بازدید 8144
با سیصد و نود و هفتمین روز از حمله روسیه به اوکراین

درخواست بلینکن برای خروج فوری شهروندان آمریکایی از روسیه / روسیه: بیش از ۵۰۰ اوکراینی کشته شدند

سیصد و نود و هفتمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.
کد خبر: ۱۱۶۹۳۶۷
تاریخ انتشار: ۱۰ فروردين ۱۴۰۲ - ۲۰:۵۴ 30 March 2023

درخواست بلینکن برای خروج فوری شهروندان آمریکایی از روسیه

بین الملل تابناک: سیصد و نود و هفتمین روز از حمله روسیه به اوکراین با دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور می‌گذرد؛ تهاجمی که رویداد‌های بسیاری به دنبال داشته و منجر به تحریم گسترده روسیه از سوی بلوک غرب شده است و دورنمای مشخصی برای پایان آن نیز وجود ندارد.

روسیه خواستار گزارش تحقیقات بین المللی نورد استریم است
۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۲۱:۰۶

 وزارت خارجه روسیه اعلام کرد مسکو گزارش مربوط به تحقیقات بین المللی در خصوص انفجارهای نورد استریم را درخواست می کند.

وزارت خارجه روسیه امروز پنج شنبه اعلام کرد که روسیه از کشورهایی که تحقیقات در مورد خرابکاری در خطوط لوله نورد استریم را برگزار می کنند، درخواست گزارش خواهد کرد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است که روسیه به طرح این موضوع که برای کشورهای غربی ناخوشایند است، ادامه خواهد داد و و خواستار گزارشی در مورد این تحقیقات خواهد شد.

وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که به منظور جلوگیری از تکرار چنین حملاتی در آینده، حفاظت از زیرساخت‌های انرژی جهانی تنها از مسیر اثبات حقیقت و مجازات کسانی که پس این حمله تروریستی هستند، امکان‌پذیر است.

در سپتامبر ۲۰۲۲، انفجارهای زیر آب در ۳ رشته از ۴ رشته خطوط لوله زیر آبی نورد استریم ۱ و ۲ که برای انتقال سالانه ۱۱۰ میلیارد متر مکعب گاز روسیه به اروپا ساخته شده بودند، رخ داد. آلمان، دانمارک و سوئد تحقیقات جداگانه ای را در مورد این حادثه آغاز کردند.

در ۸ فوریه، سیمور هرش، روزنامه‌نگار تحقیقی آمریکایی و برنده جایزه پولیتزر گزارشی منتشر کرد و خبر داد که غواصان نیروی دریایی ایالات متحده مواد منفجره را برای از بین بردن خطوط لوله نورد استریم در جریان تمرین‌های ناتو در تابستان ۲۰۲۲ کار گذاشته بودند. طبق گفته نروژ ۳ ماه بعد این بمب‌ها فعال شدند.

انگلیس: مهمات خوشه‌ای به اوکراین ارسال نمی‌کنیم
۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۲۱:۰۵

 وزارت دفاع انگلیس مدعی شد که این کشور مهمات شیمیایی در اختیار ارتش اوکراین قرار نمی‌دهد.

وزارت دفاع انگلیس امروز پنج شنبه اعلام کرد که انگلیس مهمات خوشه‌ای یا فسفری را برای ارتش اوکراین فراهم نمی‌کند.

برغم جنگ افروزی‌های ادامه دار لندن در اوکراین، در بیانیه وزارت دفاع انگلیس آمده است که لندن تاکنون برای اوکراین مهمات خوشه‌ای ارسال نکرده است.

وزارت دفاع انگلیس تاکید کرد که انگلیس به عنوان یکی از کشورهای عضو کنوانسیون مربوط به مهمات خوشه‌ای، از انتقال مهمات خوشه‌ای به دیگر کشورها منع شده است.

روسیه: بیش از ۵۰۰ اوکراینی کشته شدند
۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۲۱:۰۵

 وزارت دفاع روسیه آخرین تحولات میدان نبرد با اوکراین را اعلام کرد.

وزارت دفاع روسیه امروز پنج شنبه در گزارش روزانه خود اعلام کرد که در درگیری‌ها در منطقه دونتسک نیروهای روسی بیش از ۴۷۰ سرباز اوکراینی را هدف قرار دادند.

همچنین در درگیری‌های این منطقه، یک سامانه پرتابگر چندگانه راکت گراد متعلق به ارتش اوکراین منهدم شد.

در گزارش وزارت دفاع روسیه آمده است که سامانه‌های پدافند هوایی روسیه یک بالگرد میگ -۸ اوکراین را در منطقه زاپروژیا سرنگون کردند.

بنا به گزارش وزارت دفاع روسیه، در درگیری‌های میان نیروهای نظامی روسیه و اوکراین در مسیر کوپیانسک در خارکف بیش از ۵۰ سرباز ارتش اوکراین کشته شدند.

همچنین در اثر درگیری‌ها در منطقه خارسون و زاپروژیا، یک انبار مهمات و نیز یک انبار سوخت ارتش اوکراین منهدم شدند.

نارضایتی یک‌سوم آمریکایی‌ها از کمک‌های کشورشان به اوکراین
۱۴۰۲/۰۱/۱۰ - ۲۱:۰۴

نتایج نظرسنجی جدیدی نشان می‌دهد، کمک‌های گسترده ایالات متحده به اوکراین باعث نارضایتی یک‌سوم ساکنان ایالات متحده شده و آنها معتقدند که واشنگتن "بیش از حد" به کی‌یف کمک می‌کند، در حالی که ۲۴ درصد با این نظر مخالفند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، این نظرسنجی دانشگاه کوئینیپیاک که امروز پنج‌شنبه منتشر شد، نشان می‌دهد، ۳۳ درصد از آمریکایی‌ها فکر می‌کنند که ایالات متحده برای کمک به اوکراین بیش از حد کار انجام می‌دهد، ۲۴ درصد فکر می‌کنند که ایالات متحده خیلی کم کار می‌کند و ۳۶ درصد فکر می‌کنند که ایالات متحده به میزان مناسبی کار برای کمک به اوکراین انجام می‌دهد.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که بین افرادی که جمهوری‌خواه و دموکرات هستند، اختلاف‌نظر وجود دارد. بنابراین، ۵۲ درصد از جمهوری‌خواهان معتقدند که واشنگتن "بیش از حد" به کی‌یف کمک می‌کند، در حالی که تنها ۱۲ درصد از دموکرات‌ها همین دیدگاه را دارند. در عین حال سطح فعلی کمک به کی‌یف توسط ۲۳ درصد جمهوری‌خواهان و ۵۳ درصد از دموکرات‌ها حمایت می‌شود.

بر اساس این نظرسنجی، ۵۲ درصد از پاسخ‌دهندگان اقدامات جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در رابطه با بحران اوکراین را تایید نمی‌کنند و ۴۰ درصد دیدگاه مثبتی نسبت به اقدامات رهبر آمریکا برای حمایت از کی‌یف دارند.

این نظرسنجی از  ۱۷۸۸ شهروند بزرگسال ایالات متحده از ۲۳ تا ۲۷ مارس انجام شد و حاشیه خطای آن ۲.۳ درصد اعلام شد. از فوریه ۲۰۲۲، کنگره آمریکا به دولت بایدن مجوز اعطای بیش از ۱۱۳ میلیارد دلار کمک به اوکراین در قالب نظامی و غیرنظامی را داده است.


درخواست بلینکن برای خروج فوری شهروندان آمریکایی از روسیه

 روز پنجشنبه به وقت محلی، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد که واشنگتن به شدت نگران بازداشت ایوان گرشکوویچ، خبرنگار وال استریت ژورنال توسط روسیه است.

بلینکن گفت: «هرگاه یک شهروند آمریکایی در خارج کشور بازداشت می شود، ما فورا تقاضای دسترسی کنسولی را صادر می کنیم و به دنبال ارائه همه حمایت های مناسب هستیم.

وی افزود: ما تلاش‌های مداوم کرملین برای ارعاب، سرکوب و مجازات روزنامه‌نگاران و صداهای جامعه مدنی را به شدت محکوم می‌کنیم.

وزیر خارجه آمریکا همچنین به همه شهروندان آمریکایی که در روسیه حضور دارند، هشدار داد، این کشور را ترک کنند.

