بازدید 4346

مهمترین دغدغه ایرانیان خارج از کشور برای بازگشت

رئیس قوه قضاییه گفت: تبعه ایرانی مقیم خارج از کشور که می‌خواهد در داخل ایران سرمایه‌گذاری کند، در وهله نخست نیازمند تسهیل در رفت‌وآمد است و در وهله بعد، می‌خواهد اطمینان یابد که سرمایه او به سبب تغییر یک دولت یا وزیر یا اتخاذ یک سیاست مقطعی، ضایع و زایل نمی‌شود.
کد خبر: ۱۱۷۷۰۶۹
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۸:۵۲ 29 May 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از میزان، محسنی اژه‌ای امروز یکشنبه (۷ خرداد) در گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، طی سخنانی با اشاره به پیشرفت‌های روزافزون ایران اسلامی در عرصه‌های مختلف اظهار کرد: امروز ایران اسلامی علی‌رغم همه توطئه‌هایی که از جانب دشمنان اِعمال شده، با اقتدار و عزت در حال پیشرفت است؛ بر همین اساس و منطبق با همین پیشرفت روزافزون، همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید کردند، ما در نظم نوین جهانی باید جایگاه خود را تثبیت کنیم.

رئیس دستگاه قضا: تجدید نظر در نوع ارتباطات دستگاه‌ها در نظم نوین ایرادی ندارد
 
رئیس دستگاه قضا در ادامه با تقریر و تشریح مقتضیات نظم نوین جهانی گفت: در قالب نظم نوین جهانی شاید لازم باشد در برخی از مقررات، ساختار‌ها، مشی‌ها و ارتباطات میان‌دستگاهی در داخل کشور تجدیدنظر کنیم؛ شاید لازم باشد در این قالب نوین، بیشتر از تجربیات دیگران استفاده کنیم و تجربیات خود را بیش از پیش در اختیار دیگران قرار دهیم.
 
رئیس عدلیه با اشاره به تدوین سند تحول در دستگاه قضایی و سیر ارتقاء و تعالی آن، گفت: ما دوره فعلی در قوه قضاییه را دوره «تحول و تعالی» نامیده‌ایم و هدف‌مان از این نامگذاری آن است که نشان دهیم به صورت روزانه می‌خواهیم مسیر بهبود و پیشرفت و رفع کاستی‌ها را در پیش بگیریم و از درجا زدن و در گذشته ماندن، بپرهیزیم.
 
رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: امروز با توجه به تحولات روزانه‌ای که در عرصه‌های مختلف جهانی به وقوع می‌پیوندد، نیاز داریم تا در راستای مسئولیت‌های خود از جمله پیشگیری از وقوع جرم و تعقیب مجرمین، ارتباطات بین‌المللی خود را گسترش دهیم و قوانین و ساختا‌های خود را منطبق بر این گستردگی ارتباطات تنظیم کنیم. امروز شاهدیم که عمل مجرمانه‌ای در گوشه‌ای از دنیا به وقوع می‌پیوندد و منشأ و نتیجه آن در داخل ظاهر می‌شود؛ لذا ما نمی‌توانیم فارغ از گسترش ارتباطات با دستگاه دیپلماسی، امور محوله خود را در عرصه بین‌المللی به نحو مطلوب پیش ببریم.
 
 محسنی اژه‌ای با اشاره به تأثیر و تأثر مسائل حوزه‌های گوناگون بر یکدیگر گفت: امروز نمی‌توانیم با اتکاء صرف به مسائل سیاسی یا امنیتی یا نظامی یا فرهنگی، مسائل کشور را حل کنیم و به پیش ببریم؛ امروز هم امنیت لازم است و هم رفاه؛ امروز هم تعالی لازم است و هم تمدن‌سازی اسلامی؛ ما باید به این مقوله‌ها به صورت یکپارچه بنگریم و با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های موجود، در عرصه‌های مزبور به پیشرفت برسیم.
 
رئیس عدلیه با اشاره‌به اولویت مسائل اقتصادی در کشور گفت: ما امروز اگر نتوانیم در عرصه اقتصادی به پیشرفت و خودکفایی مطلوب نائل شویم شاید در مسائل سیاسی و امنیتی و بروز ناهنجاری‌های اجتماعی نیز با مشکل مواجه شویم؛ یکی از شاخصه‌های اصلی در امر پیشرفت اقتصادی، تأمین امنیت سرمایه‌گذاری در کشور است؛ ما در قوه قضاییه و دستگاه دیپلماسی در این عرصه می‌توانیم هم‌افزایی زیادی داشته باشیم.
 
رئیس دستگاه قضا گفت: یکی از برنامه‌های من از زمان بر عهده گرفتن مسئولیت ریاست دستگاه قضا، ایجاد فضای مطلوب برای جذب سرمایه‌گذاری در کشور از ناحیه اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور و حتی اتباع خارجی بود؛ اگرچه در راستای تحقق این مهم، گام‌هایی برداشته شده، اما آن تحول مطلوب در این عرصه محقق نشده است.
 
یکی از مهم‌ترین خواسته‌های ایرانیان خارج از کشور، تسهیل در رفت‌وآمد است
 
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: تبعه ایرانی مقیم خارج از کشور که می‌خواهد در داخل ایران سرمایه‌گذاری کند، در وهله نخست نیازمند تسهیل در رفت‌وآمد است و در وهله بعد، می‌خواهد اطمینان یابد که سرمایه او به سبب تغییر یک دولت یا وزیر یا اتخاذ یک سیاست مقطعی، ضایع و زایل نمی‌شود؛ ما در دستگاه قضایی و دستگاه دیپلماسی باید در نتیجه هم‌افزایی با یکدیگر، در مسیر تحقق این خواسته‌های اتباع ایرانی گام برداریم.
 
محسنی اژه‌ای در ادامه به تبیین و تشریح فرآیند‌هایی پرداخت که در چارچوب آنها، قوه قضاییه و دستگاه دیپلماسی می‌توانند مساعدت‌ها و هم‌افزایی‌های خود را افزایش دهند.
 
رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به ظرفیت موجود در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بر ضرورت افزایش بهره‌گیری‌از ظرفیت‌های این شورا به منظور رسیدگی مطلوب‌تر بر امور ایرانیان خارج از کشور تاکید کرد.
 
گلایه رئیس قوه قضاییه از سردرگم نگهداشتن ایرانیان خارج از کشور؛ چرا جواب سوالات و استعلامات ایرانیان خارج از کشور را نمی‌دهید؟
 
محسنی اژه‌ای در همین راستا افزود: کمیته و سامانه‌ای که به منظور تسهیل عبور و مرور ایرانیان مقیم خارج از کشور تعبیه شده، باید کارآمدتر باشد و از منظر قوه قضاییه پاسخ به بسیاری از سؤالات ایرانیان مقیم خارج از کشور که از طریق این سامانه واصل می‌شود، بلااشکال است.
 
رئیس قوه قضاییه با اشاره به گسترش هوشمندسازی در دستگاه قضایی و الکترونیکی شدن عمده رسیدگی‌های قضایی، گفت: طی ماه‌های آینده، هوشمندسازی و الکترونیکی کردن بسیاری از فرایند‌های دادرسی و رسیدگی‌های قضایی مرتبط با اتباع ایرانی مقیم خارج از کشور، محقق خواهد شد؛ دستگاه دیپلماسی و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور در قالب این فرآیند به لحاظ احراز هویت اتباع ایرانی می‌توانند بسیار کمک‌کار دستگاه قضایی باشند.  
 
رئیس دستگاه قضا با اشاره به مقوله بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور، بیان داشت: به زعم ما و از نظر ما، بسیاری از ایرانیان مقیم خارج از کشور می‌‍توانند به وطن خود بازگردند و بازگشت آن‌ها به ایران نه تنها هیچ ایراد و ضرری ندارد بلکه واجد منفعت برای خودشان و کشور است؛ بالعکس، از نظر ما، این ماندن آن‌ها در خارج از کشور است که واجد ضرر می‌باشد.
 
علی ایحال وقتی مقامات کشور و سران قوا موافق بازگشت ایرانیان خارج از کشور به وطن هستند باید بررسی کرد که چرا این مهم بصورت کامل محقق نمی‌شود؛ باید موانع را رفع کرد؛ بسیاری از موانع و گره‌های کار را می‌توان با هزینه کم رفع کرد و جلوی وقوع بسیاری از مسائل و دردسر‌ها را گرفت.
 
مهمترین دغدغه ایرانیان خارج از کشور: نکند در فرودگاه بازداشت شویم
 
قاضی‌القضات بیان داشت: حتی آن فرد ایرانی مقیم خارج نیز که در داخل کشور با مسئله یا پرونده‌ای حقوقی یا کیفری مواجه است، بحث بر سر این ندارد که به این مسئله یا پرونده رسیدگی نشود، بلکه تاکید او آن است که به محض ورود به کشور در فرودگاه، بلافاصله دستگیر نشود تا او بتواند پس از رسیدن به وطنش، از مسیر‌های قانونی موجود، درخصوص مسئله یا پرونده خود، پیگیری‌های مقتضی را انجام دهد.
 
رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنانش در جمع رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، با اشاره به آمادگی عدلیه برای انعقاد موافقت‌نامه‎‌های مساعدت و معاضدت قضایی با سایر کشور‌ها گفت: ما در قوه قضاییه این آمادگی را داریم تا با کشور‌های مختلف موافقت‌نامه‌های قضایی منعقد کنیم و از شما سفرا و دیپلمات‌ها می‌خواهیم تا مقدمات این امر را فراهم آورید.  
 
رئیس دستگاه قضا گفت: ما با بسیاری از کشور‌ها نیز موافقت‌نامه‌های قضایی در حوزه‌های مختلف از قبیل استرداد محکومان داریم، اما از این ظرفیت‌ها به نحو کامل و مطلوب استفاده نمی‌شود لذا شما سفرا و دیپلمات‌ها باید این قبیل ظرفیت‌ها را فعال‌تر کنید.
 
