بازدید 5002

افزایش نرخ ابتلا به سرطان روده در افراد جوان

سرطان روده بزرگ در میان بزرگسالان جوان همچنان در حال افزایش است، به طوری که انجمن سرطان آمریکا دو برابر شدن موارد را در افراد کمتر از ۵۵ سال گزارش کرده است.
کد خبر: ۱۱۶۶۵۶۳
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۹ 05 March 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر از هلث دی نیوز، بر اساس گزارش جدید، تا سال ۲۰۱۹، ۲۰ درصد از موارد سرطان روده بزرگ در بزرگسالان زیر ۵۵ سال رخ داده است که این رقم در سال ۱۹۹۵ تنها ۱۱ درصد بوده است.

علاوه بر این، محققان دریافتند که نسبت افراد مبتلا به سرطان در مراحل پیشرفته در سال ۲۰۱۹ به ۶۰ درصد رسیده است که این رقم در اواسط دهه ۲۰۰۰ به ۵۲ درصد رسیده است. میزان بیماری پیشرفته در سال ۱۹۹۵ قبل از اینکه غربالگری گسترده در دسترس باشد، ۵۷ درصد بود.

دکتر «احمدین جمال»، محقق ارشد و معاون ارشد نظارت سلامت در انجمن سرطان، گفت: «ما نمی‌دانیم چه چیزی باعث افزایش سرطان روده بزرگ در میان جوانان می‌شود. تحقیقات زیادی در حال انجام است. برخی افراد می‌گویند که احتمالاً چاقی یا تغییر در رژیم غذایی در دهه‌های گذشته ممکن است دلیل آن باشد، اما در واقع، ما دقیقاً نمی‌دانیم که چه چیزی باعث این افزایش سریع نرخ بروز سرطان کولورکتال (روده بزرگ) می‌شود.»

جمال گفت: «غربالگری بهترین محافظ در برابر سرطان روده بزرگ است.»

انجمن سرطان توصیه می‌کند که غربالگری از سن ۴۵ سالگی برای افراد در معرض خطر متوسط شروع شود.

وی در ادامه افزود: «اگر بخواهیم غربالگری سرطان کولورکتال را تا ۸۰ درصد افزایش دهیم، تخمین زدیم که می‌توان از ده‌ها هزار مورد جلوگیری کرد و جان هزاران نفر را نجات داد.»

جمال گفت: «پزشک می‌تواند آزمایش خون مدفوع را تجویز کند یا شما را برای غربالگری کولونوسکوپی معرفی کند. مزیت کولونوسکوپی این است که باید هر ۱۰ سال یک بار انجام شود، در حالی که دیگری باید سالانه انجام شود.»

اشتراک گذاری
برچسب ها
مطالب مرتبط
برچسب منتخب
# قره باغ # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی # بازیهای آسیایی 2022