بازدید 15017
نشست خبری مشترک وزیران خارجه ایران و روسیه

امیرعبداللهیان: هر گونه تغییر در ژئوپولتیک منطقه مردود است/ از ایده رئیس جمهور چین در خصوص اوکراین استقبال کردیم/ لاوروف: جایگزینی برای برجام وجود ندارد/ همه تحریم‌های علیه ایران باید لغو شود

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان که شب گذشته به مسکو سفر کرد، امروز چهارشنبه با سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه در محل وزارت خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد و پس از آن در نشست خبری با لاوروف حضور یافت.
کد خبر: ۱۱۶۹۲۵۱
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۰ 29 March 2023

امیرعبداللهیان: هرگونه تغییر در ژئوپولتیک منطقه مردود است/ از ایده رئیس جمهور چین در خصوص اوکراین استقبال کردیم/ لاوروف: جایگزینی برای برجام وجود ندارد/ همه تحریم های علیه ایران باید لغو شود

بین الملل تابناک: حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه کشورمان که شب گذشته به مسکو سفر کرد، امروز چهارشنبه با سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه در محل وزارت خارجه این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد و پس از آن در نشست خبری با لاوروف حضور یافت.

در آینده نزدیک میزبان آقای لاوروف خواهیم بود

امیرعبداللهیان در این نشست خبری مشترک با وزیر خارجه روسیه گفت: ما در این گفت‌وگوها، آخرین وضعیت توافقات برای امضای همکاری‌های راهبردی و بلندمدت بین دو کشور را بررسی کردیم و در مرحله پایانی هستیم. امیدواریم در آینده نزدیک برای امضای این توافقنامه میزبان آقای لاوروف باشیم.

وی ادامه داد: همچنین در خصوص تحولات جاری در قفقاز، تمرکز ویژه ای را در گفت‌وگوهای خود داشتیم و تداوم تنش در این منطقه را به نفع هیچ یک از طرفین جمهوری اذربایجان و ارمنستان نمی دانیم و امنیت در این منطقه را به نفع صلح و ثبات و امنیت در منطقه می دانیم و تلاش برای تغییرات ژئوپلتیک منطقه را عاملی برای پیچیده تر شدن هرچه بیشتر وضعیت در منطقه می دانیم؛ لذا معتقدیم که باید از طریق مکانیزیم ۳+۳ و سایر مکانیزم‌های موجود و به دور از روش های توسل به زور، مسائل در این منطقه حل و فصل شود.

وزیر امورخارجه ادامه داد: با همکار و برادرم آقای لاوروف اتفاق نظر داریم که این نشست در آینده در تهران برگزار شود. امیدوارم که نتیجه این نشست و تلاش‌ها منجر به حل و فصل مسالمت آمیز مسائل شود. ما هرگونه تغییر در ژئوپولتیک منطقه را با هر توجیهی که باشد، مردود می دانیم و معتقدیم باید از طریق گفت‌وگو و راه‌حل سیاسی طرف های مختلف در این موضوع قرار بگیرند. تسلیح اوکراین توسط غرب به سلاح های متنوع و پیشرفته را گامی در جهت پیچیده تر شدن اوضاع می‌دانیم.

تعداد بازدید : 385

حجم تبادلات تجاری ما، بیش از سه و نیم برابر افزایش پیدا کرده است

امیرعبداللهیان تاکید کرد: درباره همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور به ویژه در یک و نیم سال گذشته، پیشرفت‌های خوبی شده است. حجم تبادلات تجاری ما به بیش از سه و نیم برابر افزایش پیدا کرده است؛ هرچند این افزایش آن متناسب با توانمندی‌های موجود در دو کشور نیست. امروز به صراحت می توانیم از پیشرفت خوب در همکاری های همه جانبه با تمرکز بر موضوعات اقتصادی و تجاری بین دو کشور سخن بگوییم.

وزیرامورخارجه کشورمان گفت: همچنین مروری بر روابط کنسولی دو کشور داشتیم که تسهیل تردد و از جمله فعالیت اقتصادی دو کشور و آسان کردن کار رانندگان ترانزیت از جمله موضوعات مورد توجه ما بود و برای رفع موانع اتفاق نظر داریم. همچنین در خصوص همکاری‌های دوجانبه در بخش منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کردیم و جمهوری اسلامی ایران ۴۹ سند را برای عضویت در نشست آتی اجلاس سران شانگهای در مجلس به تصویب رسانده است که در این خصوص نیز گفت‌وگو کردیم.