براساس اطلاعات سرویس امنیت فدرال روسیه، خبرنگار دفتر مسکو روزنامه آمریکایی "وال استریت ژورنال"، به اتهام جاسوسی برای دولت آمریکا و جمع آوری اطلاعات محرمانه دولتی درباره فعالیت مجتمع صنایع نظامی روسیه، در شهر ایکاترینبورگ بازداشت شده است.

به گزارش اسپوتنیک، ایوان گرشکوویچ، شهروند آمریکایی و خبرنگار روزنامه "وال استریت ژورنال"، در شهر ایکاترینبورگ بازداشت شد، در حالی که می کوشید به اطلاعات محرمانه دست یابد.

بر اساس این گزارش، گرشکوویچ به دستور واشنگتن اطلاعات محرمانه ای را در مورد فعالیت های یکی از شرکت های مجتمع نظامی-صنعتی روسیه جمع آوری می کرده است.

سناتور جمهوری‌خواه خواستار تشدید تنش با روسیه شد

 جیم ریش، سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی با بیان این که نسبت به استفاده احتمالی روسیه از سلاح هسته‌ای نگرانی ندارد، گفت که خواهان افزایش تنش با مسکو است.

به گزارش اسپوتنیک، این سناتور ایالت آیداهو چهارشنبه به وقت محلی در سخنانی در اندیشکده «موسسه هادسون» گفت: من از طرفداران این استدلال که می‌گوید ما نباید تنش‌ها را افزایش دهیم، نیستم. اگر تنش را افزایش ندهید، بازنده خواهید بود. من کاملا متعهد به افزایش تنش هستم.

ریش که از جمهوری‌خواه ارشد در کمیته روابط خارجی سناست، تاکید کرد، از ارسال بسیاری از تسلیحات نظامی به اوکراین از جمله جنگنده‌های اف-۱۶ حمایت می‌کند؛ اما از ارسال سلاح‌های اتمی به آن کشور حمایت نمی‌کند.

وی همچنین اظهار کرد که نگران استفاده احتمالی روسیه از تسلحات هسته‌ای در پاسخ به اقدامات آمریکا نیست.

جان کربی هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبری شورای امنیت ملی کاخ سفید، هفته گذشته اعلام کرد که دولت جو بایدن در حال بررسی ارسال اف-۱۶ به اوکراین نیست.

سناتور ریش، یکی از چهار عضو جمهوری‌خواه کنگره ایالات متحده است که هفته گذشته از دولت بایدن درخواست کردند تا بمب‌های خوشه‌ای در اختیار اوکراین قرار دهد.

این جمهوری‌خواهان  در نامه‌ای به بایدن هشدار دادند که ترس کاخ سفید از ارسال این تسلیحات به اوکراین باعث می‌شود تا روسیه تنش‌ها را شدیدتر کند.

این جمهوری‌خواهان  از «اکراه دولت بایدن در ارائه تسلیحات مناسب و دوربرد» به اوکراین برای ایجاد تغییر در مقابل نیروهای روس انتقاد کردند.

بمب‌های خوشه‌ای که در بیش از ۱۲۰ کشور ممنوع شده‌اند، به هنگام انفجار، شمار زیادی بمب‌های کوچک تر را در محیط وسیعی پخش و جان شهروندان بیشتری را تهدید می‌کنند.

کرملین: خبرنگار وال‌استریت ژورنال بازداشت شده است

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، امروز (پنجشنبه) بازداشت یک خبرنگار نشریه آمریکایی در این کشور را تایید کرد.

پسکوف طی نشست خبری در کرملین توضیح داد، دستگیری خبرنگار نشریه «وال استریت ژورنال» در روسیه یک سوءظن نیست، بلکه او بازداشت شده و این اقدام نیز به عهده مقامات امنیتی بود.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی در پاسخ به سوالی مبنی بر احتمال واکنش آمریکا به بازداشت خبرنگار وال‌استریت ژورنال در روسیه، گفت: «امیدواریم چنین نشود.»

سخنگوی کرملین ضمن اشاره به بازداشت «ایوان گِرشکوویچ» خبرنگار این نشریه آمریکایی حین ارتکاب به جرم، اما از ارائه توضیح و جزئیات بیشتر درباره تخلفات وی خودداری کرد.

پسکوف در واکنش به اخراج راهبان از صومعه کی‌یف-پچرسک نیز اظهار داشت: «ما این اقدامات و فشار بر روحانیون و کلیسای ارتدکس روسیه را به شدت محکوم می‌کنیم.»

