بازدید 4753

رشد چشمگیر فروش در نمایشگاه کتابی که تماشاچیان کم‌شماری نداشت

از میان ۵۰۰۰ ناشر فعال، ۲۷۰۰ ناشر در این دوره از نمایشگاه مطبوعات حضور یافتند تا میزبان جمعیت عظیمی باشند که به مصلی امام خمینی (ره) آمدند؛ جمعیتی که هرچند مطابق آمار‌ها خرید کتاب در میان آن‌ها کم نبود، حتی یک ارزیابی میدانی نیز این واقعیت را آشکار می‌کرد که بی‌شک شمار تماشاگران در میانشان بیش از دوه‌های پیشین است.
کد خبر: ۱۱۷۵۸۹۴
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۰:۲۴ 20 May 2023

سی و چهارمین نمایشگاه کتاب تهران با رشد چشمگیر فروش نسبت به دوره پیشین همراه بود؛ اما در عین حال افزایش شدید قیمت کتاب باعث شده که شمار تماشاگران در نمایشگاه کتاب نیز به مراتب بیش از دوره پیش باشد.رشد چشمگیر فروش در نمایشگاه کتابی که تماشاچیان کم‌شماری نداشت

به گزارش «تابناک»؛ نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از بیستم اردیبهشت شروع شده و امروز سی ام اردیبهشت، آخرین روز این دوره از نمایشگاه است. پس از شیوع کرونا و راه اندازی نمایشگاه مجازی، این فرم از برگزاری به این رویداد افزوده شد و با ازسرگیری نمایشگاه فیزیکی از دوره پیشین، این بخش نیز با این رویه در دوره کنونی برقرار ماند.

فروش بیش از ۸۷۰ هزار عنوان کتاب و ۹۶ میلیارد تومان در این دوره در نمایشگاه آنلاین در کنار بیش از ۲۸۱ میلیارد تومان فروش در نمایشگاه فیزیکی از گردش مالی قابل توجه این دوره از نمایشگاه حکایت می‌کند.

ساختار نمایشگاه فیزیکی اما همچنان دستخوش تغییر محسوسی نشده و برخی از استانداردها در این دوره نیز اعمال نشده است. یکی از استانداردها که هم از تراکم جمعیت می‌کاهد، هم فشار حمل و نقل کتاب بر ناشران را کاهش می‌دهد و هم زحمت حمل کتاب را از خریداران می‌کاهد، تغییر نمایشگاه کتاب از یک فروشگاه به یک نمایشگاه است. به تعبیر ساده‌تر همانگونه که در نمایشگاه‌های صنعتی، تجهیزات صنعتی به تعداد تقاضا آورده نمی‌شود، بلکه یک نمونه آورده می‌شود و خریدار با بررسی نمونه، سفارش خرید می‌دهد، باید در نمایشگاه کتاب نیز چنین رویه‌ای رایج و از حالت فروشگاه خارج شود.

در شیوه استاندارد، انتظار می‌رود خریداران کتاب پس از مشاهده کتب در غرفه‌ها، انتخاب عناوین و پرداخت مبلغ، کتاب را در همان روز از طریق پیک به آدرسی که می‌دهند، دریافت کنند و دیگر لزومی به آوردن انبار بزرگی از کتاب به مصلی و انتقال آنها توسط مشتریان نباشد؛ به خصوص آنکه فاصله میان بخش مسقف مصلی با پارکینگ و درهای ورودی قابل توجه است و برای خریدارانی که تعداد قابل توجهی کتاب تهیه می‌کنند، طی این مسیر همواره با دشواری همراه بوده است.

از میان ۵۰۰۰ ناشر فعال، ۲۷۰۰ ناشر در این دوره از نمایشگاه مطبوعات حضور یافتند تا میزبان جمعیت عظیمی باشند که به مصلی امام خمینی (ره) آمدند؛ جمعیتی که هرچند مطابق آمار‌ها خرید کتاب در میان آن‌ها کم نبود، حتی یک ارزیابی میدانی نیز این واقعیت را آشکار می‌کرد که بی‌شک شمار تماشاگران در میانشان بیش از دوه‌های پیشین است. تماشاگرانی که می‌توانستند در زمره خریداران باشند اما رشد چشمگیر قیمت پشت جلد کتاب‌ها، مانع از آن شده که در میان این گروه قرار بگیرند. کاهش محسوس دسترسی عمومی به بن‌های کتاب نیز به این روند دامن زد.

