بازدید 3880
۲

سویه جدید کرونا با نشانه عفونت چشم ظاهر شد

سویه جدید کووید ۱۹ با نام آرکتروس می‌تواند موجب بروز عفونت چشمی شود.
کد خبر: ۱۱۷۴۱۲۶
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۷:۵۵ 06 May 2023

به گزارش تابناک به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، یک متخصص اطفال از کشور هند گفت: سویه جدیدی از کووید ۱۹ از هند آمده است که به طور ویژه کودکان خردسال را هدف قرار می‌دهد و می‌تواند موجب بروز عفونت چشمی شود.

سویه جدید با نام ایکس بی بی.۱.۱۶ که آرکتروس هم نامیده می‌شود از زیرشاخه‌های کووید ۱۹ است که در هند شیوع یافته و به گونه غالب در این کشور تبدیل شده است و حالا به سی کشور دیگر از جمله آمریکا، ژاپن و کشور‌های اروپایی هم وارد شده است.

سازمان جهانی بهداشت این سویه را به عنوان «سویه مورد توجه» معرفی کرده است که به معنی آن است که ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند به تدریج جایگزین سویه‌های رایج کنونی در جهان شود.

طبق داده‌های موجود آرکتوروس در حال حاضر بیماریِ با شدتِ بیشتر ایجاد نمی‌کند، اما سرعت شیوع بالایی دارد. شیوع آن در هند موجب شدت گرفتن دوباره همه گیری شده است.

ویپین واشیشتا رییس سابق کمیته واکسیناسیون آکادمی اطفال هند می‌گوید به غیر از علائم رایج بیماری مانند سرفه، تب، گلو درد و سردرد سویه جدید ورم ملتحمه را در بین کودکان به همراه دارد که نوعی عفونت چشمی است. این در حالیست که تاکنون، عفونت چشم از جمله عوارض نادر کووید ۱۹ بود.
با این حال هنوز آزمایش‌ها به طور دقیق سازمان دهی نشده است و نمی‌توان با قطعیت گفت این نشانه در کودکان، ناشی از کووید ۱۹ با سویه جدید رایج در هند است.

 

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
از بهمن ماه به ب5د بعضی هموطنانی که نشانه های کووید داشتند دچار عفونت چشم هم می شدند به خصوص در خردسالان
البته توی ایران سویه جدیدش اومده بنام کرونا بی حجابی که مسولین محترم تمام کشور را دارن با تلاش شبانروزی پلمپ میکنن
برچسب منتخب
# قره باغ # بازیهای آسیایی 2022 # لایحه برنامه هفتم # فردوس کاویانی