طبق این گزارش، وی همچنین درباره گزارش‌ها مبنی بر احتمال سفر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه به نیروگاه اتمی «آق‌قویو» در ترکیه، گفت که پوتین فعلا چنین تصمیمی نگرفته است.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۱۹
بنده خداها مردم روسیه تازه متوجه دارند می شوند که وقتی نتوانستند قدرت را نظارت و پاسخگو کنند اغوا پوتین برای میهن پرستی چه بلایی سر انها اورده که حالا تنها دولتهای ایران و سوریه و کره شمالی و ونزویلا واردوغان فرصت طلب که هدفش خالی کردن جیب روسهاست تنها مقاصد گردشگری و همکاری انها هستند. متاسفانه این اولشه. روسیه بابت حمله به اکراین حداقل سی تا 40 سال در تحریم باقی خواهد ماند و خسارت باید بپردازد. ولی هدف پوتین تامین شده هست. او همچنان در قدرت باقی خواهد ماند و هر کس انتقاد کند به همکاری با غرب و اروپا و امریکا متهم خواهد شد و....
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۱۳ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
کانادایی ساکت باش
ناشناس
| Germany |
۱۰:۴۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
شما بهتره نگران خودت باشی روسها اینقدر منابع و شریک استراتژیک دارن که تا صد سال دیگه هم به امثال کشور ما نیاز ندارن.
محمد فقیه نوری
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
چرا از زلنسکی چیزی نمیگی اوکراین که در مسیر پیشرفت بود را به عقب برد
اقای عبدالهیان منتظر چی تو ماشین نشستی. گمان می کنی مستکبران و استعمار گران روسی می ایند دم در ماشین پیشواز شما! بروید ببینید که همتی در مورد برخورد ریس بانک مرکزی روسیه با او در تهران چه گفته. الان هم با این همه نیاز مسکو باز حاضر نیستند که پیشواز یک وزیر کشور دوست! را انجام دهند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۱:۳۰ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
دقیقا
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
دم روسها گرم
محمد فقیه نوری
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۲:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
موافقم
روسها چرا به استقبال امیر عبدالهیان نیامدند . چقدر تحقیر . واقعا ظریف به حق پته روسها رو به هم ریخت . ما مستعمره نیستیم ا قای لاوروف
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
حالا اگه تحویل بگیرن می گین چرا رژیم کودک کش و تحویل گرفتن فازتون چیه دقیقا جز ایراد گرفتن؟
باشه آقا فهمیدیم روسیه 500 تا اوکراینی کشته و بالگردشو منهدم کرده خسته نشدی همش میخای بگی روسیه برنده جنگه اوکی اصن روسیه کل اوکراینو گرفته و بزودی همه اروپا رو میگیره و ما هم اصلا از جای دیگه اخبارو دنبال نمیکنیم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۰۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
40
تا کشور با هم مقابل روسیه کم آوردند
تمام تجهیزاتشون یکی بعد از دیگری منهدم می‌شود
عظیم ترین کشور کل اروپا یعنی اوکراین تبدیل به ویرانه و مخروبه شده اما تا الان حتی یک گلوله هم به طرف خاک روسیه شلیک نشده
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
چون واقعا هست. دروغ بنویسه که غربزده ها خوششون بیاد؟
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۲۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۱
کدوم تجهیزات f35 یا f22
جالب نیست ، طرف مملکت و به نابودی کشونده بخاطر ارسال پهباد به روسیه ، بخاطر لبنان و بلاروس و سوریه و.... روسها ماهواره جاسوسی شون و هم با پول مردم ایران تأمین کردند !!! رفتارشون موقع نیاز اینه ، وای به حال اینکه غرب تحریمشو لغو کنه ! حقارت تا چه اندازه.....!! هرکس بره دنبال کمونیست عاقبتش اینه....
نارضايتي يك سوم مردم امریکا از كمك.......؟!
جای خجالت داره نه افتخار
دم روسیه گرم صدای جلز و ولز یک سری بدجور بلند است :))
اینهایی که از اکراین طرفداری می کنند جنگ را با بازی استقلال پرسپولیس اشتباه گرفته اند و اکثرشان حتی نمی دانند اکراین کجای نقشه است.
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
آخرین اخبار
وب گردی