وی در ادامه افزود: در خصوص مزیت قطعی ایران در بریکس و تلاش‌های سازنده در خصوص تحولات جاری در قفقاز تمرکز ویژه‌ای داشتیم. تداوم تنش در این منطقه را به هیچ به نفع هیچ یک از طرفین آذربایجان و ارمنستان نمی دانیم، تغییر امنیت در این منطقه با مداخلات خارجی و تلاش برای تغییرات ژیوپولتیکی منطقه را عاملی برای هر چه بیشتر پیچیده تر شدن این منطقه می دانیم.

نشست معاونین وزرای خارجه ترکیه، روسیه، سوریه و ایران در هفته آینده

امیرعبداللهیان درباره روابط ترکیه و سوریه گفت: در سفر اخیرم به ترکیه و در سفر امروز هم با آقای لاوروف درباره نشست چهارجانبه گفت‌وگو کردیم. هفته آینده نشستی در سطح معاونین‌ وزرای خارجه چهار کشور برگزار می‌شود که هدف آن، نزدیک کردن دیدگاه‌های ترکیه و سوریه است.اگر در این نشست چارچوبی مشخص شود، دور بعدی نشست در سطح وزرای خارجه برگزار می‌شود.

وزیر امورخارجه در خصوص درگیری‌های اخیر در سوریه گفت: آمریکایی‌ها همواره اتهام‌های بی اساسی مبنی بر حمله گروه‌هایی که مدعی هستند منتسب به ایران هستند و یا حملات پهپادی ایرانی مطرح می‌کنند، آنها قبل از اینکه سندی برای اثبات ادعاهایشان ارائه کند، قضاوت‌های عجولانه و شتاب زده ای داشتند. ما دنبال درگیری و ایجاد تنش نیستیم و نقش مثبت و سازنده در صلح و امنیت پایدار منطقه ایفا می‌کنیم، اما در حوادث شرق فرات، پاسخ ما به طرف آمریکایی قاطع و روشن بود.

از ایده رئیس جمهور چین در خصوص اوکراین استقبال کردیم

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد ایده رئیس جمهور چسن در مورد اوکراین گفت: در چارچوب سیاست خارجی دولت جدید نگاه به آسیا روابط پیشرفته‌ای با چین پایه ریزی کردیم. ایران از ایده رئیس جمهور چین در خصوص صلح و امنیت جهانی حمایت کرده است. از هر ابتکاری که به صلح  وامنیت پایدار در منطقه و سطح جهانی منجر شود، استقبال می‌کنیم و از ایده رئیس جمهور چین در خصوص اوکراین استقبال کردیم.

به زودی با وزیر خارجه عربستان دیدار می کنم

وزیر خارجه در پاسخ به سوالی در مورد احیای روابط تهران و ریاض گفت: به زودی با وزیر خارجه عربستان دیدار می کنم، برخی تفاوت دیدگاه ها طبیعی است؛ اما مانع بازگشت روابط دوجانبه و بازگشایی سفارت ها نمی شود.

لاوروف: جایگزینی برای برجام وجود ندارد/ همه تحریم های علیه ایران باید لغو شود

 «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه، امروز (چهارشنبه) به همراه «حسین امیرعبداللهیان» همتای ایرانی خود که به مسکو سفر کرده، در نشست خبری مشترک حاضر شد.

لاوروف در این نشست خبری گفت: «ما به توسعه پیشرفته روابط تجاری توجه ویژه‌ای داشتیم. ما پایه‌های حقوقی و اسناد روابط خود را تقویت کرده‌ایم و در تلاش هستیم تا معاهده جدیدی بین دو کشور به جای معاهده قبلی منعقد شود.»

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا علیه حمل‌ونقل کالا غیرقانونی است، گفت: «درک اقدامات آمریکا در بسیاری از پرونده‌ها ممکن نیست.»

وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه روسیه از احیای روابط ایران و عربستان سعودی استقبال می‌کند، اظهار داشت: «با امیرعبداللهیان درباره سناریوهای حل بحران در سوریه، فلسطین، افغانستان و کشورهای قفقاز صحبت کردیم.»

لاوروف با بیان اینکه ناتو در کنار اوکراین با مسکو می‌جنگد، گفت: «ما همچنین درباره مداخله غرب در جنگ اوکراین و حمایت آنها از رژیم کی‌یف رایزنی داشتیم. ما باید مساله اوکراین را از راه‌های سیاسی حل کنیم؛ بنابراین از ابتکار چین حمایت می‌کنیم.»

وی ضمن تاکید بر لزوم اجرایی شدن توافق هسته‌ای ایران، تصریح کرد: «روسیه و ایران در این نظر که هیچ جایگزینی برای برجام وجود ندارد، اجماع دارند. ما خواستار ازسرگیری قطعنامه سازمان ملل در مورد توافق هسته‌ای ایران هستیم و جهان منتظر بازگشت آمریکا به تعهداتش است.»