با توجه به رشد قیمت کاغذ و هزینه تمام شده قیمت کتاب، ناشران نیز تخفیف‌های قابل توجهی برای کتاب‌ها در نظر نگرفته بودند و خرید کتاب از نمایشگاه به لحاظ هزینه تمام شده، تفاوت معناداری با خرید کتاب در کتاب فروشی‌ها نداشت و تنها مزیتش تجمیع همه عناوین در یک ظرف برای خریداران پرشمار کتاب است، در حالی که در این فرآیند عملاً درصد توزیع کننده و درصد کتاب فروشی از هزینه تمام شده حذف می‌شود و انتظار می‌رود این درصدها به عنوان میزان تخفیف نسبت به قیمت پشت جلد کتاب‌ها در همه کتب لحاظ و به بخشی از مقررات نمایشگاه برای دوره‌های آینده تبدیل شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۳
فقط بانک ها و خودرو سازان نیستند بلکه بزرگترین خلق پول توسط املاکی ها صورت میگیرد
این انقلاب را پابرهنه ها کردند یا صاحبخانه ها و املاکی ها ؟ چون برنده فعلا املاکی ها و صاحبخانه ها هستند و صد البته اونی که سرمایه داره و خودرو ثبت نام میکنه و به اندازه یک ساله یک پابرهنه درمیاره
بعد که تورم در بازار میاد و دلار بالا میره میگن کی بود کی بود ؟ الان اگر میتونید جلوی این املاکی ها را بگیرید این کلمه اگر خیلی مهمه چون به نظر نه اراده ای هست و نه توانش و نه اولویتش ! این تعارض منافع نمیزاره مملکت درست پیش بره شایسته سالاری هم نیست که یک عده شعاری نشسته در پست های بی ربط با سوادشون متوجه شوند مشکل کجاست
پاسخ ها
رضا
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۵:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
بیزحمت آدرس غلط نده
اگر صاحبخانه ملک ده میلیاردی رو صد میلیارد قیمت بزاره تا مشتری پول نداشته باشه نمیتونه ملکش رو بفروشه
پس لطفا چاپ پول بدون پشتوانه قدغن
منظورتون فروش چشمگیر فروش بستنی و سیب زمینی سرخ کرده است دیگه؟!!!!!
جالبه تا پروژۀ تحریم از آن طرف آب کلید می خوره ، مردم بر عکس عمل می کنند . حکومت باید قدر این مردم رو بدونه و کشور را درست اداره کنه .
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۷:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۲/۳۰
آگاهی باعث زیر بار ظلم و ستم نرفتن میشه ، ما هیچوقت خواندن کتاب و فراگیری رو تحریم نمی کنیم، شما هم بد نیست مطالعه داشته باشید تا از اسارت افکار دگم رها شید
بیشتر تفریح بود
کدوم فروش چشمگیر؟ اکثر ناشران توی نمایشگاه وابسته هستن و دستگاه ها و نهاد ها. تعداد کمی ناشر مستقل بودن که اونام اکثرا کتابای تکراری گذاشته بودن رو غرفه. خییییلی از ناشرای مستقل دیگه توان چاپ اثر جدید ندارن.
تعداد غرفه های امسال به شدت کم بود و با اینکه فضاهای خالی رو با غرفه های زلمزیمبو دار نهاد ها پر کرده بودن ولی بازم کلی از فضا خالی بود. روز جمعه که سال ۹۷ و ۹۸ نمیشد تو نمایشگاه نفس کشید امسال مثل روزای وسط هفته بود.
سال ۹۸ من نزدیک دو میلیون تومن کتاب خریدم. امسال با این تورم خریدم به ۵۰۰ هزار تومنم نرسید بس که چیز بدردبخوری پیدا نمیشد. تازه همینم چند قلمش واسه خواهرزاده یکساله م بود.
مگه سازمان ها از همون انتشارات وابسته به خودشون(که اکثریت ناشران نمایشگاه از این دست بودن) خرید کرده باشن. ناشرای استانی هم که تقریبا نبودن. ناشرای خارجی که تعدادشون گریه آور بود.
تازه مردمی هم که کتاب خریده بودن خیلی کم بودن.
سال ۹۷ و ۹۷ مخصوصا ۹۷ حجم خرید مردم بسیار بیشتر از امسال بود.
البته اکثر کتاب ها هم مربوط به همون ناشران وابسته بود. پول هم اگر بود چیزی نمیشد خرید.
گزارشگر محترم یادش رفته که این گزارش را برای قشر کتاب دوست و کتابخوان می نویسد! کسی که روی این مطلب کلیک میکند تا محتوای آن را بخواند حداقل چهارتا کتاب خوانده و توان تحلیل مطالب را داره! چطور با افزایش چند برابری قیمت کتاب ها، گردش مالی امسال را با سال های پیش مقایسه میکنی و دست آخر نتیجه میگیری نمایشگاه رونق داشته اخه؟واقعا شرم آوره که چه محتواهای بی ارزشی را تحویل مردم میدن این رسانه ها
من ۵ تا کتاب خریدم، با اینکه انتشارات چند سال پیش بودن همشون برچسب قیمت جدید روی قیمت قدیم زده بودن و قیمتشون به روز کرده بودن. نظارت کجا بود؟ تازه یه کتاب ترجمه رو انداختم دور از بس که ترجمش چرت بود. به کی بگیم؟
والا ما منزل مون بغل مصلی است ، نه از ترافیک سالهای قبل خبری بود نه از آدم هایی که با چرخ دستی کتاب می بردن ، سالهای پیش روز جمعه تا در پارکینگ ما هم ماشین بازدیدکنندگان بود ، امسال کوچه کلا خالی

متاسفانه من به هیچ آمار دولتی اعتمادی ندارم بگن شبه تا از پنجره نگاه نکنم قبول نمی کنم
رشد چشم گیر فروش کتاب. دروغ بزرگ آدم گرسنه کتاب نمی خواند گول زدن مردم کافی است
چشمگیر فروش !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! خودتان گفته و نوشته خودتان را باور می کنید؟
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # رضامراد صحرایی # قیام 15 خرداد # ناهید کیانی
وب گردی