بازدید 4713

ماجرای سوختگیری هر ۴ ساعت ۴۰ لیتر بنزین چیست؟

درحالی‌که چندی پیش اعلام شد که سوخت‌گیری از جایگاه‌ها با محدودیت مواجه شده و افراد در یک نوبت بیش از ۴۰ لیتر نمی‌توانند سوخت‌گیری کنند، به گفته مدیرعامل شرکت پالایش و پخش، ‌این موضوع موقت بوده و تهران و کلان‌شهرها را نیز در بر نگرفته است.
کد خبر: ۱۱۶۵۱۳۰
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۰۸:۴۸ 23 February 2023

به گزارش «تابناک» به نقل از ایسنا، سرمای بی‌سابقه در کشور بخش‌های مختلف را با چالش مواجه کرد، گزند این موضوع به بنزین هم رسید، از آنجایی که تامین سوخت مایع نیروگاه‌ها بر عهده شرکت پالایش و پخش است، انتقال بنزین به جایگاه‌ها نیز با چالش مواجه شد، آنطور که اتحادیه جایگاه‌دارن کشور اعلام کرده بود، اجرای طرح محدودیت سوختگیری در همه استان‌های کشور بجز تهران اجرایی شده و  شهروندان در هر بار مراجعه به جایگاه سوخت ۳۰ تا ۴۰ لیتر بنزین دریافت می‌کنند؛ البته مسئولان دولتی توضیح داده‌اند که این موضوع به صورت موقت و در فصل سرما بوده و همه شهرها را هم شامل نمی‌شود.

درباره این موضوع، معاون وزیر نفت تصریح کرده است که "در زمینه بنزین ۴۰ لیتری محدودیت عرضه مطرح نیست، تنها بحث بر سر این است که در فصول سرد بتوانیم جابجایی سوخت را در همه بخش‌ها انجام دهیم. فعلا تحویل ۴۰ لیتر بنزین در هر چهارساعت در تهران و کلانشهرها مطرح نیست. 

بر اساس برآوردها بیش از ۶۵ درصد مردم هنگام مراجعه به جایگاه‌های سوخت در هربار سوختگیری بین ۳۰ تا ۴۰ لیتر سوخت دریافت می کنند که در کلان‌شهرها نزدیک به عدد ۴۰ و در شهرهای کوچک نزدیک به عدد ۳۰ است. در گذشته هر نفر می‌توانست با مراجعه به جایگاه سوخت تا ۶۰ لیتر بنزین دریافت کند و این روند را روزانه سه بار تکرار کند. اتفاقی که اکنون افتاده این است که در برخی استان‌ها افراد در بار اول سوخت‌گیری می‌توانند ۳۰ یا ۴۰ لیتر با کارت سوخت خود (از سهمیه شخصی یا سهمیه آزاد) دریافت کنند؛ برای سوختگیری دوم باید حدود چهار ساعت از سوختگیری اول گذشته باشد تا فرد بتواند دوباره سوختگیری انجام دهد.

در مورد کارت جایگاه سوخت نیز میزان بنزین دریافتی از ۶۰ لیتر به ۳۰ لیتر تقلیل پیدا کرده است. به این شکل که وقتی با استفاده از کارت جایگاه ۳۰ لیتر سوخت دریافت کردید باید کارت را خارج کنید، ولی دیگر محدودیت زمانی وجود ندارد و فرد می‌تواند دوباره سوخت دریافت کند. ۳۰ درصد از افراد که بیش از ۴۰ لیتر بنزین دریافت می‌کنند محدودیتی در میزان سوختگیری ندارند. این محدودیت تنها از نظر میزان هر بار سوختگیری است. یعنی اگر با کارت خود ۴۰ لیتر بنزین گرفتند می توانند ۱۰ یا ۲۰ لیتر دیگر را از کارت جایگاه سوخت دریافت کنند. در واقع این بخش از مردم می‌توانند به میزان ظرفیت باک خودرو خود، سوخت دریافت کنند اما تعداد دفعات سوختگیری آنها افزایش می‌یابد.

جلیل سالاری مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی در توضیح این مساله گفت:  تمرکز ما این است که به تمام کسانی که دارای خودرو هستند، کارت سوخت تحویل دهیم، اقدامات خوبی در حوزه شخصی سازی انجام شده است. تا کنون ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار کارت تحویل داده شده و مابقی پاکت گذاری و تحویل می شود که مردم با کارت خودشان سوختگیری کنند و اگر هم کارتشان جا مانده باشد از ظرفیت کارت جایگاهدار استفاده کنند.

وی تصریح کرد: در ایام زمستان و روزهای سرد سال سوخترسانی در سطح بالایی انجام شد ما در این مدت هم باید روزانه ۸۵ میلیون لیتر نفت‌گاز و هم ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین را جابجا می کردیم تا در هیچ یک از مجاری عرضه توقف صورت نگیرد.

وی تاکید بر اینکه  با مجاری عرضه و بخش حمل و نقل همکاری های لازم انجام شد و توانستیم سوخت‌رسانی در ایام زمستان را مدیریت کنیم و به موازات شرکت گاز توزیع سوخت مایع نیز انجام شد، گفت: در زمینه بنزین ۴۰ لیتری محدودیت عرضه مطرح نیست، تنها بحث بر سر این است که در فصول سرد بتوانیم جابجایی سوخت را در همه بخش‌ها انجام دهیم. فعلا تحویل ۴۰ لیتر بنزین در هر چهارساعت در تهران و کلانشهرها مطرح نیست.

آنطور که اعلام شده محدودیت در کارت‌های سوخت موقتی بوده و به‌نظر می‌رسد که برای گذر از شرایط آب و هوایی حال حاضر بوده باشد، هرچند که به نظر می‌رسد ناترازی موجود در مصرف و تولید بنزین و شرایط سخت انتقال فراورده‌ها، به خصوص در فصل سرما ممکن است باعث تجدید این اتفاق و تصمیم‌گیری‌هایی در این حوزه شود.

اشتراک گذاری
برچسب ها
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۷
انتشار یافته: ۱۰
تشکیل صف بنزین برای یک باک باید دو بار پمپ بنزین بریم
واقعا این مدیران مملکت از کجا اومدن
من چند روز پیش اصفهان بودم بیشتر از ۴۰ لیتر نمیشد زد
مردم ازاری که شاخ ودم ندارد فکر کنم هدف از این طرح پر کردن اوقات مرم باشد وهیچ توچیه ندارد وایا کرج جزو کلان شهر ها هست یا نه اگر هست پس چرا محدویت گذاشته اند
جز طولانی شدن صف پمپ بنزین هیچ تاثیر دیگه ای نداره
یه باک 120 تایی رو 4 بار باید بزنی،کارت در بیار صفر کن دوباره بزن،در بیار بزن...
اعصاب پشت سری هم خورد میکنی
اندکی تفکر بد نیست!!!!
فعلا باید با این جیره بندی بنزین ساخت تا صبح دولت بدمدو بنزین دولتی بشود 3000
مسخره همه چیتون شده مسخره بازی
البته مقدار مصرف بنزین واقعی نیست و پمپها دستکاری شده هوا میزنند یا آب قاطیه چون یک باک بنزین سریع تموم میشه و این از شگردهای دولتمردان است و وانمود میکنند که قیمت بنزین رو بالا نمیبریم مثل شرکتهای لبنیاتی که مقدار محصولاتشون رو کم میکنند و بقیمت قبلی میفروشند
بجای این مصوبه پیشنهاد میکنم تا سی لیتر سوخت گیری بصورت آزاد و بدون ضرب و شتم باشد و برای مازاد سی لیتر به ازای هر ده لیتر یک لگد یا یک سیلی به انتخاب دریافت کننده سوخت از طرف جایگاه داران زده شود.
تنها چیزی که قیمتش تغییر نکرده بنزینه، یه 20 لیتر بزنی کولت و ببری اون طرف مرز، حداقل 1 میلیون تمن کاسبی
این کار چه مشکلی رو حل میکنه ؟
برچسب منتخب
# برنامه هفتم توسعه # حج 1402 # ناهید کیانی # موشک هایپرسونیک فتاح
آخرین اخبار
وب گردی