بازدید 2827

فدراسیون فوتبال برای VAR به توافق رسید

فدراسیون فوتبال بعد از بررسی شرایط شرکت‌های مختلف با یک شرکت بلژیکی برای اجرای سیستم کمک داور ویدئویی به توافق رسیده است.
کد خبر: ۱۱۶۵۷۴۳
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۵ 27 February 2023

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، در هفته اخیر فدراسیون فوتبال شرایط شرکت‌های مورد تایید فیفا برای اجرای VAR را بررسی کرد و حالا با یک شرکت بلژیکی به توافق رسیده تا از طریق این شرکت سیستم کمک داور ویدئویی در ایران اجرا شود.

در حال حاضر ۵ شرکت تایید اجرای VAR را از سوی فیفا دارند که یکی از آنها آمریکایی است و امکان همکاری با آن شرکت وجود ندارد. یکی دیگر از شرکت‌ها هم متعلق به رژیم صهیونیستی است و به همین خاطر از گزینه‌های فدراسیون فوتبال حذف شده است. شرکت دیگر روسیه‌ای محسوب می‌شود ولی در آمریکا به ثبت رسیده و به همین خاطر امکان همکاری با آن شرکت هم وجود ندارد.

حالا فدراسیون فوتبال بین دو گزینه باقی مانده با EVS که یک شرکت بلژیکی است به توافق رسیده تا تفاهم‌نامه طرفین به امضا برسد. این شرکت در زمینه تجهیزات تلویزیونی فعالیت دارد و در ایران با صداوسیما، گمرک و برخی نهادهای دیگر همکاری داشته است.

بر اساس اطلاعاتی که ایسنا از طریق یک مقام مطلع در فدارسیون فوتبال به دست آورده، فدراسیون فوتبال ۱۷ نفر از مسئولان داوری ایران را ۹ روز دیگر به قطر اعزام می‌کند تا زیر نظر مدرسان فیفا، دوره‌های مرتبط با VAR را پشت سر بگذارند. البته این دوره ارتباطی با موضوع آموزش داوران ندارد چراکه این دوره آموزشی بعدا برگزار خواهد شد.

بر اساس استعلام فدراسیون فوتبال از فیفا، هیچ الزامی برای اینکه تمام بازی‌های لیگ به صورت همزمان با کمک سیستم VAR انجام شود وجود ندارد. به عبارت دیگر فدراسیون می‌تواند تنها بازی‌هایی را که در ورزشگاه‌های مجهز به VAR انجام می‌شود با کمک این سیستم برگزار کند و بازی‌های دیگر بدون این سیستم پیش برود و بعدها کم کم VAR در ورزشگاه‌ها اجرایی شود. به این ترتیب می‌توان امیدوار بود که در فصل آینده تعدادی از بازی‌ها با VAR برگزار شوند.

بر اساس اطلاعاتی که این منبع در فدراسیون فوتبال داده است، بعد از امضای تفاهم‌نامه میان فدراسیون فوتبال و شرکت EVS، باشگاه‌ها یا مالکان ورزشگاه‌ها در ایران باید خود با این شرکت قرارداد امضا کنند تا تجهیزات لازم در ورزشگاه نصب شود. تعداد دوربین‌های نصب شده در ورزشگاه یک حداقل دارد اما می‌توان در برخی از ورزشگاها از تعداد دوربین بیشتری نسبت به حداقل ذکر شده، استفاده کرد.

اشتراک گذاری
برچسب ها
برچسب منتخب
# قره باغ # کیومرث هاشمی # هفته دفاع مقدس # نعمت احمدی # الواح هخامنشی بازگشتی