بازدید 11420
۱

حداکثر طول عمر انسان از نظر علمی چقدر است؟

در بسیاری از فرهنگ ها وقتی قصد دارند برای کسی آرزوی طول عمر کنند، می گویند امیدوارم صد ساله شوی. امروزه، به طور عادی افراد کهنسال در سنین هفتاد و هشتاد سالگی از دنیا رفته و مرگ آن ها طبیعی قلمداد می شود اما به راستی مرزهای طول عمر انسان چقدر است؟
کد خبر: ۱۱۶۹۴۱۷
تاریخ انتشار: ۱۱ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۴:۱۲ 31 March 2023

به گزارش تابناک، سیناپرس نوشت: نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که طول عمر انسان می تواند از رکورد کنونی ۱۲۲ سال عبور کند و انسان قادر است به سن ۱۵۰ سالگی برسد. به گفته محققان دانشگاه جورجیا، ما به حداکثر طول عمر بالقوه حتی نزدیک نیستیم و بسیار زودتر از عمر طبیعی ۱۵۰ ساله خود می میریم.

این یافته ها بر اساس تجزیه و تحلیل نرخ مرگ و میر افراد برای بازه زمانی بیش از سه قرن پیش در ۱۹ کشور است. دکتر دیوید مک کارتی، نویسنده اصلی این مطالعه، مفاهیم مربوط به مرگ و طول عمر را عمیق توصیف می ‌کند. در بیشتر دوران زندگی انسان، میانگین امید به زندگی بین ۲۰ تا ۴۰ سال بوده و امروزه به لطف پیشرفت های پزشکی، انسان ها حدود ۸۰ سال عمر می کنند.

در این میان عوامل متعددی مانند بهبود تغذیه، آب تمیز، بهداشت و کاربرد علم پزشکی کلید افزایش طول عمر بوده و کارشناسان گمان می کنند که دستکاری ژنتیکی، مدیریت مصرف کالری و داروهای جدید ممکن است عمر را حتی بیشتر کند.

پژوهشگران در این مطالعه استدلال و احتمال معروف به نظریه بیزی را برای دستیابی به حداکثر طول عمر بالقوه ترکیب کردند. نتایج نشان داد که محدودیت‌های مرگ ‌و میر تنها در سال‌ های اخیر به تعویق افتاده است زیرا رکوردها به کندی افزایش می ‌یابند.

دکتر مک کارتی در این رابطه می ‌گوید: ما متوجه شدیم که گروه‌ هایی که بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۵۰ متولد شده ‌اند، هنوز برای شکستن رکورد های طول عمر بسیار جوان هستند. از آنجایی که این گروه ‌ها در دهه‌ های آینده به سنین بالا می ‌رسند، رکورد های طول عمر ممکن است به طور قابل توجهی افزایش یابد. نتایج ما تأیید می کند که اگر حداکثر طول عمر انسان وجود داشته باشد، ما هنوز به آن نزدیک نشده ایم.

دو سال پیش، مطالعه دیگری نشان داد که امید به زندگی در ده های پیش رو تقریباً دو برابر می شود و از ۱۵۰ فراتر می رود. این یافته ها بر اساس نمونه های خون هزاران شرکت کننده انگلیسی و آمریکایی به دست آمد.

دکتر مک کارتی ادامه می دهد: این که عمر انسان محدودیتی دارد یا نه، برای هزاران سال موضوع بحث بوده است. برآوردهای تاریخی از حداکثر طول عمر ممکن قویاً نشان می دهد که در طول تاریخ ثبت شده به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

رکورد جهانی طول عمر در حال حاضر متعلق به ژان کالمان فرانسوی است که هنگام مرگ ۱۲۲ سال و ۱۶۴ روز عمر کرد. مسن ترین فرد زنده شناخته شده در جهان هم اکنون ماریا برانیاس از اسپانیا است که ۱۱۶ سال دارد. مسن ترین مرد زنده شناخته شده خوان ویسنته پرز از ونزوئلا با ۱۱۳ سال سن است. شرح کامل این پژوهش در آخرین شماره مجله تخصصی PLoS ONE منتشر شده و در اختیار علاقه مندان قرار دارد.

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱
پس عمر نوح از نظر علمی نمیشه ونباید پذیرفت
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم