بازدید 2944
۳

اردوغان: اگر پیروز شوم، به همه وعده‌هایم عمل می‌کنم

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری کنونی ترکیه سه‌شنبه شب گفت که در صورتی که بار دیگر بعنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شود، به تمام وعده‌های انتخابی‌اش عمل خواهد کرد.
کد خبر: ۱۱۷۵۵۲۴
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۸:۰۸ 17 May 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از خبرگزاری «آناتولی» اردوغان که در یک برنامه تلویزیونی که از یکی از شبکه‌های داخلی ترکیه پخش می‌شد و به سوالات خبرنگاران در مورد انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه این کشور پاسخ می‌داد، حضور یافته بود، افزود: در صورتی که پس از ۲۸ می (هفتم خرداد) بتوانم تفویض اختیار از سوی مردم را به دست آورم، به خواست خداوند، وعده‌ها را یکی پس از دیگری عملی خواهم کرد.

وی بار دیگر از شهروندان ترکیه به خاطر آنچه وی اراده ملی خود را در صندوق‌های رأی و با مشارکت بی سابقه خود نشان دادند، تشکر و قدردانی کرد.

اردوغان گفت که برخی در این مدت به بسیاری از زلزله زدگان اهانت کردند و توهین به آنان پس از اعلام نتایج انتخابات یک رفتار بسیار زشت و ناپسند است.

وی اضافه کرد: برخی از شخصیت‌های اپوزیسیون دهن گشوده و عبارت‌هایی همچون این که بار دیگر از شما حمایت و پشتیبانی نمی‌کنیم بر زبان آوردند، چرا که آنها نتوانستند به میزان رأیی که انتظار آن را داشتند، دست یابند.

اردوغان همچنین گفت که وی پایان هفته جاری به مناطق زلزله زده ترکیه در جنوب این کشور خواهد رفت.

شورای عالی انتخابات ترکیه دیروز دوشنبه اعلام کرد: با پایان روند شمارش آرای همه صندوق‌ها و کسب نشدن حد نصاب ۵۰ درصد به اضافه یک رای توسط هیچ کدام از سه نامزد حاضر، رجب طیب اردوغان نامزد ائتلاف جمهور و کمال قلیچداراوغلو نامزد ائتلاف ملت به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه راه یافتند.

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه دو هفته بعد در روز یکشنبه ۲۸ ماه مِی ۲۰۲۳(۷ خردادماه ۱۴۰۲) برگزار خواهد شد.

شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که بر اساس نتایج شمارش آرا، اردوغان با کسب بیش از ۲۷ میلیون و ۸۸ هزار رای معادل ۴۹.۵ درصد آراء و کمال قلیچداراوغلو با کسب بیش از ۲۴ میلیون و ۵۶۸ هزار رای معادل ۴۴.۸۹ درصد رای مردم به دور دوم راه یافته‌اند.

انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه روز گذشته با مشارکت کم نظیر در این کشور برگزار شد به طوری که ۸۸.۸۴ درصد افراد واجد شرایط در انتخابات ریاست جمهوری و بیش از ۸۷ درصد مردم نیز در انتخابات پارلمانی رای دادند.

شمارش آرای انتخابات پارلمانی ترکیه نیز پایان یافته و نتایج به دست آمده نشان می دهد که احزاب حامی اردوغان در این انتخابات نیز پیشتاز هستند.

نتایج انتخابات پارلمانی ترکیه نشان می دهد که ائتلاف جمهور(حامیان اردوغان) توانسته است ۳۲۲ کرسی مجلس این کشور در انتخابات را کسب کرده و اکثریت پارلمان را به دست بگیرد.

بر اساس نتایج اعلام شده، ائتلاف ملت(حامیان قلیچداراوغلو) نیز توانسته است در این انتخابات ۲۱۲ کرسی مجلس ترکیه را کسب کند.

رای گیری انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه از ساعت هشت صبح روز یکشنبه (۲۴ اردیبهشت ماه) تا ۱۷ به وقت محلی و بدون تمدید، در یک هزار و ۹۴ حوزه انتخابیه ۸۱ استان این کشور برگزار شد.

در بیست و هشتمین دوره رقابت انتخابات پارلمانی ترکیه که همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار شد، نامزدهای ۲۴ حزب به همراه ۱۵۱ نامزد مستقل و منفرد برای کسب ۶۰۰ کرسی مجلس در ۸۷ حوزه انتخابیه حضور داشتند.

در دوره قبلی انتخابات، پنج حزب عدالت و توسعه، جمهوری خواه خلق ترکیه، دموکراتیک خلق‌ها، حرکت ملی و حزب نیک توانستند با رد کردن حد نصاب ۱۰ درصد وارد پارلمان ترکیه شوند و نمایندگان ۹ حزب دیگر نیز در قالب ائتلافی وارد پارلمان ترکیه شدند.

مردم ترکیه روز یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه برای انتخاب یکی از سه نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پای صندوق های رای رفتند و به یکی از سه نامزد حاضر یعنی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور کنونی و نامزد ائتلاف جمهور، «کمال قلیچداراوغلو» نامزد ائتلاف ملت موسوم به احزاب میز ششگانه و «سینان اوغان» نامزد ائتلاف آتا رای دادند.

«محرم اینجه» نامزد شکست خورده دوره قبل انتخابات و نامزد مورد حمایت حزب مملکت و یکی از چهار گزینه حاضر در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه این دوره، چهار روز پیش کنار کشید و از ادامه رقابت انصراف داد.

دوره ریاست جمهوری ترکیه پنج ساله است و بر اساس اصلاحیه قانون اساسی که در سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید، رئیس جمهور بالاترین مقام اجرایی و رئیس دولت بوده و در انتخاب وزرا و همراهان دولت اختیار کامل دارد.

دوره پارلمان ترکیه نیز پنج ساله است و منتخبان مردم در مجلس ترکیه نیز که ۶۰۰ عضو دارد، در مدت پنج سال بر کرسی می‌نشینند.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۳
انتشار یافته: ۳
بیشتر از خود ترکها ایرانیها پیگیر این قضیه هستند.
حتی همسانسازی حقوق بازنشستگان را
۲۰ سال داری می خوری و ترکیه رو نابود کردی با تورم و ....
به اسم اسلام خوب توی کشورهای غربی مال جمع کردی.
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم