بازدید 13955

سرباز وظیفه کم‌سن‌وسال را لب مرز نفرستید

این یادداشت تحت تاثیر چهره‌های کودکانه و معصوم جوانانی است که لب مرز طعمه گرگ هایی شدند که برای رسیدن به منافع خود به هیچ‌کس رحم نمی‌کنند. نیرو بفرستید و آن نابه‌کاران را تار‌ومار کنید. اما نیروی کارآزموده نه سرباز وظیفه‌ای که پشت لب او هنوز سبز نشده.... به عکس‌ها نگاه کنید. دل آدم کباب می شود...
کد خبر: ۱۱۷۶۶۰۲
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۹ 25 May 2023

به گزارش «تابناک»، مهرداد خدیر در عصر ایران نوشت: تصویر بچه‌های معصوم و کم‌سن‌وسالی که در مرز به دست افراد مسلح قربانی شدند دست‌مایه تجلیل‌ها و حماسه‌سرایی‌ها شده و در عین حال این پرسش را هم برمی‌انگیزاند که چرا سربازانی که در مرز خدمت می‌کنند از فرزندان مقامات یا از خانواده‌های متمکن نیستند و هر چه خانواده شخص ضعیف‌تر یا اهل مناطق دورافتاده‌تر باشد احتمال خدمت او در مرز بیشتر است؟

این که از لحظۀ اعلام خبر کشته شدن این طفلک‌ها فیلم‌برداری کنند و سرکار خانم الهام چرخنده برای خانواده‌های داغ‌دار سخنرانی کند هم اگرچه به کار تبلیغات و تهییج احساسات می‌آید اما فرزندان‌شان را به آغوش خانواده‌های عمدتا فقیرشان بازنمی‌گرداند. ضمن این که خود تصویر بچه گانه احساسات را به قدر کافی تحریک می کند و نیاز به نطق و مرثیه نیست و کیست که با جانیان هم‌دلی و هم‌راهی کند؟

تصاویر پنج مرزبانی که در درگیری مسلحانه سراوان در سیستان و بلوچستان به شهادت رسیدند

مشخص است که مسؤولیت این جنایت با تروریست‌هایی است که از مرز پاکستان وارد ایران شده بودند وآدم کشتند. محل حادثه هم برجک مرزبانی «مزه‌سر» در هنگ مرزی سراوان بوده: جایی در مرز ایران و پاکستان.

سه نفر از این بچه‌ها سرباز وظیفه بودند و دو نفر گروهبان یکم. یعنی آن سه نفر کم‌سن‌و‌سال تازه از پشت میز نیمکت مدرسه برخاسته  بی‌هیچ تجربه نظامی و دفترچه سربازی گرفته و یک دوره بسیار کوتاه آموزشی دیده و یک‌راست اعزام شده‌اند به کجا؟ به مرز.

به قیافه‌ها نگاه کنید. بر چهره برخی هنوز مویی نرُسته است. بله، سه نفرشان سرباز وظیفه‌اند. گروهبان‌ها هم اگرچه جوان‌اند اما باز در محیط ارتش آموزش بیشتر دیده‌اند و در کادر نظامی ولو درجات پایین تعریف می‌شوند ولی از سن و صورت سربازان وظیفه مشخص است که چگونه طعمۀ گرگ شده‌اند.

پیکرهای هیچ‌یک هم به شهرهای بزرگ منتقل نشده چون بعید است جوانی از تهران یا تبریز و رشت در خدمت سربازی سر از مرز درآورد دوران خدمت مقدس را آنجا سپری کند. خدمت سربازی هم در این دیار جلوۀ دیگری از عدالتی است که در تریبون‌ها فریاد می‌شود. از تمکن خانواده می شود حدس زد محل خدمت تا خانه چقدر فاصله دارد!

این که مرثیه‌سرایی کنیم یا یک تیم طلبه بفرستیم تا تضمین دهند آنها به شهادت رسیده‌اند و به خانواده تسلای خاطر بدهند کافی نیست و چه بسا چنان که همکارمان نوشت مصداق تعرض به حریم خصوصی خانواده‌ها هم باشد.

  وقتی خبرنگاران ورزشی از مصاحبه با مربی کنار زمین منع شده اند چون تحت فشار عصبی است و  نشست خبری برپا می کنند تا قدری آرام گرفته و لیوان آبی نوشیده و بر اعصاب خود مسلط شده باشد چگونه دوربین به دست می‌توان وارد خانه کسی شد که قرار است خبر کشته شدن جگرگوشه‌اش را بشنود؟ چی را می خواهید فیلم بگیرید؟ آوار شدن دنیا روی سرش را؟ از هر حادثه‌ای می‌خواهید تفسیر ایدیولوژیک کنید؟

واقعیت عیان و عریان این است که بچه های کم سن وسال را فرستاده‌ایم لب مرز تا مرزبانی کنند و سوداگران مرگ آنها را کشته‌اند. جنایت‌کاری آنان منکر این واقعیت نیست که این عرصه، نیروی ماهرتری می‌طلبد.

نمی‌خواهم بگویم سربازان وظیفه شهرهای بزرگ را هم لب مرز بفرستید. نه. تهرانی و رشتی و شیرازی هم لب مرز برود برای این کار ماهر نیست.

بچه‌های کم سن وسال را لب مرز و به جنگ گرگ‌ها نفرستید چون اگر اتفاق بدی بیفتد که افتاد تفاوتی ندارد سخنران مراسم الهام چرخنده باشد یا ابوالقاسم پاینده.

راستی خوب است آماری هم گرفته شود تا بدانیم سربازان وظیفه که درمرز و نقاط خطرناک خدمت می‌کنند از چه خانواده‌هایی برخاسته‌اند.

روزگاری رسم بود که هر گاه از مقامی می‌پرسیدند اهل موسیقی هست یا نه برای خالی نبودن عریضه می‌گفت شجریان و البته این مربوط به قبل ۸۸ بود و اگر دوران مسوولیت او رو به پایان بود هم وقتی می‌پرسیدند بعد از آن به چه کاری مشغول خواهید شد با تواضعی غالبا تظاهری می‌گفت مهم خدمت است هر جا باشد. حتی در پادگانی مرزی.

عین این جمله را یک بار آقای ناطق نوری هم گفت و دیگران نیز ولی نه خود مسؤولان حاضرند به پادگان مرزی بروند و نه هیچ یک از فرزندان آنان لب مرز خدمت می‌کنند.

اشتباه نشود، این یک یادداشت درباره خدمت اجباری نیست که مثل حجاب اجباری حیثثیتی شده است.

دربارۀ ممانعت سربازی از تشکیل خانواده هم نیست تا کسانی که به فرزندآوری تشویق می‌کنند تدبیری بیندیشند. خیلی از دخترها منتظر ازدواج با پسری هستند که خدمت نرفته. خیلی از جوانان که دوست دارند به ایران برگردند به خاطر سربازی برنمی‌گردند.

یکی از دلایل جدی نارضایتی جوانان همین خدمت سربازی است که احساس اتلاف وقت و تحقیر به جوانانی می‌دهد که مدرک لیسانس و فوق لیسانس آنها را به هیچ می‌گیرند و می‌گوید پا بکوب و اطاعت کن.

هر چند همان‌هایی که وقت‌شان در این پادگان‌ها تلف می شود حالا خدا را شکر می‌کنند که دست‌کم جان‌شان در امان است و طعمه گرگ‌های لب‌مرز نمی‌شوند.

این یادداشت تحت تاثیر چهره‌های کودکانه و معصوم جوانانی است که لب مرز طعمه گرگ هایی شدند که برای رسیدن به منافع خود به هیچ‌کس رحم نمی‌کنند.

نیرو بفرستید و آن نابه‌کاران را تار‌ومار کنید. اما نیروی کارآزموده نه سرباز وظیفه‌ای که پشت لب او هنوز سبز نشده.... به عکس‌ها نگاه کنید. دل آدم کباب می شود...

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۸
در انتظار بررسی: ۱۲
انتشار یافته: ۵۱
خدا همه آنها را بیامرزد
پاسخ ها
سلام
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
دمت گرم نابی عزیر گل گفتی قلبم زخمی شد با دیدن این تصاویر روحشان شاد
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
دوربین های جناب رادان که خطا ندارند را لب مرز نصب کنید تا عبور و مرور را از دور نظارت کنید .
آخه فقط زورشان به این عزیزان نوجوان و کم سن سال و تقریبا بی تجربه می رسد و حق همان است که آقای ناطق فرمود اما مال قدیم و شاید تعداد کمی از آقازاده ها و پدرانشان باشد و گرنه اکثر آقازاده ها اصلا سربازی نمی روند
درود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
به بچه های مسئولینی که در کانادا کیف میکنند درود میفرستی یا این بچه خردسال که فهمی از جنگ و گلوله نداره
اين اشرار حرام زاده را با پهباد بزنيد تيكه تيكه كنيد ،
فرستادن سرباز کم سن و بدون آموزش کافی و تجهیزات مناسب به مناطقی مانند مرزهای شرقی و غربی که تروریست ها هستند اشتباه است مهم نیست از کدام شهر باشند همه فرزندان این کشور هستند نام بردن از برخی شهرها فرافکنی از موضوع اصلی است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۰۰ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
چرا مهم نیست عدالت اصولی بود که برای آن پدرانمان انقلاب کردند حالا که 40 سال گذشت آن اصول شد فروع؟
ناشناس
| Canada |
۱۱:۵۱ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
ناشناس 11:00 از نظر تو عدالت یعنی اینکه از همه شهر ها کشته بدیم؟
از نظر من عدالت یعنی اینکه از هیچ شهری حتی یک نفر به اجبار نره سربازی و اگر با خواست خودش رفت سربازی, بعد از آموزش های حرفه ای و کسب تجربه و آزمون و با خواست خودش به مرز فرستاده بشه!
شاید بگی هیچ کس نمی خواد بره مرز! ولی خب اگر با بهترین تجهیزات امنیتی و مراقبت کافی از مرز دفاع بشه اونوقت اگر حقوق و مزایای عالی بدیم خیلی ها حاضرن برن مرز!
مشکل اینه که آقایون میخوان مفتی همه بشن گوشت جلو توپ
علی
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۴:۱۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
جناب ناشناسی که با وی پی ان کانادا کامنت گذاشتی.
چرا؟
چرا باید نوجوان مرز نشین بره تو مرز خدمت کنه ولی یه اصفعهانی و یزدی و شیرازی نره مرز؟ مرز غربی ایران فقط مردم اذربایجان کردستتان و لرها هستن. کسی از مرکز نشینا نیست اونجا. شرق هم مردم شرق فقط.
اسم این عدالته؟ حتی اگه اونجا شهید نشد هم شرایط یکسانی با مرکز نشینها ندارن
چرا تا حالا بچه یکی از مسوولین توو مرز خدمت نکرده؟ چرا این نیروهای امنیتی شهرها که هر کدوم سه برابر این جوونا هیکل و تجهیزات دارن رو نمیفرستین مرز؟
وقتی اعتقاد اکثر مردم این است که سربازی از جوان مرد میسازد باید شاهد این اتفاقات هم باشیم این اتفاقات دلخراش برای سربازان جوان ناشی از جو خشک و بیملاحظه در انتخاب نیرو برای مناطق عملیاتی و خطرناک است و کسی هم مسئولیت این بیملاحظگی را به گردن نمیگیرد و معلوم نیست تا کی باید شاهد کشته شدن جوانان کم تجربه درحین خدمت وظیفه عمومی در مرزها باشیم امیدوارم فرماندهان نظامی به دنبال تدبیری باشند که تلفات در نیروهای نظامی مرزبانی به حداقل برسد با به کارگیری پهپادها و نیروهای نظامی زبده .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۴ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
حدی ! اعتقاد اکثر مردم اینه که سربازی از جوان مرد میسازه ! خوبی ؟!!!!
این چه تحلیلی است سربازان کم سن و سال .اولا سرباز حداقل 19 سالش را پشت سر گذاشته و در اوج دوندگی و خستگی ناپذیره که به درد سربازی میخوره و ثانیا از لحاظ عقل و هوش و ذکاوت هم جوان در این سن و سال در اوج است مانده تجربه کم که لابد اینا یه فرماندهی داشتن اینا فقط اجرا کننده فرمان فرماندهشون هستند که مناسب سنشون است لذا خواهشن دل جوانان ما را ناامید و خالی نکنید شاید این یک تصادفه که علی رغم تمهیدات لازم با یک لحظه غفلت دشمن از پشت حمله کرده و تازه اکثر تو مرزها مردم همان منطقه را به سربازی میفرستن من اصلا تو مرز آذربایجان و ارمنستان یک سرباز غیر بومی کسی را مثل شیراز و اصفهان ندیدم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
تو رو باید تبعیدت کرد توی بیابون ها بین اشرار مسلح تا یه درس حسابی بهت بدهند تا عمق وجودت ترس و بی کسی بکشی اونموقع عقلت میاد سرجاش برای جوان دست گل مردم انقدر خشک بیرحمانه نسخه نپیچی و جملاتت رودرست بفهمی و بنویسی
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
شما برادر و پسر و خواهرزاده و فامیل خودت رو بفرست لب مرز و برای بقیه نسخه ننویس
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۴۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
من هم با شما موافقم. سرباز ۱۹ ساله یک جوان برومند است و می توان کارهای بزرگ را به او سپرد. بعضی ها فکر می کنند باید حتما چهل سال به بالا باشی که آدم بزرگ به حساب بیایی.
hamid
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
امنیت نیازمند مدیریت ، آموزش ، هزینه و استفاده از تجهیزات به روز است . مشکل ما مشکل مدیریتی است . د.ره برجک زدن و رها کردن نیرو گذشته . . تجدید نظر ضروریست . والا جوان و میانه و سرباز و کادر خبره با این شرایط هیچ فرقی با هم ندارند و اسم آنها را بگذارید " گوشت قربان"
عجب متن زیبا و تاثیر گذاری. دست شما درد نکند.
دلت خوشه آقای خدیر
اصلا فرزندان مسئولین انقلاب
از ابتدا تا کنوت
خدمت نرفته اند
چه برسد به اینکه بخواهند سانتی متری از تهران دور شوند
اگر رفته اند لطفا یک لیست منتشر کنید فقط دروغ نباشد
پاسخ ها
asd
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۵۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
برخی در زمان انقلاب و جنگ بچه بودند ونقشی در آنها نداشته اند ولی با زرنگی توانستند سر سفره ی انقلاب بنشینند و از مزایای آن استفاده کنند
تابی جان مگه ما چند سالمون بود رفتیم جبهه تو دیگه چرا .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۵ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
حاجی ! حین رانندگی با سانتافه ، نظر ننویس ، خطرناکه !
عطار
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۱:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۳/۰۴
خودت میگی رفتیم ولی این بدبختارو بزورفرستادن
فقط تفاوت نیروی ضدشورش و تجهیزات و هیکلشان را ببینید و مرزبانان را ببینید خودش همه چیزو بیان میکنه...
چی می‌شود گفت ، وقتی بخاطر هر چیزی که میخواهید اسمش رو بزارید ( سهل انگاری مسئولین، بیفکری یا هر چیز دیگری ) فرزندان نورسیده و آموزش ندیده وطن طعمه گرگهای درنده می‌شوند بدتر آنکه از زجر و غم خانواده شان فیلم تبلیغی بسازیم ! چقدر حماقت موج می‌زند!
تازمانی که این قانون سربازی اجباری هست وضعیت همین است
یک عده تحت عنوان نظامی کادر با درجات مختلف در دفاترشان مجهز به سیستم تهویه مطبوع مینشینند وحقوق میگیرند بخشی ازجوانهای مردم هم دوسال از عمر گرانبهایشان را صرف خدمت به آنها تحت عنوان منشی وراننده خدمتکار ونگهبان میکنند بقیه هم در مرزها جان درکف طعمه جنایتکاران میشوند هر زمان هم صحبت قانون اصلاح سربازی اجباری میشود نظامیان محترم به بهانه دفاع از مرزها با هر پیشنهادی مخالفت میکنند
دو ، سه سال قبل از قول یکی از مسوولان یا نمایندگان با این مضمون خواندم که بیش از سه میلیون سرباز غایب در کشور وجود دارد که برخی از آنان حتی برای خرید سربازی هم مراجعه نمی کنند . با این اوصاف و کاهش جوانان بایستی فکر اساسی برای ایجاد سرباز حرفه ای بشود .
سربازی اجباری ظلم به جوانان و خانواده هاست و با برده داری هیچ فرقی نداره
