بازدید 12103

توضیحات سازمان برنامه درخصوص علت تأخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان؛ هزینه‌ها از سقف قانونی عبور کرده بود/ ۲۴ هزار میلیارد تومان کسری اعتبار داریم

سازمان برنامه و بودجه معتقد است احکام صادره مربوط به رتبه‌بندی در اسفند سال ۱۴۰۱ توسط وزارت آموزش و پرورش، حداقل مبلغ ۱۶ هزار میلیارد تومان برای سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ و برای سال ۱۴۰۲ نیز حدود ۸ هزار میلیارد تومان کسری اعتبار ایجاد می‌کند.  
کد خبر: ۱۱۶۹۲۳۸
تاریخ انتشار: ۰۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۳ 29 March 2023

مرضیه یاسی؛ به گزارش تابناک اقتصادی؛ «سید ابراهیم رئیسی» شامگاه دوشنبه ۲۹ اسفند ماه به «محمد مخبر» مأموریت داد ضمن بررسی علل بروز مشکل در پرداخت حقوق معلمان، برای رفع این مشکل در چارچوب قانون و همچنین برخورد با قصور و تقصیر‌های احتمالی تصمیم گیری و نتیجه آن گزارش شود.

این در حالی بود که در پی تأخیر در پرداخت حقوق اسفند ماه معلمان، وزارت آموزش و پرورش در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود با توجه به اختلاف مبانی محاسبه فوق‌العاده رتبه‌بندی و بار مالی مربوطه با سازمان برنامه و بودجه کشور مقرر شد حقوق اسفند ماه فرهگیان به‌صورت علی‌الحساب پرداخت شود که این موضوع واکنش‌ها و اعتراضاتی را در پی داشت.

حال با گذشت حدود ده روز از ماموریت رئیس جمهور به معاون اول خود، امروز سازمان برنامه و بودجه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

"در روز‌های اخیر جلسات متعددی با حضور مقامات ارشد برای بررسی علت تأخیر پرداخت حقوق شب عید معلمان تشکیل شد و نتیجه این جلسات نشان می‌دهد با توجه به رعایت‌نشدن آیین‌نامه اجرایی رتبه‌بندی و عبور هزینه‌ها از سقف قانونی، حل مشکل نیاز به اصلاح قانون دارد.  

درخصوص نحوه اجرای «قانون نظام رتبه‌بندی معلمان» و اشکالات ایجاد شده در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها در اسفندماه سال ۱۴۰۱، مهم‌ترین علت بروز مشکل، افزایش هزینه‌ها بالاتر از سقف قانونی و تأخیر در صدور احکام و مشکلاتی از این قبیل بوده است. تخصیص اسفندماه ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها به همراه علی‌الحساب رتبه‌بندی در تاریخ ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ به خزانه‌داری کل کشور ارسال شده و با درخواست وجه توسط وزارت آموزش و پرورش قابل‌پرداخت بوده است. اما احکام معلمان دیر صادر شده و آموزش و پرورش در تاریخ ۲۴ اسفند یعنی ۴ روز مانده به پایان سال اعلام کرد بیش از ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان منابع جدید نیاز دارد.

با توجه به اینکه این مبلغ از سقف قانون بودجه ۱۴۰۱ فراتر رفته، عملاً پرداخت آن خارج از اختیار دولت بوده و به اصلاح قانون نیاز داشت. به عبارت دیگر احکام صادره مربوط به رتبه‌بندی در اسفند سال ۱۴۰۱ توسط وزارت آموزش و پرورش، حداقل مبلغ ۱۶ هزار میلیارد تومان برای سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ و برای سال ۱۴۰۲ نیز حدود ۸ هزار میلیارد تومان کسری اعتبار ایجاد می‌کند.  

از تاریخ ۲۴ اسفند جلسات متعددی در سازمان برنامه و بودجه و با حضور مسئولان وزارت آموزش و پرورش شکل گرفت و در نهایت با وجود اینکه تخصیص حقوق اسفندماه این دستگاه در ۲۱ اسفند صادر شده بود، به جهت صدور دیرهنگام احکام که حتی تا ۲۷ اسفند ادامه داشته و ارقام درخواستی مازاد بر اعتبار ابلاغی قانون بودجه ۱۴۰۱ بوده، مقرر شد حقوق اسفند برابر حقوق بهمن پرداخت شود.

اما در ادامه وزارت آموزش و پرورش از فهرست حقوق ارسالی به خزانه‌داری کل کشور معوقات را کسر کرده؛ ولی از اثرات آن بر دریافتی کارکنان (کسورات بازنشستگی، خدمات درمانی و مالیات) غفلت شده بود. همین موضوع باعث ایجاد اختلال و وقفه در پرداخت حقوق و مزایای کارکنان ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها شد. به‌نحوی که دریافتی کارکنان نسبت به سقف بهمن‌ماه کاهش یافته بود.  

با توجه به حساسیت موضوع، رئیس‌جمهور محترم از همان ابتدا علاوه بر تأکید بر حل مشکل، بر ریشه‌یابی موضوع هم تأکید کردند که جلساتی اخیراً در حضور مقامات ارشد برای این موضوع تشکیل شده است. در این جلسات مشخص شد سازمان برنامه و بودجه در این مسیر قصوری نداشته و باید برای حل مشکل به دنبال اصلاح قانون و افزایش سقف اعتبارات رتبه‌بندی رفت. دولت همچنان اعتقاد دارد نباید طرح خوب رتبه‌بندی به کام معلمان تلخ شود و باید بر اساس ظرفیت‌های قانونی حل مشکل فرهنگیان در دستور کار قرار گیرد."

واکنش سازمان برنامه به تأخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان/ هزینه‌ها از سقف قانونی عبور کرده بود/ ۲۴ هزار میلیارد تومان کسری اعتبار داریم

تور تابستان ۱۴۰۳
پارس نماد- صفحه خبر
اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۴
در انتظار بررسی: ۲۲
انتشار یافته: ۵۰
ان شالله خیر است
واقعا این همه وقت داشتن همچین دلیلی را پیدا میکردن؟!!!
یعنی بن کارت وخرید کالابه مبلغ ۳۰میلیون ورمضانیه وپول آجیل به مبلغ ۱۰ملیون،وسفر کارت ۱۰ملیونی،که به کارمندان بانک دادین بار مالی نداشت
معلمین محترم از افزایش حقوق خوشحالند. وقتی کشور درآمد نداشته باشد، کسری بودجه و چاپ پول و تورم همه افزایش حقوق را خواهد بلعید.
ما همه در یک کشتی نشسته ایم. ولی متاسفانه هر گروه تنها دنبال حل مشکلات و نجات خودش است. کسی به فکر حل عیوب کل کشتی نیست.
وزیر بی کفایت
آموزش و پرورش نه رفاهیات داره نه حق مسکن داره نه فوق العاده ویژه 50 درصدی نه پرداختی مناسبتی نه اضافه کار نه بن داره نه پاداش ماده 50 داره هیچی نداره
رتبه بندی 38 هزار میلیارد اعتیار داره که اگه فرض بگیرم 1 میلیون معلم وجود داشته به هر معلم باید 38 میلیون می دادن ولی به من و حدود 200 هزار نفر دیگه کمتر از 20 میلیون دادن باید شفاف سازی بشه این پول رو کجا هزینه کردن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۲۲ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
شب عید به بعضی معلما فقط ۴ ملیون حقوق دادن یعنی همون حقوق همیشگیشون رو ندادن !!!
امکان نداره این کارها. مادر حال مدیریت جهان هستیم
این مورد هم مثل خیلی از رفتارهای غیر حرفه‌ای و پوپولیستی دولت آقای رییسی میباشد که باید بواسطه مديران نالایق و کم‌سواد وبعضا خائن دولتی دودش بچشم مردم و از جمله فرهنگیان کشور برود تعصب بر ادامه حضور برخی از اين مدیران یکی از نتایج خوبینی افراطی این آقایان میباشد.
وقتی آموزش مهم نباشه همین میشه
احقوق وزراء و روئسا و پرداخت نمیکردید
بدون شک نتنها کسری نداشتید، اضافه هم می آوردید
اگر جناب وزیر مقصر است در اسرع وقت عزل شود چون روح و روان بیشتر از ۸۰۰هزار فرهنگی وخانواد ه های آنان آزرده خاطر کرده است.
" ۲۴ هزار میلیارد تومان کسری اعتبار داریم"

دلار رو میبریم تا 60 جبران شه بعد میارم 50 بگن ارزون شد حالشو ببرن
ارز نیمایی رو از ۲۸۵۰۰ بردید به ۳۷۰۰۰ تومان یعنی ۳۰ درصد افزایش قیمت مواد اولیه وارداتی کارخانجات اونوقت میخواید تورم رو کنترل کنید ، این افزایش حدود ۳۰ درصدی ارز نیمایی قطعا تورم ۴۰ درصدی برروی تمانی کالاها خواهد داشت ،
متاسفانه برخورد بدی با فرهنگیان از جانب دولت شده
اولا نوشتن یک ایین نامه برای رتبه بندی که پر از اشکالات مختلف است دوم دست پایین گرفتن امتیازات معلمان توسط ارزیابان البته با دستور نا نوشته وزارت برای کم کردن رتبه معلمان که اکثر قریب به اتفاق معلمان یک یا دو رتبه کمتر از حق دریافت کرده اند . سوم زرخورد دور از شان رییس و معاونت سازمان برنامه و بودجه با معلمان در تصویب و اجرای شیوه نامه رتبه بندی . مطمئنا ظلم پایدار نیست
یک اختلاس کم بشه کل بودجه تامین میشه
با ها گفته اند این وزیر اینکاره نیست کسی توجه نکرد یک عده کار نابلد را دور خودش جمع کرده نتیجه همین می شود .
نمیدونم این ۸ هزار میلیارد مربوط به سال ۱۴۰۲ رو از کجا آوردن؟ مگه پرداختی اسفند و سقف بودجه ۱۴۰۱ به بودجه ۱۴۰۲ ربطی داره؟ در ضمن پاداش های ماده ۵۰ که به خیلی از ادارات دادن مگه در بودجه ۱۴۰۱ بود؟ به جای بذل و بخشش های غیرقانونی چند هزار میلیاردی به نجومی بگیرها، حقوق قانونی معلم رو میدادن تا شب عیدی شرمنده زن و بچه اش نشه. فوق العاده ویژه معلم رو به خاطر چندرغاز افزایش رتبه بندی ندادن اما از پرداخت همون مبلغ کم هم خودداری کردن؟ رفاهیات مناسبتی و پاداش های پی در پی بعضی سازمان ها و وزارت خانه های سوگلی رو کم کنید. برای چندرغاز حقوق معلم کم نیارید.
موقع پرداخت دوزار حقوق مشکل قانونی هست ولی موارد دیگه هیچ مشکل قانونی نیست؛ میلیاردها تومان وام میشه به افرادی داد که ی ریالش رو پس ندن؛ جمع کنین این بازی هارو !!! خودتونین؛ دست همتون تو ی کاسه هست؛ شما واسه معلم هایی که حق التدریس هستن و الان ۶ ماه گذشته ی ریال بهشون ندادین بعد دم از قانون و اسلام میزنین؛ اگه مسلمانی اینه که شما هستین قطعا من نمیخوام که مسلمون باشم
به برخی کارمندان سازمان های دیگه، اضافه کار، عیدانه و‌آجیل شب عید دادی ولی برای معلمان برای پرداخت حقوق‌شون، کسری بودجه داشتی؟؟
چرا کمبوداعتبار فقط برای حقوق معلمان بود؟
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۲۷ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
می گن ما معلما زیادیم وبار مالی رو دوش دولت داریم آقا بیاید برا برداشتن این بار از بعد عید دیگه کلاس نریم واستعفا بدیم حقوقم نخواستیم .
چرا کمبوداعتبار فقط برای حقوق معلمان بود؟
خب این یعنی چه حالا چرا چوب بی قانونی و بی تدبیری را معلمان بخورند!!؟ آنقدر رتبه بندی را در بوق و کرنا کردید که... ما روی این حق و حقوقمون که نمی‌دادید و ده سال با تحصن و زندان رفتن بهش رسیدیم اون هم با این تورم حساب کردیم از سوپری محل نسیه گرفتیم شما بیا جای ما ببینم رو داری از جلو فروشگاهی که مقروضی و بهش قول دادی سر وقت پول و قسط رو بدی رد شی راز حل مشکلات این است جانفداشدن برای زیر مجموعه و ترک من پرستی باید از نردبان سازی به نردبان شدن برای ملت رسید آنچه برای خودتون می‌پسندید همون را هم برای بقیه بپسندید و برعکس ...
فقط دیوار معلمها کوتاهه؟
شلختگی کار و نداشتن برنامه ریزی مشهود است.
شاید هم نمایش برای ضایع کردن حقوق معلمان عمدی بوده است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۲۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
قطعا عمدیه وفقط برای توهین به مقام معلم .
چرا وقتی به معلمان و چندرغاز حقوق و معوقات آنان می رسد کسری بودجه دارید. اما یکباره ۹۰ هزار میلیارد تومان در یم شرکت اختلاس می شود کسری ندارید؟
آفرین به سازمان برنامه. راه حل جلوگیری از چاپ پول همین ایستادگیهاست هر چند توهین بشود. بالاخره کار درست تبعاتی دارد
نباید به یک قشری فقط به دلیل اینکه تعدادشان زیاد است یا صدایشان بلند است باج داد. بقیه مردم بی پناه که هیچ حامی ای ندارند چه؟ آنها آدم نیستند؟ آفرین به دولت که در این مورد از مسیر درست و قانون خارج نشد.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۳۵ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
!!تعدادمون زیاده ؟!! خب دیگه نمیریم سر کلاس رئیس جمهور و وزرا بیان کلاس داری کنن !! !!
اگر معلمان محترم ناراحتند، میتوانند همین امروز استعفا نمایند و به دنبال یک شغل پرپول تر بروند. بقیه کارمندان دولت هم همینطور. والسلام.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
پیشنهاد خوبیه من بعد عید دیگه کلاس نمیرم خانوادهها خودشون هر روز یکیشون بیاد به بچه ها درس بده !
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۹:۳۶ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
معلومه که نفس ات از جای گرم در میاد
توجیهات مضحک وخنده دار
برای عدم واریز دوزار حق معلم مظلوم فلک زده بدبخت
رتبه بندی رتبه بندی رتبه بندی هم گوش فلک کر کرد و آخر سر هم به افتضاح انجامید.
چرا وزارت آموزش وپرورش را منحل نمی کنید. که دیگر کسری بودجه نداشته باشید؟؟
آیا فیش های 50 تا 100 میلیونی ادارات دیگر از جمله همین سازمان برنامه و بودجه
کسری بودجه به بار نمی آورد.
آیا ریخت و پاش بودجه در سایر سازمان های فرهنگی از جمله همین صدا و سیما کسری به بار نمی آورد
یک مشت آدم بیسواد در سازمان برنامه نشسته اند نه برنامه می‌فهمند نه... چه اصراری به بکارگیری این مدیران مشکل دار است
چه ربطی به عدم پرداخت حقوق معلمان داشت؟!
حقوق معلمان در طول سال ثابت است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۳۹ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
همان حقوق ثابت را به خیلی از معلما ندادن به همکارم که سرپرست دو فرزند است با ۳۳ سال سابقه کار فقط ۴ ملیون از حقوقش را پرداخت کرده اند !!
خاهشا دیگه چیزی راجب حقوق فرهنگیان ننویسین ، ول کنین سواد ب درد کشور ما نمیخوره ،اصلا چرا باید یه کشور سواد داشته باشه ؟
فکر و ذکر و دغدغه مملکت شده حقوق و رتبه بندی معلمان!!!چرا چون اکثر قریب به اتفاق نماینده ها از قشر زحمت کش معلم ان!!!! به خدا به فکر کارگر و کارمند هم باشین اینا هم آدمن
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۴۱ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
وچه قدر هم رتبه بندی را عملی کردند !! بنده خدا دعوا سر پول رتبه بندی که آنهم حقمان است نیست !! حقوق عادیمان !!را شب عید پرداخت نکردن
خخخخ
جمله ی آخرتون از توهین به معلمان بدتره، واقعا موندیم چی بگیم.
به معلم که رسید آسمون تپید
برا همه همه جور مزایا ازحقوق سر وقت.
حق ماموریت. حق مسکن. حق ایاب و ذهاب. پرداخت مناسبتی. پاداش. بن خوارو بار حق تحصیل فرزند. حق کلاس تقویتی. کمک هزینه موبایل. پاداش رتبه تحصیلی فرزند. عیدی مناسبت های مذهبی و......
هست.
اما معلم باید شب عید بی آبرو شود تا یک نفر اغراض شخصی خود را تخلیه کند.
وقتی وزیر آموزش و پرورش مدیر گردشگری باشه همین میشه،،،
سلام
لطفا مسئولان محترم ورییس جمهور ومعاون اول به این نکته توجه کنند
مشکل معلمان چند مورد اساسی است:
۱- فوق العاده ویژه همه کارکنان دولت ۵۰ درصد در نظر گرفته سده ولی برای معلمان ۳۰ درصد تعیین شده که آن هم پرداخت نشده است.
۲- طرح رتبه بندی به طرزی فاجعه بار به معلمان با سابقه بالای ۲۵ سال لطمه وارد مردا وسوابق وزحمات آنان را نادیده گرفته واکثرا رتبه واقعی دریافت نکرده اند به طوری که معلم با ۳۰ سال سابقه فاقد رتبه اعلام شده ومعلمی با بیش از ده تالیف رتبه سه گرفته ومعلمی با یک سال سابقه هم رتبه ۳ گرفته است. از سوی دیگر افراد اداری اغلب رتبه۵ گرفته اند وقلیلی از معلمان حائز رتبه ۵ شده اند.
کاش یک انسانی هم پیدا می شد و به داد اساتید حق التدریس دانشگاه آزاد می رسید ، بعد از گذشت چند ترم هنوز اندک حق الزحمه تدریس مدرسین را نداده اند، مسوولین دانشگاه ازاد به هر دروغ و حیله و ترفندی متوسل می‌شوند تا حق مدرسین را از بین ببرند.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran (Islamic Republic of) |
۰۶:۴۸ - ۱۴۰۲/۰۱/۱۰
فکر کردی وضع معلمان حق التدریس خوبه ؟ماهها حقوق آنها را هم پرداخت نکردن !! !ما این فقط حق التدریسی ها نیستن امسال حقوق عادی وهمیشگی معلمان رسمی را هم کامل پرداخت نکردن!!
بجای صدها میلیارد بودجه موسسه مصباح یزدی که ملعوم نیست هزینه کی و چی می شه .. این پول رو هزینه معلم ها کنید
تنها راه برون رفت از این معضل همسان سازی حقوق کلیه کارکنان دولت از یک فرم پرداخت یکسان می باشد تا از بی عدالتی و تبصره و ماده اضافه برای هر دستگاه اجرایی جداً جلوگیری گردد .
برچسب منتخب
# مسعود پزشکیان # نتایج انتخابات # تنفیذ حکم ریاست جمهوری # محرم