به نوشته اسپوتنیک، وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه خواستار تکمیل فوری عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای هستند، ادامه داد: «ما روابط قوی با چین داریم، آنها در مسیر درستی هستند و از ابتکار چین در زمینه امنیت جهانی حمایت می‌کنیم.»

لاوروف اظهار داشت: «روسیه و ایران نارضایتی خود را از رویکرد غرب در برخورد با کشورهای جهان ابراز می‌کنند. ما بر نادرست بودن سیاست غیرسازنده غرب، تاکید و به تشکیل گروه دوستان در سازمان ملل اشاره کردیم.»

وی همچنین افزود: «ایالات متحده دائم اصول و قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند و ما به منافع ایران در ابتکارات صلح‌آمیز در اوکراین احترام می‌گذاریم.»

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱۳
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳۱
لاوروف جان تو نمی‌خواد نگران ایران باشی آخه یکی نیست تحریم‌ها علیه خودتو لغو کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۰:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
اگر مسولان کشور این موصعگیری دروغین لاوروف در

مورد دلسوزی از عدم موفقیت برجام را قبول کنند

یعنی دو ریال سواد و بصیرت و دانش و تجربه سیاسی

نداشته #و ندارند و هنوز روسیه مذبذب و دور وریاکارو

و فریبکار و حقه باز را نشناخته اند و یا خودشان یک

چیزشان !!!!!!؟؟؟؟ میشود
می گویند خانه داماد هیچ خبری نیست ولی خانه عروس بزن و برقص است؟امریکا می گوید ما برجام را کنار گذاشتیم، ولی در ایران هر روز یک خبر بابت برجام بیرون می دهند،مخصوصا وزیر امور خارجه؟؟ بعد امریکا می گوید اینها دروغ می گویند و هیچ صحبتی نشده است؟دنیاست دیگه؟؟هر چیزی توی مغزش است می گوید و فکر می کند اتفاق افتاده است؟ان هم وزیر خارجه؟؟؟
"لاوروف: جایگزینی برای برجام وجود ندارد/ همه تحریم های علیه ایران باید لغو شود"

فکر کن به یک کشور دیگه حمله کنی بعد کشور خودت یعنی روسیه از ایران بیشتر تحریم بشه بعد تز برداشتن تحریم کشور دیگه رو بدی.

خدایا چرااینا اینجوری هستن؟

مرد حسابی مردی برو تحریم های مملکت خودت رو بردار
چقدر‌ قیافه‌ این‌ لاوروف‌ و پوتین‌ و بایدن‌ نفرت‌ انگیزه‌ !
اینها‌شیاطینی‌ هستند‌ در‌ ا میزاد‌ !
چقدر‌برای‌مردم‌دنیا‌نقشه شوم‌ طراحی‌می کنن ؟!
بنده خدا این امیر عبداللهیان مظلومیتش دیگر دارد زبانزد می شود. خنثی ترین وزیر امور خارجه در طول تاریخ ایران. که هنوز در رویای تحقق برجام هست. روسیه هم که می داند این بنده خدا کاره ای نیست ، فقط با الفاظ بازی می‌کند. ولی خداییش حریف این لاوروف فقط ظریف بود (اف ورد ی که به لاوروف گفت تاریخی بود)
باشه.
شما با همون لاوروف و اولیانوف مشکلاتت حل میشه نیازی به برجام نیست.!!!
پاسخ ها
رضا
| Canada |
۱۵:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
باور کن بدون هیچ کس هم میشه مشگلات را حل کرد فقط کار را بده دست اهلش
هر گونه گونه کمک نظامی به پوتین اشغالگر دیکتاتور هم مردود است بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد
به لاوروف بگویید تو گر حبیب بودی سر خود دوا میکردی اول برو به حال خود چاره ای بجوی بعد به فکر کشورهای دیگه باش
پاسخ ها
ناشناس
| Germany |
۱۰:۵۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
طبیب؟
لاوروف میگه تحریم ایران باید برداشته خب با توجه به جایگاه با شکوه روسیه در دنیای فعلی معمولا آنچه که از طرف روسیه درخواست میشه تو سط امریکا و غرب به سطل آشغال ریخته میشه تو رو خدا از ما محافظت و طرفداری نکن جز بدبختی چیزی نداره واسمون
ایران و روسیه و کره شمالی و سوریه کلا امیدشون به چینه که هم همه صادراتشونو به چین بکنن و هم همه وارداتشون از چین انجام بدن و چین هم مثل زالو منابع اینا رو نصف قیمت میمکه که شکم اون یک و نیم میلیارد رو سیر کنه
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۱۳:۱۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
صنعت چین خودش به شدت وابسته به غرب است که این خودش مسئله رو پیچیده تر میکنه
راستی این امیرجان نمیگه جرا آموزش زبان مادری اقوام جز زبان فارسی در ایران ممنوعه؟!
پاسخ ها
سعید
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۷:۳۴ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
از انگلیس و آمریکا و کانادا و اسرائیل نمی گی که چرا آموزش زبان انگلیسی - آمریکایی و کانادایی و عبری تو این کشورها قانونه ؟ و زبانهای مادری اقواموشون ممنوعه
چقدر خوب!!!
"لاوروف: همه تحریم های علیه ایران باید لغو شود"

آقای لاوروف! یک ضرب المثل فارسی داریم که میگه:

تو اگر بیل زنی برو باغچه خودت رو آباد کن. شماهم اگر قدرتی دارید بروید فعلا تحریمهای خودتان را رفع کنید . آره داداش
اذربایجان قره باغ را خواهد گرفت و دراینده مسیر زمینی ایران با اروپا را با عوارض بالا اجازه عبورخواهد داد و هر وقت دوست داشت ان مسیر راخواهد بست؟ولی فعلا حجاب مهم است؟
اینقدرکه مابیجهت حامی ارمنستان هستیم باوجودیکه آنهاهیچ علاقه ای بماندارندونیتشان صرفاً استفاده ازماودرگیرکردنمان باآذربایجان برای پیش بردن اهداف تجاوز ناحقشان هستند و اکنون دست بدامن روسیه شده ایم نصف این تقلا رابرای جلوگیری ازتصرف دریای خزر که سهم مابودوروسهابرخلاف قانون بالاکشیدندمیکردیم بمراتب نفعش برایمان بیشتربود تاکمک به ارامنه زیاده خواه اکنون هم اگربدون توجه به تحریک آنها وبدون تقاضاازروسیه خودمان دوستانه باآذربایجان صحبت میکردیم البته بانیت حل مشکل نه اضافه کردن آن همه چیز حل میشد بهتراست دستگاه دیپلماسی ما دوست آفرین باشد
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۸:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
بی جهت نیست و کاملا درسته
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۲۳:۰۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
در طول سی سال ایران به دنبال تقویت موقع باکو و مصالحه دو کشور باکو و ارمنستان بوده است و اگر نبود رشادت‌های سرداران ایران کشور باکو تجزیه شده بود.
آری پاسخ حمایت‌های ایران از خاندان علیف و یکپارچگی این کشور با یاوه گویی و زیاده خواهی این خاندان پاسخ داره شد. دیر زمانی نخواهد بود که اگر منفعلانه برخورد کنیم توطئه عثمانی صهیونیستی به دنبال تجزیه ایران خواهند بود.
روسیه کشوری است که منافعش برضد منافع ایران است روسها گز پیشرفت ایران رو نمی خواهنئد مخضوصا تو صادرات نفت وگاز
پیشرفت در دنیای امروز به دو چیز نیاز دارد. سرمایه و تکنولوژی. اگر بخواهیم پیشرفت کنیم باید به دنبال ارتباط و دوستی با کشورهایی باشیم که این دو را دارند و حاضر خواهند بود آنرا در اختیار ما بگذارند. قاعدتا این کشورها تنها زمانی حاصل زحمات صدها ساله‌شان را در اختیار ما قرار می دهند که به باشگاه آنها بپیوندیم. روسیه نه سرمایه دارد نه تکنولوژه. چین هم تا الان این دو را در اختیار کسی قرار نداده چون اگر قرار می داد باید کره شمالی و کوبا و ونوزوئلا پیشرفته می بودند چون شبیه‌ترین ایدولوژه به چین را دارند. می ماند باشگاه غرب که اگر بخواهیم کمکمان کنند باید طرف انها باشیم.
مسیولان همین پاراگراف را بفهمند خیلی چیزها درست می شه.
اینم اختراع جدید که به برجام میگن مذاکره رفع تحریم و حالا تغییر ژئوپولوتیک در منطقه...خخخخ...خوب روسیه منفور و ارمنستان دو هزاری گشنه دارن بازیمون میدن
راجع به فیلم امیرعبدالهیان که به لاورف می گه دم در منتظرت بودم بیای استقبال !!! هم بنویسید !
آیا محو کردن اسرائیل از روی نقشه تغییر در ژئوپولتیک منطقه نیست؟!
دوستان عزیز روسیه یک نفر را بطور تمام وقت در ژنو گذاشته بود و کارش فقط سنگ اندازی به مذاکرات برجام بود وان شخص کسی نیست جز اقای اولیانوف اگر روسیه واقعا خواهان برطرف شدن تحریمهای ایران جنگ اوکرین شروع نمی کرد که باعث پیچده شدن اوضاع گردید
این دیدار صرفا برای امتیاز گیری روسیه بابت مسائل قفقاز است و هیچ سودی برای ایران ندارد.
مردود است ، اما اتفاق می افتد
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم