون اساسی اموزش ودرمان باید رایگان باشد اما دارن مردم رو می چاپن
آموزش وپرورش ارقبل همین شهریه های غیرانتفاعی منافع میبره.یک ازدوستان درآموزش وپرورش میگفت که پول کاغذ وآب وبرق و کپی وغیره آموزش وپرورش را ازهمین مدارس غیرانتفاعی میگیریم
سال پیش شهریه یک مدرسه غیر انتفاعی در منطقه 2 بیست میلیون تومان بوده اما امسال یک مرتبه شده 40 میلیون تومان ! ظاهرا دولت فقط زورش به صاحبخونه ها میرسه میگه 25% بیشتر اضافه نکنن حالا چرا شهریه مدارس باید یک مرتبه 100% افزایش پیدا کنه ؟
هنوز سال تحصیلی قبلی تمام نشده
فرمودند که شهریه امسال دو برابر سال قبل هست.

مملکتی که صاحب نداشته باشه این میشه!
مس عولین به جای حرافی بهتره که اقدامات عملی انجام بدن.
مقصر وزارت آموزش و پرورش است. چطور میشود برای هر مساله ای قانون وجود دارد ولی برای این بخش قانونی وجود ندارد؟ کلا در تیم اقتصادی دولت تنها کارمندان حق افازیش حقوق طبق تورم ندارند، در صورتیکه سازمانهای غیر دولتی به هر نحو ممکن طبق تورم یا حتی بالاتر از تورم قیمت خدمات و اجناس خود را بالا می‌برند
اکثر مشتریان مدارس غیرانتفاعی شمال تهران ، افرادی هستند که بتازگی به مکنت رسیدند و اکثرا کمتر از ۱۰ سال است وارد تهران شدند.
چرا پول زور میدید
حالا این سایتی که میگه باید کد مدرسه رو وارد کنیم تا شهریه رو بزنیم چی هست
ما پارسال واسه اول 28تومن دادیم امسال گفتن 60تومن هستش
پدر و مادرهایی که کارمندن باید چه خاکی به سر کنند از پس کرایه خونه بر بیان یا شهریه مدارسو مهدکودکها؟!!! بخدا هیچیم نخوریم و نپوشبثیم باز نمیتونیم از پس هزینه مدارس و کرایه خونه مون بر بیایم ... آیا کسی هست ما رو بفهمه تو این مملکت با چنذرقاز حقوق ؟!!!! من پارسال دخترم رو مجبور شدم بزارم دولتی طفلی هیچی بهشون یاد ندادن ... خودش همش میخوند . واقعا مملکت صاحب نداره همه چی ول شده!!!!
برچسب منتخب
# انتخابات # محمدباقر قالیباف # مصطفی پورمحمدی # سعید جلیلی # علیرضا زاکانی # امیرحسین قاضی زاده هاشمی # مسعود پزشکیان # انتخابات ریاست جمهوری