چرا خبری از استورهای سلبریتی های که برای این سربازن وطن گذاشتن نمیذارید تا ما فکر نکنیم که اونها فقط برای قاتلان اصفهانی میذارن
نه بابا
نیروی های زبده برای حفظ حجاب لازمه
چون حجاب واجب تر از خاک هستش؟؟؟؟؟؟؟
نویسنده مثلاً محترم این متن!!!
چرا الکی اسم چند تا شهر رو میاری و می گی جوونای اونها رو برای خدمت لب مرز نمی فرستند؟
سر تا سر مرزهای ایران پره از جوونای اعزامی از تهران و رشت و شیراز
چرا به اسم دلسوزی داری تفرقه افکنی می کنی ؟
احسنت به مهرداد خدیر در عصر ایران و درود بر سایت تابناک بخاطر بازنشر آن
حضرات که خوب بلدن .. یک برچسب شهید میچسبونن به اسم این عزیزان و فضای جامعه را احساسی میکنن و از سر خودشون باز میکنن بره ...
اینها بچه های روستایی و یا از قشر ضعیف شهری هستند که هیچ کس یا به وقول خودمان پارتی ندارند می فرستنشون سر مرز
هر سال در مرزهای شمال غرب کشور هم چندین جوان به دست تروریست ها شهید میشن. متاسفانه هیچ اسمی از اونها در خبرگزاریها برده نمیشه.
الان با توجه به پایین بودن جمعیت این جوانان سرمایه جامعه هستند باید با جان و دل از آنها محافظت کرد.
این چه حرفیه
باید بروند سر مرز پس توقع دارید مسوولین با ده ها پست و مقام بروند توقع دارید فرزندان مسوولین خارج نشین بیایند و از مرز دفاع کنند توقع دارید فرزند منافق رو سر مرز ببرند توقع دارید ....
خون دادن از مردمه کیف و حال از آن مسوولین خدا پرست!!
اولین نفر که باید ازش بپرسید خود سردار کمالی هستش که مسوول نظام وظیفه هست و مصاحبه ایشون با صدا و سیما که با خنده میگه پسرم معاف شد و بعد قانون رو عوض کردم تا کسی اینطوری معاف نشه رو بررسی کنید!
به حمدلله در كشور ما نيرو ويژه كم نداريم چطور نميتونيم چند شد تا نيرو ويژه لب مرزها بزاريم
بهترین راه حل ، فقط سرباز حرفه ای . با حقوق و وظایف مشخص .راهی که کشورهای پیشرفته خیلی وقته رفته ان ، ولی ما هنو اندر خم یک کوچه ایم .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
اختیار دارید. یه حرفی می زنید ها! بچه های مسئولین عزیز بروند پادگان و لب مرز، بعد کی بره از ترکیه سیسمونی بخره؟ کی بره آنتالیا و پاتایا و .. ؟ کی بره نفت بفروشه؟ کی بره کانادا وی پی ان برای جوونا تولید کنه؟ از شما دیگه انتظار نمیره اینقدر بی بصیرت باشید برادر. تازه در باغ شهادت رو برای هر کسی باز نمی کنند که. لیاقت می خواد
قلبم ریش ریش شد از شهادت این جوانان معصوم.
کار دست کاردان نیست
عزیز جان ، تقسیم کار شده ، جهاد و شهادت برای محرومین
رانت ، تحصیل فرزندان در اروپا و آمریکا برای مسئولین
هنوز متوجه نشدید؟
حرف حق نوشتی دمت گرم
ادمی میشناسم باغبون اداره برق بود دا شش شهید شد وضعش توپه اخر خدمت شد رئیس شرکت برق دوتا پسرشو معافی گرفته باپارتی بازی برای پسر اخرش رفته سوری زنشو طلاق دادهوبرای اون هممعافی گرفته همه بچه هارو با سواد دیپلم سرکار برده و اتفاقا پسر بزرگش بافوق دیپلم برق رئیس شه ستان هست
ما هفت تا برادریم تمامی خدمت کردیم بدون پارتی اهل روستا هستیم جاهایب که ماخدمت کردم بیضا و مرز ایران و ترکیه و نفت شهر بیرجند وبوشهر ویعنی یک نفرمان جای خوب نبودیم بعد با مداذک فوق لیسانس ولیسانس ودیپلم یک نفرمون کار دولتی ندا یم عدالت بعنی این
سرباز وطن برای اینگونه فعالیتهاست و انجام وظیفه است. این حرفهای مفت چیه که بعضیها میزنند و دیایه مهربانتر از مادر شده اند. این سربازان مدافع وطن که خدا رحمتشان کند هم از لحاظ سنی و هم رفاه نسبی از آن بسیجی های مظلوم دوران جنگ وضع بهتری داشتند. دلسوزی و احساس همنوایی برای آنها را در نوشته های بالا کمتر دیدم. خدا روح همه شهدا را شاد کند که برای وطن و دین و ناموس کشور جانفشانی کردند.
من در تعجبم که این همه پهپاد که ساخته ایم کجا بکار گرفته می شود؟؟؟
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # دولت چهاردهم