وی بیان داشت: تاکید ما آن است که با تمام کشور‌ها موافقت‌نامه‌های ناظر بر استرداد محکومان منعقد کنیم و حتی در قبال کشور‌هایی که فاقد این موافقت‌نامه با آن‌ها هستیم، به صورت موردی توافقاتی را حاصل کنیم.
 
رئیس عدلیه با اشاره به دستورالعمل نحوه رسیدگی به اتهامات و جرائم اتباع خارجی گفت: تاکید ما آن است که تمام مراحل رسیدگی‌های قضایی به پرونده اتهامات و جرائم یک تبعه خارجی اعم از مراحل احضار، تحت تعقیب قرار دادن، بازداشت، محاکمه، مجازات و ... به اطلاع معاونت روابط بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر برسد و این معاونت نیز مراتب را به اطلاع دستگاه‌های متولی از قبیل وزارت امور خارجه و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی برساند تا حداکثر هماهنگی و هم‌افزایی در این حوزه میان دستگاه‌های داخلی محقق شود.
 
رئیس قوه قضاییه در پایان با بررسی تطبیقی وضعیت رسیدگی‌های قضایی در داخل کشور با خارج از کشور، گفت: وضعیت امور مختلف قضایی ما از بسیاری از جهات بر خارج از کشور تَفوق و برتری دارد؛ در همین سال گذشته شاهد موافقت مقام معظم رهبری با عفوی گسترده در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بودیم که مطلوب بود این امر از جانب شما سفرا و دیپلمات‌ها، بصورت مبسوط و بیشتر برای مدعیان حقوق بشر تبیین شود؛ در قالب این عفو گسترده، ۸۹ هزار نفر، مورد عفو قرار گرفتند و در اقدامی بدیع، حتی این عفو شامل آن‌هایی نیز شد که پرونده‌شان هنوز در حال رسیدگی بود. 
 
همچنین در این گردهمایی، امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره همکاری‌های صمیمانه و تنگاتنگ قوه قضاییه و دستگاه دیپلماسی، اظهار کرد: دستگاه قضایی طی مدت اخیر مساعدت‌های قابل توجهی به وزارت امور خارجه داشته تا این وزارتخانه بتواند با کمترین چالش به وظایف خود در حوزه سیاست خارجی عمل کند.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۲
اومدنشون که مشکلی نداره و دست خودشونه. ولی رفتنشون با دیگرانه و به این راحتیها نیست
کدام ایرانی عاقلی زندگی در خارج از کشور را به زندگی در داخل کشور ترجیح می دهد ؟؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۳۲ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۸
الان یعنی برای شما کار و زندگی و درامد خوب و شرایط رفاه در مثلا بلژیک فراهم باشه نمیری ؟
حاج آقا طرف میاد اینجا شما به جرم جاسوسی یا دو تابعیتی بودن دستگیرش نکن فعلا خیلی مشکلات دیگه حل میشه
مهمترین ترسشان به گروگان گرفتن شان است
اگه کسی دستش میرسه ، این سوال رو از ایشون بپرسه ، که چرا نامه عدم سوء یشینه رو خودتون به زیان انگلیسی صادر نمی کنید ، 20 تومن می دیم از قوه قضاییه میگیریمش، 500 تومن باید بدیم ترجمه و تایید دادگستری و خارجه !
سال 96 جناح رقیب برای خراب کردن دولت روحانی و در اوج تهدیدات ترامپ اقدام به دستگیری و پلمب مغازه ها به بهانه احتکار میکرد !!! مثلا کارخانه بزرگ پوشک سازی را به جرم داشتن شش هزار بسته پوشک بست در حالیکه این تعداد پوشک شاید تولید یک یا دو روز کارخانه بود !!! یا یک مغازه لوازم خانگی را بجرم داشتن 10 دستگاه تلویزیون پلمب کرد !! یا الان یک مجتمع بزرگ خرید را بخاطر یک کم حجاب یا بی حجاب می بندند !!! بطوریکه شاید عده ای بفکر بیفتند برای از کار انداختن رقبا یک عده بی حجاب را به مراکز خرید و مغازه ها بفرستند
هرگز چنین دغدغه ای نیست. مهمترینش جابجایی پوله. و بعدش، مشکلات آلودگی هوا و اینترنت.
مشکل اصلی: نبود آزادی عقیده
وظیفه حاکمیت برقراری امنیت سرمایه می باشد و این امر نباید تحت تاثیر رویدادها و نفرات و دولت ها و ....قرار گیرد.مثلا وقتی با اعتراض غلی کریمی بحث توقیف منزل مسکونی ایشان مطرح می شود در حقیقت پیام همگانی مبنی بر عدم امنیت سرمایه صادر می شود.مثال ازین گونه زیاد است
دغدغه اصلی رو نگفتن که!! دغدغه اینه که بیاد ایران و ممنوع الاخروج بشه!
چندین نفر از اقوام من که برای دیدن خانواده و زیارت امام رضا ع به ایران سفر کرده بودند از برخورد ماموران اطلاعات و امنیت و مصاحبه در بدو ورود گلایه مند بودند.
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم